Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

ovidiu

05.06.2011 - Skoda Velo Challenge - Bucuresti

Recommended Posts

Daca startul se da in bloc poate sa fie destul de periculos, mai ales daca zona mai lata pana se va intra pe un single track este detul de scurta.

E drept ca la prima evadare au fost o mie cam pe aceeasi portiune, dar aici presupun ca toti vor accelera de la start ...

Si la prima evadare ce te face sa crezi ca au plecat incet? :)

la Prima Evadare mai ca nu s-au ridicat bicicletele de fata in sus :))

Diferenta nu o sa o faca startul, ci rapiditatea cu care o sa se faca schimbul de stafeta!

Stie cineva cum se face schimbul de stafeta, asta presupune sa se intre intr-o bucla si cel care soseste sa inmaneze obiectul celui care pleaca. Din ce am vazut pe teren finisul e pe acelasi traseu cu startul si exista risc de ciocnire la iesirea din padure pe asfalt (vorbesc de cei 200 m de asfalt de la Start si Sosire). Personal as modifica schimbul de stafeta in locul unde se iese din padure si sa ramana doar strtul in fata Academiei de Politie.

Stie cineva cum se face schimbul de stafeta, asta presupune sa se intre intr-o bucla si cel care soseste sa inmaneze obiectul celui care pleaca.

Se pare ca va fi o zona delimitata in care se poate face schimbul, iar in aceasta zona nu ai voie sa mergi pe bicicleta, ci doar pe langa ea (referitor la riscul de ciocnire).

http://www.activeromania.ro/skoda-velo-challenge/ponturi/

Ce nu inteleg eu este: in aceasta zona, in special la intrare/iesire de pe traseu, nu cumva vor sta toate echipele gramada de va trebui sa inoti ca sa ajungi la coechipier sa-i dai stafeta? In fine, doar din poza e greu sa ne dam seama, probabil vom vedea duminica (si ni se va explica inainte de concurs).

In principiu, n-ar trebui sa se creeze invalmaseala la schimbarea stafetei. Daca in zona dedicata nu intra decat cei care isi vad coechipierii venind, sau, daca intra, ii asteapta pe margine, ar trebui sa fie ok. Predarea stafetei se face prin trecerea 'chip-ului' de pe piciorul celui ce a venit pe piciorul celui ce va pleca, cam ca la triatlon.

Si totusi, daca sosim cate 30 odata?! :blink: Probabil ca experienta organizatorilor isi va spune cuvantul si vor gasi o solutie astfel incat sa nu existe echipe dezavantajate la schimbul de stafeta.

Acum, daca va fi noroi si nu ne vom mai recunoaste intre noi dupa o tura, nu pot sa spun decat Doamne-ajuta!

Sunt la o aruncatura de bat de Baneasa ma uit pe geam si vad cum ploua, prognoza zice ca ploua pana vineri iar sambata va fi soare, duminica la concurs dupa ce vor trece cel putin 200 de roti se va face noroi, se reediteaza Prima Evadare in varianta scurta.

Si inca ceva cipul trebuie neaparat pus pe picior sau pe bicicleta, optiunea de al pune in buzunar sau altundeva exista?

Totusi la Prima Evadare a fost o zona mai lunga pe care s-a dispersat plutonul. Om vedea ...

Daca tot se folosesc cipuri de ce nu se pleaca individual ?

Presupun ca zona de tranzitie e toata portiunea in care se suprapune traseul de plecare cu cel de sosire.

Zona de tranzitie va avea aproximativ 120m si vor fi marcate boxele echipelor. Se intra ca la triatlon descalecat si se schimba stafeta (cipul) zona fiecarei echipe.

Numerele for fi de ex 23a 23b, 23c, 23d. Vor pleca a-urile cu start in bloc apoi pe rand b,c si d ultimul.

Ce e drept cei aproximativ 100 de starteri au momentan 750 m de preselectie inainte de primul single track. Mi s-a parut mai misto poteca aceea dar creeaza mai multa presiune. Primii vor intra rapid dar posibil sa apara un blocaj pe la mijlocul putonului.

Cipul trebuie pus la glezna sa fie cat mai aproape de patura de citire si sa fie la toata lumea la fel.

Intrebare pentru Dan:

- Daca vreau sa parcurg traseul Sambata se poate merge pe el fara probleme??

Merci o zi excelenta incontinuare!!!

Sambata se vor face marcajele de fine tunning :), dar in principiu il vei putea parcurge fara probleme din punct de vedere marcaj... Din punct de vedere ciclist, va depinde de tine daca va fi cu sau fara probleme :)

Pot din toate punctele de vedere :) am intrebat asa sa stiu sa nu incurc cumva pe cei care marcheaza traseul etc etc. Merci oricum de amabilitate!!

Sambata se vor face marcajele de fine tunning :), dar in principiu il vei putea parcurge fara probleme din punct de vedere marcaj... Din punct de vedere ciclist, va depinde de tine daca va fi cu sau fara probleme :)

Nu incurci, stai linistit... Si asa am o vaga senzatie ca va fi plin traseul sambata de testeri :D

Intrebare pentru organizatori: De ce nu se mai pot face inscrieri?!?!

Nu am cum sa incurc deoarece ies seara sa fie cu mai multa adrenalina, in cazul in care nu esti pre iute de mana sa virezi risti sa-ti iei un copac acasa http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif si in plus nu te vede nimeni in cazul in care....:D

Ceau!!!

Nu incurci, stai linistit... Si asa am o vaga senzatie ca va fi plin traseul sambata de testeri :D

Intrebare pentru organizatori: De ce nu se mai pot face inscrieri?!?!

din regulament:

"Pentru participarea la competitia efectiva, inscrierile se vor face in perioada 1 mai 2011, ora 10:00 si se vor finaliza in data de 01 iunie 2011, ora 11:59. "

S-au inchis inscrierile la ora 12 conform programului :(

Dan, Ombun, multumesc de raspuns.

Le-am scris si organizatorilor. Astept un raspuns oficial din partea lor.

Nu prea ies steagurile ;) Revin cu detalii dupa ce voi primi raspunsul lor.

Preluarea pachetelor se face doar vineri sau putem sa le luam si in dimineata cursei?

Am fost in seara asta pe traseu. Am plecat chiar cand incepuse sa se intunece cerul din cauza norilor.

Nu stiu daca a plouat dar poate ne spune Dan ca el a mai ramas acolo. L-am intalnit cand am plecat.

Traseul se prezinta in conditii execelente. Nici foarte uscat sa fie prea usor si nici prea noroios ca sa nu poti merge.

Din pacate ne-am ratacit . Eram trei in grupul nostru si inca 2 din alt grup in fata noastra si ne-am ratacit toti . In final am reusit doi dintre noi sa ajungem pe traseu si ne-am data seama unde am gresit traseul. Traseul e marcat bine daca mergi cu 10 - 15 km/h, dar de la 25 in sus , in conditiile in care trebuie sa mai feresti crengi , gropi , lemne poti foarte usor sa ratezi o schimbare de directie. Am vorbit cu Dan si sigur se va semnaliza mai bine. E un traseu frumos, de viteza . Sunt cateva zone cu schimbari bruste de directe care trebuie semnalizatre din timp pentru a se evita orice problema. Chiar daca o sa ploua in nopatea asta si maine iar vineri si sambata nu, va fi un traseu fara probleme.

Ovidiu pachetele se pot lua doar vineri dar poti trimite pe cineva.

stie cineva link-ul catre formularul ce trebuie completat de fiecare membru al echipei, pentru a putea ridica pachetele ?

nu l-am gasit nicaieri pe site.

Sambata, pe la 9, as vrea sa ies pe teren sa plantez cuie. Traseul este suficient marcat ? N-as vrea sa gresesc...

Daca e marcat, in seara asta cand trecem pe acolo o sa il demarcam! sa te inducem pe tine in eroare. Poate trec pe acolo in seara asta, desi sunt imbracat de birou si am si slickurile pe bicla. Daca tot nu ma lasa sa ma inscriu, macar sa vad ceva zone bune de facut poze...

Guest
This topic is now closed to further replies.