Sign in to follow this  
ovidiu

21-22.05.2011 - Cupa Emmedue Sport - Drumul Vinului, Prahova - Recomandat Ciclism.ro

Recommended Posts

Salutare tuturor,

un maraton reusit. cu mult efort de organizare.

Pe ici pe colo au mai fost locuri de ratacire, asta si din cauza ca in unele intersectii importante nu erau oameni sau in alte locuri am vazut banda smulsa si sageti rupte. Deh ... ce sa-i faci? Traim in Romania. http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif In Thassos am gasit marcajele intacte la 2 luni dupa cursa.

Cred ca denumirea de Drumul Vinului ar putea fi lesne inlocuit cu Drumul Petrolului :) Am trecut pe langa o gramada de sonde, prin miros si balti de petrol, dar vin nu am vazut un strop... doar eventual cel din sticlele oferite la premiere. http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

Felicitari organizatorilor si trebuie sa remarc punctele de control unde parca erai la cofetarie (vorba unui prieten participant).

S-au publicat rezultatele finale : http://cupa.emmeduesport.ro/rezultate-2011

Despre concurs :

Un efort logistic imens.

Ziua 1 , sosea , 10 + , totul perfect, asistenta tehnica, CP-uri.

Ziua 2 , MTB , nota 8

- un minus pt. ca la tura lunga au fost probleme cu marcajul

- alt minus la pt. premierea de la categoria women, la 70 km maraton au comasat categoriile la final la premiere, pacat. La semi-maraton 28 km la categoria women s-au acordat premii indiferent de cate participante au fost la categorie.

Un alt minus la general , ziua 1 + 2. In regulament spune ca in clasamentul final (Cupa Emmedue ) apar doar cei care au participat la sosea+ maraton. Intr-un final clasamentul general s-a intocmit pe baza punctelor indiferent de participarea la cele 2 etape.

Per ansambu un concurs foarte reusit la care o sa revin cu placere si la anul.

Cursa pe sosea a fost bine organizata cu exceptia startului care a fost in coborare plin de gropi curbe periculoase si o cale ferata pe care unii au luat-o din plin toata nebunia fiind la 50 km/h . La anul voi reveni cu placere dar sper sa se schimbe zona startului.

Cursa pe sosea a fost bine organizata cu exceptia startului care a fost in coborare plin de gropi curbe periculoase si o cale ferata pe care unii au luat-o din plin toata nebunia fiind la 50 km/h . La anul voi reveni cu placere dar sper sa se schimbe zona startului.

Eu conseder ca organizatorii si Consiliul judetean si-au dat tot interesul sa aleaga un traseu cat mai bun si cat mai ciclabil. Au incercat sa repare cat mai bine drumurile judetene si s-a vazut efortul. Din cate stiu nu au primit aprobari de a desfasura concursul pe drumuri nationale decat in prima portiune de 18 km.

Din pacate aceasta este starea drumurilor din Romania si o simtim cu totii, cu cursiere sau cu masina, in momentul in care iesim de pe un drum national.

As zice ma cai degraba organizatorii merita apreciati pentru cursa de sosea, nu blamati. Dupa Timis este a 2-a cursa de sosea destinata amatorilor din cate stiu.

cateva poze cu ultimii de la 35 km si primii de la 70km :blink:

Eu zic ca a iesit foarte bine la sosea. Gropile nu erau chiar asa rele si se puteau ocoli destul de bine. Pana la urma cineva a miscat pentru sosea si nu suntem nici acum multumiti. Eu zic ca a fost o experienta foarte buna si daca ar exista mai multe curse ar aparrea din ce in ce mai multi ciclisti de sosea .

Si acum 3 saptamani traseul era mult mai nasol si totusi am vrut sa particip. A fost super asfaltarea. Altfel chiar se rupeau cateva bicle :D

Bravo pentru organizatori! A fost un efort foarte mare, sunt sigur de asta.

• Upvote 1

Nu e vorba ca sunt nemultumit doar ca voiam sa aduc niste critici constructive si nu doar sa ii laud pentru ca au facut o treaba foarte buna intradevar . Cand mergi singur poti evita gropile dar cei care au mers in trena cu 50 la ora au luat ceva gropi inevitabil.

Fara primii 1.5 km traseul a fost impecabil si in ideea asta am zis ca poate la anul vor imbunatati acest aspect si atunci ar fi totul perfect.

bun gasit,

Mie mi s-a parut o competitie excelenta si extrem de bine organizata. Nu inteleg de ce s-a scris atat de putin despre aceasta.

Am participat si eu in calitate de ... Afon! Nu as putea declara ca am vreun minus organizatorilor, dar ar trebui sa te mai uiti un pic si la oameni atunci cand le dai nr de concurs. La ce naiba m-au lasat sa iau startul? Mai mult am incurcat decat sa ma simt bine in prima zi. Rampele mi s-au parut mai grele decat Transul, ambulanta m-a tinut o juma de ora sa imi scoata carceii din picioare, iar cu siguranta concurentii s-au simtit jenati de prezenta mea.

A doua zi, la MTB 35, am abordat cu alta placere cursa, am ajutat o colega sa isi faca pana, am ajutat pe altcineva sa isi puna lantul, mi-am asteptat un prieten cateva minute pretioase si am ajuns apropae de finalul celor 35km, cand trageam eu cat puteam de tare, cu un tip langa mine care a pus frana si m-a intrebat daca am apa?! I-am oferit cu cea mai mare placere bidonul si ma oftic si acum ca nu i-am cerut autograf pe bidon. Avea pe el tricoul Dinamo si el termina cei 70km.

Oricum, cursa de 35km la mine pe kilometraj a avut 28,5km...

In fine 2 zile de curse excelente si am invatat ceva important: eu nu am ce sa caut pe la astfel de competitii, o sa imi vad de turele mele linistit.

bun gasit,

Mie mi s-a parut o competitie excelenta si extrem de bine organizata. Nu inteleg de ce s-a scris atat de putin despre aceasta.

Am participat si eu in calitate de ... Afon! Nu as putea declara ca am vreun minus organizatorilor, dar ar trebui sa te mai uiti un pic si la oameni atunci cand le dai nr de concurs. La ce naiba m-au lasat sa iau startul? Mai mult am incurcat decat sa ma simt bine in prima zi. Rampele mi s-au parut mai grele decat Transul, ambulanta m-a tinut o juma de ora sa imi scoata carceii din picioare, iar cu siguranta concurentii s-au simtit jenati de prezenta mea.

A doua zi, la MTB 35, am abordat cu alta placere cursa, am ajutat o colega sa isi faca pana, am ajutat pe altcineva sa isi puna lantul, mi-am asteptat un prieten cateva minute pretioase si am ajuns apropae de finalul celor 35km, cand trageam eu cat puteam de tare, cu un tip langa mine care a pus frana si m-a intrebat daca am apa?! I-am oferit cu cea mai mare placere bidonul si ma oftic si acum ca nu i-am cerut autograf pe bidon. Avea pe el tricoul Dinamo si el termina cei 70km.

Oricum, cursa de 35km la mine pe kilometraj a avut 28,5km...

In fine 2 zile de curse excelente si am invatat ceva important: eu nu am ce sa caut pe la astfel de competitii, o sa imi vad de turele mele linistit.

208?

208 la MTB si un 78 la sosea. Ne-am cunoscut?

Multumesc pentru ajutorul cu pana sotiei. Ai ceva poze pe facebook.com la noi la Lotus Bike. Postez in seara asta si pozele de la MTB unde te-am fotografiat la finish. Poti sa imi dai adresa de mail pe pm si iti trimit pozele la dimensiune mare.

Daca nu vii ai vazut ce pierzi.Uneori atmosfera e coplesitoare si nu te lasa sa renunti.Iti faci prieteni noi,privesti viata cu alti ochi. E altfel...

:rolleyes:

PS si dusmani noi!!

@maus...

Multumesc de incurajare. Senzatia de competitie o cunosc din lumea raliurilor si din lumea tenisului.

Doar ca m-am convins ca sunt competitii de amatori in care nu am ce cauta. Degeaba ai echipament si vointa daca nu ai pregatire. Degeaba citesti tot in materie, daca nu dai jos burta si nu reduci tigarile.

Pur si simplu m-am simtit in plus! Pur si simplu incercam sa nu incurc pe cineva. Cel mai jenant m-am simtit in ambulanta cand incercau fetele sa imi resusuciteze muschii! Ma oftic, pentru ca stiam ce inseamna o catarare, pentru ca ma documentasem si imi lipisem abtibildul cu pantele pe cadru. Ma oftic pentru ca am fost lasat sa iau startul. Este exact ca la raliuri: verifici centurile, casca, roll-barul si treci de revizia tehnica. Nu ai putea sa iei startul cu un extinctor expirat! Cam asa m-am simtit eu: un extinctor expirat intr-o cursa importanta.am simtit ca incurc prin prezenta mea si ca fac de ras toata competitia in sine.

Daaaaaar... De vineri pana astazi am reusit sa reduc tigarile de la 30/zi la maxim 2. Poate voi avea dorinta sa imi aduc antrenamentele la simpla performanta de a termina anul viitor, si, atunci, voi cel mai mandru biciclist posibil.

Multumesc inca o data

Vad ca ai tot ce-ti trebuie ,si se pare ca deja ai si motivatie.Daca schimbi prioritatile poti sa inclini balanta in mod pozitiv.Jumatate de cursa e deja castigata...

- alt minus la pt. premierea de la categoria women, la 70 km maraton au comasat categoriile la final la premiere, pacat. La semi-maraton 28 km la categoria women s-au acordat premii indiferent de cate participante au fost la categorie.

Asta chiar a fost un minus mare... Mai ales ca fetele alea s-au chinuit, si s-au chinuit pe 70 de km, nu pe 35...

Oricum, fiind prima editie in acest format, sunt convins ca multe se vor indrepta la anul.

Felicitari si la mai mare.

@Mpdesign, ai tradat etapa din Giro si comentariul de pe Eurosport FB pentru concurs? Sau te confund eu?:)

Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this