Sign in to follow this  
ovidiu

Turul Italiei 2006!

Recommended Posts

Basso e incredibil, sau ceilalti sunt incredibil de slabi... nici nu stiu ce sa mai cred

ma intristeaza ce se intampla cu Damiano Cunego....de la prima etapa de munte forma lui pare sa fie in cadere libera. o fi atins varful de forma prea devreme sau ce naiba :?: uf.

dincolo de asta, iata, primul italian dupa Pantani care a facut ceva in Letour vine acum in Giro si ii pune de acord pe toti. toate astea dau "marilor" rivalitati Simoni-Garzelli sau Simoni-Cunego din anii trecuti anvergura unor derbiuri de divizia B...poate exagerez putin, dar ce face Basso acum rapeste mult din valoarea tururilor castigate de cei pe care ii lasa in urma gafaind...Totul e relativ, fireste...Cunego e clar ca nu e in forma din 2004, Simoni poate ca a imbatranit...dar gustul amar ramane.

Din fericire, unii oameni mai au multi ani in fata lor pentru a-si arata limitele, sau a arata ca ele sunt mai departate decat pare acum.

pana atunci, recomand povestea victoriei lui Charly Gaul

http://www.velonews.com/race/int/articles/9906.0.html

si

http://www.cyclingnews.com/features/?id=2005/charly_gaul_tribute

de unde geniala replica

"You're ready, Monsieur Bobet?"

"I'll attack on the Luitel climb. I'll even tell you which hairpin. You want to win the Tour? Easy. I've told you what you need to know."

With these taunting words directed at three-time Tour winner Louison Bobet (1953-55), Charly Gaul (pronounced Gowl) attacked the entire field on the 21st stage of the 1958 Tour de France.

8)

din pacate dialogul intre Basso si Simoni il pune intr-o lumina penibila pe ultimul, in comparatie cu cel de mai sus dar si in lumina intamplarilor din etapa

Pe mine personal ma enerveaza rau cand e la pupitru acel Andrei "Jean" Comsa; mereu incurca ciclistii intre ei si-mi lasa impresia ca nici nu stie pe ce lume se afla. Asa ca mai bine cu Radu si Radu

andreina_ulle a scris:

Pe mine personal ma enerveaza rau cand e la pupitru acel Andrei "Jean" Comsa; mereu incurca ciclistii intre ei si-mi lasa impresia ca nici nu stie pe ce lume se afla.

Asa ca mai bine cu Radu si Radu

sunt in totalitate se acord cu tine fiindca cei doi sunt de neinlocuit!!!!!!

gata....ursul s-a retras din cursa....a declarat ca se simte obosit si vrea sa fie 100% pt tdf....oricum..cred ca a fost un tur benefic pt el si ceea ce a avut de spus in acest tur la spus la contratimpurile pe echipe si individual...asa ca...."treaba aici a fost terminata"...ne vedem in tdf!!!!

asa e,e timpul de o pauza inainte de furtuna pentru ulle!!!hai ulle!!!!!!!!

Cu toata dezamagirea produsa de lipsa spectacolului din acest GIRO nu pot sa nu apreciez etapa de ieri.

Jens Voigt a facut un gest care in ziua de astazi parea imposibil. Nu am mai vazut asa ceva de foarte multa vreme.

Am vazut ca vorbea prin statia personala cu doi km inainte de final. Foarte probabil a fost sfatuit sa faca chestia asta .

Gestul celor de la CSC merita aprecierea tuturor.

Frumos.

Sunt de acord ca gestul lui Voight a fost frumos, dar pana la urma mi se parea normal sa castige spaniolul fiindca numai el a dus trena. Nici n-ar fi fost normal sa ia neamtul etapa.

Pana la urma cred ca cei ce stateau pe margine la final aveau numai cuvinte de bine pt Voight. Cred ca cei care au stat acolo si au asteptat un final spectaculos au fost cei mai dezamagiti.

Din punct de vedere sportiv... Gestul neamtului a fost superb. Cum spuneau si Banciu si Naum, ciclismul are nevoie de astfel de gesturi.

Hm...Andreina...in ciclism nu castiga cel care duce trena mai mult, castiga cel care trece primul linia de sosire.

Ar fi fost logic sa castige Voight pentru ca el era rutierul mai bun. Tocmai din aceasta cauza faptul ca a lasat adversarului victoria (adversar care avea nevoie ca de aer de un rezultat bun) face ca rutierul de la CSC sa merite aprecierea noastra.

Si revenind la Giro...mama cum a plecat Basso azi de langa Simoni :) :)) Pe 1 km jumate a luat peste un minut.

Guest biggy

Ovidiu asta pt ca Simoni vazand ca va scapa victoria nici nu a mai tras, resemandu-se, deci nu-s meritele doar ale lui Basso, insa, sa dam cezarului ce-i al cezarului: Basso a fost cel putin cu un cap peste toti in acest tur, felicitari lui, si sa vedem ce o sa faca in Tour de France, unde participa toata spuma mondiala. Cu toate ca Basso a dominant clar turul de anul acesta mie unul mi-a placut ce s-a intamplat in Giro... faza cu Garate si Voigt a avut un rol decisiv in opinia pe care mi-am format-o.

A fost unul dintre cele mai frumoase tururi din ultima vreme, unde am avut de toate, si ma despart acum cu regret de el, insa, stiu ca va urma unul si mai frumos. Sa ne vedem cu bine :((

m-am uitat pe-aici si n-am gasit nici o mentiune cu privire la deja celebra polemica Basso-Simoni de dupa etapa de la Aprica

n-o sa ma apuc sa o rezum. pentru cei interesanti exista sectiunea mediacenter de pe www.gazzetta.it (sectia ciclism) unde sunt toate interviurile date in principal de simoni in care omul arata din nou, dupa episodul Giro 2004, ca nu stie sa piarda (cel putin asa vad eu lucrurile)

de ce cred asta?

-pentru ca daca simoni avea ceva sa-i reproseze lui basso, normal era sa i-o spuna lui, sau macar sa o spuna de fata cu el, nu sa il atace prin presa si sa spuna ca "nu mai exista oameni de onoare in ciclism" si alte chestii asemanatoare...

-pentru ca darul pe care simoni il reclama (victoria in etapa) este un lucru pe care liderul (in speta, Basso) poate alege sa il faca sau nu. cat timp el e clar mai puternic decat tine si nici macar n-ai fost in stare sa te tii dupa el pana la final, mi se pare absurd sa il acuzi ca nu te-a lasat sa castigi

- simoni argumenteaza ca daca basso nu l=ar fi rugat sa il astepte pe coborare, el ar fi putut sa il distanteze acolo si sa ii ia mai mult timp si lui gutierrez, dar uita ca basso l-a ajutat mult la trena pe cea mai mare parte a catararii, si ma indoiesc ca singur ar fi putut merge la fel de bine. astfel, nu vad pe cine ar fi avantajat un eventual atac al lui Simoni pe coborare, pentru ca Basso avea oricum destul timp sa il prinda.

Cat despre ultima si cea mai ridicola chestie pe care o pretinde Simoni, si anume ca Basso i=ar fi cerut bani pentru a-l lasa sa castige iar el ar fi refuzat... :oops: mi se pare foaaaarte greu de crezut ca s-a intamplat asa ...

Sunt destule motive sa nu ma omor dupa Basso, si poate ca altii in locul lui chiar l-ar fi asteptat pe "Gibi" si l-ar fi lasat sa castige, dar totusi....tipul asta, Simoni, cu tot respectul pentru performantele sale, ar fi facut mai bine daca ar fi tacut din gura...

(ma gandesc ca poate sunt eu subiectiv si am prejudecati fata de Simoni dupa ce faze a facut cand a pierdut giro in 2004 ...deci astept si alte pareri)

Guest biggy

Ai dreptate Jim, Gibo chiar nu stie sa piarda si a dat dovada de lipsa de fairplay, din pacate mai sunt inca rutieri de genul lui, insa lumea ii va aprecia intotdeauna pe cei de genul Voigt care stiu cum sa se faca placuti.

P.S.: Nici eu nu cred ca Basso ar fi pretins bani pt. ca sa-l lase pe Simoni sa castige si cum zice Jim, Basso i-a facut un serviciu lui Simoni ci nu invers.

hehe

interogat de avocatul federatiei de ciclism italiene, Simoni a retractat

Nu gasesc nici o explicatzie pt ceea ce a facut Simoni. Pai cum, la inceput sustzii un lucru, apoi recunoshti ca ai mintzit?!! 8O Aiurea!