Sign in to follow this  
bogdanteodors

Alegere cadru touring-hybrid

Recommended Posts

Salutare tuturor!

Am o mica problema, vreau sa-mi cumpar un cadru de touring/hibrid/trekking, ceva intre un mtb si o cursiera si nu stiu ce marime sa caut. Am 1.85m inaltime si lungimea picioarelor de 86cm( distanta de la sol la zona inferioara a bazinului). Daca ma puteti ajuta cu un sfat, o opinie, v-as ramane recunoscator.

Mersi!

Bogdan si eu studiez, desi nu la modul foarte serios, aceiasi problema: ma gandesc la un ciclocros convertibil la o bicicleta de touring/cicloturism. Am fost indrumat spre Kona Jake. Io as vrea ceva de otel, in fine cu voia ta am sa urmaresc si eu topicul asta! :D

Si eu sunt printre cei care, probabil, ti-a recomandat Kona Jake.

Am o noua recomandare acum, mai ales ca vrei otel: Surly Cross-Check.

Stiam mai demult de modelul asta, dar nu l-am luat in considerare crezand ca se gaseste aproape exclusiv pe piata americana.

Dar de curand m-am uitat pe bikecomponents.de si am vazut cadru+furca de Cross-Check, la 350E.

Asta cred ca va fi noul meu proiect, dupa ce imi iau cursiera: imi iau un cadru+furca de Surly, pun componentele de la ciclocrosul meu (care are cadrul un pic cam mic) pe el si obtin o bicla mai putin talentata la viteza pe sosea (pt asta o sa am cursiera, nu?), dar mai pretabila la pus portbagaj si genti pe ea, din otel, 2 suporti de bidon si cu cadrul un pic mai mare (54, fata de 51, la 1.73 cat am eu).

In ceea ce priveste partea de ciclocros, la nivelul meu, nu cred ca o sa se simta vreo diferenta cu cadrul asta, cu care probabil o sa cantareasca cu un kg mai mult (dar poate o aduc inapoi la 10 kg schimband alte piese).

Deci, Surly Cross-Check e recomandarea mea.

Imagine postată

Cam asa ar arata una, aici e varianta single-speed, dar de obicei vin cu pinioane si foi.

Oricum, este o bicla versatila, buna si pt touring si pt ciclocros (amatori), trekking, pedalat prin padure, antrenament pe sosea iarna sau mers la serviciu.

• Upvote 2

Jamis Aurora FTW :D

Damn si cat am salivat la intalnire cand ti-am vazut Jamis-ul. Cu tot cu berea bonus.

Eu am convertit un Giant CRS 4 in ciclocross si pana acum nu m-a dezamagit cu echiparea standard acera 3x7. Variante sunt cacalau.

Spor.

Damn si cat am salivat la intalnire cand ti-am vazut Jamis-ul. Cu tot cu berea bonus.

Imagine postată

adica asta :D

Faina rau. S-o calaresti sanatos.

Cred totusi ca a fost ceva mai mult de 350E cadrul si furca, nu?

Ce pinioane ai acolo? 11-32/34?

Pare rau ca nu am ajuns la intalnirea ciclism s-o vad in cadru si spite, eram prea ocupat cu ploaia de la IBO.

De ceva vreme ma tot uit si eu dupa o bicicleta de mers pe asfalt, si asta mi-a cam atras atentia:

- pret frameset (cadru + furca Fe) 350 Lire Sterline (upgrade la o furca de fibra de carbon +100£);

- prinderi pentru frane disc;

- otel;

Imagine postată

Deasemenea, cauta si pe la Singular Cycles, au si acolo ceva modele de Fe...

BTW frumusel foc Jamis-ul :rolleyes:

E un cadru de otel de vanzare pe la bursa...take a look.

Am mers si eu pe Jamis-ul lu Animaloo. Nota 10, e superconfortabil si manevrabil, se simte otelul de calitate. Chiar si saua lui mult-hulita mi-a placut chiar daca am mers fara bazon pe ea. Dar nici 100 de kile nu am :P

Cer si eu o parere, pentru un frameset de ciclocros, cat mai ieftin.

Deocamdata ar fi variantele:

- Surly Cross Check: http://www.bike-components.de/products/info/p26933_Cross-Check-Rahmen-Modell-2011-.html

- Planet X Kaffenback: http://www.planet-x-bikes.co.uk/i/q/FRPXKV2/planet_x_kaffenback_swap_out_frame

Cel de la Planet X are cam tot ce ti-ai putea dori: swapout drouputs, canti&disc. Poate se mai ieftineste :)

Ambele variante sunt mai degraba orientate spre touring, mai putin spre ciclocross.

Ambele au avantajul ca pot fi folosite si in configuratie single-speed.

Ce alte variante ieftine ar mai fi, eventual mai racy?

O noua bicla din categoria asta mi-a atras atentia:

Specialized Tricross.

Plusuri: usoara (cadru aluminiu + furca carbon), suruburi portbagaj spate, lowrider fata, a doua pereche de manete de frana, 3 foi, 2 suporturi de bidon, gauri pt. prins aripi, cantileveres.

Minusuri: cadru aluminiu + furca carbon (poate fi un minus pt. cicloturistii care vor otel), pret cam mare pt dotari (sora etc.), dar prob. se gaseste mai ieftin SH.

Sunt variante si singlespeed sau cu frane pe disc, dar nu ma omor dupa niciunele.

Pare mai potrivita si pentru ciclocros, fata de mai grelele cadre din otel.

Aici e o poza, orientativa:

Imagine postată