ovidiu

05.06.2011 - Skoda Velo Challenge - Bucuresti

Recommended Posts

Pentru o zi, Škoda iti propune sa uiti de indici de piata, pie chart-uri, prezentari powerpoint sau strategii de dezvoltare. Lupta pentru suprematie in industrie se muta in padure, pe traseul de biciclete. Aici trebuie sa te concentrezi numai pe timpi si spirit de echipa. Pe 5 iunie, companiile se lupta cot la cot pentru primul loc in Škoda Velo Challenge, competitie de mountaibiking care premiaza cea mai in forma organizatie din fiecare industrie.

Škoda Velo Challenge insumeaza o serie de trei evenimente (o competitie, un expo de biciclete si un after-party) ce se vor desfasura pe parcursul zilei de duminica, 5 iunie 2011, incepand cu ora 9:00, astfel incat iubitorii mersului cu bicicleta sa se poata bucura pe deplin de o zi dedicata lor.

Škoda Velo Challenge este un eveniment de ciclism pentru amatori dedicat companiilor, in care angajatii acestora se pot intrece intr-o competitie de mountaibiking de tip relay. Acestia se pot inscrie in echipe de cate patru concurenti, iar fiecare membru din echipa trebuie sa parcurga un traseu prin padurea Baneasa de cca 10 km. Companii din aceeasi industrie pot concura pentru Cupa Škoda Velo Challenge, oferita celei mai rapide echipe din fiecare categorie. Cu cat mai multe echipe inscrise, cu atat cresc sansele pentru victorie!

Premiile pentru echipele din competitie ce vor urca pe podium constau in biciclete, echipamente si accesorii de ciclism, precum si o serie de excursii de weekend alaturi de Yeti, primul SUV de la Škoda.

Beneficiile de participare pentru companii includ:

Realizarea unei actiuni de teambuilding outdoors pentru angajati

Incurajarea unei concurente sanatoase in industrie

Sprijinirea unei activitati sportive in crestere (mountain biking) si incurajarea unui stil de viata activ printre angajati

Sustinerea promovarii mersului cu bicicleta ca modalitate de recreatie

Inscrierile pentru competitie au inceput déjà pe www.activeromania.ro.Evenimentul este organizat de catre MBIKE, singura revista de ciclism din Romania.

• Upvote 1

Am tot citit regulamentul si am o dilema. Cluburile de ciclism neafiliate FRCT pot participa ?

Poate ma ajuta cineva la aceasta intrebare.

Pai.... nu e vorba de companii? FRCT-ul nu cred ca poate impune afilieri de ... companii. Poate sa fie doar o prezenta discreta a federatiei. Sau, ma rog, asa imi inchipui eu ca e normal.

Off-topic: daca era vorba de federatie, mai posta domnul Ovidiu acest concurs?

Daca echipa e formata din medici care lucreaza la acelasi spital se cheama ca punem de o companie sau nici macar nu ne lasa sa ne inscriem?Ca sa stiu daca fac lobby pe langa alti 2 colegi sau nu!

Nu cred ca e vorba sa faci lobby catre alti 3 colegi pentru ca:

Pentru a putea participa la Concurs, participantii persoane juridice trebuie sa achite o taxa de participare pe site-ul activeromania.ro, de 85 lei / participant sau 340 lei / echipa (+TVA). (cel putin asa scrie in linkul catre Regulament, e o diferenta fata de site). Datele firmei sunt cerute in formularul de inscriere, probabil ca si plata trebuie facuta din contul de firma declarat.

Pana in 10 000 lei /zi se poate plati si numerar cu chitanta, nu-i musai sa fie plata din cont.

Persoanele juridice pot efectua plati in numerar catre persoane juridice in limita unui plafon zilnic maxim de 10.000 lei, platile catre o singura persoana juridica fiind admise in limita unui plafon zilnic in suma de 5.000 lei.

Va fi cam slabut cu participarea. Sa gasesti printre burtosii din bancile si companiile Romaniei ciclisti, sa se se organizeze cate patru, sa co

sa convinga Resursele Umane sa le sponsorizeze iesirea, sau macar sa le dea acordul pentru participare sub sigla companiei.....greu, foarte greu.

Pe cat pariem ca o sa fie numai firme mici, propabil multi care lucreaza la magazine de biciclete si echipament sportiv sau de munte.

Si cam mult 85 de lei pt participare la un concurs de amatori. Cu banii astia fac trei sau patru iesiri pe cont propriu.

nici eu nu cred ca o sa se gaseasca prea multi participanti... sunt curios daca organizatorii au trimis astfel de invitatii catre HR-ul corporatiilor... fara asa ceva, deja se pierde prea mult timp cu obtinerea de aprobari...

in alta ordine de idei, nu am gasit pe site o harta a cursei, de exemplu... azi suntem in 12 si nu e nici o companie inscrisa, deci... ;)

@RashX: Medicii respectivi pot participa pentru spitalul/clinica/cabinetul pentru care lucreaza. Este o intrecere a companiilor.

Legat de Federatie, nu e cazul sa va faceti griji. NU este implicata sub niciun aspect. Este o cursa destinata exclusiv amatorilor.

Daca sunt intrebari, va rog sa le postati si voi incerca sa le raspund pe cat se poate, intrucat fac parte din echipa organizatorica.

Intrebare generata de nepotrivirea de text dintre varianta de site si regulament: plata trebuie sa vina din partea persoanelor fizice inscrise in echipa sau din partea persoanei juridice?

Da, si eu am aceeasi intrebare!O sa fie destul de greu sa mergem la resurse umane, chiar si cu banii in buzunar ca sa facem rost de aprobari.Cred ca cel mai simplu ar fi daca s-ar rezolva cu adeverinte de la locul de munca!O sa dau exemplul meu: in Bucuresti, pt medicii rezidenti exista 4 spitale platitoare care au rol de angajator.Indiferent la ce spital iti desfasori activitatea in permanenta te plateste unul din alea 4 spitale.Asa ca pentru noi ar fi mai usor sa luam adeverinte de la clinica unde lucram cu adevarat si nu de la un serviciu de HR pe care nu-l vedem niciodata la fata!Stiu ca e ciudat, dar asta e sistemul!Sorry pt postul lung si explicatii care nu intereseaza pe multi!http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/mellow.gif

Se pare ca firma Geiger va participa cu 4 angajati, inclusiv subsemnatul:)

Daca sunt intrebari, va rog sa le postati si voi incerca sa le raspund pe cat se poate, intrucat fac parte din echipa organizatorica.

Pot inscrie firma si imi aleg concurentii chiar daca toti nu lucreaza in cadrul societatii ? Ce fac, vin cu contractele de munca ale angajatilor sa dovedesc unde lucreaza ?

Sau pot participa cu un Club Sportiv destinat amatorilor care nu are nici o treaba cu FRCT ?

Cam la asta se referea intrebarea din primul topic.

Se pare ca firma Geiger va participa cu 4 angajati, inclusiv subsemnatul:)

Nici acum nu scapam de profesionisti :)
  • Upvote 1

Nici acum nu scapam de profesionisti :)

Stai linistit, eu sunt cel mai bun dintre ei=> nu suntem periculosi:)

Stai linistit, eu sunt cel mai bun dintre ei=> nu suntem periculosi:)

prea bun oricum :) 3 ore 30 la prima evadare ...

A fost un eveniment similar pentru companii pentru un concurs de sah si a avut succes din cate stiu.

Cred ca intr-adevar trebuie o comunicare directa cu companiile.

Comunicarea directa cu HR-ul companiilor se face. Eu am aflat printr-un email :)Pacat ca la mine nu prea ai cu cine...

Pff.. o competitie ce discrimineaza freelancerii :P

mai lipseste sa se inscrie si Dinamo, ca pj... :P

o sa fie nevoie sa faca si aici clasamanet la profesionisti si amatori... :D

Pai ce, Dinamo nu e oarecum firma?:D

@Viorel: Daca cei care paticipa fac parte dintr-un club de amatori nu este vreo problema, atata timp cat sunt angajati in cadrul firmei in numele careia participa. In cazul in care va fi inscris un sportiv legitimat FRCT intr-o echipa participanta, atunci ne rezervam dreptul de a decide daca va participa sau nu pe baza unui criteriu subiectiv.

@RashX: Acuma discutam problema pe care ai ridicat-o si vom veni cu un raspuns cat putem de repede.

@Ovidiu: Te astept pe traseu cu un sports drink de exceptie :D

Guest
This topic is now closed to further replies.