dansora

XC hardtail 1500 lei

Recommended Posts

posibil sa fie o gresala la "descrierea" pinioanelor. am avut bicicleta aceasta si pinioanele sunt pe caseta. de fapt manetele care sunt trecute acolo, sunt ptr 8 viteze(cum si avea) si atunci nu cred ca-i puneau un bloc de 7 pinioane :blink:

de fapt aici este diferenta la Team Edition, fata de Ontario. are 8 viteze, frana fata pe disc si furca cu cursa de 100(sau astea erau, la modelele anului 2009).

una peste alta este o bicla ok, la banii ei. la schimbatorul fata iti trebuie multa rabdare pana reusesti sa-l faci sa schimbe cand vrei tu.

sa inteleg ca ai mai avut, as vrea sa stiu daca este o bicla fiabila nu vreau sa schimb deocamdata decat pedalele ptr ca ea vine cu plastic in rest vreau sa ma dau un timp cu ea fara mari schimbari, din cate stiu este de provenienta bulgareasca si as vrea sa stiu daca este de o calitate mai buna fata de cele autohtone, cadrul este bun?

hai ca va plictisesc, sper sa ma hotarasc mai repede sa mai apuc sa fac si eu ceva ture in vara asta

La buget asa de mic, cea mai buna varianta mie mi se pare sa amani achizitia pana in extrasezon, in perioadele de reduceri. Obtii mai mult la aceeasi bani. Chiar si bicicletele second hand sunt mai ieftine atunci.

am zis mai sus. la banii ei este ok, nu poti lua mai mult. cadrul este sudat mai grosier, in rest este in regula. despre fiabilitate nu pot sa-ti zic decat ca in 3000 km, cat am tinut-o, nu au fost probleme, in conditiile de mers cam 1200km munte, restul sosea. daca pui accent pe greutate redusa, trebuie sa schimbi de la inceput furca, butucii, pedalierul si blocul de pinioane, deci nu se merita sa o mai cumperi.

am gasit o univega cu un cadru de 550mm credeti ca imi este bun, eu am 1,92 inaltime iar de la pelvis pana jos 88cm (picioarele) :D

da, merge, chiar asta este marimea recomandata pt inaltimea ta.

eu am tot 1.92 si am un mtb focus tot de 550mm si ne intelegem foarte bine si pe asfalt si offroad.

gata, m-am hotarat si mi-am luat un GT AVALANCHE 3.0 mi-am depasit bugetul dar sunt incantat de ea, va multumesc pentru sfaturi

Salutare.

De ceva timp m-am hotarar sa cumpar un MTB. Bugetul este cam de +/- 1200 si vreu sa o folosesc mai mult pe la munte (poteci, drumuri forestiere..etc) si poate daca ma simt in stare un concurs ceva la nivelul amator.Problema este ca cu cat ma documentez mai mult cu atat pricep mai putin :). Pana acuma le-am vazut pe astea de mai jos.

http://www.decathlon.ro/RO/rockrider-5-2-2011-175330228/

http://www.veloteca.ro/biciclete/biciclete-cross/bicicleta-de-munte-cross-gravito-2011.html

http://www.bikexcs.ro/biciclete/biciclete-mtb/biciclete-mtb-hardtail/bicicleta-univega-ht-300-26-2011.html astia cica dau 3 ani garantie la componente

Ideea e urmatoare care ar fi mai potrivita pentru am eu de gand sau daca pot obtine ceva mai bun in banii astia? Sa merite cateva sute de lei in plus pentru :

http://www.decathlon.ro/RO/rockrider-5-3-155794016/

http://www.bikexcs.ro/biciclete/biciclete-mtb/biciclete-mtb-hardtail/bicicleta-focus-highland-peak-2011.html

mersi

N-am mai intrat de ceva vreme pe aici...

Ca initiator al topicului eram dator sa va spun despre achizitie. Asadar e vorba de un Corratec X-Vert Taal care a facut 1390 de lei. Pentru pretentiile mele mi se pare foarte ok. Sa vedem cum se comporta in timp. Multumesc oricum pentru toate sugestiile si sfaturile primite.

De la sportwin de pe Nerva Traian. Dar din cate stiu, a mea a fost ultima si nu cred ca mai aduc. De altfel, nici pe site nu mai apare.

Recomandati-mi o bicicleta cadru Aluminiu+frane pe disc+ coarne ghidon de sprijin - in jur la 1000 ron

Destinatie : strada + urcari munte pante medii

Am gasit pe okazii o gramada dar se merita second ? Si daca da care anume .

Am 185cm si 70kg ,ce dimensiune mi-ar trebui ?

Noua ar fi asta dar nu are coarne si nu stiu daca se merita la 1000ron MTB-EVO-9-Acera-Plus

http://www.clickbox.ro/Biciclete-de-munte_84/Bicicleta-Leader-26-MTB-EVO-9-Acera-Plus_p12742.html

"Coarne ghidon de sprijin" (aka bar-ends) gasesti la orice magazin de biciclete, chiar n-are sens sa iei asta drept criteriu cand iti alegi bicicleta.

In suma asta ti-as sugera sa renunti la frane pe disc si sa cauti cu frane pe janta (v-brake), o sa iesi mult mai bine.

"Coarne ghidon de sprijin" (aka bar-ends) gasesti la orice magazin de biciclete, chiar n-are sens sa iei asta drept criteriu cand iti alegi bicicleta.

In suma asta ti-as sugera sa renunti la frane pe disc si sa cauti cu frane pe janta (v-brake), o sa iesi mult mai bine.

Multumesc, as cauta dar nu ma pricep . Cea din linkul meu nu e buna ? ,vad ca are si frane pe disc totusi.

Sau poate-mi spui tu una second (V-break) care noua e vreo 7-800euro si pe okazii e 10-13mil.

Pana la urma sunt nevoie sa cumpar una noua din acestea :

1. Focus Highland Peak 2011 1649ron

2. Focus Highland Peak 2010 1349ron

3. Raven rookie 1200ron

4. Univega Alpina HT-300 1099ron

5. Focus Highland Peak 2010 1350ron

6. Leader 26" MTB Evo 9 ACERA+ 1000ron

toate au cadrul de aluminiu .

Am o rugaminte , daca poate sa ma ajute un profesionist sa faca un rezumat cu diferentele intre aceste biciclete sa vad daca chiar se merita diferenta ,doar ultima si frana pe disc desi este cea mai ieftina..

ps. pentru inaltimea mea de 1,85m ce dimensiune recomandati?

Si eu sunt in aceeasi situatie ca tine, adica imi caut o bicicleta pana la 1500 ron, dar am ajuns la concluzia ca e mai bine sa astept pana intra perioada de reduceri din iarna, cand, pe langa faptul ca mai strangi niste bani, o sa-ti iei o bicicleta la pret redus in jur de 2000 ron, cu mult peste ce ai enumerat tu... Sfatul meu este sa amani achizitionarea, si ti-o spun din proprie experienta. Tot ce ai enumerat tu acolo vine cu o dotare destul de slaba. Singura care ar fi meritat era Focus Whistler 2010, care avea linia Deore, dar din pacate nu se mai gaseste.

In rest, la Univega HT-300, daca vrei sa ii faci un upgrade, pe viitor nu o sa ii poti pune frane pe disc, pentru ca nu exista prindere, hai highland peak-ul.... dupa mine este mult sub Whistler 2010 ca echipare si la un pret destul de mare.

Eu m-am hotarat pentru perioada de reduceri sa achizitionez o Univega Alpina HT-510, chiar daca acum are un pret de 2500 ron cu reducere banuiesc ca o sa ajunga in jur de 2000 ron, dar are echipare peste ce ai anumerat tu mai sus. Dupa evident ca o sa urmeze un upgrade la furca, schimbator fata si altele.

In concluzie, dupa mine, acum doar dai niste bani degeaba pe unele biciclete care nu merita ca echipare. Parerea mea este sa astepti cum am zis.

Toate cele bune, Andrei.

LE : A da, ca uitasem, Univega foloseste cadrele Focus! La bicicletele Focus platesti mai mult si marca, parerea mea, si nu e vreo diferenta intre cadre, doar componentele.

Deore este gama de mijloc a celor de la Shimano, nu stiu sa-ti spun detalii tehnice, poate colegii de pe forum or sa ne elucideze. Iar Focus Whistler Disc 2010 nu stiu daca merita banii, fata de Whistler-ul 2010 cu frane V, are echipare mai slaba, chiar daca vine cu frane pe disc, restul componentelor sunt mai slabe, fara de Deore. Verifica pe site. Poate te mai gandesti si amani achizitia pana in iarna:)

Stau si ma intreb urmatorul lucru.. asta la 870ron Leader 26 MTB EVO 9 Acera Plus ce are ? http://www.bikexcs.ro/bicicleta-leader-evo-9.html

Cu ce ma ajuta sa scot din buzunar inca 6-10 milioane ? Stie cineva ce fac bicicletele alea mai scumpe in plus ? Sunt mai fiabile ? piesele rezista mai mult , schimba vitezele mai usor ,pinioane mai multe etc ?

Eu acum detin un First Bike din 2008 si in afara de o pana nu mi-a facut nici o problema . Ce e drept mai scartaie la deal dar nu a cedat nimic la ea ,schimba vitezele ok. Si la vai usoare desi pinioanele sunt setate ma forta maxima nu pot pedala calumea ,bicla are vit prea mare si pedalez degeaba. Am dat pe ea la vremea aia 550 ron. Ce ma chinuie la ea este greutatea imensa si am zis sa iau ceva cu cadru de AL . O utilizez de 2,3 ori pe saptamana prin oras si mai urc pe munte . Nu stiu daca chiar merita ingropati atatia bani intr-un bike daca nu esti addicted.

Categoric ca nu merita sa dai atatia bani pe o bicicleta daca nu o sa o folosesti pentru lucruri mai complicate... Aici intervine si intrebarea : Ce vrei sa faci cu bicicleta ta? Daca vrei sa o folosesti pentru plimbari prin oras de 2-3 ori pe saptamana bineinteles ca nu ai de ce sa dai zeci de milioane.

In prinvinta primei intrebari, cu ce te ajuta cele 6-10 mil in plus, pai toate motivele enumerate de tine sunt adevarate... Sunt mai rezistente, mai fiabile, schimba mai usor, de exemplu la o furca cu suspensie pe fata mai scumpa, ai mai multe facilitati cum ar fi blocarea ei, lucru care te ajuta pe urcari + rezistenta ei in timp, dar repet, conteaza f mult ce faci tu cu ea. Citeste si celelalte topicuri de pe aici si poate iti dai seama ce iti trebuie.

Am 30 de ani si 2 copii tata .. nu mai am timp de bicicleta cu prietenii , si asa cand ies sunt cronometrat de sotie ..:rolleyes:

Imi permit si una scumpa max 20mil dar nu vad rostul logic .

Corect. Atunci banuiesc ca merita si una din cele enuntate de tine, si eu as alege Univega HT-300, acum poate spun si restul baietilor de aici o parere.