Care?  

2 members have voted

1. 1. Care?

• Focus Highland Peak 2010
    • Ideal Strobe 2009
      0

Recommended Posts

Salutare! M-am hotarat sa-mi iau bicicleta. Nu se mai poate fara. :D

Dupa indelungi cautari, in limita mea de pret (1300, max 1400 ron) am restrans variantele la 2:

Focus Highland Peak 2010 si Ideal Strobe 2009.

Avantajele la Focus sunt schimbatorul ala de pinioane Deore si furca cu Lockout, iar la Ideal, cursa mai lunga la furca (daca vorbesc prostii, opriti-ma :D).

Scopul vizat consta in plimbari prin oras, parcuri, paduri (stau intr-un sat, la vreo 10 km de Bucuresti, fix langa padure), eventual chiar mers cu bicicleta la serviciu. Sper s-ajung si pe la munte cu ea, ceva adunari cu altii, desi nu stiu daca m-as aventura la ceva prea complicat.

Pana acum n-am avut bicicleta (Pegas-ul pliabil de prin '90-'95 nu-l numar, ca n-are sens), asa ca nu stiu prea multe detalii tehnice, si daca le stiu, le stiu doar din citit pe net. Spuneti-mi si mie, va rog, la ce trebuie sa fiu atent, ce sa caut, ce merita, ce nu...

Stiu ca in banii astia, ceva nou prea rasarit n-o sa gasesc, iar SH nu ma atrage deloc (nu prea sunt adeptul SH, n-am fost niciodata). Banii astia-i am, mai mult n-am de unde, asa ca asta avem, cu asta defilam. :D

Deci, dintre astea 2, care vi se pare ca merita mai mult? Firesc, daca aveti alta idee buna care sa nu sara de 1400 ron, spuneti-mi. Acum cateva zile, mai aveam vreo 10 alte variante, dar nu vi le mai zic si p-alea, ca sunt eu destul de ametit. :D

Multam!

Ce înălţime ai?

Vezi că Focusul nu îl au decât mărime mică, puţin probabil să-ţi fie bun (decât dacă nu ai cumva 1.65 înălţime :) ) şi Idealul nu-l au decât mărime mare, pentru cineva peste 1.80 :)

Poti sa iei in calcul si varianta asta e un pic mai ieftin si chiar daca nu are schimbator deore pe spate cred ca e ideala pentru ce ai tu nevoie

Hmmm... Da, nici Rockrider nu e rea.

Mda. Asta-i alta problema, cu dimensiunile. Am 1.78, si sa dea naiba daca ma prind care-i regula cu alesul. De la chiloti pana la talpi am 76 cm. Din diverse tabele de dimensiuni gasite, am dedus ca-mi trebuie... 19"-20"?

Nici nu stiu, sa va mai zic celelalte ~10 variante?

Un cadru de 18 ţoli îţi trebuie, sau 45-46 cm.

Magellan Draco Acera

Neuzer Storm Acera

Merida Crossway 10V 2010

Merida Crossway 5V 2011

Merida Matts 10V 2010

Astea-s alte variante pe care le-am avut. O observatie, am vazut ca de obicei modelele de anul trecut sunt mai ieftine, dar mai bine echipate. Atunci... ce motiv as avea sa cumpar un model mai nou, dar cu echipare mai slaba? Ma rog.

Mie mi-a placut Magellan-ul, si nu mi se pare nici echiparea chiar asa rea. Voi ce ziceti?

(Daca stiam ca-i atat de greu sa-mi aleg o bicicleta, m-apucam din iarna. :D)

Merida Crossway e un foarte bun compromis între o biclă de oraş şi un MTB. După ce ai zis că vrei să faci cu bicla, eu aia ţi-o recomand.

Aha, s-a notat. Si referitor la model vechi/nou? Adica 5V 2011 sau 10V 2010. Nu stiu care e diferenta dintre 5V si 10V, sunt categorii diferite? Modelul nou (5V 2011) imi place mai mult cum arata, dar mi se pare superficial sa aleg dupa aspect. :D Desi si asta are importanta.

Iar apoi ma intereseaza daca e compatibila cu diverse dracii pe care le pot schimba dupa aceea. Un schimbator nou, un angrenaj, o furca, poate frane pe disc (nu stiu ce presupune asta, daca sunt furci/cadre separate sau tine doar de butuc).

Apropo, mersi frumos de ajutor. Aveam exact nevoie de o parere obiectiva din exterior, de cunoscator. :D

Nu-ţi fă griji de compatibilitate - vei putea schimba orice pe ea.

Eu zic să iei 10V, e umpic mai bine echipat.

Vad ca astea Merida au roti de 28". N-o sa fie mai greu de controlat? Inteleg ca 26" e dimensiunea uzuala. Si banuiesc ca daca bicicleta, cadrul e facut pentru 28", n-o sa pot sa pun 26"... Ciclocomputerele nu functioneaza in functie de dimensiunea rotii? Iarta-ma ca pun toate problemele astea, poate nu inseamna nimic treaba asta, dar daca nu stiu, intreb. :D

Nu sunt deloc mai greu de controlat. Chiar şi în cupa mondială de MTB se merge din ce în ce mai mult pe roţi de 29.

Ciclocomputerul se setează înainte de prima utilizare, în funcţie de dimensiunea roţii.

Nu e, în niciun caz, o bicicletă potrivită de mers prin oraş şi la servici.

Pai nici nu o vreau de mers la serviciu. :) Serviciul meu e la 5 min de mers pe jos de acasa, deci nici nu-l iau in calcul. Da, eu vreau bicicleta pentru deplasari rapide, placute si economice prin oras SI pentru o padure, o excursie si asa mai departe prin weekenduri si vacante. Nu, city-bike nu vreau. :)

De ce zici ca nu e potrivita? Nu te contrazic, nici vorba, nu ma intelege gresit. Doar intreb.

Pentru că e MTB şi nu se pretează la asfalt, e foarte tentantă pentru hoţi (deci n-o poţi lăsa legată), nu ai apărători, lumini, portbagaj - accesorii esenţiale pentru a circula legal şi comfortabil în oraş.

Cu asfaltul, ma descurc cu niste slick-uri. Aparatori si lumini se gasesc usor dupa... Si sunt chiar ieftine, cu 60-70 de lei le iau pe ambele. Portbagaj nu-mi place, prefer un rucsac... Iar cu hotii, nici n-am de gand s-o las legata mai mult de cateva minute, vad eu la fata locului cum ma descurc. Nu prea vad unde m-as putea duce unde sa fie nevoie sa las bicicleta afara nesupravegheata. La film nu ma duc cu bicicleta... pentru deplasari de genul asta, am masina.

Iarta-ma, poate suna ca si cum incerc sa-ti demonstrez ceva. Nu vreau sa sune asa, dar in scris n-am cum sa controlez asta din ton. :D Acum la mine s-ar putea sa fie si multumirea ca in sfarsit am gasit o bicicleta accesibila ca pret si care sa-mi si placa. In ultimile saptamani caut intr-una si cred ca de 15 ori am zis "gata, am gasit", degeaba.

Te inteleg, situatia de fata e la fel ca la masini. Vezi pe unul in Bucuresti ca se duce la serviciu cu Hummer-ul. Iar aici, similar, te gandesti ca o sa cumpar un MTB facut pentru munte ca sa mers sa iau paine de la colt. Nu e chiar asa, imi place natura si imi doresc sa ma plimb cu bicicleta pe terenuri nu tocmai drepte, si in plus imi doresc MTB. La urma urmei, la fel o sa spui si de Hummer, tipul si-a dorit-o, dar Tempest-ul e 1500 ron, iar Hummer-ul... uite, fie vorba-ntre noi, habar n-am cat e :D. Dar in mod cert, mai mult de 1500 ron. :)

Pai.. ia-o. Varza nu e, in sensul ca-ti va permite sa faci ceea ce vrei, suficient de bine.

Oricum, daca te prinde boala, in cativa ani o sa vrei altceva, dar mai intai sa te prinda si sa ajungi sa poti mai mult decat poate bicicleta :D

Sa nu uit s-o intretii. Iar daca ajungi prin ploaie si noroi, macar la o luna-doua sa-i desfaci furca si s-o cureti bine si pe ea.

@E-1: Daca ma ia boala, o sa afli. :D Cu intretinutul, da, stiu, ca la orice lucru care vrei sa te tina. La inceput poate ca nu ma descurc complet singur, dar am cunostinte, ajutor, treburi, socoteli.

@waterboyro: Din comoditate. La film nu ma duc singur, trebuie sa las bicicleta nesupravegheata ca nu pot s-o iau cu mine inauntru... Deci din punctul asta de vedere, e de preferat masina. Nu zic, probabil sunt si altii care se duc la film cu bicicleta. Cine sunt eu sa zic ca nu se poate? Dar eu nu prefer. :)

Te asteptam in fanclubul Merida :D

Guest
This topic is now closed to further replies.