Draghici Dragos

Biciclete de sosea - ce cauciucuri folositi?

Recommended Posts

Recomand si eu Continental 4000s

idem

Si eu sunt fan GP 4000. Aderenta excelenta,rezistenta la intepaturi incredibila si desi este usor e foarte "puternic".

Folosesc unu de 20mm pe fata si unu de 23 mm pe spate desi am cam 98 kg. L-am folosit cam 2000 km pana acum fara probleme.

Un exemplu pt aderenta:

Intr-o curba am ramas cu picorul dinspre interior in jos in loc sa-l tin sus. M-am aplecat in curba pana am atins cu pedala sau pantoful (nu stiu care) de asfalt si nu m-am simtin in pericol. Ca sa intelegeti mai bine,am un cadru de 54 si pedale de 172.5.

Concluzie: Urmatorul set e tot Continental GP 4000

Eu am mers pe Pro Race,Pro 3Race,Continental 4000s si mai nou pe Ultremo. Toate sunt bune..

Un exemplu pt aderenta:

Intr-o curba am ramas cu picorul dinspre interior in jos in loc sa-l tin sus. M-am aplecat in curba pana am atins cu pedala sau pantoful (nu stiu care) de asfalt si nu m-am simtin in pericol. Ca sa intelegeti mai bine,am un cadru de 54 si pedale de 172.5.

Cam ce temperatura estimezi ca era afara?

Un exemplu pt aderenta:

Concluzie: Urmatorul set e tot Continental GP 4000

Nu stiu cat e vorba de aderenta in exemplul tau. Pur si simplu pedala atinsa de sol in curba face parghie si iti "lifteaza" roata spate. Daca erai 2-3 grade mai inclinat te trezeai pe jos, cu orice cauciuc (pentru ca nu mai e vorba de aderenta). Ce ai patit tu este un noroc chior la o greseala de incepator.

Ai dreptate,a fost o greseala de incepator. Teoria o stiu dar "practica ne omoara" :) Nu am atins decat o fractiune de secunda.

Ontopic: Rezistenta in timp si aderenta nu pot avea pondere egala in caracteristicile unui cauciuc. Cu cat una din ele e mai mare, cu atat cealalta scade. Ca exemplu, un cauciuc foarte aderent are o compozitie moale, care nu rezista in timp. Trebuie sa cauti un bun raport intre cele 2 calitati. La fel sta treaba si cu rezistenta la pene vs. greutate.

Recomand Conti GP 3000, pe 4000 nu m-am dat dar aud pareri bune si pt el. Altele ar fi Vittoria Rubino Pro, Michelin Pro 4.

• Upvote 1

Eu am mers anu asta cu Maxxis Xenith Hors Categorie, cca 4000 km, pina m-a surghiunit frigul linga soba. Sint multumit de ele: nicio pana pina acum cu ele, se pot umfla realmente foarte tare si fara teama (pina pe la 130 psi), sint in categoria medie de greutate (au 210 grame/buc.) si sint si ieftine (parca 85lei/buc; asta m-a si imbiat sa le iau). Din cite imi dau seama, ma vor tine inca vreo 4-5 mii km, probabil o sa ma plictisesc de ele inainte sa se uzeze total.

Cauta-le si pe astea, Buga29, ca sint cam la acelasi pret cu cele din link-ul tau, in schimb sint mai usoare.

Folosesc unu de 20mm pe fata si unu de 23 mm pe spate desi am cam 98 kg. L-am folosit cam 2000 km pana acum fara probleme.

Eu folosesc 23-uri desi am 120kg... Si nu au nici o problema dar sunt atent la gropi si alte alea... Cauciucurile sunt Hutchinson Equinox.

Panarame de sarma de 2 bani. Cauciucul ideal de belit pe trainer. Aproape mereu in Decathlon au cate o promotie de 2 cauciucuri foldable, ca lumea, la pret de unul. Au fost Michelin Lithion, apoi Hutchinson Fusion 3. Se pot gasi cauciucuri bune la pret decent. Pe o bicicleta cu pretentii de sport nu as pune niciodata cele mai slabe gume cu sarma - astea-s pentru bicla de mers la servici. Bicicleta mea avea UltraSport cand am luat-o, le-am aruncat instant si am pus Lithion, care nici alea nu sunt cine stie ce, iar diferenta a fost fantastica. La fel, a fost fantastica si de la Lithion la GP 4000s. De la 4000s la Fusion 3 n-am simtit mare lucru, sunt cam la fel - normal de altfel.

Nevasta-mea are pe cursiera Kenda Koncept Lite, arata binisor. Eu nu m-am dat pe ele insa. Oricum, la pretul ala, "you can't go wrong"... Si apoi ne zici si noua. Cel putin la MTB, Kenda sunt foarte bune, sunt o firma de top, nu pot sa fie foarte proaste nici astea. Mie personal nu-mi plac, ca au striatii.

Cum cerintele fata de un cauciuc de cursiera sunt, multe din ele, contradictorii, nu vom gasi niciodata unul care sa fie "cel mai bun la toate cele".

De exemplu, "Continental supersonic" e poate cel mai tare la toate, in afara de rezistenta la rulaj si la impunsaturi, unde insa e de-a dreptul catastrofal (in 600km de tras tare, pe spate, desi am avut noroc si n-am facut nicio pana, cauciucul era de aruncat). Alt exemplu: Rubinio pro slick (Vittoria): desi robust, te tine de te plictisesti de el, ruleaza f.bine, nu e f.greu, in schimb pe sosea uda e catastrofal.

Rezulta ca trebuie sa-ti stabilesti o scara de valori, o ierarhizare a importantei parametrilor si abia dupa aceea incepi sa cauti.

Oricum, si asa va fi greu, pt.ca toate firmele mari inceraca sa ocupe toate segmentele de piata si vin cu sulutii cam la toate problemele (adica si cauciucuri ieftine, si durabile, rezistente la pana, si usoare, de mare performanta, etc., dar, evident, nu toate in acelasi model). Altfel spus, vei gasi cel putin cite un model care sa-ti satisfaca cerintele si la Conti, si la Vittoria, si la Schwalbe, etc.

E important sa stii foarte clar ce-ti trebuie, pt.ca alfel vei fi tentat sa dai bani multi pe un cauciuc cu excelente calitati, dar care e slab exact la ceea ce-ti trebuie mai mult.

Succes la cautat!

• Upvote 3

Mai mic de 20 se gaseste in romania?

dar pe altundeva se gaseste? nu baieu.

A folosit cineva Kenda koncept lite ?

Asta-i anvelopa de carut cu rotile (de sport), mixt intre sala (parchet) si asfalt. Carutul nu se inclina in viraj, anvelopa ruleaza tot pe creasta (aprox) asa ca nu te astepta sa tine virajele prea bine pe o bicla. Fiind si de sala (+ non markng) are aderenta mare si se va manca repede.

Fosta-i lele cat ai fost :) Acum x ani erau, vorba e daca mai sunt. Baieuri gasesti dar cu camera nu cred ca se mai fabrica sub 20.

De exemplu era asta care nu se mai face:

Imagine postată

E important sa stii foarte clar ce-ti trebuie, pt.ca alfel vei fi tentat sa dai bani multi pe un cauciuc cu excelente calitati, dar care e slab exact la ceea ce-ti trebuie mai mult.

Asta-i un fel de cobeala, nu???

La capitolul "magazine de specialitate" stau foarte prost, neavand mai nimica prin preajma. Am ajuns la un magazin mai bine aprovizionat si spre surprinderea mea, chiar daca

era dealer de Continental, sau cel putin asa arata dupa multitudinea de modele de la aceasta firma, am plecat cu Michelin Krylion Carbon. Au fost in "duel" cu Grand Prix 4000 si se pare

c-au iesit castigatoare la capitolul durabilitate, poate un mic plus si la aderenta.

Noilel cauciucuri au inlocuit Schwalbe Durano nu foarte uzate dar, un urma unei "muscaturi de asfalt" se pare ca sforile de pe cauciucul spate au cedat si a aparul o mica denivelare, sesizabilal doar

la viteza mare si pe asfalt de buna calitate.

Vreau sa incerc sa fac o comparatie intre cele doua gume, chiar daca n-am reusit mai mult de o tura cu noile Michelin. Prima impresie a fost una negativa, bicicleta devenind mult mai "zgomotoasa"

lucru normal daca ne gandim ca Michelinul este ramforsat cu un strat de fibre de carbon pe calea de rulare, facand aceasta guma mai rigida. Tot la capitolol minus putem pune si greautatea doar ca, fiind mai frig

afara am luat cu mine doar un bidon cu apa, am castigat gramelel dintr-un foc :D

Ca si avantaje, comparate cu Schwalbe Durano, si acest lucru din punctul meu de vedere, as mentiona in primul rand aderenta, foarte buna chiar pe asfalt ud. Ruleaza foarte uzor dar si simti orice neregularitate din asfalt.

Ca idee, eram comvins ca un cadru de carbon amortizeaza foarte mult dar acest lucru se face in combinatie cu gumele care le ai pe bicicleta.

Ramane de vazut cit de durabile vor fi si cit de rezistente la pene, lucruri care caracterizeaza aceste gume.

Pacat ca nu se mai fac asa mici, imi placea sa vad foaie de hartie sub mine :)). Mi-as fi luat baieuri dar intervin alte balarii ( schimbatul roti) si mie frica la pana ca trebuie sa-mi pun cortul langa si sa stau sa le fac.

O intrebare... Cum evaluati aderenta unei gume ? va inchlinati pana picati si luati ca un raport cu cele anterioare sau dupa increderea care o ofera? nu e gluma, doar curiozitate :)).

Sincer, nu stiu cati sunt pe-aici capabili sa evalueze aderenta unui cauciuc... Sa zic asa, cunosc vreo 2-3 persoane care ar putea aduce cauciucul ala spre limitele lui, restul suntem povestitori sefi si probabil (un pic exagerat) daca cineva ne-ar pune un furtun de gradina in loc de un 4000s n-am simti mare diferenta. S-au facut teste prin reviste, se gasesc pe net, in alea merita mai mult sa ai incredere.

• Upvote 1

Mie nu mi-au placut deloc conti GP 4000, am avut o pereche, s-a uzat foarte repede si in plus au aparut taieturi in zona in care au striatiile, pe lateral, desi teoretic nu rulezi mult pe partea aia (poate doar daca mergi in cerc si te lasi pe o parte) si nici presiune mai mare de 8 bar nu am bagat in ele . M-am incapatanat sa imi iau inca o pereche, aceeasi problema. GP 3000 mi s-au parut mai reusite.

Ultremo sunt foarte "smooth" la rulaj, simti ca rulezi mai usor, dar nu le recomand decat pe sosea buna si pe vreme uscata.

Am mai folosit Michelin pro diverse generatii, sunt ok dar nu m-au impresionat.

In schimb, folosesc de vreo 2 ani jumate combinatia Conti Force (pe fata) si Conti Attack (pe spate) si pot sa spun ca din cate am testat se apropie cel mai mult de ceea ce vrei tu. Versatile, rezistente, rulaj bun, stau bine in cube, pe sosea uda, clar nu cele mai usoare, dar de incredere.

Conti GP4000 si GP4000s sunt doua modele foarte diferite, doar profilul caii de rulare le aseamana. 4000 e facut din cauciuc ordinar, 4000s din Black Chilli Compound, ultimul foloseste aceiasi tehnologie ca si combinatia Force/Attack. Combinatie care, daca tot veni vorba, suna foarte interesant si ma gandesc serios sa fie viitoarea alegere, daca le prind la pret bun.

Eu sunt fan Vittoria (Diamante folding folosesc momentan).

Am folosit Schwalbe (ca si termen de comparatie). Ultremo R1 mi-au parut si mie sa fie mai "smooth" la rulare (nu fac nici atat zgomot parca). Dar la capitolul fiabilitate nu mi s-au parut deloc durabile. Intrau pietricelele si aschiile in ele ca in branza. In plus, unul dintre ele mi s-a deformat usor (pe roata din spate).

Ca si aderenta nu am observat nicio diferenta intre ele.