ovidiu

04.06.2011 - Maratonul Vinului - Urlati, Prahova - Recomandat Ciclism.ro

Recommended Posts

Maratonul Vinului este un eveniment de mountain biking nou-nouț. Este destinat tuturor celor pasionați de acest sport, amatori sau semiprofesioniști, și include si un eveniment pentru familii.

Pedalând printre dealuri vălurite acoperite cu vii, concurenţii vor avea parte de un peisaj spectaculos si de o provocare fizică serioasă. Programat pe 4 iunie 2011, Maratonul Vinului se integrează perfect în calendarul competițional, la doar o lună după Prima evadare şi cu o săptămână inainte de Maraton Medias.

Website: http://maratonulvinului.ro/

La rubrica Noutăți de pe site scrie că de săptămâna asta vor fi înscrieri online. Sunt doar 300 de locuri pentru ambele trasee cumulat. Plata se face prin virament, 40 lei până în 18 mai și 60 lei după aceea. În 19 mai se poate plăti și cash în București - locația rămâne să fie anunțată.

Din ce am vb cu unul din organizatori zicea ca se va da drumul la inscrieri azi sau maine...

o provocare aceasta cursa,am primit o invitatie neoficiala dupa p.e.o combinatie de 100km pe cursiera,un mtb de 35 km sau mai mult.avind bicle ptr.ambele si simtind ca sunt in vina,mai mai ca m-as fi dus,ploiesti nu e departe de mine.incovenient:cursa de sosea are multe portiuni cu pavate,neavind pe nimeni ca sustinator in afara propriului portofel,nu m-am indurat sa bag bicla pe asa ceva.la mtb,cube-ul rezista la tavaleala.de ce am zis astea,e dificil dpdv financiar sa faci cam ce ai dori.pe undeva sunt un pic invidios pe cei care au in spate un club care ii poate ajuta intr-un fel sau altul.deh,daca ma nascui mai devreme...da'zic ca am timp sa recuperz pina la 80(de ani).

100 km pe soseaua este pentru un alt maraton! Emmedue in Ploiest organizeaza o zi pentru cursiere, si o zi pentru MTB, pe 21 si 22 mai. Detalii: http://cupa.emmeduesport.ro/. E deja weekendul urmator! Arata foarte bine!

Maratonul Vinului este pe 4 iunie si are start-finish in Urlati: www.maratonulvinului.ro. Inscrie-te repede pentru ca locurile sunt limitate! E foarte greu (mai ales pentru 55 km ai nevoie de un antrenament serios) dar merita! Este superb zona!

Bun venit, Richard :)

Un coleg a fost în weekend pe lângă Urlați, să dea de urma traseului, și mi-a confirmat că-s niște dealuri surprinzătoare pe acolo :) M-am înscris la tura scurtă, cea lungă o las pentru la anu'. Mai e cineva din București, poate organizăm o plecare împreună?

Richard, daca te rugam, poti sa detaliezi traseele de la maratonul vinului? Pe site nu sunt foarte explicite.

Cate puncte au in comun cu cele de la cupa emmeduesport (mtb)?

Nici unul din traseele de MTB de la Maratonul Vinului nu are vreo zona comuna cu Cupa Emmedue. Maratonul Vinului are loc intr-o zona practic incercuita de tura de sosea de la Cupa Emmedue.

Adr90 are dreptate, aceste 2 trasee nu se intersecteaza. Mai ales trasee de MTB sunt departe unu de altul. In plus, cu siguranta vor fi mai multe detalii pentru fiecare tura pe site in curand!

:) Sa curga vinul...

• Upvote 1

M-am inscris deja, plin de entuziasm. Dar... cum stam cu noroaiele? :)

Mai e cineva din București, poate organizăm o plecare împreună?

That makes 4 of us... :D

în varianta cu trenul, există un personal pe la 5 dimineața. la 7 suntem în gara cricov, iar de acolo 6 km până la urlați. așa, de încălzire. dar cum ziceau și organizatorii, e mai complicat la întoarcere, dacă se face în aceeași zi.

Tre sa gasim o varianta cu masina :)

Probabil închiriez un Logan MCV/van, e vreo 30€ pe zi + benzină. N-am idee câte bicle ar încăpea într-unul; în van probabil intră nedemontate (doar cu ghidonul răsucit 90 grade) vreo 5-6 bicle sandviș, poate mai multe. Dacă mai e cineva cu o mașină mică, iaca am rezolvat transportul pentru câțiva oameni și biclele lor. Ar mai fi o variantă cu un pick-up truck de 5 locuri + benă, dar ăsta e vreo 100€; cară 5 oameni și biclele în spate.

Cu mașina nu te scoli chiar cu noaptea-n cap, te duce până la botu' calului și mai ai și unde-ți lăsa un țol de schimb, un portmoneu, cheile la căși, de-astea. Doar că e un pic mai scumpă decât trenul.

Pai pana acum suntem 4... Incapem in MCV cu tot cu bitze?

Nope, dacă e MCV și dăm jos banchetele e spațiu mai puțin decât în Logan Van, și oricum rămân utilizabile doar locurile din față. Dau mâine un telefon la firma de închirieri, poate e Van-ul disponibil să văd cum intră bicla-n el. Și ar mai fi niște colegi care vor și ei transport ;) Fac listă.

Daca ne adunam 6-7 oameni putem banuiesc ca pe langa MCV sa mai inchiriem si o masina mica (banuiesc ca n-ar fi mai mult de 30E a doua, chiar ar trebui sa fie mai putin). Ceea ce ar duce la un cost de vreo 10E de persoana. Acceptabil zic eu.

Salutare,

Va pot ajuta eu cu transportul la concurs ... van Opel Vivaro cu 8 locuri disponibile, cu 8 suporti de bicicleta Thule Pro Ride pe acoperis : http://www.enjoytransylvania.ro/vacanta-ta/logistica/ (poza e facuta pe cand nu avea suportii montati).

Bicicletele sunt prinse individual, fara sa se atinga sau sa se zgarie.

Va pot duce dimineata la start si intoarcerea in Bucuresti dupa incheierea turei lungi. Plecarea/intoarcerea - Piata Victoriei.

Pret /persoana 50 lei.

Inscrieri pe adresa mircea@enjoytransylvania.ro

Mircea

Guest
This topic is now closed to further replies.