Draghici Dragos

Biciclete de sosea - ce cauciucuri folositi?

Recommended Posts

- Schwalbe Durano Plus 700x25 pentru "cursiera de oras", confort si cea mai buna protectie antipana, excelent pentru drumuri proaste, dar neindicat pentru viteza

- Continental Grand Prix 4 Season, 700x28, protectie foarte buna antipana, aderenta foarte buna

- Michelin Krilion 700x23 folosit destul de putin, nu ma pot pronunta

- Vittoria Rubino, 700x23, un all-rounder bun la orice, folosit mii de kilometri si care inca ma uimeste, trebuie sa le acord locul 1 in acest top personal.

- Maxxis Fuse, 700x23, din aceeasi categorie cu cel de mai sus, dar modest

- cele mai mari dezamagiri: Maxxis Hors Categorie (pana dupa pana), Maxxis Detonator si Schwalbe Blizzard (ambele s-au taiat foarte usor, acum le folosesc cu banda suplimentara de protectie in interiorul cauciului)

Ce voi lua pe viitor? Cu siguranta Continental (orice de la ei) sau Michelin (ProRace3)

Am 10.000 km pe Vittoria Rubino FARA PANA(e tot ce conteaza pt. mine)!

Schwalbe + Maxxis sunt de departe cele mai proaste.

eu am schwalbe lugano si sunt cam proaste am facut 5 pene in 500 km prin bucuresti, cred ca o sa ma reorientez si eu catre altele, vittoria rubino sau michelin pro race 3, imi poate spune si mie cineva daca a folosit schwalbe ultremo sau aqua?

Eu folosesc ultremo.Hmmm ce sa zic sunt excelente,usoare,aderenta foarte buna in curbe si nu numai,si pana acum nu am facut nici o pana,desi nu cred ca sunt foarte rezistente la pene.Totusi sunt niste cauciucuri foarte bune cu un pret pe masura.

Eu folosesc ultremo.Hmmm ce sa zic sunt excelente,usoare,aderenta foarte buna in curbe si nu numai,si pana acum nu am facut nici o pana,desi nu cred ca sunt foarte rezistente la pene.Totusi sunt niste anvelope foarte bune cu un pret pe masura.

ms frumos Marian 01

eu am Maxxis Fuse...dar doar de cateva sapatamani,nu ma pot pronunta...Sper sa fie cat de cat rezistente la pene (am oroare de asa ceva :)

marci si modele, dimensiuni

ce recomandati?

DURO , Kenda, Schwalbe Marathon Slick(niste cauciucuri bune zic eu...), RUBENA Cobra 28x2.00 , MAXXIS Larsen TT(cam de toata jena ; la masura de 2.35 am facut intr-o veselie snakebite-uri pe roti de 26"...) si cam atat deocamdata...

De obicei un lucru bun/de calitate ar trebui sa aiba si un pret pe masura...

Mike intreba de cauciucuri de sosea, eu am Maxxis Columbiere 700x23, eu zic ca sunt bune.

Daca Dark-Rider-82 a facut pene cu Maxxis TT, poate ca nu e de vina doar cuciucul, conteaza mult presiunea in camera, tipul de janta folosita si mai ales locul pe unde e folosit cauciucul. Pt. ca Larsen TT e conceput pentru uscat si bolovanis, deci inclin sa cred ca acel pneu a fost umflat insuficient, in cazul lui Dark-Rider-82.

Hutchinson Equinox700x23c. Am facut cu ele peste 1000 de km si s-au comportat admirabil. Desi am peste suta de kile nu am avut nici o pana...

de la Huchinson ,Equinox sunt cele mai modeste,daca n-ai facut nicio pana nu inseamna ca sunt si bune..ca raport calitate pret sunt ok

de la Huchinson ,Equinox sunt cele mai modeste,daca n-ai facut nicio pana nu inseamna ca sunt si bune..ca raport calitate pret sunt ok

Da, asa este, sunt in gama de jos dar tinand cont ca nu am avut probleme cu ele nici nu simt nevoia sa le schimb... E adevarat ca poate nu sunt printre cele mai rapide, usoare sau atractive dar s-au dovedit in schimb foarte eficiente iar pretul e decent (versiunea folding la 75RON).

Salut,

Asta-i prima mea postare, nu dati cu pietre :)

Urmaresc forumul de ceva vreme si am gasit informatii legate de cauciucuri pentru sosea imprastiate prin diverse topicuri. Stiu ca este un subiect sensibil dar as dori

sa putem centraliza informatia, daca sunteti de-acord.

Nu am experienta necesara, acesta fiind motivul pentru care apelez la cei cu mai multi km la activ.

Ca idee, vreau sa cumpar cauciucuri de strada care sa-mi satisfaca citeva cerinte:

- sa fie rezistente in timp

- sa fie reziztente la pene

- sa ruleze usor (baniuesc ca ar trebui sa aleg slick-uri)

- sa aibe o aderenta buna, chiar si pe sosea umeda

- sa fie pretabil atat la ses cit si pe munte (a nu se intelege off road)

Cred ca-s cam multe cerinte de la un biet cauciuc dar pana la urma-s pe bani, nu?!

Salut,

Asta-i prima mea postare, nu dati cu pietre :)

Urmaresc forumul de ceva vreme si am gasit informatii legate de cauciucuri pentru sosea imprastiate prin diverse topicuri. Stiu ca este un subiect sensibil dar as dori

sa putem centraliza informatia, daca sunteti de-acord.

Nu am experienta necesara, acesta fiind motivul pentru care apelez la cei cu mai multi km la activ.

Ca idee, vreau sa cumpar cauciucuri de strada care sa-mi satisfaca citeva cerinte:

Cred ca-s cam multe cerinte de la un biet cauciuc dar pana la urma-s pe bani, nu?!

salutare, unele dintre cele mai bune sunt schwalbe ultremo ti le recomand sunt foarte bune:)

Pentru cerinţele tale cred că se pretează cel mai bine cauciucurile de antrenament (training), de exemplu Michelin PRO4 Endurance(fost Krylion) sau Schwalbe Durano.

dar as dori sa putem centraliza informatia, daca sunteti de-acord.

ai incercat sa cauti topicuri mai vechi cu acelasi subiect?

Eu iti recomand cauciucurile din gama celor in jur de 200-210 g, pe care le foloseste cea mai multa lume in jur. Modelele cele mai populare, de care lumea e multumita, ar fi Continental Grand Prix 4000s, Michelin PRO3/4 Race, Schwalbe Ultremo (asta e chiar ceva mai usor), dar mai nou si Hutchinson Fusion, colorate in rosu sau albastru, care au fost la super-promotie in Decathlon si si-a luat multa lume, nu stiu daca mai sunt. Oricum, cam toti producatorii mari au un model in gama asta.

Eu am folosit mai mult 4000s si Fusion si sunt super multumit. Nu m-as duce pe cauciucuri mai grele, gen Michelin Lithion, eu le simt mai incete, dar nici la cele mai usoare, de race, de 150-160 g, care nu se potrivesc drumurilor autohtone si nici nu rezista bine in timp. Daca totusi vrei sa incerci, KeroBike parca are Maxxis Xenith Equipe Legere, la 150 g bucata si destul de ieftine.

In alta ordine de idei, vezi la centrul tehnic, la sectiunea despre cauciucuri si camere, o discutie mai ampla pe tema asta, mi-e lene acum sa o caut sa pun un link.

Ok, multumesc de raspunsuri!

Pe o cursiera am Michelin Krylion Carbon dar n-au fost achizitionate de noi si nu stiu citi km au fost rulati cu ele. Chiar si asa par a avea o aderenta buna.

O sa incerc sa gasesc mai multe informatii despre modelele recomandate de voi si raportul pret/calitate isi va spune cuvantul.

@moderatori

Daca am dublat un post mai vechi, imi cer scuze! Cum am scris si mai sus, n-am garit informatii la sectiunea "biciclete de sosea" decat "imprastiate" prin posturi.

Recomand si eu Continental Grand Prix 4000 care, am auzit ca ar avea nota cea mai buna overall. Mai folosesc Michelin Pro 3 Race dar nu le-as recomanda pe ploaie.

Cu un mic minus la rulare si unul la aderanta pe suprafata umeda iti recomand Hutchinson Equinox. Celelalte puncte sunt la superlativ. A nu se intelege ca sunt lente si aluneca rau pe ploaie ci doar ca nu sunt la nivelul unor cauciucuri de competitie.

Un link de la producator: http://www.hutchinsontires.com/en/catalogue-route.php?fiche=equinox-tdf.php&univers=4&pid=78

Zilele trecute aveau la Decahtlon pe la 75Ron (aproximativ)

Eu merg pe VREDESTEIN FORTEZZA TRICOMP, dar nu sunt ieftine.

Din ce am mers eu:

Schwalbe Ultremo(cele mai rapide)

Conti GP4000(foarte rezistente)

Michelin Pro Race(cel mai bun compromis)

P

entru cei mai grei(peste 80 kg) as recomanda GP4000 si sa uite de Ultremo sau ProRace(mai degraba Krylion Carbon)

Acum mi-am luat si niste Hutchinson Fusion, sunt curios cum se comporta.

Si Vredestein Fortezza sunt super cauciucuri:)(ceva de genul ProRace)

Folosind si eu Conti GP4000S ti le recomand cu caldura.

Sunt usoare, rezistente la pana, ruleaza f bine si au aderenta foarte buna pe uscat. Pe umed eu nu am curaj sa intru prea tare in curbe, dar nu cred ca dezamagesc.

Recomand si eu Continental 4000s, au aderenta buna chiar si pe asfalt ud si sunt destul de usoare.

In schimb Vittoria Rubino sunt foarte de slabe pe asfalt ud, mi-a derapat roata fata luand un viraj destul de larg la doar 20km/h, asta pe langa multe alte derapaje.

Alt cauciuc care imi place e Schwalbe Durano, se pot depasi usor 10.000km cu el si are aderenta buna chiar si pe asfalt ud. In schimb nu ruleaza excelent si are 235grame (asta in caz ca are vreo importanta).