Draghici Dragos

Biciclete de sosea - ce cauciucuri folositi?

Recommended Posts

Am sa iau eu Michelin Power, am avut Pro4 si am fost foarte multumit

Michelin Pro4 service course, nici o pana in 8 luni.

• Upvote 1

Salut,

Urmeaza sa imi ajunga o cursiera saptamana viitoare dar are cauciucurile uzate tare imi explicati si mie ce inseamna 622x15. Merci

Michelin Pro4 service course, nici o pana in 8 luni.

Inca un vot. In mai bine de un an, pe 23c, nici o pană.

Anul asta o sa incerc One Evo 25c. Tot color ca si SC.

@Gehiro dimensiunea jenților se exprimă in sistem ISO sau ETRTO. 622 e dimensiunea în sistem ISO, echivalentul ETRTO fiind 700c. Celălalt număr  (15 în cazul tău) reprezintă lățimea interioară a jenții. Pe o astfel de jantă poți monta cauciucuri de 23, 25, 28, 32.

• Upvote 1

On 3/11/2017 at 10:08 PM, Gehiro said:
Salut,
Urmeaza sa imi ajunga o cursiera saptamana viitoare dar are cauciucurile uzate tare imi explicati si mie ce inseamna 622x15. Merci

^
As mai adauga faptul ca ar fi indicat sa nu depasesti 25-28 pe janta respectiva, chiar daca teoretic ar merge. Exista riscul sa sara cauciucul de pe janta daca e mult mai lat decat aceasta. De asemenea atentie la presiune, aerul impingand laturile cauciucului in janta, la o presiune mica, ar fi iarasi un risc sa se desprinde de pe janta.

@Gehiro Aici gasesti o poveste intreaga, cu imagini si explicatii, la ceea ce a spus @fizikant

http://www.freerider.ro/mag/despre-latimea-jantei-si-a-anvelopei-99410.html

Nu am citit tot insa nu am inteles prea bine ce a vrut sa zica aici..." O jantă mai lată îmbunătăţeşte comportamentul aerodinamic dar numai dacă se foloseşte o anvelopă mai îngustă decât aceasta". 

In toate domeniile sunt la moda studii ale caror concluzii rastoarna tot ce se stia. Suna mai bine, atrag cititorii si reclamele mai bine pe paginile respective, atrag mai bine alte fonduri pentru alte cercetari etc. Studii de genul asta se puteau face si cu zeci de ani in urma, tehnologic se putea foarte bine, si sunt convins ca s-au si facut. Dar daca vrei sa pui pe net si sa ai vizualizari multe trebuie sa vii cu ceva senzational.

Parerea mea.

• Upvote 1

Scuze de off topic.

De acord. Insa sunt doar cateva siteuri de ciclism in Romania, din pacate si e bine ca sunt. Sunt si foarte putin populate, iar redactorii isi pierd din avant cand vad ca sunt prea puțin citite. Unii chiar ar renunta, dar trebuie "postat" (ce cuvant), pentru ca asa trebuie. Si nu fac rau.

Posturile respective se adreseaza in general unor oameni cu diferite bagaje de cunoștințe, oameni diferiți, cu diferite nivele, unii poate nu stiu engleza foarte bine, etc. Nu e rau sa avem si in limba noastra ceva. Acum ca acel continut e slabut sau e preluat, uneori chiar gresit (@majikstone, unii preiau chiar mai prost posturi, chiar si mai vechi, pe siteuri cu notorietate; majoritatea fac la fel, in orice domeniu, mai ales in fotografie), cred ca tine de site, pagina, blog, etc, chiar daca sunt non profit, de hobby sau alte motive fara renumeratie. Cum e si a mea).

Cat despre ceva original si wow, desi pare si suna a reclama, asta incerc sa pun pe pagina de facebook, Tiltu Cycling, doar povesti misto. Si misto pe bune, nu pun orice. Insa e bazat pe story telling, chiar daca in ziua de astazi, statistic vorbind, lumea nu sta mai mult de 8 secunde daca postul nu e interesant. Lumea nu mai are rabdare, e pe fuga mereu, un adevarat scroll de imagini. (Am impresia ca fb a avut un aport bun in asta). Cu siguranta nimeni, in orice domeniu, nu o sa poata multumi pe toata lumea, dar e ca la nunta, daca e peste 70%, e foarte bine.
Si asta a fost gand la gand cu o sugestie dată de un moderator. Din pacate ceva original nu o sa vedem prea des, cum sa zic, e greu sa reinventezi roata (deși eu cred ca sunt din acei oameni care mai cred ca se poate)
@majikstone mersi pentru atenționare.

TilTu Cycling

LE. De exemplu colegul de mai devreme, are un post pe forum. Nu ii judecăm experiența. Dar daca intreaba ce e 622x15 cu siguranță vrea sa invete ceea ce nu stie. Si fie vorba intre noi, in limba natala lumea prinde mai repede, e natural de normal sa se intample astfel. Drept urmare, in speranta ca postul e redactat corect in limba romana, prin preluare de pe alte siteuri, informatia e destul de cuprinzatoare astfel încât sa iti faci o idee ce e cu dimensiunea respectiva.
Nu mint, dar am avut aceeasi problema la inceput: ok, 622, dar 700 ce e atunci? :)

TilTu Cycling

@ViorelCapruciu Ce spui tu legat de senzationalul din titlu si prezentare nu se refera la articolele stiintifice si nici la revistele stiintifice.

Cu totul alta este situatia in cazul articolelor de presa care fac parte din activitatea comerciala.

Iti dai seama cum ar suna in Nature: "New biomarkers improve standard screening" intr-o forma comerciala:"Descoperire incredibila. Cancerul va poate fi diagnosticat rapid prin aceasta metoda remarcabila. Aflati aici." cand, in fapt, articolul spune ca au reusit sa se screama sa mai amelioreze eficienta unor teste diagnostice.

• Upvote 1

Ma mai lasa un Michelin pro 3 de 23 pe motiv tot de galma. Are ceva km, cred ca lejer peste 5mii, dar a fost numai pe fata si eu sunt usor, la 65-70kg. Umflat tot timpul la cel mult 7atm (permite 8), chiar si 6,5 in ultima vreme, doar de curand am bagat din nou 7 ca mergeam la o tura mai cu scantei si cred ca atunci i-a fost. Oricum nu e de mirare ca dupa iarna erau vizibile crapaturi fine de imbatranire in lateralele benzii de rulare pe toata circumferinta. Banda de rulare e inca plina de "carne", abia se vede putina uzura. Pentru mine e clar cu pro3. Sunt bune, chiar foarte bune dar sa le mergi in timp scurt. Daca o lungesti, crapa de imbatranire fara mare legatura cu cati km faci. Paradoxal dar asta e concluzia mea. Si sa nu le umfli tare. Am avut 4 sau 5, toate s-au dus in aceeasi maniera, la inceput chiar mai repede ca le umflam cam la maxim mereu. Nu stiu daca sa mai merg pe pro3. O sa mai caut prin jurnale sa vad inca o data mai exact cand l-am luat si cati km am facut. Ca in exploatare nu am cum sa-l ajut mai mult. Eventual sa ma uit si la data fabricatiei cand cumpar, sa nu fie veche, daca scrie. 

• Upvote 1

Salut

Eu am pe fata Schwalbe Lugano Active Line Lite Skin 23c

Are cateva mii de kilometrii,sunt destul de multumit de acesta.

Se prezinta destul de bine inca,o singura pana

Pe spate Continental Ultrasport 28c...

L-am achizitionat anul trecut,

Nu prezinta urme de uzura inca,multumit de el,

Ruleaza bine,cel putin pentru mine.si destul de comfortabil.

Nicio pana.

Mentionez ca am 85 kg.

Cauciucurile au rulat pe asfalt,Foarte putin pe drum cu pietris.

Review dupa 4000 km (si 44.000 m de ascensiune, ca conteaza si aia) facuti cu Schwalbe One de 28 mm (varianta de baza, nici Pro, nici Tubeless):

- conditii de utilizare: presiune 70-80 PSI pe fata, respectiv 80-90 PSI pe spate, eu cantaresc cam ~85 kg, folosite exclusiv cu camere ultralight, le-am schimbat intre ele (fata/spate) de 3 ori daca nu ma insel

- zero pene (incluzand aici si cam 10 km de drum pietruit plus diverse sosele care sunt departe de a fi excelente)

- uzura medie a caii de rulare, mai au carne in ele pentru, zic eu, cel putin inca alti 4000 km

- cateva ciupituri ale caii de rulare, in mare parte datorata escapadelor pe drumuri pietruite, dar niciuna care sa puna in pericol integritatea cauciucului

- zero taieturi sau ciupituri vizibile pe peretii laterali

Tinand cont de greutatea relativ redusa (255g in marimea 28) si de aderenta satisfacatoare (nu tin minte sa fi pierdut aderenta decat pe spate, la doua franari foarte bruste), ma declar extrem de satisfacut de ele. Mi se par un compromis foarte bun intre durabilitate si performanta, la un pret rezonabil (25-30 de euro bucata). 

Hmm, 1000 metri la fiecare 100km? Asta e foarte misto! (imi plac catararile mai mult ca si platul). Cu siguranta ai avut si mai multi metri pe km. Felicitari pentru nr de metri in urcare!

Revenind la cauciuc e vorba de HS 448 presupun? Ziceai ca nu e tubeless, deci s-ar putea sa fie HS 462A. Desi nu scrie pe site am impresia ca e One Evolution, parca asa scria si pe cutiile in care au venit. E plata forma bombeului ca si la Michelin Pro4 SC sau are niste dungi in diagonala ca si modelul Pro One

Noi mergem pe 462A, o sa revin cu un mic review dupa ce mai fac ceva km, 25-622 (225gr), red stripes si care sunt acum la reducere la 28euro, eu le-am luat la 35-36euro parca, cand au aparut pe piata. E noul model de la Schwalbe pe 25c (color) pe 2017 cu compound de la One Pro. Ambele noastre biciclete sunt echipate cu modelul acesta. Iar urmatorul pas, daca furca permite, e posibil 99% sa trecem si noi la 28c.

https://www.bike24.com/1.php?content=8;product=196942;menu=1000,4,22,35 

Cred ca e vorba de HS448 in cazul meu, nu au striatiile respective, deci sigur nu sunt HS462A. Sunt complet slick si negre, fara dungi colorate sau banda reflectorizanta. Le-am luat in februarie 2017, erau modelul 2016, e posibil sa fi aparut versiuni mai noi intre timp.

Cat despre catarari si motivul pentru care am precizat detaliul asta, e din cauza ca uzura unui cauciuc e mai mare daca parcurgi si diferente mari de nivel (ceea ce e valabil si pentru lanturi si pinioane de altfel) datorita regimului de mers diferit si a utilizarii mult mai intense a franelor. La asta se adauga si factori care tin de stilul de mers al fiecaruia (cat de des face ruperi de ritm, ce regim de mers are pe plat vs pe catarari, cat de mult si de brusc franeaza pe coborari, cat de des ajunge sa abuzeze de frana spate, etc.). Cineva care sprinteaza mult si des sau merge in general cu ruperi de ritm s-ar putea sa manance cauciucuri intr-un ritm mult mai alert decat le mananc eu pe catarari si coborari, in schimb cine merge pensionărește pe plat, constant si fara ruperi de ritm, va uza considerabil mai putin atat cauciucurile, cat si transmisia.

Ce voiam sa spun e, deci, ca am un regim de mers care predispune la uzura prematura cauciucurile, datorita numarului deloc neglijabil de metri de ascensiune (si, evident, de coborare) adunati. Cineva care merge preponderent pe plat s-ar putea sa le uzeze mult mai putin ca mine in acelasi numar de km, in timp ce cineva care merge peste tot cu ruperi de ritm dese (atat accelerari, cat si franari) sa le uzeze considerabil mai rapid ca mine.

• Like 1

16 hours ago, Mookyama said:

Hmm, 1000 metri la fiecare 100km? Asta e foarte misto! (imi plac catararile mai mult ca si platul). Cu siguranta ai avut si mai multi metri pe km. Felicitari pentru nr de metri in urcare!

Pai cred ca ies mai multi m elevatie per suta de km  , la munte daca mergi 100 km cu 1000 m diferenta de nivel este putin , problema la urcare este ca dupa ea vine si coborare :)

Michelin power competition, 3200 km pana acum cu ele , probabil tot un  40-50mii m  diferenta de nivel , mers la Gentelmens Race prin offroad si alte nebuneli , 

Nu cred ca mai tin inca 3000 km , 

Ca si uzura , mai mult pe calea de rulare , din pacate in primele ture am luat un ciob mic, 

Presiune , 7-8 atm, dar am observat ca la 7 se misca super :)

Excelente ! 

Eh, ce e dragut e ca am adunat cifrele alea tinand cont de faptul ca pe unde ma dau 90% din timp cel mai mare deal pe care il gasesc are maxim 90m diferenta de nivel... but we digress.

• Confused 1

Bun, hai ca am exagerat putin mai sus, am facut totusi aproape 1100 km la munte anul asta si 21.000m din cei 44.000 de ascensiune.