footmark

Alegere cadru

Recommended Posts

E de 21" si e in US. Nu car de acolo cadru. Europa si atat.

Am avut si eu o tendinta sa caut un cadru pentru ca aveam impresia ca al meu este prea mare, dar am renuntat la idee , ce ar fi fost sa imi iau un cadru de 18 si sa dau cu genunchii in ghidon

Din ce vad se poarta discutii intre oameni care au mii de km sub fund , oameni care se duc la concursuri unde cateva sute de grame sau un cadru cu geometrie ajuta si pe alta parte oameni care au maxim cateva sute de km si experienta zero si deja vor carbon sau biciclete full si alte minunatii doar pentru ca s-au dat in parc si nu ia ajutat cadrul sa ia curba printre copaci , adica lipsa de experienta

Dragilor, mergeti pe bicicletele voastre, de abia la cateva mii de km offroad , aveti antrenamentul necesar dar nu va mai ajuta bicicleta , atunci poate da trebuie alt cadru

Eu unul nu as cumpara un cadru pe care nu am mers cel putin cativa zeci de km , nu as lua cu amortizor spate pentru ca ma enerveaza ideea.

• Upvote 1

Man m-am dus la Predeal MTB trophy si o sapt m-au durut degetele de la frane si de la zgaltaiturile din ghidon din cauza furcii proaste. Senc you, lasa-ma sa sparg niste bani sa vad si partea buna, ca de aia proasta m-am saturat.

Legat de cadru, iau doar ceva Alu de ~1300g, nu racheta de carbon, nu te speria. Nu de alta, dar daca ma mai proptesc in ceva sezonul viitor, sa nu fac praf 600e.Desi nu stiu ce ar trebui sa impactez ca sa sparg un carbon, ma roade curiozitatea. Poate cineva care a auzit de unul spart, poate povesti si imprejurarea. Am ramas intre Magellan Pyxis si QUANTEC SLR. Sper ca poate sa apara un 19" pe bike.24 daca fac o comanda ferma. Sa vedem ce zic baietii de acolo.

E de 21" si e in US. Nu car de acolo cadru. Europa si atat.

Este neaparat necesar sa te contrezi cu toata lumea? Daca nu stii, lasa comentarile. Cadrul este in Germania, este de 19, 1370g, nou, culoare gri. Iarta-ma daca nu am aflat inca ca Germania a devenit unul din statele USA.

http://www.ebay.com/itm/QUANTEC-SLR-Racing-MTB-Alloy-Frame-BRAND-NEW-/200671728472?pt=Mountain_Bikes&hash=item2eb8f79358

Asta e tot ce am gasit pe ebay legat de Quantec SLR. Si pe ebay.com, si pe ebay.co.uk (aici nu am gasit nimic). Nu am vazut cadrul mentionat de tine. Daca mi-l poti indica explicit, multumesc.

Nu am nici un interes sa ma contrez cu tine, tu si Mihai G. sunteti oameni in toata firea si accept de la voi sfaturile ca atare.

http://www.ebay.com/itm/QUANTEC-SLR-Racing-MTB-Alloy-Frame-BRAND-NEW-/200671728472?pt=Mountain_Bikes&hash=item2eb8f79358

Asta e tot ce am gasit pe ebay legat de Quantec SLR. Si pe ebay.com, si pe ebay.co.uk (aici nu am gasit nimic). Nu am vazut cadrul mentionat de tine. Daca mi-l poti indica explicit, multumesc.

Nu am nici un interes sa ma contrez cu tine, tu si Mihai G. sunteti oameni in toata firea si accept de la voi sfaturile ca atare.

Intra pe ebay.de nu pe ebay.com. ;)

Trimite-mi o adresa de mail pe privat si iti pun link-ul acolo.

Eu nu pot sa renunt la ideea cu carbonul. Sunt sigur ca sunt si altii care isi pun problema speriati de atatea legende urbane.

In acceptiunea mea, carbonul nu este casant, nu se sparge ca bibeloul, am ghidon de carbon la bicla si al cazut cu el de asfalt, pietre si pamant, si n-am avut probleme, desi il simt un pic cum flezeaxa pe urcari cand trag tare de el. Cadrul ce argument ar avea sa se sparga ? Daca il proptesc intr-o piatra mai mare du downtube-ul, si ALu lite si carbon vor fi dauna.

Mama ce sparturi si nenorociri a pus @xemax sa vedem,te apuca groaza.Bine dereq ca nu am luat cadru de carbon,oricum sper sa nu am vreodata probleme de genu' cu tija si ghidonul.

Cum a ramas cu cadrul Quantec SRL?

E gri. Il vreau negru daca tot e la pret de magazin. AM vorbit la Bike 24, au zis ca ma anunta cand le vine cadrul de 19" pe negru. Banuiesc ca nu mai vine, or sa vina modele 2011.

O sa deschid topic separat pentru cautarile mele, si-o sa discutam acolo. Sunt prea virulent cateodata in opinii, din lipsa unor argumente care sa le contrazica. Faptul ca au spart unii niste carboane in niste conditii pe care nu le cunoastem, nu ma ajuta substantial. Plus ca eu sunt genul care se "da cu capul" ca sa se convinga de ceva, nu prea ma ajuta intotdeauna vorbele.

Myextreme: Nu-mi permit Linskey, sorry. :P

A ajuns si al meu ieri, doua lucruri nu-mi plac la el:

- suporta v-brake

- sufele de la schimbatoare trec pe sub downtube/bottom bracket; cea de la schimbatorul fata trece printr-un tub de plastic care pare destul de fragil

- suporta v-brake

- sufele de la schimbatoare trec pe sub downtube/bottom bracket; cea de la schimbatorul fata trece printr-un tub de plastic care pare destul de fragil

Ce cadru?

Nu inteleg nu l-ai vazut? nu ai vz specificatiile inainte, sincer nu as suporta sa am cadru care suporta V-brake dar it's just me....

- suporta v-brake

Asa e, nu stiu cum va merge tubuletul ala...

Cat cantareste ?

PS: arata genial !

Cantarul meu destul de imprecis arata ~1100-1115

Ce cadru?

Nu inteleg nu l-ai vazut? nu ai vz specificatiile inainte, sincer nu as suporta sa am cadru care suporta V-brake dar it's just me....

Nu e trecut explicit in specificatii, iar pozele pe 2011 sunt numai dintr-o parte :P. Am presupus ca nu suporta v-brake pentru ca pareau destul de subtiri seatstay-urile.

Oricum per total e foarte ok cadrul.

@h3x0r - m-am referit la colajul expus de xemas ;) care mi-a întărit și mai mult „disprețul” față de acest material! Eu sper doar atât: să nu fi înțeles greșit mesajul meu! N-am încercat să mă dau important ptr faptul că am evitat carbonul și mi-am permis titan. Wrong... Ce își cumpără fiecare... chiar nu este problema mea, și nici nu mă apuc să discut discuții, gen „... de ce aia și nu cealaltă ...” cum obișnuiesc foarte mulți de pe aici. Există libera alegere, nu? :)

Banuiesc ca arata cat costa :)

770 euroi :D La asta balesc si eu.

Nu numai look la radon black SIN....se vad si niste intarituri pe unde trebuie. :D E maxim cadrul. 31 mil....uff.

BB press fit si furca tapered la el. Neeext :D