Recommended Posts

Salut.

M-a rugat un prieten sa ii caut un MTB in 1000 lei. Nu ma pricep prea bine la MTB-uri, asa ca apelez la voi.

Nu vrea SUB NICIO FORMA sh, ci nou.

Eu am cautat sa vad cam ce exista pe la pretul asta, si am gasit:

Univega Alpina HT-300 2010

Univega RAM XF-900 2010

Focus Raven Rookie v1 2011

Si mai e la bikexcs.ro un Leader EVO 9 pe la 900 lei.

Ce recomandati?

Multumesc!

Univega RAM XF-900 e dirt bike, deci scoate-o din lista daca vrei MTB.

Focus Raven Rookie e pentru copii.

Dintre cele doua ramase, Univega Alpina HT-300 2010 mi se pare alegerea mai buna.

Asta are si furca pe filet. Tot Univega mai bine.

Salut.

Vreau sa imi cumpar o bicicleta de calitate, intr-un buget de 10 - maxim 12 milioane . Am inceput prin a cauta la SH , dar nu prea am gasit oferte bune , asa ca am ales cateva modele de pe magazinele online, care s-ar incadra in acest buget. Acestea ar fi :

http://www.playbike.ro/produs.php?id_produs=5469

http://www.playbike.ro/produs.php?id_produs=1585

http://www.playbike.ro/produs.php?id_produs=5473

http://www.marosbike.ro/preturi_BICICLETE_..._2010-2285.html

http://www.freeridebikes.ro/2009/neuzer-st...tml#comment-660

Mie personal imi place modelul neuzer verde, dar e si cel mai scump si nu stiu daca se merita... :| . De asemeni, stiu si de modelul Rockrider 5.2 de la Decathlon dar nu mai au decat cadre XS si S, deci iese din schema.

Criteriile pe care le caut sunt : cadru de aluminiu ( sa fie usoara ), furca cu suspensie pe fata si jante duble pt rezistenta . Profilul meu de ciclist amator nu include curse lungi sau competitii downhill, ci plimbari in oras sau ceva iesiri la marginea bucurestiului, deci in afara astfaltului. Primul eveniment la care vreau sa particip e Prima Evadare, deci cam asta ar fi genul de utilizare la care as supune bicicleta, nimic mai mult.

Multumesc pentru sfaturi.

Bicicleta de calitate la banii astia, dupa cum am mai spus unui coleg in aceiasi situatie cu tine, mai greu gasesti. Din link-urile postate si eu as alege Neuzer Storm. Poate mai strangi totusi ceva bani si poti sa te gandesti la o bicicleta cu o echipare mai buna.

Salut. Revin cu o noua intrebare .. am ramas la modelele Focus Raven Rookie s.i Neuzer Acera Storm. Nu imi dau seama din descrieri care ar fi mai buna, dar ambele costa aprox 1200 ron, asa ca daca cineva are vreun argument pro/contra vreunui model este binevenit :rolleyes:

Multumesc pentru raspunsuri.

Focus Raven Rookie (presupun ca cea cu roti de 26" te intereseaza) este bicicleta pentru copii (mai mari, ce-i drept).

Ah, my bad :rolleyes: Am dat o fuga in Vitan cu cineva care se pricepe la biciclete, dar acolo nu era nimeni http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/mellow.gif:mellow: Asa ca ma uit la astea noi, dar n-am asa multi bani. Poate stie/aude cineva de vreo afacere buna si si imi poate da un pont, ar fi grozav .

Si de ce nu-ti iei Neuzer Storm, daca tot zici ca iti place si pe unul din link-uri este la reducere?

Nu stiu daca procedez corect scriind aici...am eu de vz un focus highland peak plimbat o singura data de sotie (acum e insarcinata). Cadru m. Arata ft bine. Garantie, revizie facuta, factura. Cauta-ma prin p.m. dacs vrei

Multumesc pt raspunsuri, mai cercetez piata sh.Ciuki ti-am dat mesaj pe prv.

merida sunt biciclete bune. la banii astia iti iei o bicicleta buna. cadrul are garantie cinci ani piesele vreo doi ani. mergi la bikeshop si uitat. pe la foisorul de foc e magazinul. ai gratuit doua interventii din cate stiu eu

Salutare!

Dupa vreo 7 ani departe de bicicleta mi s-a facut dor, de vreo saptamana am inceput documentarea si cautarile, dar nu ma pot decide, am plecat de la buget de 3-400lei, si dupa documentari am ajund la maxim 1000, fara sa includ in banii astia alte accesorii. Scuzati afonitatea partiala in domeniu.

Ca prima optiune am modelele de la Decathlon 5.1 - sunt mai multe variante, toate la 750, ca design imi plac si calitativ par ok, ar fi prima optiune, problema e ca nu ma impac deloc cu schimbatoarele Revoshift, nu imi par deloc comode, mai ales la schimbari dese, plus ca nu au jante duble. Ar fi asta un mare dezavantaj la o utilizare normala?

A doua varianta ar fi Rockrider 5.2 2010 http://www.decathlon...-5-2-154105115/ imi plac schimbatoarele, are jante duble, atat ca are aspect mai comun, dar merita diferenta de 250 lei? Ma gandesc ca upgradarea unui 5.1 la aceleasi dotari in timp ar costa mai mult decat diferenta dintre ele.

Alta optiune ar mai fi una bulgareasca gasita intr-un magazin, para era Leader, singurul plus fata de rockrider 5.2 era frana pe disc pe fata, dar nu ma incanta asa mult.

Ca ultima varianata ar mai fi cele de la Playbike pana in 1000 LEI nu vreau sa depasesc suma asta, recomandati ceva de acolo mai mult decat cele de la Decathlon? Nu de alta, dar la ei pot sa ajung, nu vreau sa comand online pt ca vreau macar sa ma urc pe bicicleta inainte sa o cumpar.

Concluzia generala la povestioara mea e ca as vre un MTB folosit preponderent in oras, dar si in afara drumului, as vrea schimbatoare cu maneta ( nu stiu exact denumirea) si fiabilitate.

Multumesc anticipat.

Pai sa zicem ca alea sub 1000 de lei de la PlayBike sunt mai de Doamne-ajuta decat Btwin, de exemplu asta :

Neuzer

Da, la aia ma uitam si eu, o sa fac si o vizita la Playbike sa o vad live si sa cer si niste sfaturi, par destul de priceputi oamenii.

Ramanand strict la Btwin, se merita diferenta de 250 de lei intre modele ca nivel de echipare?

Multumesc mult de raspuns, si orice parere e binevenita, saptamana viitoare sper sa ma decid si sa cumpar, stiu ca nu e buna graba, dar nu mai am rabdare.

Ramanand strict la Btwin, se merita diferenta de 250 de lei intre modele ca nivel de echipare?

La o analiza sumara, as zice ca merita 250 de lei in plus. Asta mai scumpa e macar 8-speed (deci cu pinioane pe caseta). Ma astept sa fie si ceva mai usoara. Ma intreb insa de ce au optat pentru tija de sa (respectiv cadru) de 29,8 mm (in loc sa foloseasca una din marimile larg raspandite - 27,2 mm sau 31,6 mm).

Eu am luat un Btwin Rockrider 5,2 model 2011-1100 RON si pot spune ca sunt foarte multumit de aceasta bicicleta:robusta,schimbatoarele merg foarte bine,pozitie comoda ,nu are frane pe disc dar nu le duc lipsa,am luat-o sa pedalez nu sa franez :rolleyes:,am bagat-o deja printr-o coborare destul de dificila,la banii astia e super ok.Am trantit-o deja de 2 ori,am obisnuinta de pe moto enduro counter st. sa -l fac brusc si puternic dar sper sa ma obisnuiesc curand.

Salut!

In primul rand vreau va spun ca nu sunt un cunoscator in ale ciclismului si nici nu vreau sa invesc in ceva performant.

Vreau ceva mediocru sa ma pot relaxa cu ea prin parc si fara sa stau sa reglez la ea toata ziua.

Am un DHS cumparat acum vreo 4-5 ani dar care dupa primul an nu mai mergea nimic cum trebuie pe ea.

Am maxim 1000 lei pentru o bicicleta noua si m-am gandit la :

1.DHS 2687 model 2011

2.Leader EVO 9 Acera Plus

Criteriul principal in selectie : frane pe disc mecanice.

Franele cu saboti de pe DHS-ul vechi mi-au mancat nervii: ori era infranata roata tot timpul ori nu aveam frane.

Merita vreuna dintre cele 2 ? Am vazut ca in general la 1000 lei se recomanda Univega Alpina HT-300 2010; oare franele pe saboti nu or sa-mi faca probleme ca la DHS-ul vechi?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Univega aceea este o alegere bestiala comparativ cu un DHS. Franele acelea pe saboti isi fac treaba fara probleme si vei avea mai putin de reglat la ele decat la unele foarte proaste mecanice pe disc cum sunt cele de la Promax.

In banii astia poti sa te mai uiti la Magellan Hidra si pe la Decathlon.

Orice-ai lua, nu lua DHS sau Rich Bike :).

Salutare ,

In situatia in care iti doresti o bicicleta care sa functioneze decent si dupa un an de zile , parerea mea este ca ar trebui sa fie dotata cu componente decente .In ceea ce priveste schimbatoarele (una din componentele de baza ale bicicletei) acestea ar cam trebui sa fie simano/sram entry sau mid level .

Plecand de la acesata idee poti arunca o privire aici, tocmai imparteam cu un coleg de forum pe alta pagina cateva date ajunse tarziu ce e drept la mine ref. la schimbatoare .

concluziile le tragi singur desigur in functie de buget si ce anume iti dorest intr-adevar.

cele bune,

biker78