ilpirati

Subcultura fixed gear

Recommended Posts

A probat careva o foaie biopace pe strada cu fixa as fi f curios sa stiu care e feel-ul mai ales pe frana?

Eu as incerca dar nu cred ca o sa dau banii doar pt un test.

Iti donez eu 2 placi biopace BCD130mm, daca ai pe ce sa le pui. Sau pot da cuiva o placa si altcuiva cealalta. Una e de 53 cealalta de 42(daca nu ma insel). Dupa ce iti inchei experimentul varsa aici concluziile. Sunt curios care e senzatia la fregventa foarte mare(sper sa nu sara lantul). Detalii pe PM daca vreti placile....ie pa gratis!

(nu mai dau quote ca sunt prea multe posturi precedente)

pe scurt:

da, biopace/rotor nu sunt bune deloc pt variatii puternice de turatie, cum e singlespeed-ul sau fixed gear.

doar babaci pe cale de expirare (a murit adica, era destul de batran) - exemplu: sheldon - care nu mai savureaza acceleratiile pe sosea folosesc asa ceva. ie mai bune pe timp de iarna cand soseaua e goala, esti 'la tara' etc.

da, e inutil sa facem calculele milimetrice pt a stabili cat slack are lantul pe un ssp/fixed cu biopace sau rotor. desi teoretic poti folosi, beneficiile practice sunt mai mici decat dezavantajele. totodata franeaza dezvoltarea tehnicii de rotatie fluenta la cadente mari. ie bune pt anumite competitii si pt babaci.

bicla de sus e facuta de Moth Attack Cycles, adica de Megan Dean, adica de gagica lui!!! (yup, female vegan bike framebuilder) B-)

Female in buletin, ca arata ca un barbat.

Cat de tare arata bicicleta nevopsita!

Daca se mai omora putin cu smirghelul pe lipituri, poate avea sens sa nu o vopseasca. Iar cele 2 tevi proptite acolo intre chainstay si seatstay arata ca femeile au orice dar simt estetic nu.

A probat careva o foaie biopace pe strada cu fixa as fi f curios sa stiu care e feel-ul mai ales pe frana?

Eu as incerca dar nu cred ca o sa dau banii doar pt un test.

Toata idea e ca foile si pinionul sa fie cat mai rotunde. Cat mai, caci nicicare nu este perfect rotunda. Dupa ce iti sare lantul prima oara pe fixa, iti doresti cat mai rotunde ala sa tinda la infinit. Deci Biopace = fail.

Amu', nu credeti hiperbolizarea!

• Upvote 1

poti avea foi perfect rotunde dar montate (gaurile) excentric.

foile concepute special pt ssp/fixed au o excentricitate extrem de mica.

Is tare nerabdator sa fac proba.... 

De lant sarit nu-mi mai e frica dupa ce am supravietuit traversarea unei interesectii din bucuresti pe fixa fara lant si fara frane. :P Fixele fara frane sunt cool dar sincer prefer sa nu mai trec prin asa ceva.

Is tare nerabdator sa fac proba.... 

De lant sarit nu-mi mai e frica dupa ce am supravietuit traversarea unei interesectii din bucuresti pe fixa fara lant si fara frane. :P Fixele fara frane sunt cool dar sincer prefer sa nu mai trec prin asa ceva.

daca iti sare lantul ori e roata prinsa prea slab, ori e foaia excentrica, ori e cadrul prea flexibil, ori e lantul prea putin tensionat ori o combinatie din toate astea.

ai lant de 1/8"?

A sarit doar o data si culmea acceleram pe o trecere de pietoni pe asfalt drept, lantul si pinionul erau 1/8 foaia 3/32, nu sunt adeptul combinatiei, dar am mai mers pe ea fara incidente si cu alte ocaziy. Am o bicla fixa in 3/32 si una in 1/8 iar la nevoie fac combinatii mai ciudate, cum era atunci ca vroiam sa am viteza a doua zi, si-mi trebuia pinionul de 15 1/8. Cauza cea mai probabila e combinatia intre un lant moale si uns prea mult (era lantul de pe bicla de vreme rea si prinsese cateva ploi bune, din lene nu l-am curatat, doar l-am uns dupa fiecare ploaie, asa ca era f jegos si imbibat cu ulei). A doua zi, duminca acum 2 saptamani .... ;) l-am spalat si uns corect si chiar daca am tras de el in ziua aia nu am mai avut probleme. 

Acum am renuntat la combinatii bicla in 3/32 are pinion 15t 3/32 si lant pe masura. Prefer 3/32 pentru ca e mai finut si arata mai bine pe o fixa, lantul actual il am din primavara fara probleme desi l-am desfacut de zeci de ori. 

Daca se mai omora putin cu smirghelul pe lipituri, poate avea sens sa nu o vopseasca. Iar cele 2 tevi proptite acolo intre chainstay si seatstay arata ca femeile au orice dar simt estetic nu.

dar asta are simt estetic?! come on.., e facute de Yamaguchi :)

tumblr_ltkn47yHEO1qdxds7o1_500.jpg

frumoasa, dar rotile sunt cam vulgare :D

paintjob-ul cadrului e vulgar in primu rand. rotile sunt pe planul secundar. cam asa arata per total.

@lucian:

despre pipa am o parere buna. nu pot sa imi dau bine seama asupra calitatii dar cert este ca e reglabila ca lungime. e destul de util sa poti scoate un imbus si sa ajustezi in functie de anotimp etc. dupa parerea mea e ok sa mixezi chestii in anumite limite. inca ceva, a observat careva ca pipa e in romb? aduce oleaca de confort si pastreaza destul de bine rezistenta torsionala.

apropo de hetchins:

there is a delightful irony that a Jew should have supplied the bike for the gold medal winner.

http://www.hetchins.org/history4.htm

Ca tija de sa mergea Nitto Lugged seatpost. Nitto%20lugged%20seatpost.JPG

Cat despre prima, Yamaguchi, are ceva aparte cu formele alea ciudate. Insa in continuare la cea initiala, facuta de tipa, nu imi plac tevile proptite acolo. Plus, nu stiu cata nevoie e de ele.

OT: As vrea un Hetchins, foarte, foarte mult. S-a dat un cadru original pe ebay cu 1600 de lire. Of :(

In urma cu 2 luni am fotografiat niste biciclete care merita atentie. Le postez aici spre delectarea tuturor:

Cam asa se asigura in Paris o bicicleta care arata bine (pedala e in buzunarul proprietarului iar cheia de 15 probabil ca o poarta la chei :) )

P1090751.JPG

Daca nu vrei sa porti pedala in buzunarul de la piept, exista solutie simpla (Lucian, se pare ca ai un epigon care a uitat sa dea cu lac dupa ce a curatat cadrul :) )

P1090777.JPG

Hipstereala si la ei:

P1090809.JPG

:)))) tare faza cu pedala :))) eu cand sunt nevoit sa cumpar ceva si sa las 2 min bicicleta  afara  imi iau roata fata cu mine:)))

am vazut aseara Premium Rush si mi s-a facut doru si de o fixie :D

deci in vreo 2 ani ma hipsterizez si io, ce hipstereala mea?

Salut!

Fac si eu fixa in curand. Intrebare: sa imi iau pedalier cu bratul mai scurt sau mai lung? Eu am 1.90, acum am pedalier cu brate de 175mm si imi vin bine la pedalat, pe un cadru de otel de 60cm. Ma gandesc sa nu dau cu pedala pe jos la curbe... nu am mai avut fixa. Ce recomandati? Iau brate mai scurte?

Totusi, de ce te chinui cu fixie? Pune-i freewheel.

Cu pas fix nu te chinui decat daca faci sute de km pe zi si/sau ai de urcat pante foarte abrupte. Pe distante scurte chiar te ajuta (in mai multe privinte), in schimb se chinuie baietii cu pinioane multe sa stea dupa tine.

Cu pas fix nu te chinui decat daca faci sute de km pe zi si/sau ai de urcat pante foarte abrupte. Pe distante scurte chiar te ajuta (in mai multe privinte), in schimb se chinuie baietii cu pinioane multe sa stea dupa tine.

Nu ma refeream la numarul de pinioane, ci la tipul singurului pinion: fix sau cu catei, clichet, freewheel.

Si eu am multe pinioane. Mai precis douazeci: zece pe o bicla, noua pe alta si unu pe a treia bicla. Dar toate au catei. E OK si cu pinion fix dar aspectul biclei lui %Eduard e mai adecvat unei SS cu freewheel decat unei fixie. Parerea mea.

Eu ma refeream la avantajul pasului fix fata de cel cu freewheel(clichet) fie el SSP sau cu x pinioane.