ovidiu

Mic ghid de limba română

Recommended Posts

Pe cine aţi alege dintre doi oameni aparent egali, în situaţia în care unul are un CV cu greşeli de exprimare sau de scriere

Asta poate duce la angajarea de personal cu "hartii ireprosabile" dar experienta,pricepere, si chef zero.

Normal, ar face exceptie, cazurile in care e vorba de profesori, vanzatori (Marketing C.E.O. :mrgreen:) si asemenea.

Dar, preferi un mecanic, sau tinichigiu cu un vocabular perfect si dictie ireprosabila sau cu 25 de ani de experienta si "maini de aur"?

Bine, ideea conteaza si oricum a spus aparent egali (ca valoare se deduce). In ultima perioada nu prea se mai angajeaza pe CV impresionant.

Am remarcat ca sunt si alte persoane care lanseaza "miscari" similare cu aceasta.

Sunt sigur ca "ale lor sunt mai de impact decat ale noastre".

Sa mor eu daca nu il fac pe creizi bloda si il pun sa filmeze tutoriale.

http://album.apropo.ro/index.php?tree=10&cst_id=18675

:mrgreen:

Cam greu mestere, is pa juma chel.

P.S. Imi pare rau ca nu ai incredere in campania noastra. Sunt nevoit sa imi dau demisia :-(.

Gasim o peruca!

Demisia nu se accepta. Sa muncesti pana la moarte.

Bine, acum on topic ca esti cam off topic si asta se pedepseste cu banare pana la 7 zile :mrgreen:.

Nu injur, la adresa aceste-i directive, doar intreb:

De unde a aparut adversitatea aceasta fata de limbajul de iRC?

Din putinele zile in care, chiar am mers, la scoala (indiferent care) stiu ca acest limbaj de iRC sau miRC, a ajuns un dialect. Dialect al limbii Romane, aparut din motive pur thenice. Poate ca "dialect" este prea mult spus, dar "regionalism" ar fi acceptabil.

Internet-ul a ajuns la noi, in tara, cu mult inaintea tastaturilor Romanesti, si CP8850 sa implementat abea la finalul anilor '90.

Acest regionalism, s-a impamantenit foarte bine, de la Internet-Cafe (iRC) pana la utilizatorul de acasa.

Anglonisme... care sunt aporape la fel de "urate" (verb):

Din pricina limbii engleze, sau anglo-americane-i, au aparut aceste aliasuri ale diacriticelor.

Eu nu folosesc diacritice, in primul rand pentru ca sunt "educat" pe o tastatura US-104, iar diacriticele care ar aparea la schimbarea layout-ului, tastaturii, ar elimina si schimba locul unu-i numar de caractere de care nu ma pot lipsii. Alfabetul romanesc are cateva litere in plus fata de tastaturile "qwerty" .

Acum, nu toata lumea se poate scuza cu faptul ca "pe vremuri era altfel" si stiu ca regretatul Dom' Pruteanu s-ar zvarcoli in mormant, la citirea une-i expresii de genu:

"Sa shtii k ieri ma prins plolitzaiu, shi mi-a ars o amenda k n'am dat prioritate pe giratoriu' "

Dar, la auzul aceste-i expresii? Poentru ca, in fine, se incearca respectarea limbii Romane, vorbite, cu aceste aliasuri (alt anglonism, si asta)

Mai zic de un motiv de evitare a diacrticelor, si am tacut:

ai zis:

Constiinta imi spune ca acolo e o vocala, dar vad pe ecran doua carcactere, in locul une-i vocale: un "Ã" si un "£"

Sal'tare, si succes in continuare :)

Nu te supara, dar mai ai si tu putin de lucrat la partea scrisa a gramaticii limbii romane. Sau poate ai scris toate cuvintele acelea gresit in mod intentionat? Si cred ca voiai sa spui "anglicism", totusi.

In rest, cu (ne)folosirea diacriticelor in scrisul la calculator sunt de acord. Nici eu nu le prea folosesc, poate daca eram obisnuiti de la inceput cu stilul de asezare al tastelor pentru limba romana...

• Upvote 1

Nu te supara, dar mai ai si tu putin de lucrat la partea scrisa a gramaticii limbii romane. Sau poate ai scris toate cuvintele acelea gresit in mod intentionat? Si cred ca voiai sa spui "anglicism", totusi.

In rest, cu (ne)folosirea diacriticelor in scrisul la calculator sunt de acord. Nici eu nu le prea folosesc, poate daca eram obisnuiti de la inceput cu stilul de asezare al tastelor pentru limba romana...

Să nu ne luăm şi de virgulele haotice, că mai umplem juma' de pagină cu bolduri. Eu zic, totuşi, că făcea mişto :)

Diacriticele mele sunt defect profesional, altfel aveam şi eu grafie de mirchist. Totuşi, fără diacritice nu mai e limba română, sunt la fel de importante ca-n franceză.

Aşa că, cititorule, măcar scrie cu diacritice, oricât de stâlcită ar fi din alte puncte de vedere. Pe urmă ne luăm de clasele lipsă.

• Upvote 1

@silivont,

Scrierea fara diacritice pe un forum are o explicatie foarte simpla. O parte dintre utilizatori o sa vada niste caractere ciudate.

• Upvote 1

Conform legii romanesti in vigoare, sistemele IT nu sunt obligate sa foloseasca diacritice :mrgreen:

Conform legii romanesti in vigoare, sistemele IT nu sunt obligate sa foloseasca diacritice :mrgreen:

ce legi româneşti?

Te intereseaza cu adevarat? Lucrezi in IT si ti-a cerut clientul sa introduci diacritice in sistemul pe care il livrezi? Sau intrebi doar asa , ca sa fie ...

Pentru cei interesati promit sa fac rost de referinte, ca nu le stiu pe de rost.

Te intereseaza cu adevarat? Lucrezi in IT si ti-a cerut clientul sa introduci diacritice in sistemul pe care il livrezi? Sau intrebi doar asa , ca sa fie ...

Pentru cei interesati promit sa fac rost de referinte, ca nu le stiu pe de rost.

Care e criteriul după care o să-i selectezi pe cei interesaţi? Sau întrebai doar aşa, ca să fie? Lucrez la o editură, iar cărţile pe care le facem în română ies cu diacritice. O fi vreo preferinţă a unui şef. De după conceperea textului până la printare, tot IT se cheamă, deci asta nu e scuză.

Am dat un google mic de 2 minute, nu am găsit nimic care să menţioneze aşa ceva. Oricum, eu îmi menţin părerea că, dacă susţii că scrii româneşte, tre' să foloseşti diacritice.

Chestia cu diacriticele pe forumuri care apar maimuţe o întâlnesc des, dar există soluţii în majoritatea cazurilor.

• Upvote 1

Salut silivontz!

Ca si tine, am cautat timp de cateva sferturi de ceasuri niscava referinte la obligativitatea scrierii cu diacritice. Singura lege pe care am gasit-o a fost 183/2006, lege care face referire la autoritati, institutii publice si notari publici. Citez doua pasaje:

Prezenta lege stabileşte obligaţia autorităţilor şi a instituţiilor publice, precum şi a notarilor publici de a utiliza codificarea standardizată a setului de caractere româneşti şi tastatura standard românească în scopul elaborării şi procesării documentelor în formă electronică în limba română.

si

(1) Nerespectarea obligaţiilor prevăzute la art. 3-5 constituie contravenţie şi se sancţionează cu amendă de la 3.000 lei (RON) la 5.000 lei (RON). Sancţiunea se aplică notarului public sau, după caz, conducătorului autorităţii ori instituţiei publice respective.

(2) Prevederile Ordonanţei Guvernului nr. 2/2001 privind regimul juridic al contravenţiilor, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 180/2002, cu modificările şi completările ulterioare, se aplică în mod corespunzător.

Desi sunt un fan al scrierii cu diacritice, ca parte a administratiei ciclism.ro nu pot obliga pe cei care frecventeaza forumul nostru sa scrie cu diacritice din trei motive:

1. unii nu scriu corect fara diacritice, daramite cu ele;

2. gandeste-te ca sunt doar 3-4 persoane care scriu pe diacritice pe acest forum, iar introducerea obligativitatii diacriticelor m-ar determina sa incep sa atentionez/suspend accesul a sute de utilizatori - cam ineficient, nu? In plus, majoritatea forumurilor romanesti au putini utilizatori care folosesc in mod constant diacriticele (Exemplu: www.xf.ro, www.chip.ro, www.price.ro samd), asadar nu exista vreun forum mare din RO care sa aiba aceasta regula;

3. dificultatile tehnice.

Consider ca diacriticele vor fi adoptate de-a lungul timpului, asa cum s-a renuntat si la scrierea masiva cu sh, tz k lolici matasarpel. De aceea, tot ce putem face este sa recomandam utilizatorilor nostri utilizarea diacriticelor, nicidecum sa ii obligam sa le foloseasca, mai ales ca nu exista o lege in acest sens.

Lucrez la o editură, iar cărţile pe care le facem în română ies cu diacritice. O fi vreo preferinţă a unui şef. De după conceperea textului până la printare, tot IT se cheamă, deci asta nu e scuză.

Da-mi voie sa fac o mica remarca: cartea sau publicatia este tratata/vazuta diferit fata de un forum, cel putin in acest moment. In lumea editoriala a devenit o regula nescrisa folosirea diacriticelor, un fel de "trebuie".

In final, iti voi da link la o discutie pe Wikipedia despre obligativitatea diacriticelor (discutie dusa de persoane oarecum din domeniul tau ;-)): Discutie Wikipedia. Concluzia discutiei a fost urmatoarea:

Am înţeles, deci o lăsăm ca îndrumare. Laura are dreptate, nerespectarea unei reguli trebuie "pedepsită", şi n-ar fi normal să blocăm un contribuitor valoros numai pentru că scrie fără diacritice.

Care e criteriul după care o să-i selectezi pe cei interesaţi? Sau întrebai doar aşa, ca să fie? Lucrez la o editură, iar cărţile pe care le facem în română ies cu diacritice. O fi vreo preferinţă a unui şef. De după conceperea textului până la printare, tot IT se cheamă, deci asta nu e scuză.

Am dat un google mic de 2 minute, nu am găsit nimic care să menţioneze aşa ceva. Oricum, eu îmi menţin părerea că, dacă susţii că scrii româneşte, tre' să foloseşti diacritice.

Chestia cu diacriticele pe forumuri care apar maimuţe o întâlnesc des, dar există soluţii în majoritatea cazurilor.

1. criteriul: cei care lucreaza in IT si dezvolta sisteme informatice

2. desktop publishing nu e neparat "IT" (admit ca am folosit IT intr-un sens prea general), pentru ca produsul livrat este o carte si nu un sistem informatic

3. ciclism.ro nu este o editura, iar cu atit mai putin forumul este un produs livresc, ciclism.ro/forum este o o aplicatie web, deci un sistem informatic

4. lasa google ...

5. e de preferat ca nimeni sa nu foloseasca diacritice :mrgreen: (apropo, stiti cite sisteme informatice ale statului nu au?) dintr-un motiv tehnic simplu: oare functia search de exemplu stie sa caute dupa "s" atat cind e "s" sau "sh"?

• Upvote 1

@creizi

Referitor la lege, pe cele două pasaje pe care le-ai dat exemplu le-am găsit şi eu, împreună cu restul articolelor.

Să nu mă înţelegi greşit - nu sunt dumnezeul limbii române şi nu impun nimănui cum să scrie, dar, dacă tot se vorbeşte despre corectitudine, îmi permit să-mi dau cu părerea şi să articulez în stânga şi-n dreapta :) Asta ca să fim corecţi până la capăt. Cine se simte lezat e pasibil de ipocrizie. Îmi închipui că sunt destui care înţeleg că e cale lungă de la a nu putea scrie cu diacritice din motivele sus-menţionate la a nu scrie defel cu ele, susţinând că scriu româneşte.

Nu insinuam atenţionarea/suspendarea forumiştilor care nu folosesc diacritice, cum spuneai, e cam ineficient. Mai ales că nu suntem instituţie publică, publicaţie sau exponent al grafiei corecte. Scrii cum vrei. Am intrat în discuţie când am văzut diverse persoane cu mottoul "Scrie corect, sau eşti analfabet" care postaseră texte (dar şi mottoul) fără diacritice alături de textele altora cu diacritice. Deci se poate. Aici era tristeţea mea.

Discuţia de pe Wikipedia nu prea are argumente sănătoase pentru folosirea diacriticelor. Nu se vorbeşte despre cele 5 litere în plus ale alfabetului românesc, care litere nu sunt puse acolo de formă, au şi ele o finalitate. Aceeaşi finalitate o are şi cratima, aceeaşi finalitate o are şi numărul de "i" de la coada sau din interiorul unui cuvânt. Pe scurt, dacă aşa zice Academia, aşa scrii.

Acum, dacă există "rebeli" care nu respectă regulile de ortografie în general, nu le dau în cap. Cu aceleaşi argumente mă pot apuca să scriu cu caractere chirilice - mai toate au corespondent grafic sau fonetic în limba română.

@trevisez

Google ştie să caute cu diacritice :) Sistemelor care nu ştiu li se poate implementa funcţia. Faptul că aparţin statului nu este o scuză.

Vreau să vă rog să păstrăm aerul de calm în discuţia asta, o spun preventiv pentru că am văzut cum se termină alte simple polemici. Multzumesc :D

silivontz, stai linistit, am inteles ca vrei sa iti exprimi parerea in legatura cu subiectul, de aceea am raspuns si eu cu o serie de contra-argumente. Daca era sa ma supar, aplicam metoda ban permanent plus vreo doua trei "piei piaza rea" :mrgreen: (glumesc).

Pe scurt, dacă aşa zice Academia, aşa scrii.

Iata ce spune filologul Rodica Zafiu (un fel de reprezentant neoficial al Academiei) intr-un articol mentionat de mine mai devreme:

Tot neglijenţă este şi scrisul fără diacritice româneşti. Evident, sunt situaţii de comunicare - chat, e-mail (nota creizi: forumuri) - în care e normal să nu le foloseşti, pentru că asta-i convenţia, în bună parte impusă de limitele sistemului. Dar pe site-ul unui minister nu e admisibil să apară texte fără diacriticele româneşti, pentru că acolo mijloacele tehnice există şi nu e vorba de o comunicare rapidă, ci de un mesaj care va rămâne vizibil mult timp, deci trebuie să respecte ortografia românească.

Asadar, sintagma "a scrie corect" pe ciclism.ro si in spatiul virtual este destul de permisiva din punct de vedere al diacriticelor, cel putin temporar si spun ca mai mult merita batuta apa in piua pe utilizarea corecta a gramaticii romanesti si mai apoi pe introducerea obligatorie a diacriticelor :).

P.S. Stai linishtit, va fi o discutzie calma. Cu placere lol :D

Sigur ca li se poate implementa functia respectiva. Dar asta costa :D

Daca vrea clientul si plateste, e in regula, batem palma, orice optiune in plus e un business bun. Prin mentenanta nu esti obligat sa oferi gratis update-uri decat la modificari legale, nu la mofturile clientului. In concluzie administratorii ciclism.ro nu sunt obligati sa implementeze nici o astfel de functie in sistem.

Revenind sa precizam ca forumul nu este un produs livrat intr-o anumita limba ci o "carte deschisa" in care scrie toata lumea, sunt si vizitatori care posteaza in alte limbi. Sau oferim citate din surse in alte limbi. Diacriticile noastre sunt mai importante decat diacriticele celorlalti? Daca pe un ciclist slovac il cheama Šoltés ... si cineva scrie Soltes? Cine raspunde? :?

Dar daca nu e vorba de un slovac din Slovacia ci de un slovac din Romania? Pentru ca avem si minoritati nationale. Iar ungurii sunt chiar mai multi decat slovacii, poate peste un milion. Se gandeste cineva vreodata si la diacriticele unguresti? Nu ma refer la limba maghiara, ci la numele proprii.

• Upvote 1

@creizi

Perfect de acord. Dar permisivitatea de care se dă dovadă pe forumuri se datorează aceloraşi forumişti. Deci e un cerc vicios.

@Trevizes

Normal că toate caracterele specifice limbilor sunt importante, dar întâietate o are limba în care scrii. Că ratezi un umlaut, o tildă sau un accent nu e jale, atâta timp cât nu acesta este profilul discuţiei, sau recurenţa termenilor străini e mică. Adică n-o să scrii de 100 de ori Muller când vorbeşti despre sportiv. Asta e doar părerea mea. Academia recomandă grafia originală în toate cazurile. :)

Intră pe orice forum străinez - francezii, nemţii, slovacii, bulgarii, suedezii etc. scriu cu diacritice. Normal, mai peste tot în textele străine (adicătelea şi presă, şi forumuri )apare "Nadia Comaneci". Dar, măcar, limba lor e scrisă în limba lor. :)

Motivul pentru care se scrie la tastatură, în română, fără diacritice este următorul: când a văzut românul calculator, nu a mai avut timp să se gândească la diacritice, bucuros că-şi poate face un mail. Genul ăsta de mentalitate şi ignoranţa faţă de subiect a dus la acceptarea în masă a grafiei incorecte, recte neexistând şi metode fiabile de implementare a scrierii şi citirii cu diacritice. Până în '80 nici nu se concepea scrierea fără diacritice în limba română. Până şi graffitiurile cu obscenităţi sau semnăturile cu briceagul pe copac au diacritice - mai argument decât argumentul ăsta nu am :mrgreen:

Perfect de acord. Dar permisivitatea de care se dă dovadă pe forumuri se datorează aceloraşi forumişti. Deci e un cerc vicios.

Si Academiei :mrgreen:

Motivul pentru care se scrie la tastatură, în română, fără diacritice este următorul:...

Eh, suntem in era eficientei :mrgreen: Acum politia te prinde in 5 minute pentru ca are elicoptere, GPS si alte dracii, asadar nu mai ai timp de diacritice.

Cei care vreti sa se scrie obligatoriu cu diacritice rezolvati mai intai problema asta.

simple fantezii ...

diacriticele romanesti s-au implementat in sistemele M$ (de ex.) si tarziu si gresit (conform normelor Academiei Romane).

Dar daca romanul nu a gasit diacritice pe tastatura sau in caracterele speciale M$ (desi semanau, nu erau diacritice romanesti de fapt) ... tot el, dobitocul, este vinovat ...

Cei care vreti sa se scrie obligatoriu cu diacritice rezolvati mai intai problema asta.

Există soluţie pentru asta. Nu mă întreba, nu ştiu cum se face asta pe forumuri. O fi mai complicat, n-o fi, habar n-am. Ceva cu UNICODE.

Dar n-am spus obligatoriu. Am spus că, dacă tot se militează pentru o limbă română corectă, să se militeze în limba română. pn la urma scry kum wrey.

Problema e ca pe americani (cei care fac programele de obisnuit) ii doare in cot de diacritice. De asta nu functioneaza programele cu diacritice nici acum, chiar daca calculatoarele permiteau diacritice din anii '80. Si mai trebuie vreo 5 ani pana vor functiona, cred eu.