svio

Plimbare Lepsa-Soveja

Recommended Posts

Am plecat din Lepşa, jud.Vrancea, pe la ora 8 AM, o dimineaţă superbă după o zi şi o noapte de ploi şi fulgere. În dotare aveam o bicicletă făcută din bucăţi, marca "obor", un bidon de apă, trusa de scule. Începutul drumului a fost lin, după ce am virat către Soveja a început sa urce din ce în ce mai tare şi a început strânsul din dinţi. Cele 100kg al e mele au început să se facă simţite din ce în ce mai tare, printre gâfâituri aerul era din ce în ce mai puţin şi picioarele erau din ce în ce mai grele. Norocul meu a fost ca mi-am propus să fac cât mai multe poze şi mă opream des. Acum când le revăd imi dau seama că majoritatea au fost făcute pe urcuş (de ce oare? :D ). Am ajuns în vârf epuizat, transpirat dar mulţumit ca am reuşit să fac tot drumul pe bicicletă. Pe coborâre multă atenţie datorită gropilor şi noroiului, viteza nu era cu mult mai mare decât cea de la urcare. În final când am intrat în Soveja, m-am oprit am mancat ceva, am baut un bidon de apă, m-am plimbat un pic prin staţiune şi am văzut cât poate distruge un om prin indiferenţa lui. Pentru cei ce nu ştiu Soveja era una dintre cele mai mari staţiuni unde cu greu îţi gaseai un loc iar acum totul este părăsit, părăginit, distrus. După momentul de tristeţe, am încălecat pe-o şa şi am plecat pe drumul de întoarcere.

A fost o zi frumoasă pe care aş repeta-o cu toate durerile şi crampele musculare de după.

• Upvote 2

Foarte tare, felicitari! Cam scurt rezumatul tau, insa citand o replica celebra dintr-un (sau chiar mai multe) filme celebre:

"I think this is the beginning of a beautiful friendship." :D

• Upvote 1

Şi mie care mi s-a părut că am scris mult :D. Să ştii că nu sunt multe de povestit. Pentru a simţi natura trebuie să o vezi. Sunt unii oameni care au au un talent din a povesti, dar păcate, eu nu sunt unul dintre ei. Printre genele mijite pentru a nu-mi intra transpiraţia în ochi, aruncam câte o privire în jur care îmi dădea puterea de a merge mai departe de următoarea serpentină, în timp ce picioarele îmi spuneau că o să se ducă acasă chiar şi fără mine. Cel puţin la urcare totul s-a rezumat la ambiţia de a mai da o pedală după ce am spus "gata de aici merg pe jos". Plăcerea de a pedala a scos din mine puteri pe care nu le bănuiam. Cred că de aici am imensa satisfacţie ca am reuşit să fac drumul dus şi întors pe bicicletă. Pentru cei care cred că mă dau mare vreau să le spun că sunt un tip normal, fără pregătire fizică extraordinară, puţin (mai mult) suprapoderal şi nu mai sunt în floarea vârstei. Aşa că, acum săriţi şi daţi cu pietre ;).

Bravo,felicitari pentru frumoasa tura si mai ales pentru vointa de a face tot traseul 'in sa'.Cam cati km au fost dus-intors?

Tot traseul pe care l-am făcut, dus şi întors, a avut cam 45km, din care urcare vreo 18km, coborâre la fel şi restul nu se pune că era valurit.

Mult mai distrus drumul fata de acum doi ani... Cel din Lepsa era proaspat asfaltat, acum e praf...

Iti multumim pentru tura dar nefiind o tura mai lunga (cel putin 2 zile sau un minim de 200 km) nu o putem incadra la "cicloturism" si o vom muta la "forum regional"

Acum nu vreau să fiu cârcotaş, dar titlul secţiunii unde am plasat articolul se cheamă "Ture, Plimbări, Expediţii". Dacă un modeator prea plin de zel consideră că nu am postat unde trebuie nu e bai. Cicloturismul pentru mine reprezintă un fel de a cunoaşte natura cu ajutorul bicicletei. De ce sa nu împărtăşesc şi altora din umila mea nevrednicie? De ce să nu afle şi alţii de locurile frumoase pe care le are ţara asta? Mă rog, ăstea sunt întrebări retorice ( pentru domnul moderator - adică nu trebuie să răspunzi).

În altă ordine de idei numai ce am facut o tură Constanţa Babadag şi retur (na că a avut două zile). Pentru cui îi face plăcere să vadă câteva peisaje dobrogene îi invit aici.

• Upvote 2

Vreu sa va intreb daca drumul dintre Lepsa si Soveja se poate face pe o cursiera?Ca pe 25 va trebui sa parcurg o ruta si sa trec din Soveja in Lepsa pe un drum ce intelesesem ca este blocat pentru circulatie, drumul fiind mai mult rupt, decat asfaltat.

Merge, dar cu atentie. Pe coboarare o sa mergi doar in frane.

Dar de la Lepsa la Tg Secuiesc or fi terminat de asfaltat?

Vrei sa mergi pe traseul asta catre intalnirea de pe Trans?

Ultima oara cand am mers (cu masina) mai era o portiune de 200m fara asfalt. In alte zone deja incepusera cu marcajul.Cred ca poti sa aflii mai multe detalii de la starea drumurilor.

Mai este de asfaltat doar o portiune dintre comuna Ojdula si varful de munte, o portiune de aproximativ 6 km, exact portiunea din judetul Covasna.In rest e asfalt proaspat turnat, cu unele exceptii unde este rupt si surpat dar se poate merge linistit cu cursiera. Am trecut cu masina pe traseu in iunie anul acesta.

Cei 6km iti rup masina sau sunt pietruiti si tasati? Mersi de informare.

E fostul drum forestier tasat, mai sunt unele portiuni cu piatra, unele portiuni unde a baltit apa iar trecand tirurile cu lemne au format denivelari, dar foarte putine.Nimic de speriat, poti linistit sa treci cu masina, chiar si cu una cu garda mai joasa.

spre soveja sigur nu se poate merge cu cursiera

cand sunteti mai multi aici in zona anuntati pe forum sa ne intalnim si sa mergem sa facem ture

Cei 6km iti rup masina sau sunt pietruiti si tasati? Mersi de informare.

In weekend am mers pe drumul Focsani- Lepsa si dupa urcarea care incepe la iesirea din Tulnici, de fapt la 1 Km dupa terminarea catararii incepe sa se strice drumul pana in Lepsa. Nu este asfaltat, sunt placi de beton vechi, mancate si portiuni cu pamant batatorit. Cred ca nu o sa fie comod pe cursiera, mai ales daca ai cauciuc subtire.

Este practicabil si cu cursiera. Mergi mai incet si treci in siguranta, nu ca mine de am facut pana pe spate de la o "gropita". Acum l-au mai reparat, acum un an jumatate era praf!

Foarte tare, felicitari! Cam scurt rezumatul tau, insa citand o replica celebra dintr-un (sau chiar mai multe) filme celebre:

"I think this is the beginning of a beautiful friendship." Imagine postată

Unul ar fi: Black cat, white cat a lui Goran Bregović.