Sign in to follow this  
ovidiu

Turul Italiei 2006!

Recommended Posts

Se apropie nebunia :D

Am modificat structura forumului si cineva ma intreba daca nu a existat un topic cu Turul Italiei.

Sincer sa fiu nici eu nu mai stiu :D ...dar hai sa deschidem unul.

Atentie!!!...o sa dam drumul din nou la team manager.

Cum credeti ca va fi cursa?

Bun oamenilor, Giro e si mai aproape, Team Manager`u incepe sa colcaie si vreau sa va aud cu un favorit sau makar cu niste previziuni pentru acest an din Giro. Banii mei sunt pe Basso la general iar pe Bettini si DiLuca pentru cateva etape. Sper sa vedem un columbian sau ceva de genu pedaland pe munti de nebun si mult mult mult spectacol. sa va aud opiniile !!

da da...sa va aud cum prezentati favoritii. Poate asa am si eu o sansa la team Manager.

Piratu spunea ca Jim este bun la pronosticuri.

Jim neica....lumineaza mintile muritorilor cu niste previziuni :D :D

Serios vorbind....DiLica poate sa fie surpriza. Nu am vazut mare lucru in primavara asta si poate ne trezim cu omul pe primul loc (na...parerea mea de incepator).

Valverde pare in forma dar parca vad ca il pune Piratu la un pret astronomic http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

Basso...hmmmm...

Cred ca daca ceva nu o sa mearga bine omul o lasa moale. Totusi, TDF este obiectivul nr.1.

ce se mai aude cu Ulle?

La un moment dat se zvonea ca va participa si la Giro.

Basso o sa intre cu coasa`n toti dupa ce a patit anu trecut http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif io merg pe el. Oricum daca participa Ulle va fi cel mai interesant duel din ultimu timp. Poate va avea astfel si Ulle sanse reale (cu toate ca mici mici) de a isi invinge adversaru (ca pana acuma stim noi cine ii facea de petrecanie http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif )

hmm Ulle vine sa castige giro sau doar sa se faca act de prezenta ?

Di Luca va fi scump la manager vad ca se tine de cuvant si se pregateste doar pt Giro.

Eu sper sa castige un catarator slab la tt Sella, Cunego, Rujano dar intr-adevar Basso are cele mai mari sanse.

Asa asa.....analizati

Ca pun premiu la manager.

Cei de pe podium o sa primeasca DVD-uri cu diverse curse.

O sa fie puse la bataie 3 dvd-uri cu Pantani...si inca cateva cu diverse curse memorabile.

O sa va dau mai multe detalii saptamana viitoare.

Guest frankieg70

Ulle azi a debutat destul de "nespectaculos".A fost prologul celui de-al 60-lea tur Romandie,pe lungime de3,4km.Capitanul de laT-Mobile a scos 4:53:48 cu26 sec. mai putin decat Paolo Savoldelli.

Dupa cum a declarat astazi ,se incalzeste pentru Giro,asa ca luati-l in calcul si pe el.

Il luam in calcul, normal, daor nu e un adversar de aruncat deloc, dar Basso pare mai abil, mai proaspat decat Ulle. Cum am zis, va fi un duel destul de interesant

heheh

eu cred ca deocamdata Ullrich are mult de recuperat daca vrea sa fie luat in calcul chiar pentru Turul Frantei...Mai sunt putin peste 2 luni pana la start si el abia acum incepe sa concureze pe cand oameni ca Basso, Vinokourov si Valverde au deja cel putin o luna de competitii in picioare si cateva victorii (mai mari sau mai mici) la activ. DIn ce imi amintesc din ultimii ani, aproape de fiecare data Jan s-a trezit ca din diferite motive trebuie sa isi accelereze fortat pregatirea si, respectiv, panta ascendenta a formei...chestie care il ducea la rateuri in primele etape de munte. Mai mult, in 2003, cel mai bun an al lui din ultima vreme, la mijlocul lui aprilie el castiga deja Rund um Koln dupa o evadare solitara de 53 de kilometri. Poate ca e deplasat sa il comparam cu Basso care are deja un obiectiv mai apropiat la orizont, dar nu cred ca este rival la victoria in Turul Frantei care sa nu fi debutat inca si sa nu fi reusit rezultate cel putin interesante (Landis, Evans etc.) . E adevarat ca sunt oameni care au capacitatea de a se aduce la o forma foarte buna numai prin antrenament si putine zile de cursa (cum venea pe vremuri Botero din Columbia cu o luna inainte de tur) dar Jan nu a aratat pana acum sa fie genul asta de ciclist.

Poate exagerez putin, dar uneori te scoate din sarite cand vezi un tip care rateaza turul in fiecare an exact in acelasi fel, diferite fiind doar motivele/scuzele...si rateaza dovedind in acelasi timp ca are ce trebuie ca sa se lupte pentru victorie cu oricine...

Sa-l luam in socoteala pentru Giro....nu prea cred....poate eventual sa arate ceva interesant in vreo etapa de munte ceea ce ar fi foarte promitator dar la fel de surprinzator (la contratimp mai degraba...unde Basso pare sa devina ingrijorator de bun)

Sper ca prezenta lui nu va abate inutil atentia de la luptele superbe pe care le astept intre ciclistii italieni prin Dolomiti...Anul asta parca astept Giro cu mai multa infrigurare decat Letour.

Basso e favoritul evident, fie si pentru ca pare a avea cele mai putine puncte slabe dintre toti (punctul slab fiind...nu stiu...poate echipa, poate faptul ca va urma Letour, desi nu stiu daca asta ii va dauna concentrarii).

Dar cat de favorit o fi el, vor fi multi cataratori buni care sa-l destabilizeze si va fi mai ales Cunego...in care nu pot sa nu sper 8)

In orice caz, acest Giro va fi pe putin la fel de spectaculos ca cel de anu trecut, datorita numeroaselor orgolii (vezi cazuri gen Salvodelli, Cunego, Simoni, Basso) si dorintei de afirmare a unor ilustrii necunoscuti. Sincer, din partea lui Ulle am impresia ca vom capata doar aceeasi grimasa de om in chinuri psihice mai mari decat fizice cu care ne`a cam obisnuit dar va fi frumos de uramrit Giro`ul macar din perspectiva ca noi vom sta in fotoliu si ei nu http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

Buna perspectiva(noi in fotoliu ei pe biciclete).

Daca nu il cunosteam pe Traian imi si imaginam un tip grasut care sta cu popcornul si berea in fata televizorului si analizeaza cursele de ciclism http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/biggrin.gif .

Salvoldelli eu zic ca nu are sanse anul asta.

Simoni...no way

Cunego...sincer ii tin pumnii

Si Basso...55% sanse

Totusi....eu zic ca o sa vedem un DiLuca care va fi ori 0 barat ori pe podium

Turul Italiei - Ullrich prezent la competiþie, dar nu în calitate de lider

Berlin, 3 mai /Rompres/ - Ciclistul german Jan Ullrich va participa la

Turul Italiei în calitate de echipier ºi nu ca lider al formaþiei T-Mobile, a anunþat miercuri formaþia germanã, care a fãcut din ucraineanul Serghei Honcear candidatul sãu principal la victorie.

Ullrich, care se va afla la a doua participare la "Giro" (6-28 mai)

dupã un loc 52 în 2001, are drept obiectiv principal pregãtirea pentru Turul Franþei. Rutierul german s-a declarat mulþumit de prestaþia sa la Turul Romandiei dupã accidentarea

la genunchiul drept, în ciuda locului 115 în clasamentul final.

Ullrich, în vârstã de 32 de ani, a anunþat cã apreciazã traseul

Turului Italiei 2006, întrucât cursa "nu începe sã fie dificilã decât în ultimele etape".

La rândul sãu, Honcear, clasat al doilea la ediþia din 2004 a Turului

Italiei ºi un obiºnuit al competiþiei, apare ca cel mai bun candidat la victorie pentru echipa T-Mobile.

Iatã componenþa echipei T-Mobile pentru Turul Italiei:

Jan Ullrich (Germania), Scott Davis (Australia), Serghei Honcear

(Ucraina), Matthias Kessler (Germania), Andre Korff (Germania), Joerg Ludewig (Germania), Olaf Pollack (Germania), Frantisek Rabon (Cehia), Michael Rogers (Australia).

Am decis sa nu scriu cate un articol pentru fiecare etapa deoarece inebuneste lumea:)

Cei care doresc detalii depsre rezultate pot intra pe www.cyclingnews.com

Putem comenta "fazele fierbinti" aici in acest topic.

Va astept.

Cycling rules!!!! http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/biggrin.gif http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/tongue.gif

Nu inteleg de ce nu-i da nimeni nici o sansa lui Ulle. :? E adevarat ca in ultimul timp nu am avut prea multe bucurii din partea lui dar eu sper ca dupa ce s-a retras in sfarsit enervantul de texan o sa evolueze si Jan (in plan psihologic macar). As vrea sa-l vad iar in galben la Paris, dar ma multumesc si cu mai putin....o etapa in turul Italiei sa zicem. http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/biggrin.gif

In primul rand, Bunvenit pe forum andreina_ulle. De ce nu ii prea da nimeni sanse lui ulle e asa cam usor de intuit...in rpimul rand gandeste`te cati italieni vor sa isi castige Turul (sincer io il vad ca o gazela pe Simoni , Cunego sau pe Basso in comparatie cu Ulle). Eu zic ca Ullrich e cam uzat si invins psihic...este bun fara indoiala dar aici puterea sta mult de tot si in minte

Noroc cu Lance ca altfel lua ULE asta 8 TDF la rand, si nu mai zicea nimeni ca-i obosit

Asta e cea mai tare de pe forum.

Si noroc cu Pantani ca a luat inainte de Armstrong.

Anul asta cred ca iar o sa fie ghinionist. Se naste dracu alt mare campion si iar o ia pe coaja ulle :D http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/tongue.gif http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/tongue.gif

Mie imi place Rasmussen, ce ziceti are sanse anul asta, echipa lui e puternica?

Parca la rabobank era, anul trecut mi-a placut, pana atunci n-am auzit de el

eu zic asa ullrich nu va face mare lucru in giro pt.ca obiectivul lui nr.1 este turul frantei,acolo cred ca va fi unul din mari favoriti daca nu chiar vaforitul nr.1 eu pt.giro mizez pe cunego (pe care lam luat si la manager)basso e puternic dar cred ca gandul lui este la tdf in iulie,ar mai fi si savoldeli,si vorbeati de valverde,cred ca nu va lua startul din cate am observat,iar dupa mine petachi va face un tur de forta in primele etape,desi mie nu prea, imi place de el, lam luat in echipa,las fi luat pe boonnen nu stiu cum se scrie exact dar nu participa

Speram, dupa ce s-a retras americanul, ca nu o sa mai aud nimic de el pana nu vin aia cu probe concrete... da vad ca sunt multi care pur si simplu nu pot lasa in urma perioada (nefasta) in care a subjugat TdF si chiar ciclismul in general. Totusi, el nu a luat Turul la 24 de ani (si chiar daca asta nu prea mai incalzeste pe nimeni acum, Jan si-a dovedit inca de tanar capacitatile...e drept, si limitele). Nu stiu daca va castiga anul asta Turul dar daca rateaza iar (si o spun cu parere de rau) mai bine s-ar retrage. :D