Sign in to follow this  
haxthor_1923

reglare furca suspensii

Recommended Posts

salutare tuturor, recent mi-am luat un rock shox dart 2 si ideea e k nu stiu cum ar trebui sa reglez preload-ul atunci cand merg pe sosea si cum atunci cand merg pe teren accidentat. ar trebui sa intaresc suspensia sau nu conteaza asta ci doar sa ii pun lock out atunci cand merg pe sosea?

Salut...

Nu cunosc modelul de furca dar daca are lock-out te ajuta pe sosea.

Este logic ca trebuie sa o rigidizezi cat mai mult pe sosea deaorece asa nu iti "fura" din impuls.

Exista furca cu blocaj pe ghidon tocmai pentru a fi utilizata la maxim aceasta optiune. La profis se blocheaza furca in concursuri pe urcari si pe plat.

Deci..recomandarea mea. Respecta indicatiile producatorului legat de presiune si cand mergi pe sosea blocheaza furca.

Regula cea mai importanta la reglarea unei furci este reglarea "sag"-ului, respectiv lungimea pe care furca se comprima atunci cand esti asezat pe bicicleta fara sa faci nimic.

Indiferent de tipul de furca, legi un cauciuc pe un brat, il fixezi cat mai jos, langa garnituri, apoi langa un perete de care te poti sprijini te urci cu atentie pe bicicleta fara sa faci socuri. Te pui in pozitia de mers (sprijinit cat mai usor de perete) iar apoi te dai jos. Cauciucul de pe brat o sa iti indice cat a intrat furca.

Pentru XC sag-ul, adica distanta pe care intra bratele, trebuie sa fie egala cu 20% din cursa furcii. Adica daca are cursa de 100 trebuie sa intre 2 cm, pt. 80 trebuie 1,8 cm. O reglezi pana iese cat trebuie.

Daca vrei sa o rigidizezi pe sosea, retii cate ture ai dat pentru a seta sag-ul corect, iar daca bagi sosea o intaresti, iar pe off-road o refaci pe pozitia corecta.

Aceleasi reguli sunt valabile si la socul din spate dar valoarea sag-ului trebuie sa fie mai mare, pana pe la 35%.

am dat preloadu la minus...intra exact 100 mm cat are cursa la socuri puternice, am dat o tura prin padure cu ea sa verific...ce ziceam eu insa...k sa nu reglez tot timpu preloadul pot pe sosea sa ii pun pur si simplu lock out-ul fara sa mai umblu la preload?