footmark

Alegere cadru

Recommended Posts

Misto cadre baieti,sa le stapaniti sanatosi!Si frumoase si usoare iar mie chiar imi plac tragerile schimbatoarelor pe sub downtube,ca la corratec-ul meu,as fi dorit sa aiba la fel si cadrul comandat de mine si care am inteles ca ar fi ajuns in tara(cu DHL).De-abea astept sa-l primesc acasa.

Nu numai look la radon black SIN....se vad si niste intarituri pe unde trebuie. :D E maxim cadrul. 31 mil....uff.

BB press fit si furca tapered la el. Neeext :D

Decat sa dai 31 mil pe un carbon din asta, mai bine iei 5 cadre la 200 dolari bucata direct din china... sigur te tin mai mult http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

salutare tuturor! ma bag si eu in discutie...in legatura cu cadrele de carbon; se pot repara fara probleme, avem in cluj un domn care s-a ocupat toata viata construind elemente aerodinamice pt masinile de curse ale unor echipe renumite din lume, el a reparat deja destule cadre de carbon, dintre care unul al meu. in vest chiar aparuse " o moda" de a cumpara de pe ebay cadre de carbon de mtb sau cursiera crapate/sparte/rupte la 90-120 euro, cu reparata undeva la 100-150 euro in functie de stricaciune si ieseau oamenii cu cadre de carbon hi-end la 250-300 euro, in loc sa dea 1500-2500 euro pe un cadru nou, lipsindu-se fara stres de garantia producatorului, pt ca in caz de accidente ulterioare si le puteau repara....( fara sa treaca prin luni de discutii si convingeri cu marile firme ca a fost sau nu a fost accident sau defect de fabricatie si de regula ramaneai cu cadrul spart si fara 2000 euro). si mie mi-a fost teama de cadrele de carbon, dar acuma ca stiu ca se pot repara aici la noi, nu mai am nici o problema.

Si te dai cu foarte mare incredere la concursuri stiind ca mergi pe un cadru rupt / reparat sub fund

Decat un carbon rupt mai bine aluminiu intreg

Apropo de carboane si aluminiu, are careva un cadru de aluminiu imbracat in carbon ? ma rog , acea fuziune dintre carbon si aluminiu cum se lauda unii producatori (BBB pe componente, Corratec pe cadre) sunt curios cum se manifesta, ce avantaje, dezavantaje are. Candva intr-un viitor ceva mai indepartat probabil o sa-mi schimb si eu cadrul iar pe moment imi fac cu ochiul cele din scandiu insa nu mi-ar diaplacea si unul din aluminiu-carbon.

Cat despre cadre de carbon reparate, cunosc cel putin pe cineva aici in Cluj care merge de multa vreme pe un astfel de cadru. Pana acum n-a avut probleme si cred ca n-are temeri ca s-ar putea sa cedeze sub el. Eu unul nu m-as incumeta sa ma urc pe un cadru reparat, dar fiecare risca si face cum crede.

Revenind la marimi, cer un sfat: la 1,81cm, un cadru marimea 17 e chiar inutilizabil?

Acum am unul 20 si mi-e mare in mod clar. Cu siguranta, si dupa toate tabelele, ideal mi-ar fi un 18,5. Dar am gasit ceva frumusel in size 17 si nu-l pot proba! Deci...

eu la 1.84 cel mai bine mi se potriveste un cadru de 19", ce-i drept cei de la merida le fac un pic mai lungi la toptube.

unul de 17" ti-ar fi bun peste 50 de ani cand mai intri la apa, acum clar nu e bun, mai ales ca nici nu-l poti proba.

si eu am cautat asta vara o gramda de timp un cadru (~2 luni), am balit dupa nenumarate, dar niciunul marimea mea, adica vroiam clar unul de 19, m-as fi riscat si la unul de 18, desi, clar as fi facut o prostie.

Revin.

La cadrul de 20 am 22.6 TopTube, la cel de 17 e 21,7. Nu mi se pare o diferenta enorma pentru o plimbare. Nu?

E vorba de Top Tube Horizontal (masurat pe orizontala)? Pentru a obtine aceeasi distanta sa-ghidon, inseamna ca va trebui sa folosesti o pipa cu vreo 2-2,5 cm mai lunga.

Da, Seb, Top Tube Horizontal.

Asa, pe hartie, nu pare mare diferenta intre 21,7inch si 22,6 inch, dar faptul ca unul e de 20 iar celalalt de 17 ma sperie. E diferenta de 3 numere, chiar daca sunt producatori diferiti.

Pai gandeste-te ca pipele uzual folosite pe MTB-uri XC au lungimi intre 80 mm si 120 mm. Poate n-o sa-ti mai para asa de mica diferenta.

Mai pot aparea probleme si la lungimea necesara a tijei de sa.

Nu stiu care e treaba celor care boicoteaza atat carbonul insa parerea mea este ca sunt impotriva evolutiei. Eu am bike de aluminiu deoarece unul de carbon nu-mi chiar permit insa nu uitati ca se fac bike-uri de downhill de carbon deja. Daca aia nu-si fac griji la cum merg, nu stiu cum de va faceti voi griji.

In plus, nu uitati ca depinde foarte mult si de firma care le produce, de aceea si garantia difera. De ex Syntace da 10 ani garantie la orice produs din carbon. Cine este asa radicat in cea ce priveste carbonul eu zic ca nu a avut vreodata sub maini un ghidon calumea de carbon sau o tija sa sub "behind".

@justin, e proasta fuziunea intre carbon si aluminiu..stiu 2 rideri care au avut ghidoane BBB si ambii le-au rupt..este aluminiu imbracat in fibra, neavand si nebeneficiind astfel 100% de caracteristica niciunui material..