ilpirati

Subcultura fixed gear

Recommended Posts

Mircea, dragul meu, nu este nevoie sa imi pui toate pozele pe care le gasesti pe net de la diversi care s-au apucat sa inventeze roata :oops:

Daca tu crezi ca un fixe va functiona cu intinzator, va fi suficient de rigid si iti va permite usor demontarea rotii :shock: de ce nu iti faci?? Mie mi se pare o solutie tehnica cat se poate de nefericita :cry: Dar pentru tine este buna http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/tongue.gif

catalin_mantescu, "dragul meu", eu nu pun pozele aici a tot ce-mi trece mie prin cap, sau prin fata monitorului. Eu am inteles parerea ta si sunt intru totul de-acord cu ea. Eu pun pe acest topic orice solutie, care poate fi aplicata ca sa-ti faci un FixedGear, pt a vedea tot poporul! Indiferent ca-i mai buna sau mai putin buna... In rest, numai bine :wink:

nu este nevoie sa imi pui toate pozele pe care le gasesti pe net

credeam ca doar pe mine ma oboseste

Vegetarianule,cine se gandeste sa-si faca un single speed cu siguranta a mancat pe paine orice fel de bicicleta,tu macar pedalezi?

uimeste-ma cu ingineriile tale Intr-ale mecanicii,cautarea pe google este la Indemana oricui

am vazut aici pe forum si Intinzatoare facute din linguri,cauta....

parca ce face omul asta,tradus la adresa altora se cheama spam ? :?

A...am uitat sa precizez la regulament.

Double posting-ul se pedepseste sever :evil:

Consecinta.....ori editezi topicul si pui toate pozele in acelasi loc...ori il sterg cu totul.

OFFTOPIC

In privinta pozei da cel din imagine se pare ca merge pe o bicicleta adaptata de el cu pedale obisnuite si cu intinzator cu arc si ce vrei sa demonstrezi cu asta? Daca te uiti mai bine ai sa vezi ca bicicleta lui este o struto-camila...

Nu vreau sa demonstrez nimic, caci aici nu suntem la scoala pt a face asta. Am vrut DOAR sa arat ca se poate si altfel! Ca ne place sau nu, este alta poveste. Da, bicicleta aceea este o struto-camila. Si daca-i asa, ce?! Pt mine, si poate pt altii, este o struto-camila frumoasa.

Vegetarianule,cine se gandeste sa-si faca un single speed cu siguranta a mancat pe paine orice fel de bicicleta,tu macar pedalezi?

Eiii na! Nu-i adevarat deloc! Necesar pt unii, urmeaza demonstratia: EU nu am mancat pe paine orice fel de bicla, nu sunt profesionist precum cativa de pe-acest forum, si, cu toate astea... pedalez pe un SingleSpeed. De ce?!... Pt ca asta este optiunea mea. ...un amarat de amator pe un SingleSpeed...

uimeste-ma cu ingineriile tale Intr-ale mecanicii,cautarea pe google este la Indemana oricui

Nu-i cazul aici. Eu am postat solutii diferite de a-ti face un FixedGear! Aceste solutii nu au mai fost prezentate inainte; exemplu, solutia ce-am scris-o cu 5mesaje in urma. Dupa majoritatea, daca ai o bicla cu dropout vertical nu-ti poti face fixedgear (eu si multi altii avem astfel de bicle). Ei bine, uite ca un trasnit n-a fost de acord cu asta si-a gasit o solutie. Ca nu-i ideala, este alta problema...

Fratilor, nu uitati ca acest topic se cheama "Subcultura Fixed Gear". Pt cei ce nu stiu ce reprezinta cuvantul SUBCULTURA, le spun ca inseamna ... cum sa va spun eu... adica NU obligatoriu profesionisti si NU obligatoriu pe velodrom!!! FixedGear-uri care merg peste tot, in toate felurile, cu solutii care mai de care, asa cum ii trece prin cap unui biciclist oarecare sau superprofesionist. NU VA MAI ATACATI! Oamenii sunt diferiti, cu optiuni diferite! Nimeni nu-i obligat sa treaca prin aceleasi experiente ca ale altora. Sunt un amator si poate vreau sa trec DIRECT pe fixedgear. Este dreptul meu!

nu sunt profesionist precum cativa de pe-acest forum

Nu va mai atacati ca nu e nici unul profesionist pe site-ul asta...nici macar in Romanica nu-i nici unul profesionist, chiar daca ai un salariu de 300ron si te tii cat decat bine in cursele nationale...tot la nivel de amatori(cu indulgenta) esti la nivel international.

Privind optimist situatia putem spune ca toti romanii care au tangente cu diferitele aspecte ale bicicletei/ciclismului fac asta doar din pasiune,ceea ce este in opinaia mea un lucru bun, si ar fi bine sa ne respectam chiar mai mult unul pe altul tocmai din acest motiv

Nu va mai atacati ca nu e nici unul profesionist pe site-ul asta...nici macar in Romanica nu-i nici unul profesionist, chiar daca ai un salariu de 300ron si te tii cat decat bine in cursele nationale...tot la nivel de amatori(cu indulgenta) esti la nivel international.

Privind optimist situatia putem spune ca toti romanii care au tangente cu diferitele aspecte ale bicicletei/ciclismului fac asta doar din pasiune,ceea ce este in opinaia mea un lucru bun, si ar fi bine sa ne respectam chiar mai mult unul pe altul tocmai din acest motiv

Foarte frumos spus...si la obiect.

Un mod de gandire care ar fi bine sa fie insusit de cat mai multa lume

Guest

excelent spus, excelent si adevarat, numa ca vezi tu, ca romanului ii place sa se joace cu cuvantul profesionist....

:oops: Pot sa fiu profesionist pentru ca incalec o bicicleta PROFESIONALA :D si am echipament de COMPETITIE :D

EEEE..... si nu va mai bagati voi "soacrelor" :twisted:

Soacrele revin :D

Nu esti profesionist. In cel mai bun caz se poate spune ca umbli cu cioara vopsita.

Profesionist este cel care isi castiga existenta intr0un anumit domeniu desfasurand o activitate (in speta ciclism) la nivel "profi"(antrenament, competitii) si isi castiga existenta in acest mod (macar partial).

Este si asta o modalitate...dar la noi mai greu sau imposibil sa gasesti asa ceva, asa ca tot bucsa de pista ramane solutia cea mai viabila.

:oops: Pot sa fiu profesionist pentru ca incalec o bicicleta PROFESIONALA :D si am echipament de COMPETITIE :D

EEEE..... si nu va mai bagati voi "soacrelor" :twisted:

Traiasca ciclismu` profesionist romanesc si Partidul Muncitorilor din Kurdistan...de 3 ori urrrra!!!!!

scoti toate pinioanele de pe caseta [normala cu 7-8 sau 9]si bagi distantiere si un singur pinion

fac maine 30 de poze sa va plictisesc putin

Guest

scoti toate pinioanele de pe caseta [normala cu 7-8 sau 9]si bagi distantiere si un singur pinion

fac maine 30 de poze sa va plictisesc putin

de ce? iti pui noul cyc pe ssp? :D

nu man,mi-au ajuns 10 ani de calarit Pegas-ul :D

am o roata de 26 cu un butuc cum place la matale,dar numa'3sp,vreau sa fac o bicla pt vreme ploioasa,aglomeratia din Buc. ma obliga sa merg pe orice vreme cu bicla

Insa piesele pe care le am eu nu le regasesc In colectia postata de Mircea,asa ca imi va fi aproape imposibil sa construiesc bicla :D :D :wink:

Astea sunt pozele cu cadrul SSP care zace la mine in garajul ce sta si el sa cada.Cine are timp posibilitate si interes isi poate face din el o bicicleta interesanta...

Atentie urmatoarele imagini pot fi considerate socante sau degradante de catre unele persoane!

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Guest

Astea sunt pozele cu cadrul SSP care zace la mine in garajul ce sta si el sa cada.Cine are timp posibilitate si interes isi poate face din el o bicicleta interesanta...

"gizaz craist" :shock: , ce ssp iese de aici.....astea sunt poze de pus pe blog....pe bune 8) decat savaz un carbon decadent, mai bine vaz un ssp degradant 8)

Bicicleta asta are nevoie doar de putina iubire si atentie...ca un caine din ala de la hingheri care asteapta sa fi adoptat, sigur, are raie, capuse, purici, vermi, dar ingrijit iti poate deveni cel mai loial prieten

Asta o spune un om care a dus la fiare vechi printre tevile si caloriferele de la instalatia de incalzire un cadru de sosea Bianchi de cr-mo. :twisted:

Mishto sistemul! 8)

(acelasi concept se foloseste mai nou si f rar in custom-motorcycles)

--------------------------------------

Cred ca cea mai rapida si ieftina varianta sa-ti faci FG ar fi asta :shock:.

Este cam neortodoxa, insa te costa doar trei suruburi bagate in corpul freewheel-ului.

:wink:

Ieri m-am intors din Olanda... unde a fost ... suuuper! Am stat sapte zile in care am frecventat CoffeeShop-urile si SmartShop-urile la greu. Interesting experience! ...Filozofari la greu, ce mai... descoperisem tainele universului...

INCREDIBIL cate bicle sunt in Amsterdam... am ramas masca desi mai fusesem de doua ori. Cati oameni folosesc bicla... toate modelele posibile... ce mentalitate!!!

Iata ce fixedgear1 am gasit la intrarea intr-un magazin, apoi dupa cateva zile alt fixedgear2 din afara magazinului, si acelasi fixedgear3 din inauntru. O straduta foarte misto, foarte ingusta ce ducea catre Red Light District :shock:. Si, inchei tot cu o bicla, una mai speciala ce se gasea in fata teatrului unde am performat.

:wink: