ovidiu

05.06.2011 - Skoda Velo Challenge - Bucuresti

Recommended Posts

Apoi, nu stiu ce va tot incurcati cu Baneasa. E mult sub alte paduri/zone de pe langa Bucuresti, dpdv al mtb-ului. Multe deseuri de la santiere si altele, relief absurd de plat, caini cat cuprinde, si e incastrata de jur imprejur de drumuri intens circulate sau constructii. Are in schimb un loc excelent pt start sau schimbat stafeta, in cazul de fata, in fata Academiei.

Un exemplu: daca s-ar putea obtine aprobarile necesare, parcul Tineretului ar da clasa de departe actualului traseu. Chiar sunt curios cat de greu ar fi sa acaparam parcul pt un concurs de mtb XC, pentru o zi. Ganditi-va numai de cata publicitate s-ar bucura, si cati spectatori s-ar putea strange :rolleyes: .

Alte exemple: padurile Pasarea, Cernica, Comana.

• Upvote 2

e un deal peste drum de start :) diferenta de nivel de 10 m cred ca iese din traversarea baltilor :)

Cipul cred ca cel mai usor va fi sa il arunci in buzunarul colegului.

Sau sa il legi cu ata de gat :)

Noroi sa nu fie! Sau sa fie, dar sa plec calare pe un IDEAL curat spre casa :))

Si cu Merida ce faci?... :) Cat despre noroi, daca nu e, o sa incerc sa fac rost de undeva de o cisterna de pompieri sa mai umezesc traseul... Daca tot nu particip, macar poze misto sa fac... :D:D:D

daca pui apa pe traseu atunci cand o sa te vad o sa arunc cu lichid din bidon direct pe obiectivul aparatului tau. Sa vezi atunci poze spectaculoase:)

Bine ca mi-ai zis... Imi pun teleobiectivul ca sa nu ma vezi :D:D

@georged - Red Bull ’till Dawn va fi in parcul tineretului. Acolo e dealul maxim.

Cursa va avea bucle de 7 km si va dura toata noaptea. Traseul il vom pastra sa ii adaugam portiuni mai tehnice amenajate pentru urmatoarele concursuri.

• Upvote 1

Apoi, nu stiu ce va tot incurcati cu Baneasa. E mult sub alte paduri/zone de pe langa Bucuresti, dpdv al mtb-ului. Multe deseuri de la santiere si altele, relief absurd de plat, caini cat cuprinde, si e incastrata de jur imprejur de drumuri intens circulate sau constructii. Are in schimb un loc excelent pt start sau schimbat stafeta, in cazul de fata, in fata Academiei.

Un exemplu: daca s-ar putea obtine aprobarile necesare, parcul Tineretului ar da clasa de departe actualului traseu. Chiar sunt curios cat de greu ar fi sa acaparam parcul pt un concurs de mtb XC, pentru o zi. Ganditi-va numai de cata publicitate s-ar bucura, si cati spectatori s-ar putea strange :rolleyes: .

Alte exemple: padurile Pasarea, Cernica, Comana.

Iti dau dreptate doar partial. In padure vei gasi liniste, poci ok insa fara dif de nivel s fara prea mule gunoaie. In plus e singura padure in care ajung sub 1h pe 2 roti.

@georged - Red Bull ’till Dawn va fi in parcul tineretului. Acolo e dealul maxim.

Cursa va avea bucle de 7 km si va dura toata noaptea. Traseul il vom pastra sa ii adaugam portiuni mai tehnice amenajate pentru urmatoarele concursuri.

Red Bull 'till Dawn – Bucuresti (all night race) unde pot gasi detalii despre cursa asta?

De azi traseul poate fi parcurs. Intersectiile au fost marcate cu sageti galben/verzui pe jos si copaci.

Am googalit si eu dupa cursa aia, si am gasit-o pe situl Primei Evadari la rubrica alte curse. Dam o tura de recunoastere? Pe noapte, sa ne intram in mana :))

O sa fie XC bucle de aproximativ 7km. Poate facem un alt topic pentru inceput. Informatiile vor mai fi urcate pe un site facut de Red Bull.

O sa fie XC bucle de aproximativ 7km. Poate facem un alt topic pentru inceput. Informatiile vor mai fi urcate pe un site facut de Red Bull.

Cand o sa se tina aceasta competitie? Pare foarte tentanta :)

Skoda Velo Challenge discutam aici :)

Se pare ca s-au inscris si cei de la Orange. Numa 12 echipe. Jet Power Teams vor fi pe podium. Fetele cu fetele si baietii cu baietii! Am zis! :)

Poti detalia nitel mai mult intrebarea, te rog? :) Daca poti sari copacii doborati la pamant sau ce?

Am fost azi pe traseu. Foarte bine marcat, dar se poate si mai bine macar in locurile unde se intersecteaza cu alte poteci(inca 1kg de vopsea si cred ca va fi OK), m-a prins si ploaia, instantaneu mi-a venit in minte starea traseului de la Prima Evadare 2011(inca se mai vad urmele de atunci, uscate binenteles) si ma intreb ce se va intimpla in schimbul 2,3 si 4 daca traseul va ramane umed. Oricum din ce vad pe meteo toata saptamana ploua in toata tara. Im-i place noroiul si voi fi in ultimul schimb.

Poti detalia nitel mai mult intrebarea, te rog? :) Daca poti sari copacii doborati la pamant sau ce?

de sarit peste copacii aia sunt convins ca poate multa lume ..intrebarea este: e obligatoriu?..sau se permite ocolirea? asta implicand alegerea unei alte trase decat cararea blocata de copaci.

Cred ca aici cel mai bine vor raspunde organizatorii, dar eu pana acum nu am auzit sa fie cineva descalificat ca a ocolit un copac/tufis/balta...

Copacii cazuti poti fi ocoliti.

Marcajul va fi imbunatatit nu va ramane asa. Au fost marcate intersectiile pentru weekend si recunoastere.

Skoda Velo Challenge discutam aici :)

Se pare ca s-au inscris si cei de la Orange. Numa 12 echipe. Jet Power Teams vor fi pe podium. Fetele cu fetele si baietii cu baietii! Am zis! :)

Jet Power de la Orange sau Jet Power de la Romtelecom? :). Oricum probabil vorbesti de locurile 2-3 ca locul 1 e rezervat :P

90 de echipe. Nu-i rau... La mai mare! :)

Se poate urca un tracker cu traseul? Pe site-ul competitiei nu am vazut nimic...

Cred ca sambata o sa se umple padurea de cercetasi :P (daca nu ploua)

Guest
This topic is now closed to further replies.