ordinaru

Tija de sa din carbon

Recommended Posts

Ooo asa da, grozav. Cred ca o sa ma arunc la experimentul asta atunci.

Aveti niste pitici pe/sub scufie.

Tija de sa din carbon(cu sau fara ajutaje de alu) pe orice bicicleta in afara de FS se bate cu universul.

Pe FS e o discutie, sau ma rog, eu nu-l mai simt asa bine(cadrul). De aia am preferat un Thomson.

Chiar si o tija PRO de calitate medie e incomparabila cu orice teava, la confort. Nu mai vorbim de un RWCS sau FSA.

Totul este sa nu exagerezi in reducerea greutatii tijei, necorelat cu greutatea ciclistului si chiar si cu modul de pedalat.

Am cumparat intre timp tija de sa recomandata de @@otsdr si dupa o prima tura facuta cu ea as zice ca pare sa se tina de promisiuni. Flexeaza destul de vizibil, dar despre confortul pe care mi-l ofera realmente as zice ca trebuie sa astept primele ture lungi, ca sa am un termen de comparatie. Pe de alta parte, o data cu schimbarea ei mi-am "stricat" putin reglajele seii din perspectiva unghiului si a pozitiei pe directia fata-spate, asa ca o sa mai am mici reglaje de facut pe parcurs. Oricum, la cei 50 de euro dati pe ea cu tot cu transport a fost o afacere buna zic eu.

In schimb, problema mea principala e ca n-am cheie dinamometrica si ca sufar de o paranoia fantastica cu privire la cat de atent ar trebui sa strang suruburile tijei si ale colierului tijei. Momentan am strans "cu simt" si pare sa nici nu alunece in cadru si sa nici nu scartaie. Sper ca n-am abuzat totusi...

Poti lasa mai liber cat sa alunece putin in cadru  si pe urma mai maresti presiunea pas cu pas. Nu uita sa folosesti pasta de montaj.

La carbon important e sa nu ai "stress risers" adica zone de contact cu muchii ascutite. Poti lua la pila buza top tube-ului si a colierului daca stai cu frica,  (la sei cu sina de carbon e mare discutie subiectul asta, de obicei se schimba si menghina tijei de sa cu una speciala).

In final cam asta am facut, am strans treptat pana am vazut ca tija nu mai aluneca oricat ma apas pe ea. Pasta inca nu am pus, sper sa ma descurc fara momentan. De mentionat ca tija a venit cu un colier suplimentar care se monteaza direct pe tija si care contribuie si el la oprirea alunecarii. L-am strans la fel de tare pe cat venise strans de ei, as zice ca destul de lejer. In plus, tija intra mult in cadru, cam dublul insertiei minime.

Saua e un SMP Extra, deci nici o problema. In schimb si seat clampul e din carbon si cu limita de cuplu, iar acolo mi-e ceva mai greu sa estimez...

Tija de sa din carbon fabricata in China a incercat cineva ? Oare rezista? Eu am cadru de Al cu frucile fata si spate din carbon, aduce ceva confort in plus ?

Anumite tije de sa din carbon sunt, intr-adevar, mai confortabile decat cele de aluminiu, fiind gandite sa flexeze considerabil mai mult, desi e foarte greu de estimat "cu ochiul liber" diferenta. In plus, depinde si cat de mult ies din cadru - o tija de sa care iese doar cativa cm din cadru nu va avea cum sa flexeze prea mult indiferent de materialul din care e facuta, in schimb daca iese 10-15 cm diferentele vor fi clar mai mari.

Acum cu privire calitatea produselor de pe alibaba nu ma pot pronunta, unele pot fi de buna calitate, altele pot fi niste petarde.

• Thanks 1

1 hour ago, aZu said:

Tija de sa din carbon fabricata in China a incercat cineva ? Oare rezista? Eu am cadru de Al cu frucile fata si spate din carbon, aduce ceva confort in plus ?

@virusul știu că o rupt vreo 3 tije de astea no-name din China până s-a convins. Alții se dau bine mersi cu așa ceva.

• Thanks 1

Am și eu una din asta:

https://m.aliexpress.com/item/32773866582.html?pid=808_0000_0109&spm=a2g0n.search-amp.list.32773866582

Dar e pe bicla 29r rigid, de trasee lejere, "all-rounder", sau cum ar zice unii dintrr prietenii noștri de forum, gravel. Nu trasee MTB serioase. :) 

N-am decât vreo sută km făcuți cu tija asta, îmi pare ok, are pereții groși, pe macadam pare să-și facă treaba. Om vedea pe măsură ce fac ture cu ea.

• Thanks 1

Nu stiu cat de valid e argumentul. Totusi la ture" lejere" probabil stai mai mult in sa si stresezi tija. La ture serioase mai degraba stai ridicat pe coborari sau zone tehnice.

• Upvote 1

Bun, ok, eu totuși la 71 de kile și fără bagaje pe biclă, la ture cu trei sferturi asfalt, nu cred că o stresez prea mult. Dar e prea devreme, o să vedem peste ceva kilometri făcuți.

• Thanks 1

Salut!

Folosesc o tija de pe aliexpress cumparata in 2016 de 27.2/400 pe cadrul Spec Sirrus de carbon de 1300km de asfalt anul trecut, a costat 30 $, materialul arata f bine finisat si uniform. Am inlocuit tija Spec CG-R pe care am vandut-o...pt ca sincer la tonajul meu actual...95 kg...nu simteam nicio diferenta pe asfalt. Ambele flexau.

La finalul sezonului trecut (2017) am comandat alta tija de 27.2 tot de pe aliexpress...nu am mai gasit la magazinul de unde am luat initial...pret 18$ (calitate semnificativ mai proasta a finisajelor). Am montat-o pe MTB hardtail...am facut doar vreo 100km de trasee usoare ... sincer la tonajul meu, stau cu frica. Flexeaza f tare pe denivelari. O sa vad sezonul asta daca o rup...

Pt sosea eu cred ca nu ai probleme cu tija de sa chinezeasca...de la XC in sus eu as fi precaut...mai ales daca nu esti usor (65-75kg).

• Thanks 1

La MTB nu a rezista nici una, la sosea inca mai am una de asta din china si inca tine de 2 sezoane dar tot trebuie avut mare grija cu ele si stanse cu grija, prinderea sinelor cedeaza cel mai des.

Ai folosit pasta de montaj pentru piese de carbon?

Eu o am pe asta pe bicicleta de gravel. Am luat-o pentru confort, dar nu simt sa flexeze, peretele este foarte gros la 27.2mm, si ca si greutate nu este mult mai usoara ca una de aluminiu: http://www.chainreactioncycles.com/ro/en/brand-x-carbon-inline-seatpost/rp-prod118835. Doar tubul este carbon, clama este aluminiu.

Pana acum, totul in regula cu ea, are cam 200km de drumuri forestiere.

• Thanks 1

Cea pe care am cumparat-o in 2016 are 350mm are 185g, cea cumparata in 2017 de 400mm pt cadrul trek superfly are 191g...nu am folosit pasta de montare. 

Problema e ca, datorita geometriei diferite, la MTB tija e iesita vreo 25 cm, pe cand la hibrida de sosea doar vreo 15. Nu cred ca are cum sa aiba viata lunga pe MTB. 

Revin cu impresii vizaviz de tija de carbon chinezeasca de 27.2 cu 400 mm montata pe cadrul Trek Superfly HT...dupa cum va spuneam iese cam 23 cm din teava cadrului si desi eu am fost atent si am strans cheita la 5-6 nm in locul respectiv unde se strange teava cadrului pe tija a aparut un sant vizibil care se simte si la atingere. Asta dupa 5-600km de XC usor cu rider greu. Nu prea imi vine sa o folosesc in continuare...am trecut la tija originala Trek.

Cind am trekut la Superfly am cumparat o tija de sa Ritchey WCS ceva, dupa primele 2-3 ajustari de inaltime de sa au ramas urme pe tija. La actuala tija de sa de carbon de la 3T este aceeasi poveste. Cred ca ar trebui sa iei la pila usor pe interior cadrul pentru a scapa de bavura aia ala si sa folosesti chinezaria aia in continuare.