Recommended Posts

Mersii baieti! Faza e ca numai cadru a mai ramas DHS,echipare S-ram,roti Mavic etc....si pe mine ma afecteaza chestia asta cu DHS....dar mai astept....poate iau tot cursiera :X

La cat costa bicicletele DHS, ofera un raport bun pret/calitate. Eu am cumparat un DHS de dama cu 390 de lei si proprietara bicicletei e tare multumita. Toate piesele pe care le-am schimbat la ea de a tunci au fost schimbate doar din cauza ca au fost furate.

... Toate piesele pe care le-am schimbat la ea de atunci au fost schimbate doar din cauza ca au fost furate.

Este prima dată când aud de piese furate de pe o bicicletă. Şi unele ieftine pe deasupra.

Cât de prost trebuie să fie hoţul care să rişte să fie prins la furat pentru nişte schimbătoare de cel mult 30-40 lei, dacă erau cele originale ?

Doua zile o lasasem legata in scara, de obicei o bag in garaj. Lantul era f gros si probabil nu l-au putut taia, asa ca mi-au furat ghidonul, au smuls farul din fata si reflectorul de pe portbagaj. Demontasera si rotile dar n-au mai apucat sa le fure. Paguba a fost cam de 50% din pretul bicicletei, ca n-am gasit piese noi atat de ieftine cum erau cele originale. A trebui sa-mi cumpar ghidon, pipa, schimbator, manete frana, cabluri frana, cablu schimbator, si un far pe baterii. Furasera si saua dar de aia mai aveam una pe acasa.

Alta data, peste vreo luna, i-au furat sabotii de frana. Cate unul din fata si din spate. Atunci bicicleta era legata in camin.

De aici ar fi de tras doua concluzii,1. un lant gros chiar ajuta si 2. unii fura si piese de 5Lei, cred ca o fac doar pt adrenalina.

Salutare,

Va solicit si eu ajutorul in urmatoarea problema.

Trebuie sa achizitionez o bicla de alergatura (mai exact 26", Bucuresti, drumuri de tara si poate prin padure putin, nu o voi solicita prea mult dar nu vreau sa raman pe coclauri prea des, ah si nici pufos nu sunt  :) ) dar nu prea sunt in tema.

Trebuie sa fie vreo 1000 lei max la care se mai adauga accesorii&echipament.

Ma gandeam la rockrider 5.1 , 6.0 sau drag freeborn disc( :blink:).

Se pare ca nu ma invart in cercul care trebuie pentru ca ultima recomandare a fost un neuzer full (seamana cu tornado) din Cora la 315 lei (cu reducere pana diseara, pret normal - pana luna viitoare cred:)) - 450lei) motivele fiind "e ieftina, daca ti-o fura nu-i da dauna totala buzunarului, "ie" full, "ie" de munte etc.

Mulzam frumos si O seara placuta!

Nici vorba de un full la banii astia. RR 5.1 e best-buy la categoria MTB sub 1000 ron. Daca totusi reusesti sa mai pui ceva (100 ron pt. bicicleta si inca 100-200 pt. echipament) ai putea sa-ti cumperi 5.2-ul.Eu zic ca merita diferenta de pret.

Da. Transmisia de 8 si frana disc fata merita diferenta.

Dragilor, oi fi eu offtopic, dar totusi - de ce toata lumea vrea o bicicleta de oras si parc si cumpara mountainbike? M-am dat prin Olanda cu o bicla de dama, de oras, fara pretentii si m-am distrat teribil de tare. Faptul ca puteam cobora lejer de pe cadrul de dama, fara s-o fac pe karatistul, aparatorile de la roti si lant, pozitia mult mai putin aplecata care e perfecta de oras - toate astea o faceau foarte foarte placuta. Si puteai sa te imbraci frumos fara griji ca-ti murdaresti blugii de la lant, sare apa pe galosi sau iti iese fundul de cat de aplecat stai, nu mergi pe senile de cauciucuri de munte.

Nu aveti nevoie de 27 viteze pentru parc si nici de stresul pe care il induc daca nu-s reglate bine. Sunt suficiente 1/3 sau 7/8 preferabil integrate in butuc caz in care mentenanta este practic zero si functionalitatea mereu ireprosabila.

Gasiti tone de biciclete olandeze SH sau noi, sau marci moderne. Totusi intrebati aici sau pe un cunoscator inainte, sa nu cumparati vreun Rich, DHS, Creativ sau alta minunatie la care n-o sa functioneze nimic cum trebuie.

Eu am si cursiera si mtb, dar tot mi-as dori o bicla de oras cum am spus mai sus, ideea principala e sa-ti placa, sa te simti bine, comod, sa mai vrei sa iesi cu ea. Conditia fizica o sa vina treptat de la sine.

mersi de sfat, si eu m-am orientat acum la una de oras

Salut baieti!

Sunt nou pe forum, sper ca am nimerit topicul corect:)

Ideea este urmatoarea. Dupa 10 ani de zile de pauza, vreau sa ma reapuc de pedalat. Sa trec de la Pegasul meu de acum 10 ani, la un MTB. As vrea unul mid-level, ma gandesc sa nu investesc enorm in el. Problema este ca sunt atatea modele pe piata, atat noi cat si second, incat imi este foarte greu sa ma decid si , in plus, sunt si putin depasit de ceea ce am gasit pe piata acum. Bugetul maxim in care as vrea sa ma incadrez este de 1000 Ron, am gasit o bicicleta care, din ce am inteles de la un prieten, este mai ok (faptul ca este full deore). Va trimit linkul si va rog sa imi spuneti daca isi merita pretul. Ca si idee, vreau sa o folosesc mai mult in oras, dar am in plan si cateva iesiri la munte. Va multumesc mult pentru eventualul ajutor! Nu reusesc sa atasez poze. Este vorba de un Dynamics SLC, full deore , pe 26, 

@@laligator: aici era locul potrivit.

La galerie sunt pozele celor care au una sau mai multe biciclete.

Buna baieti, vreau si eu sa ma apuc de pedalat si nu stiu ce sa aleg dintre cele 2 MTB:

1 -  BTWIN MTB Rockrider 340 

sau

2 - X-Fact Motion 29", cadru 17"

Amandoua sunt undeva pe la 800 lei, as vrea sa stiu pentru entry care se merita.

( o sa o folosesc pentru mers la servici, oras, etc)

Multumesc.

Rockrider 340, fara discutie.

Avand in verdere ca am ramas fara 5.3-ul proaspat cumparat revin cu o intrebare . 

Rockrider Big 5.3 ( roti pe 29" ) sau Rockrider 8.1 ? Ambele se invart SH pe la 1500 ron .

Stima !

Rockrider 8.1, dupa parerea mea. La banii astia nu se gasesc 29' acceptabile ca echipare!

Echiparea este identica cu cea de la 5.3-ul normal care mi s-a parut fosrte decenta . In caz ca nu e ok , mai pun ceva bani si-mi iau un 29'er decent ..

Am gasit acum si un Focus 29 la 2000 ron , echiparea este urmatoarea : 

Cadru MTB 29R 0.0 ALLOY 
Furca Suntour XCM HLO, 100 mm, 9 mm QR, Coil 
Pipa ghidon Concept, 90 mm 
Ghidon Concept, flat bar, 700 mm 
Schimbator fata Shimano FD-M370 
Schimbator spate Shimano Deore 
Manete schimbator Shimano Altus 
Frane Tektro Auriga, 160 mm/160 mm 
Angrenaj Shimano FC-M371 44/32/22T 
Pinioane 11-34T 
Nr. Viteze 27 
Jante Concept SL, w/o eyelets, 622-21 
Butuc Fata Concept 9 mm 
Butuc spate Concept 
Cauciucuri Continental Race King 2.2 29R SL, Sport 
Sa Concept Sport 
Tija sa Concept, 31,6 mm, 350 mm 
Greutate 14,2Kg

Pareri ? 

Radonu' ala e mai mult decat decent :D

Eu imi mentin parerea ca 8.1 inca e o bicicleta best-deal.

Am nevoie de un mic ajutor pentru achiziționarea unei biciclete.

Bugetul este undeva în jur de 1000 lei, vreau un HT corect, dar nu stiu către ce sa ma îndrept. Prefer o bicicleta noua, deoarece este prima bicicleta nu mă pricep la mecanica. Înălțimea mea 187 cm, greutate 85kg. Acestea sunt modelele pe care le-am găsit:

Drag ZX2 Pro

Btwin RR 340

Sprint HatTrick

Robike Cougar

Cross Romero 26 2015

Bicicleta se va folosi alternativ cu alergatul, pe drumuri de pământ, piatra, asfalt, eventual drumuri forestiere de munte.

Aștept păreri în continuare, plusuri si minusuri la modelele prezentate. Piața este plină de biciclete si alegerea este foarte grea dat fiind bugetul. Mă interesează o bicicleta care eventual să nu se strice în perioada de garantie. Aștept păreri ale persoanelor care dețin sau au deținut astfel de biciclete. Balanta din punctul meu de vedere se înclină catre HatTrick