krazyeone

Cum se demonteaza masoanele ESI GRIPS?

Recommended Posts

Salut

Cum se demonteaza masoanele ESI GRIPS? sau trebuie sa tai din mansoane ca sa montez bar ends ? sau trebuie sa fac ceva sa le dau mai in spate? ele au fost montate cu alcool tehnic

Vreau sa imi cumpar niste bar ends (ma gandeam la TITEC Bar ends Micro) ce altceva ar fi recomandat, nu vreau nici sa dau multi bani

Multumesc

Nu trebuie taiat nimic. Am avut aceeasi problema ca tine, dupa ce am montat ESI am vrut sa fac loc pe ghidon ca sa pun bar-ends. Cu o surubelnita lunga si subtire (preferabil in cruce, ca sa nu aiba margini taioase) intri pe sub manson, intre manson si ghidon, si misti putin stanga-dreapta. Repesti acelasi procedeu in mai multe locuri, pana cand dispare aderenta perfecta dintre manson si ghidon. Dupa aceea poti muta mansonul mai spte interior prin rasucire puternica a capetelor, un soi de insurubare. O sa mearga. La final, ai grija ca mansonul sa nu ramana rasucit, poti sa iti dai seama dupa niste nervuri longitudinale, si ai grija sa readuci partea mai subtire in partea inferioara a ghidonului.

Mai exista si niste tehnici cu aer comprimat, daca ai compresor :)

Poti sa cauti pe youtube filmulete despre operatiunea asta.

Lsati ma ca nu are ce cauta șurubelnița acolo, eu am bagat spirt sau alcool tehnic cu seringa si au iesit foarte frumos, acul intra foarte bine si ușor, am făcut operația de vreo 2 ori deja.

Cu o lamela(scoti doar o lama din otel din cele doua care arcuiesc banda din cauciuc) de la un stergator vechi de Dacia, traversezi toata lungimea mansonului si introduci lichid de spalat geamuri la fiecare 90 grade.

Rasucesti progresiv si tragi sau impingi, dupa nevoie. Apoi lichidul se evapora singur si raman iar fixate in pozitie. Surubelnita este pentru mecanica.

Lsati ma ca nu are ce cauta șurubelnița acolo, eu am bagat spirt sau alcool tehnic cu seringa si au iesit foarte frumos, acul intra foarte bine si ușor, am făcut operația de vreo 2 ori deja.

Mersi mult, buna ideea

nu are ce cauta șurubelnița acolo

Asta este metoda propusa de producator, eu am folosit-o si a mers. De fapt, ei nu propun surubelnita ci o tija lunga si subtire, fara margini taietoare. La mine, tija asta s-a numit surubelnita in cruce :) Nu am produs niciun fel de stricaciuni.

Mai era un filmulet pe undeva, cu introducerea de aer comprimat sub manson, dupa care se poate manevra cu usurinta. Dar pe youtube nu l-am gasit, nu stiu unde l-am vazut.

L.E.:

Removal

Slide a screw driver with a dulled point (or something similar) under grip (careful not to scratch bar or stretch grip), squirt Rubbing Alcohol, Window cleaner or water under grip, twist grip off bar. Clean inside of grip with Rubbing Alcohol or Window cleaner and reinstall. If you have access to a compressor just blow them off.

sursa: http://www.esigrips.com/Silicone_Grips_Shock_Absorbing.htm

Nu am aer comprimat deci este exculsa varianta, stiu filmuletul este de la instalare

Am incercat faza cu seringa dar nu a mers, fiind foarte subtire acul nu aveam cum sa bag mai in spate, in plus a iesit acul prin mason odata (sper ca nu e nimic :)

Pana la urma am facut o taranie, ca sa nu tai din masoane am impins end bar urile ,am bagat un pic de alcool cu seringa la baza mansonului, acum stau un pic umflate spre exteriorul ghidonului

O sa incerc si cu o surubelnita

Guest Chestorino

Buna seara.Am si eu doua probleme cu niste mansoane stock de pe bicicleta mea,marca Rich Bike (nu da-ti vina pe firma).In primul rand,dupa ce merg 20-30 km cu bicicleta,acestea incep incet-incet sa iasa de pe ghidon.Credeti ca nu sunt prea stranse? In al 2 lea rand,dupa mai multi km,intre degetul aratator si cel mare incep sa apara iritatii urate rau.Acesta ar fi al doilea motiv din care reiese ca as vrea sa le schimb.Credeti ca aceste rani se produc din cauza ca stau eu prea incordat cand pedalez? :blink: (Tata spune ca sunt prea incordat cand merg cu bicicleta dar eu ma simt destul de relaxat) Multumesc.

Probabil cauciucul mansoanelor respective e prea dur, are rizuri prea "abrazive". Ia.ti niste mansoane mai de calitate, eventual ergonomice, si o pereche de manusi.

Cred ca ai alergie la Rich Bike... Zona in care te iriti tu este mereu un punct de sprijin al mainii. Daca mansoanele sunt din cauciuc ordinar, este posibil ca in urma frecarii de cauciuc sa se produca o alergie minora din cauza cauciucului sau a materialelor folosite la fabricarea lui. Evident nu este un manson de calitate.

App., cand cei de pe acest forum te rugau sa fugi de Rich, tu nu i-ai luat in seama. Ai cerut un sfat, l-ai primit si te-ai ... pe el! Acum crezi ca-ti mai raspunde cineva cand sesizezi probleme la ''bicicleta bogata'' ?

O sa-i mai raspunda, ca nu suntem toti rai ca Odden si nici n-am inceput sa mergem direct pe biciclete "de calitate" :P

Nu's rau. Sunt chiar bun... Si dulce ca o savarina :) Nici eu nu am invatat sa merg pe nebunia lu' Sam Hill dar am ascultat cand cineva mi-a dat un sfat, mai ales in cazul in care eu l-am cerut. Era doar o remarca. Oricum, la ce atitudine are, tot ce vrea el isi achizitioneaza.

La varsta asta cred ca mai degraba ce vor/pot parintii sa-i ia ;)