dansora

XC hardtail 1500 lei

Recommended Posts

Va salut! Sunt din Bucuresti si as dori sa imi cumpar un MTB, pe care sa il folosesc si aici prin buc, dar si la munte... ce imi recomandati?

Ca pret, sa se incadreze intre 1200-1800 lei, nu exclud varianta SH, dar sa fie bun de tot...

Multumesc!

Focus Highland Peak? Un bulion mai ieftin, 1kg mai usor. 8 viteze, aceeasi furca.

V-uri semnificativ mai bune decat frane Tektro pe disc care dupa primul sezon de dat lejer iti vine sa le arunci.

Parerea mea, hic!

De gustibus non disputandum, dar cred că s-a pripit un pic.

Adevarul este ca e mai "aratos" Rock Machine-ul decat Focus Highland Peak

si o spun eu posesor de Focus.

Dar daca are de gand sa se o bage pe munte (la modul serios) sau la concursuri v-a trebui sa faca unele upgrade-uri (mai ales la frane si furca)

Adevarul este ca e mai "aratos" Rock Machine-ul decat Focus Highland Peak

si o spun eu posesor de Focus.

Dar daca are de gand sa se o bage pe munte (la modul serios) sau la concursuri v-a trebui sa faca unele upgrade-uri (mai ales la frane si furca)

Se plimba doar oras...deci e perfecta pentru el!

Pentru oraş un MTB e chiar alegerea greşită... În fine, a cumpărat-o, s-o stăpânească sănătos şi să se bucure de ea.

salut am comandat de la maros http://www.marosbike.ro/preturi_BICICLETE_-_MTB_XC_Hardtail/Bicicleta_Focus_Highland_Peak_2012-4869.html cu 1200 ar trebui sa ajunga saptamana asta dar ma intrebam ce are diferit fata de modelul din 2011 http://www.marosbike.ro/preturi_/Bicicleta_Focus_Highland_Peak_black_2011-3205.html (nu ma prea pricep XD) si ce upgraduri ar trebui sa ii fac pe viitor si ceva sfaturi de intretinere

Eu am luat la fel acum un an modelul 2011. 2012 pare sa aiba mai bun pedalierul si schimbatorul de foi dar mai slab schimbatorul de pinioane. Eu am schimbat saua   iar cauciucurile sau  dus foarte repede. In rest super multumit de bicicleta mai ales la banii astia.

upgrade am facut la furca................dar asta este in functie de ce ii trebuie si ii place fiecaruia

Imi cer scuze ca postez aici, dar vreau sa cer parerea celor din zona sibiului, care cunosc traseele, despre ce bicicleta se preteaza pt mine. N-am mai mers cu bicileta de vro 12-13 ani, dar sper sa fie valabil proverbul ca nu se uita niciodata. Sunt in un mare sedentar si asta m-a adus la o greutate de 136kg la 1.96 inaltime si incept sa cred ca e cam mult. La biciclete nu ma pricep la date tehnice, dar vreau ceva care sa duca greutatea mea in primul rand si sa se incadreze in 1100lei. Atat am si dupa ce am citit o mare parte a forumului am ajuns pe siteul de la decathlon unde am gasit doua bicilcete care imi plac (vizual) si vreau sa va intreb care dintre ele merita si poate fi folosita de mine pe traseele adiacente sibiului dar si in oras pentru naveta la facultate.

http://www.decathlon.ro/RO/rockrider-5-2-2011-175330228/

http://www.decathlon.ro/RO/rockrider-5-1-c1-2011-175236538/#

Va salut cu stima,

Mr. Big

Vreau să sugerez o alternativă la MTB noi de buget 1500-2000: construirea din piese. Ştiu că în mod normal nu este o alternativă pentru că ce cumperi pe piese iese mai scump decât una nouă. Însă tocmai am făcut un calcul cu piese retail şi mi-a dat ~1250 pentru tot în afară de furcă şi cadru. Şi nu-s piese chiar naşpa, am încercat să pun unele mai răsărite, gen transmisie Sram X4, frâne Avid, cuvete Ritchey etc. Şi se poate reduce suma şi mai mult (sau spori calitatea păstrând suma) în perioadele de reduceri, sau luând unele componente la SH. De ~250 RON pentru furcă se poate lua un Surly rigid excelent, iar de încă 300-400 de lei un cadru decent (mai ales la SH). În concluzie: la ~1800 se poate construi ceva ce nu poţi găsi gata făcut pe piaţă în zona echivalentă de preţ.

Vreau să sugerez o alternativă la MTB noi de buget 1500-2000: construirea din piese. Ştiu că în mod normal nu este o alternativă pentru că ce cumperi pe piese iese mai scump decât una nouă. Însă tocmai am făcut un calcul cu piese retail şi mi-a dat ~1250 pentru tot în afară de furcă şi cadru. Şi nu-s piese chiar naşpa, am încercat să pun unele mai răsărite, gen transmisie Sram X4, frâne Avid, cuvete Ritchey etc. Şi se poate reduce suma şi mai mult (sau spori calitatea păstrând suma) în perioadele de reduceri, sau luând unele componente la SH. De ~250 RON pentru furcă se poate lua un Surly rigid excelent, iar de încă 300-400 de lei un cadru decent (mai ales la SH). În concluzie: la ~1800 se poate construi ceva ce nu poţi găsi gata făcut pe piaţă în zona echivalentă de preţ.

Ma poti ajuta cu un wishlist de la MAROSBIKE cu buget de 1500 lei  ? Nu vreau ritchey , e bun si BBB ...

Merci .

Salutare,

Sunt si eu in cautarea unei biciclete pentru iesiri ocazionale in weekend prin padure sau trasee offroad moderate. Bugetul e de maxim 1500 RON si as vrea sa ma orientez catre ceva nou. Sunt convins ca in banii astia nu gasesc ceva foarte bine echipat, de aceea as vrea ceva cat de cat calitativ.

Din cate am studiat eu putin, cam cea mai buna alternativa ca si echipare ar fi B'TWIN Rockrider 500. Parerile legate de ea sunt cam impartite, unii o lauda altii dau cu ea de pamant. De aceea daca sunt ceva posesori pe aici poate pot scrie niste impresii. E clar ca la banii astia e cam ciudat sa fie echipata cu frane pe disc, deci ma astept sa nu fie foarte bune. De asemenea schimbatoarele desi sunt dintr-o clasa decenta, nu par a fi foarte laudate ca si precizie sau viteza. E o alegere buna sau ce alte alternative am in bugetul asta?

Tot de o recomandare asemenatoare am nevoie si pentru prietena mea, dar in cazul ei bugetul e de maxim 1300 de RON.

RR 500 e cam ce poti gasi mai bun in maxim 1500 de lei. E chiar 1300, iar pentru asta vine cu 3x8 viteze, jenti duble, echipare SRAM x4. Merita.

Pentru ea poti lua la fel, iar daca din motive estetice nu vrea, poti sa-i iei si RR 340 (Ca vine in diverse culori).

Salutare. In ultima vreme m-am uitat si eu dupa o bicicleta in limita a 1500 de lei, pe care o voi folosi pentru parcuri si iesiri ocazionale pe dealuri si drumuri de tara. Nu vreau ceva cu pretentii si sunt constient de limitarile clasei acesteia de pret.

As vrea sa aleg intre RockRider 500 (http://www.decathlon.ro/mtb-sport/8293150-btwin-mtb-rockrider-500-1.html) si Univega Alpina HT-300 (http://www.marosbike.ro/mtb-xc-hardtail/bicicleta-univega-alpina-ht-300-2012-negru-galben.html) . Alpina-ul l-am gasit la 1100 de lei, asadar diferenta ar fi de 200 de lei intre ele. Care model ar fi mai recomandat? Dpmdv, vad avantaj pentru RR faptul ca se poate achizitiona cu cardul, se poate vedea in Decathlon si i se pot monta aparatori. Alpina-ul ar veni de la Cluj si nu stiu sigur daca il voi putea proba intial prin Bucuresti, dar pretul mai mic ma atrage. La componente insa nu ma pricep mai deloc.

Ca idee, pentru mine, care am circa 1.85 cu 73 de kilograme, m-am orientat spre un cadrul de circa 50 cm. Iar pentru prietena mea, la 1.75 cu circa 65 de kilograme, spre un cadrul de 45 cm. Gresesc? Inca nu am reusit sa le probez, asadar concluziile nu le-am tras inca.

Multam in avans pentru sfaturi si pareri.

Daca nu ma înșel cei de la BikeXCS aduc de la Maros și de obicei au Univega prin magazin.
Parca au si card cu rate dar mai bine le  dai un telefon.

Rock Rider 500 mi se pare alegerea mai buna pentru ca are 8 pinioane pe caseta fata de 7 pe filet cate are Univega.

Si la frana RR sta mai bine. Univega nu are nici macar prindere pe cadru pt. frana pe disc.

Schimbatoarele functioneaza mai bine la RR.

RR este mai usor de upgradat. 

Revenind la intrebarea mea de mai sus, se pare ca in Decathlon-ul din Sibiu e la oferta Rockrider-ul 5.3 modelul 2012 la 1550 de lei. Din cate vad acesta are niste avantaje evidente fata de Rockrider 500, cum ar fi cauciucurile Hutchinson Python, franele HAYES MX5, schimbatorul spate SRAM-X5 cu 9 viteze si furca de 100mm blocabila. Singura mea problema e legata de faptul ca schimbatorul fata e un Shimano Tourney (Shimano C050). E acesta un dezavantaj major? Merita sa cumpar 5.3-ul in detrimentul la 500?

Mersi anticipat.

Merita, schimbatorul Tourney pe fata nu e o problema. 

Salut in primul rand. Fiind prima mea postare pe acest forum si un incepator in ale ciclismului e posibil sa pun intrebari prostesti. Referitor la Rockrider 500, bugetul meu este cam acelasi ca al colegului nostru 1000-1300 ron si nu stiu ce MTB sa-mi aleg. Daca ar fi sa aleg RR500 ce dimensiune ar trebui L sau XL avand in vedere ca am 1.86 inaltime si 90 kg. Sau daca aveti alte sugestii de MTB-uri in acesti bani. Multumesc anticipat pt ajutor

La banii astia si nou nu prea ai alte variante bune. Acum RR500 se afla in ipostaza de cea mai buna bicicleta ieftina si cu "aptitudini" de MTB. Ceea ce acum cativa ani denumeam generic "bicicleta de 1000 de lei".

Marimea L e buna pentru inaltimea ta.

Multumesc mult pt raspuns. Aveam o mare dilema legata de dimensiune. Cel de la Decathlon imi zicea ca mi-ar prinde bine un XL dar nu exista pe stoc in toata Romanica noastra, am sunat si in toata Ungaria dar nici acolo nu au si nici nu vor primii in urmatoarea luna. Stau de doua saptamani pe ganduri fiindca nu am avut curaj sa-mi iau un L , ca totusi poate imi este mica :)

Incaleca bicicleta si ar trebuie sa ai 5-8 cm intre corp si bara superioara a cadrului. Vezi sa nu ai niste pantaloni prea largi

Aici depinde si de lungimea piciorului pe interior.

XL cred ca merge de la 1.88 incolo.