ovidiu

11.06.2011 - Triatlon Fara Asfalt - 2 Mai / Vama Veche

Recommended Posts

la linkul tau sunt doar poze. exista si un track. cum ar arata traseul daca ploua?

M-am luat la birou cu treaba si am postat link-ul gresit. Scuze daca v-am irosit timpul si banda.

Traseul inregistrat cu Garmin se gaseste aici: http://connect.garmi...tivity/90738247

Cat despre ploaie, nu cred ca sunt motive reale de ingrijorare. Cei care au fost duminica pe traseu iti pot confirma ca pamantul este atat de arid (n-a plouat de 3 saptamani pe acolo si a fost foarte cald) incat poate inghiti o cantitate impresionanta de apa inainte de a deveni impracticabil cu mtb-ul.

Daca totusi se deschide cerul si va ploua torential vom adapta vineri traseul. Cum va fi? Intr-un fel in care nu ne dorim nici noi ca organizatori dar sunt convins ca nici voi ca si concurenti: cu ceva mai mult asfalt.

Hai totusi sa nu punem raul inainte. Cu atat mai mult cu cat in ultimele 24 de ore au schimbat prognoza pentru weekend de 6 ori, atat accuweather cat si wunderground. Stiintific vorbind, a incerca sa prognozezi cu exactitate vremea cu 5 zile inainte este ca si cum ai cauta acul in carul cu fan folosind bobina de 12v pe post de magnet. Iar aici nu-ti trebuie diploma de inginer electronist sa-ti dai seama la ce ma refer.

eu am o intrebare pt organizatori - in caz de vreme turbulenta pe sambata (cum arata deocamdata unele site-uri meteo): daca sunt valuri pe mare, ce se intampla cu proba de inot ?

Este unul din motivele pentru care m-a mirat inca de la inceput decizia de a muta cursa din golful mic - 2Mai in V.Veche.

in caz de vreme turbulenta pe sambata (cum arata deocamdata unele site-uri meteo): daca sunt valuri pe mare, ce se intampla cu proba de inot ?

Nu inteleg exact intrebarea.

Valuri suficient de mari incat sa impiedice desfasurarea probei de inot nu se formeaza in zona in aceasta perioada a anului. Acesta este unul din motivele pentru care am ales inceputul lunii Iunie pentru desfasurarea concursului: apa este suficient de calda incat sa poti inota si fara costum de neopren iar valurile - daca se formeaza - nu sunt suficient de mari incat sa puna probleme serioase inotatorilor.

Hai totusi sa nu ne risipim timpul si energia panicandu-ne la fiecare actualizare a prognozei meteo de pe un site sau altul.

Cum am precizat si in mesajul anterior: acuratetea acestora este indoielnica pe perioade de timp mai mari de o zi/doua in viitor.

Daca ai curaj sa participi la un triatlon atunci trebuie sa ai curaj sa participi pe orice vreme.

Eu, de exemplu, vreau valuri de 2 m si noroaie ca la Garboavele ...ca sa prind podiumul.

veteranule, ai vorbit ca sa nu taci. vorbim de concursuri sportive, nu de razboaie in care sa faci pe eroul.

mi se pare totusi un act de curaj din partea organizatorilor sa-si asume raspunderea sigurantei concurentilor in conditiile in care s-a vazut si anul trecut ca erau concurenti care au facut pluta toata proba de inot. Sau poate nu stiu ce s-a petrecut in apa.

si asta in conditiile in care stiu (sau ar trebui sa stie) ca declaratia aia de asumare a raspunderii e, legal vorbind, egala cu zero.

eu sunt curios cati din participanti, organizatori, sau din cei ce comenteaza cu atata patos despre curaj au participat vreodata la un concurs de inot in mare/ocean pe apa agitata, ca sa stie ce provocari apar. comentariul ca in vama nu sunt valuri e remarca de turist stand cu-o bere pe plaja.

sper ca m-am facut inteles referitor la intrebarea mea. si sper sa fie vremea buna, zero incidente, si sa ne bucuram toti de un concurs perfect, pentru ca asta este interesul tuturor.

ne vedem sambata!

• Upvote 1

Eu, de exemplu, vreau valuri de 2 m si noroaie ca la Garboavele ...ca sa prind podiumul.

veteranule, ai vorbit ca sa nu taci. vorbim de concursuri sportive, nu de razboaie in care sa faci pe eroul.

Recunosc ca am facut o gluma si am uitat sa anunt asta. Scuze !

Si acum serios : vantul va bate de la NW , deci valurile nu vor fi mai mari de 10cm.

Veteranule,vad ca esti singur la categoria ta pana acum. Sper sa nu te treaca mai jos sa am o grija in plus. ;)

In 2009 au fost valuri maricele chiar si in Sutghiol.Nu vreau sa ma gandesc ce vor face organizatorii in caz de furtuna pe mare. Din partea mea valuri mari=distractie pe masura.

Organizatorul e rugat sa actualizeze lista inscrisilor ca tot "neachitati" aparem.

Veteranule,vad ca esti singur la categoria ta pana acum. Sper sa nu te treaca mai jos sa am o grija in plus. ;)

In 2009 au fost valuri maricele chiar si in Sutghiol.Nu vreau sa ma gandesc ce vor face organizatorii in caz de furtuna pe mare. Din partea mea valuri mari=distractie pe masura.

Organizatorul e rugat sa actualizeze lista inscrisilor ca tot "neachitati" aparem.

da, si eu la fel

Lista va fi actualizata in cursul zilei de astazi.

Lista finala este deja publicata pe site.

Daca n-ati verificat-o inca, o gasiti aici, sectiunea "Lista concurenti inscrisi".

Lista contine si numerele de concurs alocate fiecarui concurent precum si status-ul platii taxei.

Daca ati achitat taxa dar figurati cu "neachitat", gasiti in sectiunea contact mai multe informatii.

Pe curand!

Sa vad ce pot sa fac pt.tine :rolleyes:

Dar cum ai lasat muntele/Medias pt.Mare/Vama ?

Propun si ceva mai tehnic de discutat.

Ce echipament va propuneti sa folositi la concurs pentru inot,alergat,bicicleta?

Slip... Sort+Tricou de alergat+Papuci de alergat... Pantaloni de ciclism+Tricou de ciclism+Papuci de ciclism :)

Slip... Sort+Tricou de alergat+Papuci de alergat... Pantaloni de ciclism+Tricou de ciclism+Papuci de ciclism :)

Sunt prea multe tzoale! Pantalonii de ciclism merg la toate cele trei probe fara probleme, iar tricou este necesar unul singur pt cele doua probe de uscat (speram ca va fi uscat afara din apa).

A-propos de udatura: dintre cei care stiu traseul, mi-ar putea spune cineva, pls, in ce masura se poate merge pe slikuri: mult, putin sau deloc?

La prima participare la un concurs de triatlon, am inotat in sort, la iesirea din apa am pus un tricou pe mine si asa am terminat cursa.

Sunt prea multe tzoale! Pantalonii de ciclism merg la toate cele trei probe fara probleme, iar tricou este necesar unul singur pt cele doua probe de uscat (speram ca va fi uscat afara din apa).

A-propos de udatura: dintre cei care stiu traseul, mi-ar putea spune cineva, pls, in ce masura se poate merge pe slikuri: mult, putin sau deloc?

Asta e o intrebare pe care vroiam sa o adresez si eu celor care cunosc traseul. Data fiind ploaia anuntata pentru azi si maine, poate cineva sa ne sugereze un tip de cauciucuri. E cazul de cauciucuri speciale de noroi sau merg si unele normale?

Inclin sa cred ca slikurile nu ar fi cele mai potrivite, cel putin dupa cum arata prognoza in momentul asta.

Pai eu inteleg ca daca e noroi mergem pe asfalt ca sa evitam portiunile mai delicate, deci nu trebuie cauciucuri speciale.

Anul trecut a fost tot asa - noroi, si a fost deviat traseul pe asfalt, numai ca nu stiu ce s-a intamplat, ca cel putin jumatate din concurenti au luat-o totusi pe camp, inclusiv subsemnatul. Cred ca ulterior a venit un om in intersectia cu pricina si a indrumat concurentii pe directia buna. Era destul de rau pe camp, foarte multi au avut mari dificultati, se chinuiau. Problema de anul trecut a fost ca daca ratai o singura sageata care te trimitea pe deviatie, intrai pe marcajele traseului initial, si nu stiai ca de fapt nu trebuia sa fii pe acolo.

Asadat, va rog, in caz ca schimbati traseul, asigurati-va ca lumea chiar o sa o ia pe acolo.

Cum a fost balaceala mai ? Ca ati cam amutit... Ori nu va priit apa sarata? :P

Pai la 11 grade cat a avut apa marii cui putea sa-i priasca ... basca, organizatorilor le-a trebuit o ora in plus pana sa regandeasca proba de inot si sa dea startul, timp in care noi am stat in chiloti in ploaie si in vant la 17 grade ... nefericita experienta. Apoi, traseul de mtb s-a asemanat, pe alocuri, cu cel de la Garboavele ... bine ca am abandonat la timp :(

P.S. Azi e soare si o vreme superba la Constanta!

Eu am fost la stafeta mixt , primi 7km fara niste gume de noroi nu rezolvai nimic , ori varianta Balanescu ... te descaltai (avea look) si o luai la fuga cu bicicleta in spate (a si terminat pe 2 la cat. lui ) . Dupa cei 7 km se mergea cat de cat in conditii bune si solul era altfel . Ultima portiune au modificat o si a ramas pe sosea pana in Vama ... dupa atata taraiala prin noroi cand am vazut 40 pe garmin nu imi venea sa cred .

Felicitari participantilor !!! , si respect celor care au terminat un concurs in care natura nu a fost de partea nimanui .

Mai castigati am fost noi cei de la Medias :rolleyes:. A fost cald, fara plaoie si fara vant, doar putin namol.

@BigMig, felicitari pt.locul 1, daca m-ar fi comasat la categoria ta (dupa unele regulamente) as fi fost pe locul 2, foarte onorant pt. mine dealtfel si ti-ai fi luat revansa de la Medias de anul trecul http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/cool.gif .

@Maus , Mtb-ul de la triatlon a fost Garboavele 2.

A fost primul triatlon la care particip si la cat de bine m-am simtit nu va fi ultimul.

Referitor organizare :

Trasee bine semnalizate, nu cred sa fi fost cineva care a incurcat sau ratacit traseul.Punctele ce alimentare bine pozitionate si dotate satisfacator.

Hotararea de scurtare a distantei de inot a fost foarte bine luata datorita temperaturii foarte scazute(16gr.)unde erau avantajati net cei cu neopren. Nu acelasi lucru pot spune de modificarea traseului de bicicleta(pe asfalt)pt. ca intre timp (dupa 12.00) a devenit ciclabil.

Daca temperatura apei si noroiul nu poate fi controlat de organizatori restul da. Cipurile au ,dupa rolul principal, si cel de a grabi festivitatea de premiere iar aici ora de incepere (21.20) cred ca a batut toate recordurile negative.

Si lipsa posibilitati de spalare a bicicletelor a fost un minus.

De valuarea premiilor nu pot comenta pt. ca particip la categorii unde premierea e onorifica.

Sper ca toate acestea vor inbunatati organizarea de anul viitor unde voi participa cu siguranta !

La faza cu marcajul traseului nu au stat chiar asa bine. Cel putin 5 insi (atat am vazut eu)au facut dreapta pe pista de biciclete in loc sa traverseze drumul national.

Guest
This topic is now closed to further replies.