Draghici Dragos

Biciclete de sosea - ce cauciucuri folositi?

Recommended Posts

Mno zic și io:

sătul fiind de rezbelu' Jvalbe vs. Continental (piar și marcheting mult) am început să studiez și altceva.

Mișlan ar fi ok, numai că p-aici iși cam bagă picioarele.

Kenda, CST, Maxxis.... chineji, taivaneji.. ochi oblici in-the-end.

Vredejtain.. Nokian sunt nișă. Mai ceva ca mișlanu. 

hmmmm.

Deci a rezultat Vittoria*.

ia vezi poate găsești ceva, dacă tot îți plac săpăturile. Ca să nu mai ajungi la Jvalbe 

* 1) slicuri pt metebe, nicio pană în 3 ani, undeva  la vreo 4000km deja, profilul arată ca la început, încă are mustățile alea pe laterale, abuzate și pe off-road mediu.

2 ) unele pre numele lor adventure touring pe bicla nevestii. Biclă de oraș, grea. Roți de 28".  Borduri, cioburi, alea alea. Nicio pană în 4 ani. Duc 6 bari, spre deosebire de Jvalbele cu care e echipată ailantă biclă de oraș care se află în vastele apartamente. Și care au văzut 3 pene în 2 ani. La același regim de ecspluatare. De către același manipulant, având aceași greutate și stil de condus. 

Da, știu, aici e topic de cauciucuri pt bicle de șosea. Ceea ce nu posed, deși mi-aș dori. 

• Upvote 1

Tubles numa la MTB şi la trekking. Pe cursieră la mine îi baieu forever.

Da se poate face, nu-i mare velosofie.

Mi-au ajuns Continentalurile din linkul pus de mine mai sus.

Impresii la rece:

- 250g;

- foarte bine lucrate;

- intra cam greu pe janta - pentru mine e cea mai mare usurare;

- calea de rulare nu e atat de groasa pe cat era la niste Durano pe care am avut ocazia sa le vad, insa mai groasa decat la vechile dezastre;

- "handmade in germany" scris mare pe flancuri mi se pare cam cocalaresc, mai mult, numele tarii nu incepe cu majuscula;

- pe jantele mele (Mavic CX 22 citesc pe eticheta) au fix 25mm latime, deci nu mint. Alea vechi, de 23 fiind, aveau 24.

Impresii la cald veti afla cand si daca fac pana, sper sa nu fie cazu'. Aderenta, rezistenta la rulare, p-astea nu ma pricep sa le apreciez.

@@purix, petece sa ai, si nervi ;))

Sunt terminat psihic de câte pene am făcut cu cursiera. Am continental ultrasport. Le-am luat de noi am nici 200 de km cu ele și îs pline de gauri, nu mai cumpăr continental cât trăiesc. As lua Schwalbe Durano, ce ziceți scap de pene?

• Upvote 1

Pai alea sunt cele mai modeste de la Continental...e 15 euro,un cauciuc. Vrei cauciucuri bune,Grand Prix 4000 s ( 40 euro bucata )

• Upvote 1

Sunt terminat psihic de câte pene am făcut cu cursiera. Am continental ultrasport. Le-am luat de noi am nici 200 de km cu ele și îs pline de gauri, nu mai cumpăr continental cât trăiesc. As lua Schwalbe Durano, ce ziceți scap de pene?

am si eu tot ultrasport, in peste 1000 km nici o pana :). depinde pe unde mergi cu bicla !

Pe sosea merg :) Am niste gauri in cauciuc de ti-e mai mare dragul, poate apuc sa fac 2-3 poze ...

• Upvote 1

In 4000km am facut un singur snakebite, acum o saptamana, din cauza ca aveam un cauciuc foarte uzat si imi era teama sa bag presiune prea mare in el. In rest, nici o pana din cauza tepilor/cioburi/chestii de pe drum. (au fost vreo 3 din cauza valvei sau din cauza levierului). Si am mers peste tot (asfalt, pietricele, padure, nisip, pamant, piatra).

Si cauciucurile mereu au fost foarte vechi sau ieftine. Am cumparat pana acum doar 2 cauciucuri. In rest am schimbat bicla cu totul.

Eu zic ca totul tine de ghinion si de presiune.

• Upvote 1

am si eu tot ultrasport, in peste 1000 km nici o pana :). depinde pe unde mergi cu bicla !

Dupa 1000 km nu trebuie dat feedback, poate la 5000 poti sa iti formezi o parere obiectiva

Uite aici un podium de durabilitate si rezistenta la pene

Nr.. 1 cu vreo 10 000 km facuti si-n conditii de iarna

http://www.bike24.com/1.php?content=8;navigation=1;product=428;page=1;menu=1000,4,22,35;mid=0;pgc=35:144

RESTUL SUNT POVESTI

Cu Continental Grand Prix 4 ai mers si vara cu ele? sau incepand de toamna?

Am si eu un set acasa, am mers o singura data cu ele dar in aprilie, ori era drumul foarte prost ori resimteam fiecare denivelare

• Upvote 1

Vedeti pe la Decathlon ca zilele astea sunt in reduceri substantiale...

Poate baga reducerea si la Hutchinson Atom Comp (kitul de doua) sau Equinox. Mai aveau acum ceva timp o superoferta la VIttoria Rubino Pro Slick (2 cauciucuri + 2 camere).

Chiar si fara reducere, kitul de Atom-uri e mai ieftin decat un singur Continental 4000 S.

Pe sosea merg :) Am niste gauri in cauciuc de ti-e mai mare dragul, poate apuc sa fac 2-3 poze ...

Cel mai des se fac pene in oras.. Eu, pe sosea, am facut un singur snake bite, dar in oras, cu duiumul.

Fiind mai pufos întotdeauna merg cu presiunea spre maxim. La gumele astea niciodată nu am mers sub 8 atmosfere. Scumpe Schwalbe Durano, or fi cele mai antipana pe mărimea 25?

Vedeti pe la Decathlon ca zilele astea sunt in reduceri substantiale...

Poate baga reducerea si la Hutchinson Atom Comp (kitul de doua) sau Equinox. Mai aveau acum ceva timp o superoferta la VIttoria Rubino Pro Slick (2 cauciucuri + 2 camere).

Chiar si fara reducere, kitul de Atom-uri e mai ieftin decat un singur Continental 4000 S.

La ce mai au reducere?

La ce mai au reducere?

Am vazut reduceri pe la incaltamintea de alergare, tricouri, pe la raionul de vanatoare. Cred ca toate departamentele au reduceri ca incepe schimbarea de sezon...

Vredestein Volante Tricomp 700C x 23.

Asa era incaltata de cand am luat bitza de sosea, inca nu pot compara cu nimic, dat fiind ca pana acum doua luni umblam doar cu MTB-ul.

Am aproape 10.000 de km cu continental ultra sport 25-622 fara nici o pana.Pe ssp mers 80% in oras.Le umflu o data la doua zile la 8,5-9 atm....am 95 kg

Scumpe Schwalbe Durano, or fi cele mai antipana pe mărimea 25?

Pretul nu reflecta, ca singura calitate, doar rezistenta la pene.

Am si eu un set acasa, am mers o singura data cu ele dar in aprilie, ori era drumul foarte prost ori resimteam fiecare denivelare

Posibil si de la cauciuc, sunt cauciucuri mai mult sau mai putin confortabile, la aceeasi dimensiune de balon si presiune..

Am cumparat pana acum doar 2 cauciucuri. In rest am schimbat bicla cu totul.

Interesant mod de a schimba cauciucurile.

Am pus pe undeva un review la Michelin pro 3 race la scurta vreme dupa cumparare. Adaug acum, dupa vreo 4mii km.

O pana de snake bite, deci nu se pune, mai ales ca nu a fost afectat, desi camera a suferit doua gauri. Nu apar minicrapaturi de la pietricele, cioburi etc. Cam trebuie pudra de talc pe camera la montare. Sunt ceva semne de uzura pe coama la cauciucul de pe spate. Estimez sa mai merg cu el inca vreo 4 mii, sau mai mult intrand in zona de risc, insa cum am obiceiul sa le schimb fata-spate dupa un timp, si cam a venit acel timp, estimarea e teoretica.

Hm pudra de talc la montare? Ia explica te rog procedeul, poate de la montarea cauciucului tot am eu probleme

Pui cu o solnita talc in anvelopa, o uniformizezi cu degetul si bagi camera. Talcul permite o alunecare a camerei in anvelopa, lucru benefic mai ales in timpul operatiunilor de dejantare sau jantare.

Hm pudra de talc la montare? Ia explica te rog procedeul, poate de la montarea cauciucului tot am eu probleme

Ce mare explicatie! Am luat de la farmacie cea mai ieftina pudra de talc pt copii (pudra de talc, sa zicem tehnica, se gaseste si pe la magazinele de biciclete dar mai rar sau pe comanda si cam la acelasi pret cu asta medicinala). Pun o hartie de ziar pe podea, fac camera sul. pudrez niste talc pe o parte si alta a camerei deasupra hartiei si incep sa o frec si sa o tavalesc pe hartia unde inerent a mai cazut talc. Apoi trec la montare. Poti sa dai si in cauciuc, mai ales daca n-ai mai folosit talc anterior, ca apoi, la urmatoare demontare/montare mai ramane talc pe el de la camera.

Se zice ca pudra de talc e cam daunatoare daca o inspiri, cica ar avea azbest care e cancerigen, deci e bine sa nu faci mult praf si sa-l inspiri. 

L.E. Numai pe cauciuc nu cred ca e suficient dar tot e mai bine decat deloc, ca pe partea pe care sta pe janta, camera nu va avea talc. e drept ca janta e o parte mai putin lipicioasa decat cauciucul dar asa as face eu, dau mai degraba pe camera si apoi pe cauciuc.