Draghici Dragos

Biciclete de sosea - ce cauciucuri folositi?

Recommended Posts

Mor incet.

Am doua roti aero super misto.

Am pus pe ele niste gume Schwalbe Durano de 28.

Totul e bine si frumos pana se intampla sa fac pana. 

Sa dai dar mai ales sa pui gumele astea la loc, e omor din culpa.

Ziceti-mi ca la voi e mai usor.

Bine ca nu am de 25.

Ai cauciucuri pliabile? Talonul ăla de kevlar e mai încăpățînat decât ăla de sîrmă al celor nepliabile.

Nu cred că are legătură cu balonul.

Cît de des ai făcut pene?

Are legatura cu faptul ca sunt jante tubeless, pe astea cauciucurile se monteaza si se dau jos mult mai greu din cauza ca au un sistem usor diferit de "ancorare", iar tolerantele sunt ceva mai reduse.

Povestea mea continua....

Mi-am cumparat Continental UltraSport de 28mm pliabila (90 lei, nou din magazin) si am inlocuit Mavic-ul de pe spate cu asta.

Le-am cantarit, Mavic au 221 grame si Continental 330 grame. Mavic se monteaza foarte usor, le bag cu mana, nu am nevoie de levier, insa Continental intra ceva mai greu. Ambele stau foarte bine pe janta.

Dupa care am mers..... Si concluzia mea, chestie de feeling, imi plac mai mult Continental! Mi se par net superioare.... 

Nu pricep de ce mi se par mai bune?!... Continental sunt ca si clasa inferioare si mult mai ieftine, plus mai grele. Mi se par "alta viata" (asta e prima expresie care mi-a venit in cap dupa ce le-am inlocuit si am dat prima tura).

O sa pun Mavic inapoi deoarece nu-mi vine sa cred.....

Tot la 200-300 km. 

Ultima oara am incasat un ditamai cuiul. Sa-mi ... daca inteleg cum.

Era cam 14:00, arsita cat China.

M-am incapatanat sa rezolv pana. Trei incercari nereusite. In final am pus camera de rezerva.

Mi-a luat o ora.

Ba intra pietris sub cauciuc, ba iarba, ca sa nu vorbesc ca nu pot pune nici o anvelopa fara ca sa nu mi se bage in cale, camera.

Oribil.

Ma intorc la Shwalbe Marathon de 32.

supreme_marathon-img001.jpg

In ultima vreme am luat doar pliabile in ideea ca vreau sa car un rand de cauciucuri pentr altceva ...

Clar, plec cu doua camere de rezerva ca nu imi pot permite sa nu pot peteci o camera si sa raman fara camera de rezerva.

Tubeless ce cauciucuri recomandați pentru sosea, combinat cu 10-20% gravel? Ar fi o varianta de luat in calcul modelul Mavic Yksion Pro UST tubeless?

-

Începe să mă bată gândul de o bicicletă gravel pentru trasee de anduranță și aș încerca tubeless să văd dacă mă descurc, dacă mă lovesc de probleme.

O altă întrebare ar fi pentru gravel-sosea, adică inversul întrebării de mai sus, pentru bicicleta sus numită, cât mai comoda, cu o presiune la limita nesimțirii de comoda (4.5-5 poate?), ce lățime și ce cauciucuri recomandați? Roțile voi încerca sa le iau in funcție de cauciucuri, astfel încât sa fie suficient de comoda bicicleta, dar totodata sa nu pierd foarte mult la rezistența de înaintare.

Cineva mi-a recomandat Schwalbe X One, tubeless, 33c.

Am facut aproape 1000km cu bicileta de otel cu niste Hutchinson HP28. Nu am gasit detalii despre ele pe net, insa am scris un email la producator, de curiozitate mai mult. Astazi, scriind despre ele, m-am uitat pe ebay si am gasit la vanzare modelul respectiv. Poate stie careva mai multe info despre acest model. Ca idee, desi am avut load pe ele de vreo 22Kg, au mers foarte ok si suficient de confortabile la ture de peste 100Km. Nu am prins ploaie, nu pot zice prea multe despre ele. O singura pana, un cui proaspat de toata frumusetea din cauza lucrarilor la asfalat :)  (pozele sunt luate de pe ebay, ale mele arata mult mai bine).

s-l1600.jpg

s-l1600.jpg

Am facut intre timp 1350 km (cu peste 20.000 m de catarare si, evident, coborare) cu Panaracer Race Evo 3 Type A 25c si ma declar pe deplin multumit de ele. Uzura e nesemnificativa dupa distanta asta (se vede o usoara aplatizare a centrului caii de rulare, dar nimic anormal), aderenta a fost excelenta, iar confortul e surprinzator pentru niste cauciucuri atat de inguste (desi pe drumuri pline de gropi si plombe se simt totusi limitele lor cand vine vorba de confort si raman la convingerea ca pentru drumurile judetene de munte din Romania cam e nevoie de 28c sau mai mult). Am ajuns cu ele si pe gravel, pret de cativa kilometri, unde in afara de o mica ciupitura a caii de rulare, fara consecinte (nu a trecut de protectia anti-pana), nu au avut nimic de comentat. Si flancul a fost atins cu aceasta ocazie, se observa o zgarietura fina la suprafata, dar integritatea lui nu a fost deloc afectata, banda de protectie anti-pana fiind pe toata latimea lui. Ma astept sa duca fara nici cea mai mica emotie 5000-6000 km, posibil chiar undeva spre 10.000 km, mai ales ca 70-80% din kilometrii facuti cu ei sunt pe sosele de buna calitate.

Per total sunt niste cauciucuri excelente din perspectiva compromisului intre greutate, rezistenta la rulare si protectie la pene, la un pret de baza comparabil cu GP 4000 SII si Schwalbe One si, in cazul meu, la aproape jumatate de pret fata de modelele antementionate. Schwalbe One au rezistat cam la fel de bine unor abuzuri similare, desi nu aveau nici un fel de protectie a flancului, in schimb erau din prima generatie de Schwalbe One, care, cel putin daca e sa ma iau dupa reviewurile utilizatorilor, pare sa fi fost mai rezistenta la pene si taieturi decat generatiile ulterioare. Pentru cine vrea un cauciuc mai orientat catre racing, Evo 3 Type L pare o varianta excelenta, fiind similar cu Type A, dar mai usor si cu rolling resistance mai mic din cauza flancurilor lipsite de banda anti-pana si, deci, mai suple.

Cum se compara ca latime Panaracer cu Continental?

58 minutes ago, LucianLS said:

Si ca o paranteza, am patit-o si eu cu Continental GP4000IIs: 2000km fara probleme, inclusiv cativa km de forestier si pe un asfalt nou nimeresc o piatra care-mi taie cauciucul spate pe 1 cm, pe lateral. I-am pus un petec mic pe interior dar tot a facut galma. Acum am incercat unul mai mare si mai gros sa vad daca-l pot salva.

1 hour ago, LucianLS said:

Cam asa stau lucrurile in cazul cauciucurilor mele:

On 7/25/2018 at 10:30 AM, majikstone said:

Panaracer Race Type A Evo 3 25-622/700x25c montate pe jante de 17mm (Campagnolo Scirocco 2018) - latime ~26.5 mm, inaltime ~25 mm la o presiune de 90 PSI. Si o masa de 225g pe cantar fata de cele 240g declarate.

Eu am Continental GatorSkin (nu mai stiu exact care, dar cred ca sunt GP4000). Azi m-am ratacit pe un traseu si am intrat prin padure cu ele si chiar mergeam cu morcovul sub sa, de teama sa nu fac pana, dar au rezistat eroic.

In ciuda opiniei generale, eu chiar sunt tare multumit de Continental.

Vă prezint cauciucul meu de pe roata spate :).

Schwalbe Pro One TL 28x700. Avea "doar" 13.000 km atunci când l-am pozat. Între timp i-am mai tras 1.000 km și n-am de gând să-l schimb decât la următoarea pană care nu va sta sigilată la 6 Bar de soluția tubeless :).

Cauciucul a fost folosit 99% la câmpie, a văzut doar Transul  o singură dată anul trecut și Gentelman's Race de anul ăsta unde a zburat la propriu pe porțiunea aceea lungă de 14 km de off-road :).

Gaura din poze am făcut-o în urmă cu vreo 3 săptămâni și rămânea sigilată în regim de utilizare până la maxim  5.2 Bar (75 psi). La 5.5 Bar "scuipa" afară dopul făcut de soluție. În afară de acest petec mai are aplicate în cei aproape 2 ani de folosință încă două petece  din care unul doar așa pentru liniștea mea pentru că ținea sigiliul și la ˛6.5 Bar (am umflat atât doar pentru verificare, nu am rulat la presiune aceea pentru că excede maximul admis de producător).

HfGKPMh.jpg fsj6JXi.jpg OkQkLM5.jpg 2UQRnFu.jpg dYiT4TA.jpg

• Like 1