Draghici Dragos

Biciclete de sosea - ce cauciucuri folositi?

Recommended Posts

Am luat un cauciuc ieftin si bun zic eu ot commutingul de iarna prin buc.
Continental ridetour extrapuncture protection.
59 ron!

Ruleaza decent sa il vad pe ud cum o fi!

Sent from my Moto G (5) using Tapatalk

Da, ai dreptate, m-am grabit :P Hmm, nu ma uitam la greutate. Totusi modelul acela are 210gr, scrie folding, probabil ca la greutatea aceea si fiind folding nu are sarma deloc. Pana si Classic 230gr 25c sau Pro4 215gr 25c sunt nitel mai grele :D Din pacate acum observ ca nu este varianta pe 28c. Altfel, Pasela are 320gr 28c, ceva mai grele cauciucurile. Dar arata tare bine ambele cu dunga aceea cafenie.

Cine stie un cauciuc bun de oras pt iarna?
Ceva care sa ruleze pe asfalt rece la -10 grade.
Am acum continental tourride si e ciudat cand ma aplec si la viteze mari si mici... Cred ca de la profil...

2 hours ago, tohan said:

Cine stie un cauciuc bun de oras pt iarna?
Ceva care sa ruleze pe asfalt rece la -10 grade.
Am acum continental tourride si e ciudat cand ma aplec si la viteze mari si mici... Cred ca de la profil...

Continental 4 season.

Cam scump si nu are profil ce te faci la mazga cativa fulgi?

în urmă cu 8 ore, tohan said:

Nu e (doar) de la profil, ci mai ales de la compusul dur anti-pana.

Un cauciuc slick cu balon mai mare si compus aderent, mai moale, eventual cu tesatura din profunzime peste 100 TPI, nu are probleme pe asfalt ud.

Daca e vorba de ninsoare/gheata/mazga, lasi bicla acasa.

Cam scump si nu are profil ce te faci la mazga cativa fulgi?

Ai zis ca vrei unul bun. Nu ai zis nimic de buget [emoji4]

Ce fac? Pai aș lua niște aripi, tu ce părere ai? [emoji14] Sau vorba lui[mention=2537]traveller[/mention] mai faci mișcare pipedă sau cu busul.

Da am aripi pe commuter [emoji4]

Eunma refer la mazga de iarna de oe drum dupa deszapezire pe strat de zapada topit sau abea cazut apa etc nu e mult bun un cauciuc cu profil mai mare?

Nush dar nu prea imi plac conti tourride la tinuta de drum parca ma serpuieste in anumite momente...

Merg si bied dar vreau daca nu e zapada mare si gheata sa dau pe bike!

Daca e nevoie pun si lanturi numa sa mearga!

@tohan pentru cursiera si vremea aceasta, daca furca iti permite, poti merge pe un 28c sau un 32c, iar aceste marimi se gasesc si la Continental 4 Season. Eu ti-am recomandat ceva bun, caci de mers, poti probabil poti merge pe orice, chiar si un cauciuc de tavaleala ca sa treci iarna. Insa un cauciuc vine dupa sine cu niste aspecte care sunt de luat in calcul, contrar pretului mare si anume ca e gandit pentru asta, rezistenta la pana, ai aderenta pe umed, etc, pe langa faptul ca probabil poti sa il folosesti si la anul daca il pastrezi in conditii bune. Unii chiar il prefera peste mult laudatul 4000S II, fiind un allarounder excelent. 

Stim majoritatea ca aceste cauciucuri precum 4000S II, Pro4, One Pro, Corsa, etc, conteaza si se discuta la viteze de peste 40km/h, chiar daca se gasesc pe majoritetea bicicletelor.... Caci rezistenta la pana au si altele mai ieftine, iar la viteza de inaintare, probabil se pierde cativa W, adica vreo maxim 5 minute, ceea ce pentru un ciclist amator nu stiu cat de mult conteaza. 

Nu conteaza nici atunci cand crezi ca ai pierdut trenul cu care trebuia sa mergi la tura si mai sunt nici 20 minute pana sa plece din gara. Si asta in situatia in care un taxi ar face un timp record de 11-12 minute sau cel mai prost timp, 57 de minute, acelasi traseu, ore diferite. Si cand simti ca e totul pierdut, amandoi am luat-o la goana din fata blocului, uitandu-ne pe ceas ca mai erau 17 minute pana sa plece trenul, caci am coborat pe rand cu biclele si liftul. Si am ajuns in 15-16 minute si am prins si trenul, iar tura a fost de poveste :) 

• Like 1

Perfect deacord! Nu caut un cauciuc cu care sa ajung cu 2 min mai repede la munca ci unul cu care sa nu imi rup dintii iarna.
Am loc in furci ca nu e cursiera e o hybrida nishiki ultra race pro. Am pe ea tour ride de 28 card am impresia ca in anumite momente ma fura...

Azi a fost testul suprem pentru Conti RideTour si a mers accesptabil! pe zapada proaspata are aderanta chiar buna! pe cea batatorita de masini cam alunecos! in rest ok!

MAi contează și la ce presiune le-ai umflat.

Umflate tare, chestie combinată cu compusul lor dur, au tendința să piardă aderența pe ud (și probabil și pe zăpadă, asta n-am încercat).

Salut ! Am observat niste taieturi in cauciuc una e foarte adanca posibil sa se vada camera nu le-am dat jos de pe janta sa vad cat este de adanca , oare se mai poate merge cu ele in siguranta ? 

In gama de pret 30-60 lei sunt bune  cauciucurile ? 

https://photos.google.com/u/3/photo/AF1QipO7GRThi1HWLiEtQRMWjt1tQoiRJi2uxnDUA3u_

https://photos.google.com/u/3/photo/AF1QipPFcgLkoxzvBxOW9Vqi9PKkV2d2SWt_dI1ytuFp

@george focsani   Nu am deschis link-urile pt ca trebuie sa ma loghez si n-am chef,daca ai fisuri taieturi ,crapaturi,cauciucul nu mai are parametrii corecti si e bine sa il schimbi.Nu mai umbla cu taieturi sa faci pana pe coclauri si sa te chinui aiurea.

Depinde pentru ce vrei sa faci cu ele,sunt cauciucuri de 30 de lei cu care poti sa faci naveta in oras un an fara probleme,sunt cam de 60-70 de lei chir foarte bune,sunt si mai scumpe alea foldable,dar asta doar daca vrei sa faci cicloturism si ai nevoie sa ocupe loc mic.

p.s. sa iei si o camera ca lumea cand schimbi cauciucul. Eu am Continental tour ride pentru oras  si chiar sosea 700x28 ,merg bine si iarna si vara si costa cam 65 lei.

Just now, Diesel said:

@george focsani   Nu am deschis link-urile pt ca trebuie sa ma loghez si n-am chef,daca ai fisuri taieturi ,crapaturi,cauciucul nu mai are parametrii corecti si e bine sa il schimbi.Nu mai umbla cu taieturi sa faci pana pe coclauri si sa te chinui aiurea.

Depinde pentru ce vrei sa faci cu ele,sunt cauciucuri de 30 de lei cu care poti sa faci naveta in oras un an fara probleme,sunt cam de 60-70 de lei chir foarte bune,sunt si mai scumpe alea foldable,dar asta doar daca vrei sa faci cicloturism si ai nevoie sa ocupe loc mic.

p.s. sa iei si o camera ca lumea cand schimbi cauciucul. Eu am Continental tour ride pentru oras  si chiar sosea 700x28 ,merg bine si iarna si vara si costa cam 65 lei.Vad ca e si @tohan multumit de ele.

Din pacate nu ma pot transporta cu bicicleta la serviciu . Bicicleta o folosesc la ture cam de 50 km. cel mult de 2 ori pe saptamana daca vremea permite , cand ies am la mine telefonul si ceva bani nu-mi place sa port bagaj si as lua ceva rezistent la pene,  cred ca asta tine si de noroc , pe bicicleta am  specialized all condition armadillo  160 lei vad ca costa ,  asa am luat bicicleta  mi se par cam scumpe sa iau tot de astea .  cauciucurile mitas si cst am vazut ca au preturi foarte bune or fi si bune ? 

20 hours ago, Traveller said:

MAi contează și la ce presiune le-ai umflat.

Umflate tare, chestie combinată cu compusul lor dur, au tendința să piardă aderența pe ud (și probabil și pe zăpadă, asta n-am încercat).

Presiunea maxima suportata de pneu este 7bari si cand e uscat merg cu presiunea maxima iar acum in conditile de zapada si fleoscaiala merg cu 5 bari fata 6 bari spate. Cauciucul este pe 28 si eu am cu tot cu bagajul de naveta cam 95kg!

Nu as vrea sa cobor cu presiunea mai mult ca sa nu fac snakebite si sa ma apuc sa fac pana in frig si mizerie.

E ok, eu le țineam la 5.5 bari (același balon, fără bagaj, și am 72-73 kg).

Aderența mai slabă pe ud sau pietriș fin e un preț (rezonabil, zic eu) plătit pentru duritate și durabilitate.

Baietii spun din teste ca si pentru race nu este diferenta intre 25c si 28c. As incerca si eu 28, dar nu imi intra la furca :(. Probabil confortul marit s-ar simti mult.

în urmă cu 3 ore, Radu Iancu said:

Baietii spun din teste ca si pentru race nu este diferenta intre 25c si 28c. As incerca si eu 28, dar nu imi intra la furca :(. Probabil confortul marit s-ar simti mult.

Confort gasesti la cauciucurile de MTB , am un treking si am pe el cauciucuri de 38c si pe asfalt de proasta calitate se simte nu mai spun de drum pietruit. Intre 23c si 28c nu cred ca-i foarte mare diferenta de confort mai mult conteaza calitatea asfaltului. 

Eu am folosit la prima cursiera 23. Apoi am trecut la 25c si am simtit diferenta mare, pe aceeasi bicicleta. 28 nu am incercat niciodata, dar oricum nu imi permite furca :(

Salut a folosit cineva detonator 32c ? Pareri ? Review am citit si par oki pentru drumuri mai proaste , ca la noi

Salut, nu te-ar incanta mai mult un Continental Grand Prix 4-Season tot pe 32c? Stiu, ai intrebat de ciorba de fasole si eu iti zic de cea de perisoare, dar e doar o alta varianta acceptabila, buna si testata :) 

în urmă cu 7 ore, Mookyama said:

Salut, nu te-ar incanta mai mult un Continental Grand Prix 4-Season tot pe 32c? Stiu, ai intrebat de ciorba de fasole si eu iti zic de cea de perisoare, dar e doar o alta varianta acceptabila, buna si testata :) 

Sa stii ca m-am uitat si la el si pare misto , atat ca pretul ii cam dublu si de aia ma uit spre altceva