Sign in to follow this  
rocky_marian

problema cu semicursiera

Recommended Posts

fratilor mi-am luat si io o semicursiera nou-nouta nu stiu daca am facut mai mult de 2 km cu ea. voiam si io sa plec cu ea dar am zis prima data sa verific daca se potrivesc cheile si am problema cu ventilul, nu-i din-ala normal ca la masini este cu o chestie iesita in afara si pe ea este o piulita care se roteste, am incercat cu pompa de la masina dar am desumflat aproape de tot roata, am fost in piata am crezut ca nu-i buna pompa si mi-a zis omul ala ca sa caut pompa la coltea si daca nu gasesc sa iau alte camere. bine am facut ca am verficat fiindca io voiam sa plec vreo 200 de km. gasesc pompa din-asta la coltea?? coltea nu-i magazinul ala unde scrie sus pe usa de la intrare kona? ce ma sfatuiti sa fac http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/sad.gif

Nu ala e magazinul de la coltea, dar poti sa te aduci si acolo, sigur au baietii pompa. Eventual poti sa faci o poza, sa vedem si noi cum arata.

e valva normala de cursiera. ideea e ca trebuie sa desfiletezi putin piulita aia din capul ventilului pentru a putea umfla camera. apoi o strangi la loc.

fratilor mi-am luat si io o semicursiera nou-nouta nu stiu daca am facut mai mult de 2 km cu ea. voiam si io sa plec cu ea dar am zis prima data sa verific daca se potrivesc cheile si am problema cu ventilul, nu-i din-ala normal ca la masini este cu o chestie iesita in afara si pe ea este o piulita care se roteste, am incercat cu pompa de la masina dar am desumflat aproape de tot roata, am fost in piata am crezut ca nu-i buna pompa si mi-a zis omul ala ca sa caut pompa la coltea si daca nu gasesc sa iau alte camere. bine am facut ca am verficat fiindca io voiam sa plec vreo 200 de km. gasesc pompa din-asta la coltea?? coltea nu-i magazinul ala unde scrie sus pe usa de la intrare kona? ce ma sfatuiti sa fac http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/sad.gif

Ce ai tu la roti sunt ventile cu vale tip "PRESTA" si pentru a le putea umfla ai nevoie de o pompa care sa fie compatibila cu astfel de ventile.Tot ce trebuie sa faci este sa mergi la un atelier de biciclete si sa iti cumperi o astfel de pompa.Se gasesc cu usurinta si nici nu trebuie sa scoti prea multi bani din buzunar.

La o astfel de pompa ma refer:

Imagine postată

[/img]

ms fratilor, am gasit pompa la coltea, in week-end-ul asta am mers 240 km cu semicursiera, e super frate, duminica am plecat de pe la 11 din tecuci si m-au prins prins parintii din urma cu masina toma' la buzau pe la 18:30 , am mers si io primii mei 140 km dar mi s-a parut deosebit abia astept sa plec iar cu ea dar scoala asta imi strica toate planurile.. oricum greu cu semicursiera la deal, in linie dreapta nu prea o lasam sa scada sub 37-38 iar la deal mergeam cu 9-14 km/h :oops: dar totushi am scos o medie de 27 km/h sh cred ca e buna pentru un incepator, puteam sa sot si mai mult dar vaile alea din ramnicu sarat si vrancea.. knd mai plecati in vreo excursie va ro anuntati-ma sh pe me :) id rocky_marian

oricum greu cu semicursiera la deal, in linie dreapta nu prea o lasam sa scada sub 37-38 iar la deal mergeam cu 9-14 km/h :oops:

:)

Bai...si eu le tot explic la astia din timisoara. Eu sunt campion la vale, sa mor eu...tot cu 60 merg, mai ceva ca aia din TDF.

La deal e greu...sa il ia dracu :)