Draghici Dragos

Biciclete de sosea - ce cauciucuri folositi?

Recommended Posts

Am avut eu Service course, foarte bune caucicurile, as putea spune ca mai rezistente decat Conti 4000 

@majikstone in clipa de fata exact Mavic -uri de 15 am si eu, anu trecut cauciucurile fusesera si pe niste roti Alexrims de 18. Si atunci si acum masurerea lor a dat cam aceleasi rezultate, oricum mai mari decat ce scrie pe eticheta.

Am avut eu Service course, foarte bune caucicurile, as putea spune ca mai rezistente decat Conti 4000 

Ai văzut poza cauciucului tăiat? Sunt SS 23c, după 1500 km. Nu are legătură cu tăierea cauciucului, mă refer la uzura. Eu as zice ca au un grip mai bun, dar se uzează mai repede decât 4000s II. Repet, din citite.
@majikstone I-ati 4000 II, 64e setul. Și știi o treaba.

sent from tapatalk

13 minutes ago, Mookyama said:

Ai văzut poza cauciucului tăiat? Sunt SS 23c, după 1500 km. Nu are legătură cu tăierea cauciucului, mă refer la uzura. Eu as zice ca au un grip mai bun, dar se uzează mai repede decât 4000s II. Repet, din citite.
@majikstone I-ati 4000 II, 64e setul. Și știi o treaba.

sent from tapatalk

Te referi la taietura de la userul @cox ?  pare franare excesiva(blocarea rotilor) si nu uzura

Am si 4000S II si Pro4 Service Course  , ambele foarte ok , intradevar 4000SII ul are grip mai bun, dar nu as spune ca Service Course se uzeaza repede , le am de ceva timp si inca arata bine (in afara de mici taieturi ) 

cu 4000SII am 5800 km anul acesta, cel de pe fata arata binisor , cel de pe spate e pe pe duca(dupa indicatorul de uzura) , am avut o taietura de vre-o 6-7 cm dar nu a a afectat cu nimic 

Cu ambele am mers fara pene sau alte probleme 

Conteaza f mult si unde mergem , cat franam etc, daca eu merg in weekend la munte si franez, normal ca se vor duce mai repede mai ales ca am 91 kg 

Acum ar trebui sa comand altele si stau si ma gandesc daca sa iau Service Course (vad ca a aparut V2) sau 4000S II

Grea decizie :)

Ambele sunt foarte bune pentru 

multumesc pentru raspunsuri!

pro4 endurance este mai scump decat pro4 service course. poate fi luat si in alte culori...

am avut de 23mm (schwalbe), acum am de 25mm.

vreau sa trec iarasi la 23mm si cale de rulare perfect neteda.

nu-mi pun de 28mm nici mort!

6 minutes ago, PVN10 said:

multumesc pentru raspunsuri!

pro4 endurance este mai scump decat pro4 service course. poate fi luat si in alte culori...

am avut de 23mm (schwalbe), acum am de 25mm.

vreau sa trec iarasi la 23mm si cale de rulare perfect neteda.

nu-mi pun de 28mm nici mort!

vezi ca endurance este mult mai dur decat service course, probabil mai rezistent dar nu are aceleasi proprietati

vezi ca endurance este mult mai dur decat service course, probabil mai rezistent dar nu are aceleasi proprietati

+1

Ziceam de poza pusă de mine, nițel mai în spate.

Aceeași dilema o am și eu, deși la nivelul meu nu contează, însă măcar țin la aspect :)) Revin cu o poza eventual.

Dacă era 25 color, nu as fi avut nici o dilema.
@PVN10 fugă 23, city 25. Sau fugă 25, city 28 dacă permite. Dacă e clincher as merge pe a doua varianta. Dacă e baieu, nu mă pricep, dar cred ca prima varianta.

sent from tapatalk

1 hour ago, Mookyama said:

@majikstone Ia-ti 4000 II, 64e setul. Și știi o treaba.

Prefer sa nu, dupa experienta cu GP4000S care s-au taiat absurd de usor nu m-as arunca sa cumpar GP4000S2, care par foarte similare cu modelul anterior si au tot 330TPI (principalul semn ca sunt foarte sensibile la taieturi). Intr-adevar, in varianta 28c cu banda reflectorizanta au 280g, iar conform celor spuse mai sus ar avea o latime reala comparabila cu cea a cauciucurilor Maraton Racer pe care le am acum, dar tot nu ma simt ok mergand cu un cauciuc care oricand ma poate lasa cu ochii in soare.

Se pare ca e cineva sus si nu doarme : Schwalbe One cu Red Stripes pe 25c :happydork:si seamana cu Schwalbe Pro One HS 462, de anul trecut, ceea ce ar trebui sa fie de bine (vezi striatiile de pe cauciuc). De asemenea, am vazut reduceri destul de mari la modelele din 2016 sau mai vechi pe siteurile germane.

https://www.schwalbetires.com/node/5147

Buna ziua si La Multi Ani tuturor ciclistilor. Am fost amator de MTB pe care am folosit-o mai mult pe sosea dar de curand am cumparat o cursiera (Giant Defy 3) care are caucucuri 700x25c flat (de sosea) Cum insa, drumurile noastre sunt cum sunt m-am gandit sa le schimb macar acum pentru perioada de iarna cu acestea: https://www.sportaddict.ro/anvelopa-continental-ride-tour-32-622-28x1-1-4x1-3-4-negru..Am tot cautat pe Google, par a fi compatibile dar vrea sa fiu sigut sa nu dau banii de pomana...Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Nu ai nicio problema(teoretic), trebuie doar sa vezi daca iti permite furca si franele.  Si eu am vrut sa imi pun pe hibrida(NU cursiera) cauciucurile mentionate de tine, dar pana la urma am mers pentru modelul asta:

https://www.sportaddict.ro/anvelopa-bicicleta-continental-cityride-ii-reflex-32-622-28x1-1-4x1-3-4-2014

Desi sunt mai grele, isi fac treaba cum trebuie. Am parcurs toate tipurile de drumuri, asfalt, pietris, macadam, noroaie si nu s-au plans. Deci Ride Tour ar trebui sa fie mai bune pentru asa ceva. Ce-i drept, ale mele au fost mai greu de montat pe niste jante de 19mm latime(parca..)  si tin sa mentionez ca au dimensiunea reala, cea scrisa pe lateral.

DAR, eu nu mi-as pune pe cursiera cauciucuri mai mari de 28, doar daca ar avea frane pe discuri(Si poate nici atunci). De ce ? Pentru ca atunci nu ar mai fi o cursiera. Daca iti faci probleme de pene, sa stii ca si ce-i din Paris-Roubaix folosesc 28mm(Sunt curios anul asta ce va fi, daca tot s-au introdus frane pe disc-uri) la 50km/h pe piatra cubica si pare....confortabil :)).

Later Edit: Ah da, in timp ce cautam si eu ce cauciucuri sa-mi iau, ma tot uitam la review-uri. Uita-te peste comentariile de pe acolo si spune-mi daca te ajuta cu ceva : 

https://www.amazon.com/Continental-Tour-Ride-Urban-Bicycle/product-reviews/B0013DZGVG

11 hours ago, Johnnybegoode said:

o cursiera (Giant Defy 3) care are caucucuri 700x25c flat (de sosea) 

Adica ai 700x25 flat tires? Pai umfla-le.

@Johnnybegoode Masoara cea mai mica distanta ramasa intre gumele actuale si ce vine cel mai aproape: furca, frana sau cadrul (pe spate). Lasa o marja de eroare de 3-5 mm si ar trebui sa stii cati mm poti adauga la guma actuala de 25 mm.

Principial, cursierele ar trebui sa inghita fara probleme 28, unele si 32.

La 32 poti merge inspre categoria trekking.

Daca vrei gume rezistente, fara sa tii cont de greutate, merita sa cauti si gume Vittoria.

Oricum TPI mic (in jur de 60).

Trebuie făcută o verificare meticuloasa. Eu am o Focus Culebro initial cu 23. Am luat cate un set Continental Grand Prix de 25 si 28. 25 intra la limită, 28 freaca la furca. Si ambele de-abia trec printre sabotii de frana. In consecinta vreau sa le vand.

Am avut si Mavic Yksion de 25, s-au potrivit si in fata, si in spate. Acum astept un set Vittoria Rubino Pro de 25.

1 hour ago, iacobdoc said:

@Johnnybegoode Masoara cea mai mica distanta ramasa intre gumele actuale si ce vine cel mai aproape: furca, frana sau cadrul (pe spate). Lasa o marja de eroare de 3-5 mm si ar trebui sa stii cati mm poti adauga la guma actuala de 25 mm.

Principial, cursierele ar trebui sa inghita fara probleme 28, unele si 32.

La 32 poti merge inspre categoria trekking.

Daca vrei gume rezistente, fara sa tii cont de greutate, merita sa cauti si gume Vittoria.

Oricum TPI mic (in jur de 60).

Pai, da vreau sa merg cumva spre trekking..In zona Neamtului avem multe trasee frumoase numai ca din pacate nu sunt toate asfaltate (:....Am masurat distanta dintre bratele franelor (am inteles despre ce-i vorba) si ar fi undeva vreo 4 cm daca nu si mai mult. Deci cele de 32 ar "incapea" fara probleme...

Oricum va multumesc tuturor pentru raspunsuri.

Eu am apucat ultimele Schwalbe Marathone Supreme de 28. Acum poti gasi doar pe minim 32. Astea mi-au parut cel mai bun compromis sosea / drum cu pietris si le-am probat in ambele situatii. Rezista bine.

în urmă cu 4 minute, iacobdoc said:

Eu am apucat ultimele Schwalbe Marathone Supreme de 28. Acum poti gasi doar pe minim 32. Astea mi-au parut cel mai bun compromis sosea / drum cu pietris si le-am probat in ambele situatii. Rezista bine.

La ce magazin?

1 hour ago, Johnnybegoode said:

Pai, da vreau sa merg cumva spre trekking..In zona Neamtului avem multe trasee frumoase numai ca din pacate nu sunt toate asfaltate (:....Am masurat distanta dintre bratele franelor (am inteles despre ce-i vorba) si ar fi undeva vreo 4 cm daca nu si mai mult. Deci cele de 32 ar "incapea" fara probleme...

Oricum va multumesc tuturor pentru raspunsuri.

Nu la clestii franelor e problema, ci la cadru. Nu latimea prea mare a cauciucului deranjeaza, ci inaltimea lui. Primul punct pe care il atinge un cauciuc prea mare este cadrul vertical (ST) in spate si apexul furcii in fata.

Este loc berechet acolo...M-am uitat...Raman la Continental Ride Tour pe 32 sau 28....Da sa iau "pensia" pe luna asta. Oricum la cum ninge afara slabe sanse prea curand la ture pe afara.yn5OYOOS0J-Mw42RZzkiZgoTvX2n7MvlrCOd5boO

• Upvote 1

Parca vad ca tot la 4000 IIS o sa ajung, dar pana una alta, rosu asta, merita 1 euro in plus.

Noile cauciucuri colorate Schwalbe One Evolution aduc colored stripes pe latimea de 25. Pentru fanii cu dungi it's a win. Totodata au pus elemente reflectorizante "Schwalbe", iar caruciucul are striatii precum modelul Pro One. 

O sa le cantaresc astazi, de abia au venit, sunt pe 25c, sa vedem daca au 225gr, de curiozitate macar. Pretul este de 34.20 (cu tva 20%). Din pacate nu am subler, dar are un amic, o sa masor candva balonul.

https://www.schwalbe.com/en/road-reader/schwalbe-one.html

Bikeradar sunt încântați de Michelin Power Competition

Recent am schimbat roțile și cauciucurile.

Roți Shimano Ultegra și cauciucuri Schwalbe Pro One de 25, tubeless.

Cauciucurile sunt greu de montat pe jante, în instrucțiunile roților scrie că e interzisă folosirea levierelor.

Eu am folosit leviere, și așa le-am pus cu greu.

Partea bună e că nu am avut nevoie de compresor, s-au așezat cu o pompă normală (Birzman Maha Apogee 4).

Am folosit soluție Stan's NoTubes Race. Un coșmar.

Deoarece are cristale mai mari, trebuie turnată direct în cauciuc, nu merge prin valvă.

A curs o grămadă de soluție, cauciucul este mic, nu prea este loc pentru cantitatea necesară.

Data viitoare mă gândesc să schimb soluția cu Orange Seal, asta se poate turna prin valvă.

Am luat un bidon de 900 ml de soluție NoTubes Race, nenorociții nu vând mai puțin.

Deocamdată e prea devreme să mă pronunț dacă e mai bine cu cauciucuri tubeless.

Cert e că instalarea e mai problematică.

Am făcut doar 30 de km cu noile roți și cauciucuri. Rulează foarte bine.

Dar dacă fac pană și nu sigilează soluția, presimt că o să am mari probleme.