4ad

Amorțeală în zona inghinala

Recommended Posts

da, exact

edit: eu stiam ca te poti abate de la orizontala daca stii ce faci, dar ca punct de plecare e bun. Si pana la o sa noua, e mai ieftin sa mofici pozitia actualei.

Hai să mutăm posturile astea într-un thread existent...

• Upvote 1

incearca sa dai saua mai in fata si ai grija sa fie paralela cu solul

si daca se depasesc reperele trasate pe sa privind prinderea e o problema grava? nu trebuie asezata mai intii bicicleta paralela cu solul si apoi saua? (cum stiu daca bicicleta este paralela daca am toptube inclinat?)

cum stiu daca bicicleta este paralela daca am toptube inclinat?

Se calculeaza foarte simplu : cos (tg alfa) x sin beta,unde alfa este numarul de la pantof si beta este numarul pinioanelor Daca dupa calcululul asta ai ambele roti pe un sol orizontal inseamna ca ai calculat bine. Daca pui o nivela pe sa si bula e la mijloc inseamna ca si saua e orizontala. :blink:

• Upvote 1

Bun, pai hai atunci sa pun bicicleta cu o roata pe sol si cu aia din fata pe un scaun si sa reglez saua paralel cu solul... cind pun bicicleta pe sol mergi tu pe saua aia reglata asa? [-X

Am intrebat asta deoarece nimeni nu a spus si ca bicicleta trebuie sa fie asezata mai intii ea paralela cu solul si doream sa stiu unde puneti voi cumpana ca sa aflati daca este paralela.

nu trebuie asezata mai intii bicicleta paralela cu solul si apoi saua? (cum stiu daca bicicleta este paralela daca am toptube inclinat?)

=P~ :-? #-o =))

bicicleta asezata cu ambele roti jos e intotdeauna "paralela" cu solul, nu conteaza tipul cadrului. Hai ca mi-ai facut dimineata mai placuta.

Imagine postată Imagine postată Imagine postată

mai multe in articolul asta.

Sau nu. O roata poate fi pe alta elevatie, bordura sa zicem.

Ambele roti trebuie sa fie pe o suprafata plana. Podea spre exemplu.

Nici in cazul asta nu este paralela cu solul, nu bicicleta! Decat daca ai cadru cu unghiuri drepte :D

Dar saua poate fi adusa la pozitia paralela cu referinta(adica podeaua) folosind o nivela. :)

Atunci sa inteleg ca pot regla pozitia seii pe o suprafata inclinata de citeva grade? Nu e corect dupa parerea mea. Important e ca si cursiera sa fie paralela cu solul (cauti o suprafata orizontala nu plana). Aici stiu ca nu am gresit cu nimic asa ca hai sa depasim momentul, fiecare crede si face cum vrea, eu stiu ca nu gresesc. Am intrebat retoric pentru ca multi nu tin cont de suprafata pe care sta bicicleta, pun cumpana si regleaza saua dupa bula; din partea mea n-au decit sa faca asa. >:D<

Pina la urma se intimpla ceva daca depasesc reperele de pe tijele seii cu maxim 1cm?

Important e sa te simti tu bine ,nu semnele...:)

In principiu se pleaca de pozitia orizontala ,dar fiecare e liber sa-si ajusteze pozitia cum se simte el mai bine.

Dar saua poate fi adusa la pozitia paralela cu referinta(adica podeaua) folosind o nivela. :)

Atunci sa inteleg ca pot regla pozitia seii pe o suprafata inclinata de citeva grade? Nu e corect dupa parerea mea. Important e ca si cursiera sa fie paralela cu solul (cauti o suprafata orizontala nu plana).

cu nivela vezi care e inclinatia podelei pe care sta bicla cat si a seii si reglezi saua sa aiba aceeasi inclinatie cu podeaua ;)

Adi, nu te intereseaza decat sa fie plana suprafata. Atat!

Saua o poti alinia si daca bicla este cu rotile pe un perete. :)

Singurul element necesar este ca referinta sa fie plana.

de acord ca trebuie sa fie plana, dar nu nu trebuie sa vezi si daca planul e orizontal sau nu si in caz ca nu este atunci si saua sa aiba aceeasi deviatie? :-?

daca peretele meu e ca la turnul din Pisa atunci nu degeaba reglez saua vertical ca ea nu va fi paralela cu peretele?

Exact asta am spus si eu, nu pentru mine ci ca o completare. Daca s-a inteles ca eu nu stiu sa-mi reglez saua atunci s-a inteles gresit. Eu intreb daca pentru a muta saua mai in fata/spate pentru a avea o pozitie corecta si a evita amortelile neplacute e gresit daca se depasesc insemnele de pe sinele seii.

Eu intreb daca pentru a muta saua mai in fata/spate pentru a avea o pozitie corecta si a evita amortelile neplacute e gresit daca se depasesc insemnele de pe sinele seii.

Eu am facut asta, am dat saua la maxim in fata, depasind semnul stop de pe sina. Am strans-o ca de obicei si dupa vreo 5 km, pur si simplu s-a desfacut surubul care tine sinele si a inceput saua sa se plimbe fata spate. E posibil sa fi impins prea in fata totusi saua si sa fi prins un pic din curbura sinei, nu sunt sigur.

Cert este ca de atunci nu mai depasesc insemnele STOP de pe sine. Am lucra la pipa.

Deja am pipa de 90mm, nu o mai schimb. Interesant e sistemul de prindere, nu am tija de sa (cursiera este din carbon) iar saua vine prinsa pe un dispozitiv care are doua gheare si doi cilindri. In cartea seii nu se spune care ar fi limita de montare (sau cum se monteaza corect pe diverse siteme de prindere) insa in pozitia asta anterioara toate semnele ar corespunde: gradatiile sint pe gheare iar cilindrii sint pe STOP. Sinele sint si ele din carbon, am pus la un moment dat niste poze si poate ar fi ok daca as pune altele pentru edificare. Si pe mine ma curenteaza chiar cu doua rinduri de pantaloni cu bazon, iar acum dupa 3 zile de la ultima tura cind m-am urcat in sa cu blugii pe mine m-a cam durut...

Lăţimea seii e corespunzătoare bazinului tau?

Am citit pe tema asta dar din pacate cind comanzi un model de sa se spune lungimea si latimea insa nu si unde anume e latimea optima pentru oasele bazinului.

Stiu de masuratori dar nu am verificat, mi-a placut saua asta si am luat-o, este asta:

http://www.bike24.co...7;product=19706

in varianta pe alb. Acum, oricare sa are in mare o forma triunghiulara si modificind pozitia pe ea ar trebui sa gasesc o pozitie optima, nu? Latimea la nas este mica iar spre spate este mare, pe undeva ar trebui sa fie pozitia corecta, nedureroasa. Imi dau seama ca e putin mai tare insa fata de fosta Stratos care era mult mai groasa nu sint diferente mari. Mai e posibil sa fie din cauza folosirii la intervale mai lungi (cca o saptamina) si nu se acomodeaza zona...

De aceea as da putin saua mai in fata si as mai pune un chilot cu bazon pe sub echipament ca unul singur pare ca nu e suficient.

Pe mine ma doare in zona perineului daca am sa prea moale , daca am sa tare si dreapta nu am nici o problema . Conteaza foarte mult si lungimea cadrului , pipei sa iti fie pe masura . degeaba ai sa buna daca stai prea intins .

In pozitia actuala a seii privirea este in fata butucului rotii fata, zic eu ca acest cadru este ok; m-am urcat pe un Canyon marimea 56 si stau intins rau de tot pe el.

Cred ca voi muta putin mai in fata saua, caut o suprafata perfect plana (in casa cred ca e cea mai buna solutie) apoi folosind cumpana reverific pozitia (eu asa am facut prima data cind am scos saua din cutie si am montat-o.

In legatura cu privirea, foarte empiric, ea trebuie sa se alinieze cu varful pipei si butucul din fata. Asa umbla vorba din batrani... La MTB e simplu ca ai o singura pozitie, la cursiera sa se alinieze in pozita pe care o folosesti cel mai mult (cu mainile in drop-uri/pe manete/pe ghidon sus).

Stiu ca trebuie sa fie in linie insa depinde si de pozitia pe cursiera dupa cum ai mentionat; sint situatii cind stau foarte putin mai in fata.

Offtopic: cine e in avatarul tau? Mereu ma binedispune figura...