ordinaru

Tija de sa din carbon

Recommended Posts

Ooo asa da, grozav. Cred ca o sa ma arunc la experimentul asta atunci.

Aveti niste pitici pe/sub scufie.

Tija de sa din carbon(cu sau fara ajutaje de alu) pe orice bicicleta in afara de FS se bate cu universul.

Pe FS e o discutie, sau ma rog, eu nu-l mai simt asa bine(cadrul). De aia am preferat un Thomson.

Chiar si o tija PRO de calitate medie e incomparabila cu orice teava, la confort. Nu mai vorbim de un RWCS sau FSA.

Totul este sa nu exagerezi in reducerea greutatii tijei, necorelat cu greutatea ciclistului si chiar si cu modul de pedalat.

Am cumparat intre timp tija de sa recomandata de @@otsdr si dupa o prima tura facuta cu ea as zice ca pare sa se tina de promisiuni. Flexeaza destul de vizibil, dar despre confortul pe care mi-l ofera realmente as zice ca trebuie sa astept primele ture lungi, ca sa am un termen de comparatie. Pe de alta parte, o data cu schimbarea ei mi-am "stricat" putin reglajele seii din perspectiva unghiului si a pozitiei pe directia fata-spate, asa ca o sa mai am mici reglaje de facut pe parcurs. Oricum, la cei 50 de euro dati pe ea cu tot cu transport a fost o afacere buna zic eu.

In schimb, problema mea principala e ca n-am cheie dinamometrica si ca sufar de o paranoia fantastica cu privire la cat de atent ar trebui sa strang suruburile tijei si ale colierului tijei. Momentan am strans "cu simt" si pare sa nici nu alunece in cadru si sa nici nu scartaie. Sper ca n-am abuzat totusi...

Poti lasa mai liber cat sa alunece putin in cadru  si pe urma mai maresti presiunea pas cu pas. Nu uita sa folosesti pasta de montaj.

La carbon important e sa nu ai "stress risers" adica zone de contact cu muchii ascutite. Poti lua la pila buza top tube-ului si a colierului daca stai cu frica,  (la sei cu sina de carbon e mare discutie subiectul asta, de obicei se schimba si menghina tijei de sa cu una speciala).

In final cam asta am facut, am strans treptat pana am vazut ca tija nu mai aluneca oricat ma apas pe ea. Pasta inca nu am pus, sper sa ma descurc fara momentan. De mentionat ca tija a venit cu un colier suplimentar care se monteaza direct pe tija si care contribuie si el la oprirea alunecarii. L-am strans la fel de tare pe cat venise strans de ei, as zice ca destul de lejer. In plus, tija intra mult in cadru, cam dublul insertiei minime.

Saua e un SMP Extra, deci nici o problema. In schimb si seat clampul e din carbon si cu limita de cuplu, iar acolo mi-e ceva mai greu sa estimez...