dansora

XC hardtail 1500 lei

Recommended Posts

Salutare tuturor...

Sunt mai nou pe aici si bineinteles am rugamintea de a-mi recomanda si mie un MTB Hardtail pana in 1500 RON.

Bicicleta voi folosi cam 40% oras si 60% offroad. Dar prin offroad vreau sa spun plimbari/urcari pe dealuri usor accidentate...deci nu competitii sau lucruri asemanatoare.

Vreau o bicicleta care sa fie fiabila si robusta (pentru plimbarile pe care le-am enuntat mai sus)

Eu am gasit ceva in 1550 (aceasta) si cu un efort as putea sa o iau, dar totusi n-as vrea sa trec de suma asta.

Daca imi puteti spune cate o impresie despre alegerea mea si eventual alte sugestii v-as fi foarte recunoscator.

Multumesc anticipat.

Fiind posesor de Corratec (doar ca-i Superbow) iti recomand marca asta. Cadrul este important aici - iar cadrele de la Corratec sunt ingrijit lucrate, iar gura lumii spune ca sunt si rezistente. Echiparea mi se pare potrivita la pretul cerut.

Multumesc pentru raspuns.

Astept in continuare pareri si sugestii daca mai exista.

Salutare!

Eu am luat cu 1450 RON acum ceva mai mult de o saptamana o Merida Matts 10-V. Fata de Corratec-ul ala pare un pic mai slabut echipata, dar eu sunt super-multumit de ea. Cadrul pare destul de rezistent, dupa cat de atent sunt facute sudurile, iar piesele merg toate pe ea asa cum ar trebui, schimbatoare, frane, furca etc. Am si facut o tura de vreo 15 km prin padure, pamant, noroi, nebuneli, si n-a carcotit deloc. A fost minunat. Daca te hotarasti, da-mi un PM si iti recomand un magazin cu service, baieti de treaba si diverse beneficii in plus. :) (nu fac reclama, dar cand un om e multumit, de ce sa nu fie si altii? :) )

In bugetul respectiv, pare OK (vorbesc de Corratec X-Vert Mayon).

Manetele schimbator trecute acolo ar fi de nivel XTR. Presupun ca e o greseala.

O problema ar putea fi aceea ca nu au decat doua marimi de cadru. Depinde ce marime ai tu nevoie.

LE

Merida Matts 10-V eu as exclude-o dintre optiuni deoarece e cu pinioane pe filet. Eventual poti lua in calcul Merida Matts 20-V.

Intr-adevar vad ca au dimensiuni decat 49 si 54 cm.

Eu am 1,74 inaltime...asta inseamna ca cea de 49 e cam mare?

Eu am 1.78 si Merida mea e de 18", adica 45.72 cm. Si 18" mie mi-e buna, dupa ce am testat mai multe marimi. Tie s-ar putea sa-ti fie un pic mare 49 cm, dar fara sa pui fundul pe sa, noi iti putem spune orice.

dansora - îți trebuie un cadru de 16'' la înălțimea ta! Ideal ar fi să-ți iei cu frâne pe disc, mai ales că 60% bagi off-road (chiar și în condițiile specificate de tine mai sus) ;) Va costa ceva mai mult dar merită efortul. Acum faci cum crezi!

Poate ar merge de 16" (40,5cm), dar eu as zice totusi 17" (43cm) sau poate chiar 18" (46cm) la 1,74m inaltime. Oricum, una din marimile astea (in cazul unei biciclete de munte - MTB).

Depinde de conformaţie, cel mai bine ar fi să te urci pe ea (sau cel puţin pe una similară - adică tot mtb) şi să vezi cam cum te simţi.

Dacă te ajută cu ceva, eu am tot 174cm înălţime şi am un Trek 4300 cu cadru de 18" care mi-e foarte bun. Până acum nu am avut dureri de spate, genunchi, probleme cu statul în picioare pe ea, etc.

@myxtreme2012

Te cred, dar mai exista mici variatii de la producator la producator, la fel cum exista mici variatii si in conformatia corporala de la biciclist la biciclist. Daca modelul respectiv de bicicleta e cu marimi de 16" si 18", probabil ca alegerea cea mai potrivita ar fi 16". Dar la modelele cu cadre de 15", 17", 19", s-ar putea sa i se potriveasca cel de 17".

Concluzia ar fi sa probeze marimi din intervalul 16"-18".

Zice bine @myxtreme2012, iti trebuie un cadru de 16-16,5.

Am inteles...

Pana atunci trebuie sa gasesc obiectul pe care sa ma urc. :)

Corratec-ul pe care il amintisem in primul post cam sare din schema fiindca are dimensiuni mari.

In continuare, orice sugestie e bine venita...

Eu pot sa-ti recomand ce mi-am luat si eu acum 2 saptamani: Focus Highland Peak 2011 (1650 lei)

Bugetul meu a fost de 1800 lei, dar am ales modelul acesta pt ca sa-mi ramana bani si de accesorii.

Are si marimi mai mici (eu am luat XL) si o gasesti la majoritatea magazinelor ca sa o si probezi (sfat: nu cumpara nimic inainte sa probezi).

Merge foarte bine pana acum, am bagat-o si pe dealuri, drumuri de tara (fara noroi, deocamdata),

am mers si pe asfalt pe ploaie vreo 3 km si nu au fost probleme.

Schimba bine, franeaza bine, este destul de usoara (o car zilnic la et.4 pe scari si nu mi se pare grea).

Bafta!

sunt nou pe aici as vrea sa schimb vechea cursiera cu un mtb, pentru ca am 1,93 inaltime si cam 108 kg as vrea sa imi iau un mtb xxl eu m-am gandit la un DRAG ONTARIO TE 2009 as vrea sa stiu si parerea unor persoane mai avizate daca este buna alegerea mea. va multumesc pentru timpul acordat va astept cu raspunsuri.

Drag Ontario XC Aluminiu 7005

Furca: Suntour XCM 100 mm, Lock-Out

Cuvetarie: Cane Creek A88

Suspensie cadru: nu

Pedalier: Suntour XCT V2, 24/34/42

Monobloc: Suntour XCT 122 mm Cartridge

Pedale: VP-910

Pinioane: Shimano MF-TZ21, 14-28T

Lant: KMC

Schimbator spate: Shimano Alivio

Schimbator fata: Shimano FD-TZ30

Manete schimbator: Shimano ST-EF60

Manete frana: incorporate

Frana fata: Tektro, disc, 180mm

Frana spate: Tektro, v-breake

Jante: duble, aluminiu Mach1 CNC, 36 spite

Spite: otel

Butuc fata: Formula FM-21

Butuc spate: Formula Fm-32

Cauciucuri: Schwalbe Black Jack

Ghidon: Ritchey

Pipa ghidon: Ritchey

Sa: Selle Royal

Tija sa: Drag alu 31.6, 300 mm

Are pinioane pe filet, deci as zice sa nu o cumperi (asta presupunand ca ai un buget de 1500 de lei).