Draghici Dragos

Biciclete de sosea - ce cauciucuri folositi?

Recommended Posts

Deci as vrea sa le inlocuiesc cu ceva care: - sa fie 700x25, numai daca nu gasesc pe stoc sa raman la 700x23 - sa aiba 150-160 tpi - sa aiba <250 grame - sa fie un all rounder rezistent la pene, OK pe uscat si pe umed - sa coste 100 lei ~ 25 euro/buc

Ar fi asta: Vittoria Rubino Pro 150 TPI, 235 g, 21.9 euro

http://www.bike-discount.de/en/buy/vittoria-rubino-pro-25x622-black-black-210525/wg_id-5112

Pentru ca era sambata la mijloc si eu nu aveam o guma la roti, m-am gandit sa testez niste gume de 30 de lei bucata, mai exact niste Deestone 28-622 D882 cu "sarma".

Par a fi gandite pentru asfalt de oras dar la cele 520 g bucata si grosimea "carnii" par a fi multipotente.

Montajul a fost destul de dificil datorita sarmei si dimensiunilor destul de stranse fata de diametrul jantei.

Am pompat 95 PSI din maximul de 102 PSI.

Am avut marea satisfactie ca vin in diferite culori. Eu am ales albastru pentru roata spate si rosu pentru cea fata. Bicicleta fiind mai mult galbena decat neagra, a iesit un frumusel tricolor.

Am facut o tura "clasica", Cluj-Napoca - Cheile Turzii pe sosea.

Am retinut ca la intoarcere, la coborarea din Faget, nu prea era nevoie sa franez pentru ca bicicleta, cu greu ajungea pe la 50 km/h, mai exact ramanea pe la 45 km/h, in locuri unde ar fi trebuit sa sara binisor de 50.

Dar mi-a placut si mai ales m-am simtit in siguranta.

Intre timp mi-au venit Schwalbele cele Maratoane Supreme si le-am montat.

Am dat o tura prin Faget cu @@tsisak (Salut!) si situatia e cu totul alta. Pur si simplu mi-a fost frica sa las bicicleta libera.

Una peste alta consider ca rezistenta la inaintare a gumelor colorate a fost cam de 10 km/h din 50 km/h, adica undeva la 20%. Totusi, asta e mai mult o impresie.

Momentan, bicicleta asta e capabila sa mearga mult mai repede decat sunt eu pregatit sa o calaresc si cred ca Schwalbe Marathon Supreme Evolution 28-622 pot fi trecute la categoria cauciucuri de sosea.

• Upvote 4

nu stiu bre  , la noi se merge cu 50 km/h pe plat...nu mult,  dar se merge 

:bici-3:  :bici-3:  :bici-3:  :bici-3:

• Upvote 1

nu stiu bre  , la noi se merge cu 50 km/h pe plat...nu mult,  dar se merge 

Singur si pe un asfalt de calitate discutabila? Felicitari!

Eu tocmai am montat 2 Mavic Yksion Elite Guard de 25(real au chiar 25 masurate cu subler).

http://www.mavic.com/tyres-road-yksion-elite-guard

Par foarte bine lucrate, mai grosute ca si ProRace sau GP4000s2; au 250 grame bucata. Am decis sa pun asa ceva ca o mai pot lua si 5-10 km pe drumuri neasfaltate :) Si asa bicicleta era usoara, nu ma deranjeaza 150 grame in plus de la cauciucuri +camere.

Cel mai bucuros sutn ca a intrat 25. Gp4000s2 de 25 are de fapt 26.8 si atunci nu intra pe cadrul meu. 25 intra, si mai ramane si loc.

Altele masurate la subler:
GP4000s2 23mm: 24.5mm real

Pro3 Race 23mm: 23mm real

Pro4 Race 23mm: 23.2mm real

Mavic Aksion 22mm:22mm real

• Upvote 1

@@krazyeone Evident ca la vale. Cu gumele alea nici nu trebuia sa franez.

Mai e ceva. Nu am avut niciodata bicicleta de sosea si inca ma simt nesigur. Totusi, fara vant, sunt multumit cu un 30-35 km/h pe plat.

Eu tocmai am montat 2 Mavic Yksion Elite Guard de 25(real au chiar 25 masurate cu subler).

http://www.mavic.com/tyres-road-yksion-elite-guard

Par foarte bine lucrate, mai grosute ca si ProRace sau GP4000s2; au 250 grame bucata. Am decis sa pun asa ceva ca o mai pot lua si 5-10 km pe drumuri neasfaltate :) Si asa bicicleta era usoara, nu ma deranjeaza 150 grame in plus de la cauciucuri +camere.

Cel mai bucuros sutn ca a intrat 25. Gp4000s2 de 25 are de fapt 26.8 si atunci nu intra pe cadrul meu. 25 intra, si mai ramane si loc.

Altele masurate la subler:

GP4000s2 23mm: 24.5mm real

Pro3 Race 23mm: 23mm real

Pro4 Race 23mm: 23.2mm real

Mavic Aksion 22mm:22mm real

Dupa ce mi-a murit un Gp4000s, ca o solutie de urgenta, am cautat un cauciuc pe care sa merg din septembrie pana in decembrie. Am gasit acest Mavic la un tip, nou, la 50 de lei. Am luat doua. 

GP-ul era de 23, Mavic avea omul doar de 25. Am zis ok, bag de 25. Apoi ma miram de ce nu simt acel plus la confort. Google m-a lamurit. 

Acum am luat GP4000 SII, de 25, si am simtit imediat diferenta. Si la confort si la inaintare.

Eu nu am observat ca Mavic sa fie mai grosut ca GP. Adica, asa la mana, GP pare mai gros.

Totusi, inca sper sa il mai gasesc pe tipul cu Mavicurile la 50 de lei...

GP-ul era de 23, Mavic avea omul doar de 25. Am zis ok, bag de 25. Apoi ma miram de ce nu simt acel plus la confort. Google m-a lamurit.

...

Totusi, inca sper sa il mai gasesc pe tipul cu Mavicurile la 50 de lei...

In ce sens te-ai lămurit? Sunt foarte puține informații despre ele. Si in ce sens îl vânezi pe băiatul? Vrei sa spui ca sunt făcături, replica?

• Upvote 1

M-am lamurit in sensul ca GP4000S de 23 are cu 0.5 mai putin decat Mavic de 25. Credeam ca ti-ai dat seama, avand in vedere ca am citat o postare in care se vorbea despre dimensiuni.

Cat despre ``vanatoare``, nu am zis ca erau fake. Doar ca era o oferta buna. Foarte buna. Oferta de care as profita si acum, chiar daca bicicleta are sosoni noi.

Ah OK, aveam impresia ca mesajul tau anterior cu baiatul are un accent amenintator. 

Nu, din contra. Ma bucur ca exista posibilitatea de a beneficia de produse bune la pret rezonabil. Iar daca si vanzatorul are un profit, chapeau. Este win - win.

A sosit timpul sa ma despart de cel mai fiabil si de incredere cauciuc fata de pana acum. L-am montat in Mai 2014, a prins asadar si 2 ierni (atat ca ies eu iarna, 5-6 iesiri cu totu).

Cam asa arata dupa exact 17 000km un Schwalbe ONE1. Si asta e partea care arata cel mai bine  ;)) ;))

2016-03-18_16-04-01_872_zpsctwwspuk.jpg

• Upvote 2

17.000km e o distanta mare, nu gluma. Esti sigur ca ai parcurs 17.000km cu cauciucul ala?

Absolut. Am o poza cu TOTAL ODO pe computer din ziua in care l-am montat. Face parte dintr-un soi de "contabilitate" mai ciudata a mea pt. a tine evidenta longevitatii componentelor.

Nu e periculos sa mergi cu ele asa?

Cauciucurile mele Michelin arata apoape ca noi dupa 5000 km (cateva mici taieturi) , dar am sa le schimb in curand 

In afara de pericolul de-a ramane pe undeva cu el rupt nu cred; de cand a ajuns in stadiul asta de degradare  - asta fiind imediat dupa pragul de 16 mii - nu prea am facut decat ture pe plat. Si iesirile din iarna asta pe -8 grade i-au grabit uzura teribil. Categoric nu m-as baga pe vreo coborare serioasa acum.

De maine il inlocuiesc cu Conti Attack, is f curios cum se comporta.

Buna ziua. Am gasit pe amazon  Continental, Grand Prix 4000 S II 700X25C la 39 euro bucata. Se merita? Cam care e pretul lor in Romania? Multumesc.

Am văzut cu 165-190 lei. Deci din păcate nu se.

Am o vaga banuiala ca unele cauciucuri "se coc" mai repede decat se uzeaza, adica apar acele crapaturi mici din ce in ce mai multe. O sa tin fenomenul sub observatie.

schwalbe marathon supreme 622-28, nici o pana in 7200 km (facuti pe tot felul de drumuri). dupa vreo 3000 km s-au dezlipit dungile reflectorizante, in rest, ca noi.

La Decathlon Baneasa au la 122 lei (desi pe site apar la 203 lei ):

SET DE 2 CAUCIURI VITTORIA RUBINO PRO 700X25 + 2 CAMERE VITTORIA

23Mkkm.jpg

• Upvote 2