dansora

XC hardtail 1500 lei

Recommended Posts

Ca si pret sper ca obtineam reducerea de 25% acordata de catre vanzator.

Nu observasem ca este marimea L (multumesc Seb pentru atentie), o sa caut sa vad daca gasesc marimea M la alte magazine, cu slabe sperante.

Nu știu cât contează, dar Northern Lite 2010-2011 sunt promovate ca biciclete de damă, cu o geometrie a cadrului ușor modificată. Când iei o bicicletă SH, să zicem că nu ai altă opțiune, dar la una nouă...

Asa e, uitasem. Northern Lite au top tube-ul mai scurt. Din 2011 cei de la Focus au pus o denumire mai sugestiva la hardtail-urile cu cadru de dama (Focus Donna HT).

Iti recomand calduros sa te uiti dupa un SH. In general un SH bun la un pret bun nu se compara cu un entry level. chparea chai cu o oarecare uzura e mai buna decat aia noua dar de pret, greutatea cadrului si multe altele ar treui sa te conduca spre aceasta optiune. ( am avut bicla de fata mare si cand am vazut despre cei vorba am jurat ca nu mai cumpar de noua. Mai bine repar/ inlocuiesc ceva la una H dar buna decat sa trag la un entry level)

Nu ma pricep sa observ gradul de uzura la SH si am zis sa profit de reducerile oferite in aceasta perioada.

si eu mi-am luat recent una noua de la maros, o univega alpina ht-500 2011 care a costat 1400 lei, cred ca e si acum in oferta(costa inainte 2000 lei) cu o echipare buna. Cauta la ei poate o sa iti placa si ti-o cumperi.

A fost una din nominalizarile mele de mai sus.

Am vazut ca initial optiunea ta era Focus Highland Peak, care a fost motivul pentru care ai ales HT-ul 500?

pai bugetul meu era de 1500 si avand in vedere ca ht-500 a fost doar 1400 am zis ca merita ca are cate ceva in plus fata de focus highland peak, chiar daca highland peak costa atunci 1200, eu nu am vazut ca s-a ieftinit si am comandat ht-500, dar sunt multumit de cum arata si ce dotari are.

Se pare ca in acest moment ramane sa aleg intre Focus Highkand Peak (avantaj pret si schimbator spate Deore)si Univega HT-500 (avantaj frana disc, chiar daca e mecanica), dar raman deschis si la alte optiuni, mai astept cateva zile.

Focus Highland Peak o avea el deraiorul de pinioane Deore dar ca sa compenseze in minus are deraiorul de for SR Suntour, iar franele pe disc de la Univega HT-500 sunt Promax ( cam cele mai slabe ). La banii astia ar fi fost bine daca gaseai un Cube Aim la reducere dar din pacate se pare ca s-au terminat modelele pe 2011. Oricum decat cu frane pe disc proaste mai bine alegi Focus-ul.

Mai ales ca, fiind model 2011, ar trebui sa fie si o reducere substantiala.

Mi se pare ca pretul era acelasi si in sezon asa ca nu pare a fi nici o reducere

Focus Highland Peak o avea el deraiorul de pinioane Deore dar ca sa compenseze in minus are deraiorul de for SR Suntour, iar franele pe disc de la Univega HT-500 sunt Promax ( cam cele mai slabe ). La banii astia ar fi fost bine daca gaseai un Cube Aim la reducere dar din pacate se pare ca s-au terminat modelele pe 2011. Oricum decat cu frane pe disc proaste mai bine alegi Focus-ul.

Si eu m-am uitat la Cube Aim 2011, sa vad daca gasesc ceva oferte.

Astazi am probat un Focus Highland Peak, incantat de el.

sincer Sh-ul ala pare obosit ( cel putin schimbatorul spate e destul de vechi)

ideea e ca trebuie sa te gandesti la ce o folosesti. Daca vrei frane pe disc neaparat vei avea piese mai slabe la transmisie ca trebuie sa se compenseze cumva pretul. Sincer decat sa ai niste frane hidraulice Promax la care tot timpul va trebui sa reglezi ceva mai bine iti iei frane v-brake de calitate. adica o bicicleta mai ieftina cu transmisie deore cum e focus-ul din linkul tau si mai pui 200 lei si iti iei niste frane cu manete si caburi bune si nu ai treaba. ceva de la avid

Avid Single Digit 5

Avid Speed Dial 7

si cu niste cabluri.

Daca crezi ca o sa mergi mult pe munte si pe noroaie i-ati ceva cu frane pe disc ca sa ai butucii compatibili si poate la iarna cand sunt reduceri iti iei niste frane pe disc mai bune ( avid bb7 sau elixir 3).

Eu la inceput am avut frane pe janta si le-am folosit f bine dar la munte dar in viteza nu prea tineau si pe ploaie erau mai slabe.( am si 90 de kg)

Sfatul meu e sa cumpaeri focusul si un set de frane bune si nu ai treaba cu ea.

multumesc pentru raspuns

am citit un review pentru franele promax de pe univega 500 si nu am fost incantat deloc. Pe noroi si ploaie nu o sa merg niciodata (decat poate intamplator), deci imi sunt suficiente niste Vbrak uri bune. Si eu tot o echipare deore caut (cred ca ar fi super acel focus daca ar fi si redus)

pai nu are de ce sa nu fie redus, ca toate sunt la promotie...

Bafta la cumparat si la franat...

O fi Whistler-ul la pret redus, dar de pe site rezulta ca nu mai e disponibil decat in marimea S (marime care poate nu iti este buna).

Vezi ca Focusul (e din 2010, deci e la promptie!) ala exista doar in marimea S!!!

Iar daca nuti plac franele la Univega, poti sa cumperi altele, tot la promotie! Eventual vorbesti tot cu ei sa le schimbe.

Edit.

A observat Seb inaintea mea.

mai au doar asa ceva (cel 2011) Focus Highland Peak black 2011

se merita? schimbatorul spate este deore..............dar cam atat din cate am vazut eu

ca marime eu am cerut 18 (am 1.72) este buna?

Multumesc pentru raspunsuri

mi se pare foarte slaba ca dotari, daca nu gasesti nimic acum nu te grabi, o s agasesti ceva SH cu siguranta mult mai bun. O sa iti iei o biciclete noua numai ca sa iti iei si apoi te apuci sa bagi bani in ea dupa 6 luni. Asteapta daca nu au niciunde marimi.

Mai poti incerca pe kellysromania.ro acolo au multe modele ok....