dansora

XC hardtail 1500 lei

Recommended Posts

De parca daca cumperi un SH nu bagi bani in el.....

@adibrl, n-ai spus pentru ce vrei bicicleta! Daca e pentru plimbari ocazionale nu ai nevoie de "full Deore" si alte lucruri scumpe.

pai nu se compara schimbatul de pinioane, lant si poate cauciucuri cu schimbatul franelor pe disc, furca, manete....

pai nu se compara schimbatul de pinioane, lant si poate cauciucuri cu schimbatul franelor pe disc, furca, manete....

De ce crezi ca la un SH nu trebuie sa schimbi franele, furca, manete etc! Asta in cazul in care nu trebuie sa schi,mbi si cadrul! =:) =:) In fine, sa nu divagam, omul vrea sfaturi clare.

pai ziceam ca la 1500 lei poata sa gaseasca un Sh decent, adica la care nu trebuie sa schimbi tot de pe cadru. dar ai dreptate, eu mi-am zis parerea acum cateva posturi, sa vedem ce mai zic si altii ca nu prea se grabeste lumea cu sfaturi pe topicul asta....

mai au doar asa ceva (cel 2011) Focus Highland Peak black 2011

se merita? schimbatorul spate este deore..............dar cam atat din cate am vazut eu

ca marime eu am cerut 18 (am 1.72) este buna?

Multumesc pentru raspunsuri

Eu zic ca merita din plin 1200 lei.

Eu l-am luat cand era 1600 si nu mi-a parut rau nici o secunda.

Schimbatorul spate isi face datoria foarte bine, atata timp cat si tu ai grija de el sa-l cureti la timp,

la fel si cu celelalte componente din angrenaj.

Singura problema a fost la sa si la tija de sa, datorita greutatii mele (aprox 105 kg cand am luat-o)

mi s-au strambat tijele de prindere de sa, dar am schimbat si saua si tija de sa cu unele mai bune.

Alte upgrade-uri am facut la roti si frane pe disc (Avid BB7), dar m-am descurcat destul de bine si cu v-brake-urile din dotarea ei.

Am participat si la 3 concursuri cu ea si s-a comportat foarte bine, avand in vedere dotarile entry-level,

dar nici eu nu am fortat-o si mi-am atins telul propus de mine pt fiecare concurs.

Are dotări foarte proaste, cele mai de jos posibil, ca dealtfel toate Trek şi Giant din zona respectivă de preţ. Dacă ne spui un buget maxim şi ce vrei să faci cu ea putem face sugestii.

Orientativ, un clasament al dotărilor din zona de preţ pînă în ~2000 de lei, făcut după capul meu:

• Trek şi Giant sînt cele mai naşpa.
  • Kona, Felt, Merida, Univega pun componente un pic mai răsărite la acelaşi preţ, nu mult peste dar măcar nu-s cele mai de jos.
  • Cannondale, Focus scapă ocazional componente mai bune printre dotări dar în general dezechilibrează restul pieselor din cauza asta, sau reuşesc în cel mai bun caz să fie la fel ca cele de mai sus.
  • Cube, RAM (a nu se confunda cu Univega Ram), Magellan mi se pare că reuşesc să se descurce mai bine decît toate de mai sus, pun componente ok fără a dezechilibra.

Caut ceva pana in 1200 lei(asta e maxim maxim), utilizare principala = mers la servici. Ocazional iesit pe forestiere sau poteci light - deci nu o sa fie chinuita.

Initial ma orientasem la ceva mai ieftin, in genul : http://www.playbike....?id_produs=5469 . 2000 e mult prea mult pentru bugetul meu.. (oricum, numele topicului este "XC hardtail 1500 lei" :) )

daca vrei sa mergi la serviciu si ceva poteci light, nu pot sa nu iti recomand asta: http://www.chainreactioncycles.com/Models.aspx?ModelID=69513

viteze in butuc, aparatori ptr noroi si lant, furca telescopica, tija de sa cu suspensie, tot ce-ti doresti... si daca ii pui cauciucuri mai late (care merg puse) o sa poti sa iesi lejer de pe asfalt cu ea...

Am umplut aici de mesaje... pacat ca e asa scurt timpul de editare.

Asadar, am ramas la.. 1 noua (mai era un netzer mai ieftin dar evident e si mai slab calitativ):

http://www.playbike.ro/produs.php?id_produs=5473 - Neuzer Storm = 1260

Trek 3500 se pare ca e peste bugetul meu oricum. Ca si comparatie, Storm-ul are componente mai bune?

Ca si second, nu prea stiu unde sa caut si nici nu ma pricep deloc. Aici pe market sunt mai mult cursiere....

De asta second ce ziceti:

http://www.dirtbike.ro/bazar/biciclete-complete/64739-vand-bicicleta-cheyenne-fs-2500-le-full-xt.htm

Te ajută dacă la aia propusă de shine zici că e 29er cu aripi şi portbagaj? :)

Nu mi-e clar de ce "vrei MTB" şi aparent nici ţie. Dacă vrei să mergi prin oraş or să te ajute foarte mult accesoriile alea (aripi, portbagaj, lumini). Altfel n-o să mergi cu ea cînd plouă, cînd e ud pe jos, cînd e întuneric, cînd ai o geantă de cărat etc. Ca să nu mai zic de diferenţa între anvelope de 26" cu profil offroad şi cele de 28" cu profil şi mărime road, faptul că la angrenaj şi pinioane ai alte rapoarte mai adecvate pentru oraş etc. Ţi-o zic din perspectiva omului care a încercat varianta "MTB de oraş" şi e acceptabilă, dar tot la city-bike cu roţi de 28" am ajuns.

în fine. Dacă vrei musai MTB poţi să te duci liniştit şi mai jos, la asta. Cam singura diferenţă faţă de cele indicate de tine e furca, şi nu faci nicio afacere cu furcile cu suspensie ieftine băgate pe bicicletele low-end.

Altfel eu zic că nu are rost să cheltui 1200. Singurul caz cînd avea rost era dacă vroiai şi accesoriile alea în plus. (Mai găseşti exemplare şi prin magazinele noastre, cum ar fi asta sau, şi mai bine, asta, care nici nu-ţi bagă pe gît furcă cu suspensie.)

Orice ai lua, fii atent la mărimi, unele sînt disponibile doar într-o anumită mărime. Măsoară-ţi înălţimea şi lungimea piciorului între şezut şi talpă.

PS: Ceva SH şi luat fără s-o verifici sau probezi este loterie. Altfel acel Cheyenne arată bine şi e dotat mai bine decît orice ai putea lua nou, dar... Plus că dotările sînt complet overkill pentru ce vrei tu.

Pana la urma m-am hotarat la cea second. Am gasit printr-un prieten un service care sa o verifice inainte sa o cumpar .... sper sa fie ok.

Probabil este vorba de modelul 2012, cel dinainte fiind 2011. Iar reducerea se referă de obicei la exemplare dintr-o mărime sau culoare aparte, rămase ultimele, la care trebuie lichidat stocul.

Asta e, vine primăvara, începe sezonul, s-a cam terminat cu reducerile.

:D E fosta mea bicicleta; eu am vandut-o unui coleg de la job cu 900 lei, mie asta mi s-a parut un pret cinstit raportat la echipare / uzura / vechimea componentelor, si n-am vrut sa-mi bat joc de om. El pana la urma a vrut altceva si stiam ca voia s-o vanda mai departe, nu stiam ca deja a dat-o :) Cu alte cuvinte tipul ce o are acum la vanzare si-a pus un adaos de vreo 400 lei. :D

Strict referitor la bicicleta n-are probleme ascunse, nimic fisurat / crapat / etc., singura chestie e ca butucul spate nu cred c-o mai duce mult, maxim un sezon, erau destul de mancate conurile. Cadrul, rotile, franele si tevaraia sunt Ideal Boomax 2008, iar elementele de transmisie (pedalier, pinioane, schimbatoare) de pe o Merida Juliet 2010 (am facut un upgrade la bicicleta prietenei). Triggerele sunt noi, cele vechi erau tip combo si nu se pupau cu franele hidraulice.

Eu n-as da mai mult de suma de mai sus pe ea, dar e drept ca eu am vandut-o la inceputul iernii cand deja aparusera reducerile si puteai sa-ti iei una noua cu echipare similara pe la 1700-1800 lei.

Multumesc frumos,

Am vazut bicicleta si arata destul de rau, zgariata la greu, are joc mare la ghidon, freaca ambele frane pe disc, cauciucurile foarte uzate....

Se poate lua la 1100 de lei dar nu vad sa merite nici 900 la cum arata "acum"...

Zgariata era intradevar in mai multe locuri, chestii uzuale ce apar la o folosinta indelungata. In schimb de la mine a plecat in stare perfecta de functionare, a fost facuta bucatele si reasamblata, unsa, reglata... imi pare tare rau sa aud ca a ajuns in asemenea hal, si intr-o perioada scurta de vreme. :(

Vreau sa iau pentru prietena mea si am gasit o bicla SCOTT YZ 10 care este teoretic de street. Nu ar fi ok pentru plimbari usoare si xc foarte usor?

I-a placut ei cum arata :D

http://www.scott-spo...-voltage-yz-10- m/;jsessionid=E392ED1786DF9DAA9CD61B89DACA1A10

http://probike.ro/produse/street-dirt/scott-voltage-yz-10-2012-1886.html

E foarte grea, nu o recomand pt plimbari. Piese f slabe.

Uita-te la modelele de dama de la kellys pt mtb.