Draghici Dragos

Biciclete de sosea - ce cauciucuri folositi?

Recommended Posts

Am pe cursiera o pereche de Vittoria Rubino de 622X23 are se apropie de finalul vietii.

Am fost foarte multumit de ele mai ales ca nu am avut nici macar o pana pana acum.

Am tot scormonit pe net dupa alte cauciucuri si am intrat in dilema si mai mult.

Am gasit ceva de genul: Michelin Speedium 2 care se aproprie destul de bine de criteriul pret :) dar sunt destul de grele.

Mentionez ca folosesc bicla pentru ture de max 50-60 km adica plimbarici si deplasatul zilnic la servici in oras.

Credeti ca ma puteti ajuta cu ceva sfaturi despre ce gume mi se potrivesc mai bine?

• Upvote 1

Dacă ţi-au plăcut Rubino, dece nu iei tot de alea? Sunt nişte cauciucuri foarte apreciate.

Speedium sunt OK dar la ale mele s-a găurit calea de rulare în pietre/cioburi, deci nu sunt grozave în oraş.

Si eu am tot Vittoria (alea galbene pe care le-ai vazut ieri in fata Salii Sporturilor) si sunt foarte fericit cu ele,dar atunci cand o sa fie cazul o sa le schimb cu unele Continental GP 4000

schwalbe durano de 25mm pe spate ca rezista in draci. 10.000 km cel putin. e si destul de rapid. si nu faci pene, are rezistenta anti-puncture f. buna. in principiu e posibil sa nu faci nici o pana de cand ai montat cauciucul daca eviti sa dai in cioburi cand le vezi. parbrize sparte etc.

pe fata continental cum zicea tipu de mai devreme. GP 4000. mai e si varianta de iarna daca vrei sa te dotezi si pentru mizeria care se acumuleaza pe asfalt dupa zapada iarna. si e important ca pe fata sa ai aderenta buna. deci GP 4000 simplu pt tot anul si mai mare atentie iarna sau... inca un cauciuc care sa te tina 5 ierni si pe care sa il demontezi cand vine primavara anual.

in ordine cronologica:

http://www.bike24.com/1.php?content=8;navigation=1;product=9978;page=1;menu=1000,4,22,35;mid=6;pgc=0

http://www.bike24.com/1.php?content=8;navigation=1;product=3437;page=1;menu=1000,4,22,35;mid=4;pgc=0

http://www.bike24.com/1.php?content=8;navigation=1;product=428;page=1;menu=1000,4,22,35;mid=4;pgc=0

poti sa alegi pe sarma daca ai buget limitat. vezi ca numele vechi pentru durano e stelvio, e cam acelasi lucru practic. ori iei doua durano, ori iei un durano si un gp 4000, ori iei pe toate trei. dar in constanta parca nu ploua prea des si iarna nu e prea nasoala. poti sa mergi cu ambele roti durano sau durano spate si gp 4000 si atat.

Normal ca as lua tot cauciucuri Vittoria Rubino dar nimeni nu vinde la noi asa ceva.

Ale mele le-am luat de la cineva prin rubrica bazar.

Daca este sa le iau de afara, nefiind folding, costa transportul mai mult decat cauciucurile.

Si eu recomand Krilion,ruleaza binisor si sunt aproape antiglont,tin si foarte mult,minim 5000 km pe roata spate folosit mai ales In conditii de munte,frane,gropi....veselie,Insa sa nu uitam ca este un cauciuc de antrenament,deci cu abilitati racey limitate.

Un cauciuc adevarat mi se pare Grand Prix 4000 S,ruleaza excelent,are aderenta buna chiar si In conditii de ploaie,rezista multi km,este greu 'Intepabil' si se poate alerga gospodareste cu ele.

Michelin Lithion sau Krilion.

Si unde am putea sa gasim cauciucuri Krilion? La ce magazine am vrut sa zic, ceva informatii despre pretz orientativ.

Krilion nu stiu, o sa caut. Problema cu cautatul pe site-urile romanesti este ca nu le actualizeaza si te duci la magazin sa iei ce vezi pe site degeaba, ca nu le mai au. Poti de asemenea sa astepti un groupbuy de pe Bike24.

Lithion au la BikeXCS pe Baba Novac sau in Tei. Daca nu ma insel am vazut si la Decatlon.

Nu sunt cauciucuri "viteziste" si usoare ca Durano R, de exemplu. Sunt insa foarte rezistente si faci fara probleme zece mii cu ele. Eu am aproape cinci mii cu Lithion si nu am facut nici o pana, desi am mers cu ele si pe portiuni cu macadam.

Krilion nu stiu, o sa caut. Problema cu cautatul pe site-urile romanesti este ca nu le actualizeaza si te duci la magazin sa iei ce vezi pe site degeaba, ca nu le mai au. Poti de asemenea sa astepti un groupbuy de pe Bike24.

Lithion au la BikeXCS pe Baba Novac sau in Tei. Daca nu ma insel am vazut si la Decatlon.

Nu sunt cauciucuri "viteziste" si usoare ca Durano R, de exemplu. Sunt insa foarte rezistente si faci fara probleme zece mii cu ele. Eu am aproape cinci mii cu Lithion si nu am facut nici o pana, desi am mers cu ele si pe portiuni cu macadam.

Thanks, O sa incerc pe Baba Novac pentru ca este aproape de mine.

Kenda Kaliente

Gasesti la magazinul Felt de langa IGP.

Le recomand cu toata caldura.

continental grand prix 4000S

le am de la inceputul anului,desi am rulat cu ele aprox. 3500km inca nu prezinta urme de uzura plus ca n-am facut nici o pana cu ele.

A venit si la mine vremea schimbarii, ce ma sfatuiti sa aleg: continental grand prix 4000S sau michelin pro race 3 ?

Eu sunt foarte mulţumit de GP 4000s dar nu am avut Michelinurile să pot face o comparaţie.

Eu tot Continental GP 4000 am si sunt fericit. Parca se invarte roata mai usor,nu am facut pana desi am nimerit pietris,gropi,sticla. L-am folosit cateva sute de Km si inca nu s-au ras mustatile de pe mijloc.

Intr-un cuvant,recomand cu caldura. Dar sa le iei pe cele negre,producatorul spune ca sunt mai performante decat cele colorate.

Recomand Vittoria Open Corsa Evo, 320 TPI. Usoare, aderente, bullet-proof si ft rapide.

Salut.Se poate cumpara in Romania?

am vazut zilele trecute vittoria in decathlon, dar nu stiu sa-ti spun daca erau modelul pe care-l cauti.

eu folosesc continental grand prix 4000 s

De combinatia Continental Grad Prix Attack + Force ce parere aveti? Mie imi surade, greutatea e de top, au Black Chilli Compound, plus mi se pare interesant sa ai un 700x22c pe fata si 700x24c pe spate.

http://www.bike24.com/1.php?content=8;navigation=1;product=442;page=1;menu=1000,4,22,35;mid=4;pgc=;orderby=3

Nu mai stiu exact unde,dar am citit ca nu e prea grozav Attack ala.

Asa cum am scris mai sus eu am GP4000,de 20 pe fata si 23 pe spate.

Problema la ala de 20 e ca tre umplat la presiune mare (max 11 bar)

Alea sunt cauciucuri de trekking, avand balonajul de 32 sau 42 mm. S-ar putea sa nu incapa in cadru/furca (asta iti poti da seama analizand spatiul pe care il lasa in cadru cauciucurile actuale). Cat despre rezistenta in timp, rezistenta la pene si aderenta sunt peste cauciucurile de cursiera din categoria asta de pret (din cauza balonajului mai mare), sunt mai confortabile din acelasi motiv, dar sunt si considerabil mai grele.

ce parere aveti despre gumele astea: http://www.playbike.ro/produs.php?id_produs=2379 ?

sunt bune? sa se tina pe drum,la o curba sau o fandare de urgenta,dar si rezistenta in timp.

Am pus la bicicleta sotiei asa ceva, roata de 28 inch, merg bine. Am cautat vreo 6 luni sa iau altele pentru alta bicicleta, nu am reusit sa gasesc ... nu erau niciodata pe stoc. Nu mai zic ca nu a facut pana niciodata intr-un an de zile.

La greutatea asta, lasand deoparte dimensiunile, nu cred ca se incadreaza in topicul "cauciucuri de cursiera". Sunt cauciucuri ieftine si mult mai usoare cu protectie buna la pene pe piata.

Ah,acuma am vaziut ce balon are,m-am uitat la ale mele,si asa imi zice: 700x18.