dansora

XC hardtail 1500 lei

Recommended Posts

Eu as zice ca nu. De la Devron merita doar gama de la Riddle in sus (de la 2200 lei incolo).

Salutare,

Caut şi eu un hardtail pentru oraş şi ceva evadări prin afara lui. Bugetul de maximum 2200 lei.

Am pus ochii pe un Cube Aim Disc 26" (2014) dar am înţeles că e scump pentru ce oferă.

Apoi am auzit de Cross (GRX - 7, 8, 9, nu înţeleg numerotarea lor, sau GRIP 124).

Spre ce să mă orientez? Am 1.75 si 70 kg.

Mulţumesc.

Orienteaza-te spre asta: http://www.decathlon.ro/mtb-sport/8293188-btwin-mtb-rockrider-520-1.html

Ofera mai mult decat celelalte, la pret mai mic. Stiu, o cam recomandam toti drept alegerea cea mai buna cand e vorba de un MTB pt incepatori, dar alta mai buna nu prea e.

Iar de restul de bani din bugetul alocat iti iei casca, manusi, camera de rezerva si pompa.

Am dat o fugă până la Decathlon că stau aproape. Într-adevăr, nu arată rău şi e uşoară. Am totuşi o reţinere, dar cred că din cauză că nu prea aud "Rockrider" alături de numele mari.

Dacă era împreună cu numele mari era cu vreo 30% mai scumpă.

Btwin nici nu intenționează să fie perceput ca un brand premium.

Nu-ți face probleme din cauza asta.

Cele subliniate mai sus :)

Uita-te sa nu fie cadrul zgariat/ciobit de la transport. Pt reglaje de schimbatoare oricum trebuie sa revii dupa vreo 2 saptamani, pana se mai intind cablurile.

Iar pentru sa, mansoane si pedale... tine de preferinte. Pedalele standard sunt mereu slabe, orice bicicleta ai lua. 

Salut! Eu zic RR500, pentru toate indicatiile mentionate, cu exceptia saritului de borduri. Aia se exclude. 

M cred ca ar merge, trebuie sa o incaleci la fata locului si sa ai 5 cm intre corp si bara superioara a cadrului.

Cele subliniate mai sus :)

Uita-te sa nu fie cadrul zgariat/ciobit de la transport. Pt reglaje de schimbatoare oricum trebuie sa revii dupa vreo 2 saptamani, pana se mai intind cablurile.

Iar pentru sa, mansoane si pedale... tine de preferinte. Pedalele standard sunt mereu slabe, orice bicicleta ai lua. 

Sper că nu sunt agasant, am mai găsit aşa ceva la reducere: http://www.bikexpert.ro/biciclete_1/bicicleta-devron-riddle-h2_5788_40079.aspx

Cum ar fi comparativ cu 520?

RR520 are furca mai buna, in rest Riddle e mai buna la toate. 

N-am "stors-o" decat pe sosea, abia astept s-o duc la munte [emoji5]. Pana atunci, caut un MTB si pentru mandra mea. M-am uitat la modele de dama pana in 2000 de lei si toate au echipare cam slaba. S-ar potrivi oare 520-ul pentru o fata? Mi se pare ca seat tube-ul (teava in care intra tija seii, nu?) este destul de scurta, la o marime mai mica cred ca i-ar fi confortabila.

In principiu un S ar trebui sa-i fie bun (presupun ca se incadreaza undeva la 1.60 m inaltime).

Deci un RR520 n-o tenteaza din cauza culorii, presupun. Cat de mult/tare estimezi ca o sa o foloseasca?

Ma gandesc ca nu are rost cheltuiala, daca e usoara si o sa se dea ocazional si lejer. 

Poti sa-i iei si RR340: http://www.decathlon.ro/mtb-timp-liber/8302231-btwin-mtb-rockrider-340-c4-1.html

Nu o tenteaza ca e baieteasca, nu neaparat culoarea. O s-o foloseasca si ea pe trasee offroad/de munte, de aceea caut ceva potrivit. Altfel era mai usor.

Asta cu bicicleta de dama cu bara superioara plasata mai jos e o chestie care a ramas din vechime, ca sa poate incaleca/descaleca doamnele cu fuste mai "estetic".

Altfel, bicicletele care chiar sunt de dama tin cont de lungimea top-tube, de inaltimea ghidonului, de grosimea mansoanelor si lungimea manetelor de frana.

Eu as lua mai degraba Merida. Fie si numai pentru pinionul ala mare de 32, poate fi important.

Salutare tuturor!

Doresc si eu un sfat in legatura cu achizitionarea unei biciclete.

Buget cam 1500 ron.

Nu doresc sa iau ceva SH pentru ca nu prea ma pricep si nu vreau sa iau teapa la piese.

O sa o folosesc sa ma plimb prin parc.

Mai exact vreau sa slabesc :D.

Am 1.77m si vreo 100kg.

Multumesc.

Bine ai venit!

Vestea buna e ca exista in banii astia o biciclete decente pentru scopul mentionat:

http://www.decathlon.ro/biciclete-trekking/8202746-bicicleta-3-riverside-barbati-1.html (de oras si drumetii usoare in jurul lui).

Vestea rea e ca nu prea o sa ai spor la slabit doar prin plimbari usoare in parc cu bicicleta. Ar trebui sa dai zilnic ture de Herastrau, insumand minim 20 km, apoi sa mentii un 40 km pe zi (o data la doua zile). Deci trebuie sa ai grija si la ce mananci. De asemenea, mare grija sa nu mananci "in compensatie" cand ajungi acasa dupa tura de bicicleta, mai ales seara!

In weekend poti incerca o tura mai lunga, dupa ce treci de perioada initiala de antrenament si reglare a pozitiei finale pe bicicleta (adaptare la sa, pozitia ghidonului si a manetelor).  

Salut,

Momentan ca xc<1500 inclin spre Rockrider 520. L-am gasit sh la pret foarte bun chiar sub 1000. Intrebarea este, ce alte optiuni mai am? 520 e "destul de bun" pentru un incepator care vrea sa se dea cu el prin padure/coborari/etc? ( evident nu extrem ca nici nu poti ca incepator asta dar intreb daca e bun ca sa invat cu el; nu prea-mi place furca aia din cate am auzit... )

Are rost sa ma orientez mai sus? Pot gasi ceva cu rockshox sau ceva similar?