dansora

XC hardtail 1500 lei

Recommended Posts

Deci DHS Impulse 2687 Challenge la 900 ron e mai buna ca un Leader EVO 9 sau Univega Alpina HT-300 ??

De ce ? Din reviewe-uri DHS Impulse 2687 Challenge am luat asta :

'' se strica franele imediat ,se uzeaza imediat cauciurile , ''schimbatoarele trebuer schimbate,ar trebui un bloc de pinioane mai bun, ''rotile se descentreaza mai usor- datorita numarului mic de spite (24), ''jentile sunt cam varza ,ar trebui butuc spate , cauciuc spate , schimbator foi fata .''

'dar totusi aceste persoane la fina scriu ca merita toti banii.ciudat.

Da pentru ca leader evo 9 este echipata in totalitate cu tourney, are o mizerie de furca zoom franele sunt praf ( impulsuls are totusi acera , franele sunt promax - un producator cat de cat recunoscut iar furca este un XCM V3 care lucreza decent ) este mai usoara si cadrul este mai bun.

Univega probabil ca este o afacere mai buna din cauza cadrului dar este si mult mai scumpa si are o furca de 2 lei - un XCT antic) dar este si ceva mai scumpa.

Impulsul il recomand daca vrei sa iei ceva sub 9-10 mil. Bineinteles ca din lista ta cea mai buna bicicleta este focus highland peak. Depinde cat esti dispus sa dai.

PS

La leader evo 9 rotile au la fel de multe spite ca la impulse (roti pe care eu nu am reusit sa le descentrez si am 90 kg )

La ce 1.85m ai mei nu am ce face cu unica dimensiune a acestui model= 16 sau 18 nu stiu exact care e dar oricum e prea mica ...

nu este dimensiune unica. se gaseste si de 16 si de 18, iar cea de 18 iti este chiar la fix. eu am 1.87 si am mers pe challange de 18 destul. ti-a spus bine @ncristi, ca raport pret/calitate, nu o bate nimic pe piata.

La 1.85m nu te gandi sa iei ceva mai mare de 18. Eu am un cube de 22 , aceeasi inaltime, si este mare...chiar suparator de incomod in anumite situatii.

18 (max max 19) este mai mult decat perfect.

La 1.85m nu te gandi sa iei ceva mai mare de 18. Eu am un cube de 22 , aceeasi inaltime, si este mare...chiar suparator de incomod in anumite situatii.

18 (max max 19) este mai mult decat perfect.

Intre 18" si 22" exista trepte intermediare de marime a cadrului. Daca 22" ti-e mare tie, asta nu inseamna ca trebuie sa treci direct la 18".

Mie mi se pare putin cam mic un MTB cu cadru de 18" pentru cineva de 1,85 m inaltime.

Am ramas la aceste modele :

1. Focus Highland Peak 2011 1649ron

2. Focus Highland Peak 2010 1350ron -alba....

3. Focus Whistler 2010 1600ron alba....

4. Focus Whistler 2011 frane disc 2000ron - culoarea alba...

100 . DHS Impulse 2687 Challenge 900 RON .Merge 18'' pt mine ? e marimea maxima la acest model.... ar putea fi nr.1 in lista ,nu ? :)

Nu suport culoarea alba la bicicleta ! Nu alba !!!http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

Prefer dhs-ul super slab dotat decat albiturile

Nu are sens sa incluzi in aceeasi lista biciclete de 900 de lei si biciclete de 2.000 de lei. Daca ai 2.000 de lei disponibili pentru bicicleta, compara doar bicicletele din zona asta de pret.

Nu are sens sa incluzi in aceeasi lista biciclete de 900 de lei si biciclete de 2.000 de lei. Daca ai 2.000 de lei disponibili pentru bicicleta, compara doar bicicletele din zona asta de pret.

Am puso si eu acolo poate se gandeste cineva si la nevoile mele . Eu circul cu ea 3 -5 ore/saptamana 50% oras, 50% pe dealuri . Nu fac performanta ,nu particip la concursuri ,nu am cui sa o arat sa ma laud cu ea http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/mellow.gif . Chiar o sa-si scoate banii cele la 1XXX ron in sensul ca cea la 900ron va avea probleme de reparat care intr-un an -doi voi ajunge la aceiasi suma ?

ps. Un antifurt U-Lock de 13mm pt roata fata-cadru-gard + Cablu de 1m 10mm grosime pt roata spate -cadru -gard + alarma ajung pentru a opri hotii de biciclete sau vin cu ferastraie la ei ,si-i doare undeva ca urla bicla ? va trebui sa o tin pe casa scarii legata bine ...poate conteaza si asta in alegerea bicicletei..

va trebui sa o tin pe casa scarii legata bine ...poate conteaza si asta in alegerea bicicletei..

In cazul asta, chiar si DHS-ul de 900 de lei e o bicicleta prea scumpa.

Nasol ,nu am unde sa o tin in casa ,pur si simplu nu este loc . Dar nu cred ca sta hotzul cu ferastraul sa taie U-lock ul de 13mm in timp ce urla alarma....o sa ies pe sala si o sa patesc cum a patit unul in Bucuresti ,o sa-i zic aluia ''Ce faci ma ?'' la care el '' Scuze,nu stiam ca e a ta '' As putea sa conectez 220v pe ea atunci cand e desfacut antifurtul dar nu stiu daca e legal sa omori un hotz Imagine postată Din cate stiu nici sa-l bati nu ai voie pt ca intri la vatamare corporala .... ''Suspectul trebuie retinut si chemata politia ''

Faci o tura cu ea prin noroaie si se face maro-neagra :)). Scapi de alb daca n-o mai cureti....glumesc si eu.

ti-am dat un mesaj ca vad ca esti nemtean de-al meu... poate te scutesc de dilema :P

Magellan Crater Disc vs Focus/Merida/Univega

Salut!

Urmeaza sa-mi iau o bicicleta entry-level si m-am tot uitat, am citit si aici pe forum despre modelele Focu Highland Peak sau Merida Matts 20V/MD. M-am lamurit cum sta treaba cu dotarile dar nu am gasit mai nimic despre Magellan. Acum vreau sa ma lamuresc si despre calitatea cadrului. Ce diferente sunt intre Magellan Crater si Focus Highland Peak sau celelalte modele din gama de pret 1500-1750? Multumesc!

Edited by Seb
Topic mutat

Salutare,

Fiind nou in aceasta comunitate a ciclistilor va urez tuturor "Sarbatori Fericite!".

Acum sa va spun motivul redeschiderii acestui topic. Imediat dupa ce intram in noul an doresc sa-mi cumpar un Hardtail si din cautarile mele au reiesit cateva modele:

Focus Highland Peak Black 2011 la 1200lei

Univega Alpina HT-500 1400lei

Merida Matts 20-V 1490lei (aici sper sa obtin un pret mai bun, apropiat de 1300lei)

Aceastea sunt rezultatele mele in prima faza, o sa mai caut si alte modele sa vad daca pot gasi ceva care sa concureze cu ele, astfel ca astept pareri pro si contra si recomandari asupra altor modele.

Va multumesc.

Dan

Cu exceptia tipului de frane, mari diferente nu sunt, asa ca as zice sa o cumperi pe cea mai ieftina. Vezi sa alegi marimea de cadru potrivita.

La Bikexcs este la promotie si Univega Alpina HT 510, model pe care as fi vrut sa-l achizitionez ( dar a intrat doar de cateva zile la promotie, asa ca am ales HT 500 )

In plus modelul HT 510 ar avea schimbatorul spate Deore , frane hidraulice si furca cred ca putin mai buna fata de modelele enumerate de tine.

Din pacate HT 510, la 1850 lei, depaseste bugetul alocat acestei achizitii(cel putin cel negociat pana acum acasa :) ).

Referitor la marimea cadrului: am 173cm inaltime si 80cm distanta masurata pe interiorul piciorului, asa ca marimea potrivita la Univega cred ca este 44cm, iar la Focus M si la Merida 16inch.

Ca echipare sunt cam la fel. Eu as merge pe Univega pentru ca are discuri mecanice. Nu or fi ele mult mai eficiente decat V-urile dar macar ai prinderi pe butuc daca vrei sa treci la hidraulice mai tarziu.

Am gasit si acest HT 500 model 2010, http://www.marosbike..._2010-2284.html

Ce parere aveti de acest model, tinand cont ca daca aplicam reducerea de 25% ajunge la 1162 lei? (poate obtin 30% reducere)

Sau asta:

http://www.marosbike.ro/preturi_BICICLETE_-_MTB_XC_Hardtail/Bicicleta_Focus_Northern_Lite_2010-2194.html

Aici ma atrage schimbatorul spate Shimano XT. Este peste Deore?

Componentele Deore XT sunt din gama superioara componentelor Deore si LX/SLX.

Focus Northern Lite 2010 este ceva mai bine echipata decat celelalte biciclete la care ai dat link-uri, dar e mult mai scumpa (procentual) si disponibila doar cu cadru de marime L (care iti este prea mare).