ionut-daniel

XC hardtail 4000 lei

Recommended Posts

Salutare

Apelez la ajutorul vostru in scopul luarii unei decizii in ceea ce priveste achizitionarea unei XC Hardtail. Buget maxim: 4.000 RON.

Momentan m-am oprit asupra a trei modele:

CUBE: http://www.x-sport.r...-comp-2011--631

CANYON: https://www.canyon.c...ike.html?b=2052

FOCUS: http://www.x-sport.r...ress-ht-10--922

Din punct de vedere strict al dotarilor tehnice voi care considerati ca ar fi cea mai recomandata pentru: innamolit, cutreierat paduri, drumuri pietruite si goana pe asfalt?

EDIT: Orice alta propunere este binevenita.

Dintre cele trei, as merge pe Canyon Yellowstone 5.0 .

• Upvote 1

Clar Canyon.

Pe Canyon nu-i bate nimeni la dotare/preț clar, am Cube dar nu e chiar acolo, doar sa fi atent la geometrie si sa alegi mărimea corect.

Canyon l-e umbreste pe celelalre doua,de departe este numarul unu.

E singura optiune la care eu m-as opri sa o cumpar.

Spor la cumparare si pedalare usoara.

sa mai zic si io ca tot canyon as alege? mai e nevoie?

Mărește un pic bugetul și ia un Grand Canyon 6.0

Salut! Si eu as vrea sa-mi cumpar Canyon. Nu stiu daca sa-mi iau 0.4 sau 0.6. Pentru 0.6 ar trebui sa mai strang niste bani. Banuiesc ca cel care face diferenta mai mare intre cele doua ar fi cadrul. Dar pentru mine care nu particip la concursuri, ci mai mult ma plimb pe la munte, drumuri forestiere, etc. merita sa-mi iau 0.6? Voi cum ati face? Multumesc pentru sugestii.

Care e numele complet? Eu nu imi dau seama despre ce modele intrebi. Canyon Yellowstone 4.0 si Canyon Grand Canyon AL 6.0 ? Mie best buy (dintre hardtail-urile Canyon) mi se pare alt model si anume Canyon Yellowstone 5.0.

• Upvote 1

Exact. La ele ma refeream: Canyon Yellowstone 4.0 si Grand Canyon 6.0.

Interesant. Yellowstone 5.0 n-o luasem in considerare. De ce spui ca ar fi cea mai buna afacere? Detaliaza putin te rog. M-ar ajuta sa ma decid.

Merci!

1. Canyon Yellowstone 5.0 costa cu 150 euro mai mult decat Canyon Yellowstone 4.0 (850 euro vs. 700 euro). Aceasta diferenta merita platita din urmatoarele motive:

- furca mai buna (Reba cu Motion Control vs. Recon cu TurnKey) - pentru detalii, cauta discutiile despre furci de pe forum;

- angrenaj Hollowtech II vs. angrenaj Octalink (ce inseamna asta gasesti in alte locuri pe forum);

- butuci roti Deore vs. Alivio (aici nu e foarte mare diferenta calitativa, dar exista);

- 12,05 kg vs. 12,5 kg (nu e extraordinar, dar e sesizabil).

2. Canyon Yellowstone 5.0 (850 euro) vs. Canyon Grand Canyon AL 6.0 (1.000 euro). Aici mie nu mi se pare sa fie clar justificata plata celor inca 150 euro in plus, din urmatoarele motive:

- Furca este aceeasi (una din principalele componente la un hardtail).

- Ambele au angrenaje Hollowtech II.

- Exista diferente la cateva componente (de genul derailleur fata Deore vs. SLX), dar echiparea de pe Yellowstone 5.0 este deja rezonabila, nu e vorba de un salt calitativ gen Tourney -> SLX. Pe scurt, primesti componente clar mai bune, dar nici cele de pe Yellowstone 5.0 nu sunt de aruncat, isi fac treaba rezonabil.

- Faptul ca cea mai scumpa (Canyon Grand Canyon AL 6.0) e cu transmisie 3x10 (fata de 3x9 Yellowstone 5.0) eu il vad mai degraba ca pe un dezavantaj (cauta de exemplu un pret de lant 10-speed si compara cu preturile lanturilor 9-speed).

- Cadrul cu prindere postmount pentru etrier pe mine nu ma incanta (daca strici filetul, cam arunci cadrul). Prinderea IS mi se pare a fi preferabila din acest motiv - e mai greu de deteriorat din neatentie (in cazul IS, daca strici filetul, inlocuiesti doar un adaptor de 15 euro, nu intregul cadru). Stiu ca exista solutii de reparat filete deteriorate (gen Helicoil), dar prefer sa nu ajung acolo.

• Upvote 2

cauta de exemplu un pret de lant 10-speed si compara cu preturile lanturilor 9-speed

preturile sunt aceleasi la aceeasi gama. normal ca un lant deore e mai ieftin, dar un lant xt de 9 si de 10 e cam la fel. apoi, cu 9 viteze risti sa nu mai gasesti in curand piese de schimb de calitate. e aceeasi discutie ca la trecerea de la 8 la 9, cine a avut xt pe 8 a fost nevoit dupa aia sa mearga cu pinioane si lanturi alivio.

Cadrul cu prindere postmount pentru etrier pe mine nu ma incanta (daca strici filetul, cam arunci cadrul). Prinderea IS mi se pare a fi preferabila din acest motiv - e mai greu de deteriorat din neatentie.

Nu ai cum sa strici filetul pentru ca pe post mount nu e nevoie sa strangi suruburile ca paysanu' si poti chiar lejer sa folosesti suruburi de aluminiu fara sa se foarfece.

HG73 e un lant 9-speed bun si ieftin (10 euro). Nu e nevoie de ceva mai scump.

Componente 9-speed de nivel rezonabil se vor gasi multa vreme de acum inainte.

Aia cu filetul care nu se strica deoarece il strangi cu grija e din categoria "iarna nu-i ca vara". Se mai intampla si accidente, mai sunt oameni neatenti, etc.

• Upvote 1

Va multumesc frumos, in special lui Seb pentru raspunsul detaliat! Apreciez ajutorul.

Am o intrebare legata de cele 2 furci de pe Canyon Yellowstone - Reba dual air si respectiv Grand Canyon - Reba RL - care e diferenta dintre cele 2 ? Care e mai buna ?

Cred ca o sa imi iau Yellostone 5.0. Sunt doar un amator care vrea sa se apuce de ceva miscare, in plus orice bani pe care trebuie sa-i adaug sunt un efort in plus. Merci!

Oricum au preturi foarte bune ,poate cele mai bune, astia de la Canyon .

Cadrul de pe grand 6 cred ca e semnificativ mai usor decat cel Yellowstone.

Mulți ar da 150€ ca să scape de 900 grame și să câștige și puțină calitate, deși nu mai era necesar.

Cadrul Canyon Grand Canyon AL, conform producatorului, are 1486g (nu e precizat la ce marime).

La Yellowstone nu e data greutatea cadrului, dar tipic un cadru entry level din aluminiu are 1950g la marimea 18".

Bicicleta Canyon Yellowstone 5.0 ar avea 12.05kg, iar Canyon Grand Canyon AL 6.0 11.15kg, dar o parte din diferenta probabil ca provine de la componentele ceva mai usoare, nu e in intregime de la cadru.

• Upvote 1

Poate ca si inca 150 EUR pentru Grand Canyon AL 6.0 se justifica, o scadere de aproape 1 kg a intregii biciclete.

• Upvote 1