Draghici Dragos

Biciclete de sosea - ce cauciucuri folositi?

Recommended Posts

Uau! Eu n-am vazut in viata mea 700x18, am auzit doar ca exista. Am vazut doar 700x20. Poate ai ceva baieuri performante, din alea am vazut pe 19.

M-am uitat mai bine, Pe fata este 700x20 iar pe spate 700x22, scuze de informatiile gresite, nu se vedea bine,is pe camera cauciucurile, ce imi puteti recomanda? sa nu fie prea scumpe.

Uau! Eu n-am vazut in viata mea 700x18, am auzit doar ca exista. Am vazut doar 700x20. Poate ai ceva baieuri performante, din alea am vazut pe 19.

Am avut prin 2002-2003 o anvelopa Continental Grand Prix 700x18. Era extrem de usor, avand lateralele din panza, si primea pana la 11 bar. Problema era ca, neavand cu ce sa le aduc la aceasta presiune(si lipsa experientei a contat), snake-bite-ul era in floare si nu m-a tinut prea mult. Ca design arata foarte bine, fiind vizibila janta daca ma uitam de deasupra.

Cel mai mult m-a impresionat la el calitatea cauciucului. Dupa 6000 km pe fata si 2000 km pe spate, arata foarte bine, nu parea a fi uzat mai mult de 30%.

La vremea respectiva l-am cumparat de la magazinul de pe str. Coltei si m-a costat 36 lei(360.00 lei la vremea respectiva).

Dupa cativa ani am intrat pe site-ul Continental si nu aparea ca s-ar mai produce aceasta dimensiune de anvelopa. Modelul este ca cel din fotografie.

La alti producatori nu am vazut, dar nici nu m-a interesat. De cand am crapat o janta Ambrosio, avand 700x20 pe spate, am hotarat ca mai ingust de 23 nu se merita, decat pentru fite.

Salutare,

Sunt in cautarea de noi cauciucuri vintage NOS adica caut cliche-uri cu peretele de cauciuc natural si sper noi dar daca este putin uzat nu ma deranjeaza. Poate mai sunt domni care detin asa ceva prin casa. :)

Daca auziti ceva dati-mi va rog un semn.

Firme cautate: Veloflex, GranCompe, vintage Michelin, Wolber, Clement, etc

Imagine postată

Merci,

Sorin

Prezint si eu situatia cauciucurilor pe care le folosesc sau le-am folosit:

1. Continental Sport 1000- 6.000km fara nicio pana insa apoi faceam pene toata ziua

2. Bontrager Lite- foarte proaste, dupa 1.500km cauciucul spate era uzat

3. Michelin Krylion Carbon- dupa 2.700km cauciucul spate e foarte uzat, nu cred ca ating 5.000km cu el, nicio pana

4. Schwalbe Durano- dupa 5.500km folosit pe roata din spate e intr-o stare foarte buna, nicio pana

Calea mănăştur 105. Bikesport.

Incercand sa imi raspund la muuuult prea filozofica intrebare "GP 4000s sau Pro3 Race?" am dat peste un test interesant, asa ca-l impart cu altii :D

http://www.conti-online.com/generator/www/de/en/continental/bicycle/general/downloads/download/tourtest_gp4000s_en.pdf

E pe site la conti dar cred ca e din ceva revista nemteasca.

Salutare,

Sunt in cautarea de noi cauciucuri vintage NOS adica caut cliche-uri cu peretele de cauciuc natural si sper noi dar daca este putin uzat nu ma deranjeaza. Poate mai sunt domni care detin asa ceva prin casa. :)

Daca auziti ceva dati-mi va rog un semn.

Firme cautate: Veloflex, GranCompe, vintage Michelin, Wolber, Clement, etc

Imagine postată

Merci,

Sorin

Incearca la Decathlon.

Au Vittorio la 75 lei/bucata.

Edited by cristiproeng

Cel mai scump pe care ţi-l permiţi. Ultremo, Conti GP4000S, Tufo sau Dugast dacă mergi pe baieu.

Kenda - au toate dimensiunile si grosimile posibile. De sosea recomand sub 25 mm cu o camera ce merge pana la 7-8 atm.

Mie imi plac Vittoria: Rubinio Pro Slick (23) pt. antrenament (dar cu atentie daca e asfaltul ud), Diamante Pro pt.performanta (tot 23) si Cross XN Pro (32) pt.offroad.

cele mai bune cauciucuri sunt vredestein.Toti amatorii ar trebui sa stie de ele.

Eu am folosit asa:

- Michelin Lithion. Rulaj OK si foarte rezistente. Sase mii de km fara pana. Le-am schimbat dintr-un moft pentru ca mai mergeau vreo doua mii.

- Schwalbe Ultremo R1. Cel mai bun rulaj, cele mai usoare, rezistenta foarte scazuta. Dupa doua mii de km am facut cinci pene in doua ture consecutive, ocazie cu care le-am si aruncat.

- Continental GrandPrix 4000S. Rulaj slab si o pana dupa vreo trei sute de km. Sunt foarte laudate ca rezistente la pana, asa ca m-am enervat si le-am scos.

Acum folosesc Michelin Pro3 Race. Ruleaza foarte bine, sunt destul de usoare, dar sa le vedem la rezistenta. Baietii le lauda.

Daca nu te intereseaza viteza, recomand Michelin Lithion si Krilion.

cele mai bune cauciucuri sunt vredestein.Toti amatorii ar trebui sa stie de ele.

Eu stiu de ele. Deci sint, cu siguranta, amator.

Stiu de ele pt.ca am avut si asa ceva. Cele mai proaste cauciucuri pe care le-am avut in ultimii 10 ani (parerea mea). Grele, rigide, aderenta mediocra si care totusi s-au uzat destul de repede, asa ca am scapat repede de ele.

Primele mele caucuicuri "adevarate" - au fost o adevarata revelatie pt.mine - cu cca 10 ani in urma (nu-mi amintesc exact, dar le mai am si acum, inca sint bune) au fost Continental Sport 2000 = flexibile, usoare, rulaj extrem de usor, aderenta f.buna, chiar si pe ud.

Continental am avut mai multe variante si in general nu m-au dezamagit. Cu o singura exceptie, cind mi-a explodat cauciucul de pe spate, nici acum nu-mi este clar de ce (au fost mai multi factori, nu stiu nici acum care a fost determinant).

Am avut si Schwalbe (Stelvio) pareau destul de OK, pina cind unul mi-a sarit de pe talon (intrau anormal de usor pe janta, alte cauciucuri intrau f.greu). Cauciucul n-a patit nimic, nici roata, dar m-am enervat si le-am aruncat.

Michelin am avut unul singur (simultan cu primele mele Conti) si comaprativ cu Continental mi s-a parut mai dur, mai putin aderent. Am avut ghinion si la putina vreme am luat un span si oricit m-am chinuit sa-l peticesc pe interior, nu s-a mai putut folosi (facuse o gilma).

Pina la urma, toate firmele mari au si modele ieftine (si mai slabe) si modele scumpe, de virf. Bineinteles ca vredestein-ul pe care l-am avut era unul mediocru, dar comparat cu Rubinio Pro Slick, care e tot "de duzina" (ieftin) mi s-a parut clar mai prost.

Daca faci comparatia la virf, si asa apar diferente, pt.ca niciun cauciuc nu va excela simultan la toate criteriile. De exemplu, Continental Supersonic e tare in toate (greutate extrem de redusa, rulaj extrem de usor, aderenta f.buna) dar e catastrofal la rezistenta la uzura si impunsaturi. Depinde si ce vrei de la cauciuc.

In concluzie, cu siguranta nu exista "cel mai bun cauciuc". Poate "cauciucul cel mai bun la parametrul X".

• Upvote 3

continental grand prix 4000 cu astea am luat cannondale-ul,nu stiu citi km a rulat fostul proprietar, eu am 500km pe ele,cred ca mai tin inca mult si bine.am zis ce am eu pe bicla nu care ar fi cele mai bune.citesc cu interes ce ziceti voi pe aici si trag concluzii.