Sign in to follow this  
ovidiu

Turul Italiei 2006!

Recommended Posts

andreina_ulle, inteleg ca esti mare fan al lui Ullrich, si in acelasi timp, il cam urasti pe texan. Eu nu apar pe nici unul, dar sincer, ce nu imi place la Ullrich, e faptul ca nu pare a avea psihologie de invingator. De aia, ne asteptam ca italienii sa castige Giro, fiindca psihologic, sunt mai motivati. E turul lor, prea multa mandrie nationala in joc.

Vorba cuiva de aici, de pe forum, intotdeauna Ulle a bagat capu in jug, a strans din dinti, si a tras caineste, ca sa limiteze pierderile, facute de Lance. Si, cred ca Ulle nu vrea sa dea tot din el in Giro, tocmai ca sa ramana viabil pentru Le tour.

Na...prolog :D

Johan Bruynel cred ca are o reteta pentru contratimp.....altfel nu inteleg.

A mancat Salvoldelli pamantul astazi.

Favoritii sunt acolo...in primii 15.

Frumos

incredibil ce o facut savoldeli azi ... deja toti favoritii sunt la 20 de secunde de el.

Savoldeli a reusit sa ne suprinda pe toti. Eu credeam ca proologul se va juca intre McGee, Basso, Honchar, dar n-a fost asa. Sper ca Paolo sa nu fi luat combustibilul lui Lance ca altfel ne vom satura sa-l vedem in roz mai ales ca TTT e in etapa a 5 a si din cate am inteles sunt doar 2-3 etape ce se pot termina la sprint.

Mama ce satisfactie ma incearca cand o ia pe coaja Petacchi http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

Nu stiu de ce...dar cand vad pregatiri din astea a la Mario Cipollini...trenulete si figuri....si vine unu din spate si ii mananca http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif .

A fost misto finalul. In rest ..plictiseala din prima saptamana.

Am crezut ca o sa musc din televizor cand a evadat magarul de la Discovery. Eu speram sa fac puncte grase la manager cu Bettini.

Din pacate transmisia a fost proasta si nu am inteles ce s-a intamplat pe ultimii doi km.

Simoni a ajuns cu 30 secunde intarziere, Sella la fel.

Ceva a fost acolo...

Vedem ce mai fac sprinterii astazi si dupa aceea http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

De fapt mai sunt ceva sanse pentru ei vineri si sambata.

Duminica e prima etapa in care se fac diferente serioase.

Imagine postată

din cate am inteles, a fost o cazatura pe-acolo pe undeva

Damiano Cunego (Lampre, 16th)

"With all this rain, you have always to pay much attention. At 3 kms left there was a crash ahead and, even if I slowed down, I couldn't avoid the fallen riders. So I began the climb not in the first positions, but I succeeded in closing the gap and I reached the finish line with Di Luca and Basso."

profilul pe care l-ai pus mi se pare ca e de la o etapa din a doua saptamana:

Saturday, May 20 Alessandria - La Thuile

duminica e asta

http://www.gazzetta.it/Speciali/Giroditalia/2006/it/3_list_tappe_details/tappe_detail12.shtml

12.3 km, panta medie 8.4%, maxima 13%

ar trebui sa se faca ceva diferente 8)

greseala mea. Nu am verificat poza http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

Am modificat!

Etapa cu numarul 8 (cea pe care o vizionam duminica) are punct de start localitatea Civitanova Marche si finalul este la Maielletta Passo Lanciano.

Multam pentru corectura :idea:

Armstrong îl vede favorit pe Ivan Basso la câºtigarea Turul Italiei

Bruxelles, 9 mai /Rompres/ - Americanul Lance Armstrong, septuplul

câºtigãtor al Turului ciclist al Franþei, a declarat marþi cã îl vede pe Ivan Basso în postura de favorit atât pentru Turul Italiei cât ºi pentru "Marea Buclã".

Sosit marþi dimineaþã pentru a asista la cea de-a patra ºi ultima

etapã belgianã a Turului Italiei, campionul texan a declarat cã a venit sã-l susþinã pe coechipierul sãu italianul Paolo Savoldelli, unul din favoriþii Turul Italiei, care a dominat sâmbãta trecutã prima etapã contra-cronometru.

"L-am felicitat pentru ce a fãcut. Paolo are o forþã incredibilã, el

s-a surprins pe el însuºi", a declarat Armstrong, retras din activitate vara trecutã.

Fostul mare ciclist american a fãcut referire ºi la Turul Franþei,

competiþie care va începe pe 23 iulie, ºi a rãspuns inevitabilei întrebãri privind succesorul sãu în palmares: "Astãzi, eu aº spune Basso, în egalã mãsurã ºi pentru Giro. Dar nu este uºor sã prevezi ce se va întâmpla în urmãtoarele ºase sãptãmâni".

/ROMPRES/

/cv/s-45/

A fost o etapa superba.

Pacat ca am vazut doar o inregistrare.

Basso a facut legea astazi si este de departe favoritul numarul 1.

A Fost o victorie fara glorie...din punctul meu de vedere.

Discut in privat cu Piratu si nu pot decat sa ii dau dreptate...

El spune ca :"macar americanul se ridica din sa cand pleca...dadea impresia ca depune efort" http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

Adevarul este ca pare din ce in ce mai putin credibila o victorie in care un om isi distruge adversarii fara sa se ridice macar din sa.

Multe semne de intrebare dupa etapa de azi.....

:?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?:

Si pentru ca totul sa fie sublim comentariu celor de la Eurosport a fost cel mai prost din ultimii ani. http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

doar cateva secunde mi-a luat sa trec de la entuziasmul atacului lui Cunego la dezamagire cand vedeam cum Basso se departa de el fara macar sa se ridice din sa. Sper sa nu fie asa tot turul pentru ca Basso nu prea e omul care sa te ridice in picioare....

Cel mai slab lucru mi s-a parut transmisiunea TV. In afara de cadrele luate din elicopter, care erau superbe, am observat iarasi cu dezamagire ca, cel putin din punctul asta de vedere, standardul Turului Frantei e departe...Poate ca a fost o problema cu satelitul sau ceva asemanator, de se intrerupea tot timpul si regizorul parea ca se chinuie sa prinda un cadru mai ilustrativ pentru situatia din cursa.

Comentariul a fost si el mediocru, probabil si din cauza ca cei doi stiau deja rezultatele si le era destul de greu sa mai para entuziasmati. In plus, Banciu si Andrei Comsa sunt probabil mai seci impreuna decat sunt luati separat.

A facut totul sa para atat de usor... parca era la prajitura cu nevasta lui http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif avea o grimasa de om iesit la plimbare cu prietenii ... knock-out i`a facut...savoldelli isi dadea cu genunchi`n casca, cunego cauta forma de altadata, simoni statea la un pahar de vorbe cu piepolli etc etc. asa natural si usor ii curgea miscarea ca ma mancau talpile http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

Baieti si fete, daca aveti Raitre puteti urmari si acolo cursa (atunci cand nu dau LIVE pe Eurosport), plus ca ei mai dau si interviuri la final.

Bravo Basso!

Poate ca ceea ce spun eu , Jim sau Oviciu pare absurd.

Eu cred ca o etapa de munte este cel mai frumos lucru din ciclism. Pentru cei care incep sa descopere ciclismul in mod sigur o etapa cu final in urcare este tot ceea ce vor vrea sa urmareasca. Mai apoi daca ciclismul ii va prinde vor fi pasionati si de sprinturi, si de contratimpuri si de tot ceea ce inseamna ciclism.

Ca oriunde in viata prima impresie conteaza. Daca cineva se uita ieri pentru prima data la ciclism nu cred ca ramanea marcat de ceea ce vedea.

O etapa de munte inseamna spectacol total. Un final in catarare fara un atac brutal, fara ruperi de ritm este mai urat ca un final la sprint. Nimic nu e pasionant in faptul ca toti sufera pe catarare si toti merg intr-un ritm constant. Nici unul nu a reusit ieri sa "infranga muntele" sa arate ca nu simte durerea. Asta vreau eu sa spun cand scriu ca "statea in sa nu s-a ridicat deloc".

Etapa de sambata pe de alta parte a fost una mult mai indicata pentru un telespectator novice in acest sport, cu sigurat ca acea etapa l-ar fi determinat sa mai comute din cand in cand pe eurosport ca sa vada niscaiva ciclisti. Suspansul din partea finala, lupta pana la epuizare a evadatilor, atacul lui Verburghe si suferinta acestuia dupa mai bine de 100 de km de evadare inseamna ciclism.

Sa nu ma intelegeti gresit eu nu il critic pe Basso. Basso este un ciclist bun, un ciclist complet. Singurul lui defect este ca nu este si nu cred ca va fi vreodata capabil sa atraga noi fani pentru ciclism. Desi este italian, Ivan Basso nu stie ce este spectacolul, el este calculat in tot ceea ce face, pentru el conteaza doar sa castige e ca un Armstrong la scara mai mica. Basso este poate chiar mai putin spectaculos ca americanul sa nu uitam ca Lance avea cand vroia si ruperi de ritm pe catarari si mai castiga din cand in cand cu panas.

Poate ca am aceste pareri fiindca "m-am nascut in ciclism" in anul de gratie a lui Pantani, dar stiu ca daca nu era un ciclist ca el nu m-ar fi prins ciclismul azi.

Piratul a sintetizat perfect ceva ce altii poate doar intuiau dar nu stiau cum sa isi explice: de ce ne bucuram mai putin cand castiga cineva ca Basso, si in felul in care a facut-o Basso, desi nimeni nu il antipatizeaza in mod special...

Ca sa spun cam acelasi lucru cu alte cuvinte, problema cu astfel de etape este ca noi vrem sa vedem Lupta, a ciclistului cu el insusi si cu ceilalti. Lupta de a-si depasi limitele, nu de a rula "inauntrul" lor. Lupta lui Simoni de a se tine de marele lui rival Cunego, sau a lui Basso de a-l distanta. In schimb, primim declaratii resemnate gen

"When Cunego went I was already at my limit, so I couldn't respond" (Simoni)

iar Basso spune

"When Cunego attacked I just asked Sastre to go faster, because I did not want to do the first attack (...)I wanted to do the counter-attack". "After that I didn't know what happened with Cunego because I did not look behind. I knew he was not there, but not how far back. I just wanted to win by as much as possible."

Singura declaratie care aminteste de vremuri mai bune e a lui Cunego

""I couldn't just stay on the wheel of the others on the climb (...)I had to do something. That's my style. I did my attack..."

Poate ca nu e totul decat o interpretare subiectiva a evenimentelor, dar cred ca diferenta intre ce a fost azi si ce ar trebui sa fie se va vedea in etapele din ultima saptamana, cand oamenii astia vor trebui sa dea mai mult, tot, pentru ca niciunul dintre favoriti nu se va putea impaca cu gandul ca victoria e pierduta pana la ultimul munte din penultima etapa. Basso nu e inca atat de puternic incat sa genereze o resemnare gen cea a rivalilor lui Lance, si italienii au orgolii mari.

Sper

(un gand merge si catre Rujano si atacul lui total lipsit de orice orizont de dupa prinderea primului grup...atac doar de dragul de a ataca 8) )

faina etapa:)

drama de la final a facut toti banii si tot timpu "pierdut" cu urmarirea etapei

...cu o floare nu se face primavara. In munti anu' trecut in TdF ii ieseau oki ca la melc, mi se parea penibil. In munti la Giro anu' asta vom trai si vom vedea...

cred ca a fost singura etapa de care a fost interesat cu adevarat

chiar mi s-a parut ca a fost surprins de castigarea contratimpului

de maine incep muntii, si nu prea se mai termina pana la Milano (cu vreo 2 execeptii)

Cunego si Simoni au promis atacuri

nici nu prea au de ales deci, cum spunea cineva, let the good times roll 8)