ionut-daniel

XC hardtail 4000 lei

Recommended Posts

Stevens e cu 50 de eoro mai scump ca yellowstonul 5.0 , si parca suna mai bine RS Reba fata de Sr Suntour Epicon

Da ... dar mai sunt doua MICI amanunte ...

1. Din ce stiu eu Canyon nu au dealer in Romania , deci costul cu transportul pentru o bicicleta va fi de cel putin 50 Euro .

2. Daca nu exista dealer in Romania , cine asigura garantia ?

3. Pentru mine personal , conteaza si design-ul , iar Canyon-ul , chiar daca e mai bine echipata , parca e facuta din topor ...

dar cum eu mereu tind sa exagerez , sa tina cont de sfatul meu cine vrea, cine nu sa ma ignore ;)

Cmon, e super curat designul si are tot felul de chestii: head conic, tube maximus, prindere directa pentru frana pe spate, prindere in suruburi pentru schimbatorul fata, seat stay-urile subtirele si elegante (tot odata mai comfortabile cica), rutare interna pentru cabluri si inca una facuta finut, vopsea mata.

Daca pentru tine design inseamna color scheme complicat, pot sa-ti inteleg opinia.

Canyon nu prea foloseste dealeri, deci putei sa fii si in Austria ca tot nu cred ca o luai din magazin. Chiar si cu 50euro in plus tot e foarte competitiv pretul.

Esti greu de ignorat, dar daca vrei sa faci un exercitiu, poate ignori tu :)

Da ... dar mai sunt doua MICI amanunte ...

1. Din ce stiu eu Canyon nu au dealer in Romania , deci costul cu transportul pentru o bicicleta va fi de cel putin 50 Euro .

2. Daca nu exista dealer in Romania , cine asigura garantia ?

3. Pentru mine personal , conteaza si design-ul , iar Canyon-ul , chiar daca e mai bine echipata , parca e facuta din topor ...

dar cum eu mereu tind sa exagerez , sa tina cont de sfatul meu cine vrea, cine nu sa ma ignore ;)

1. Da, Canyon nu are niciun dealer in lume. Insa are doar centre de service in Franta, Anglia, Spania, Olanda, Portugalia, Italia, Danemarca, Suedia, si bineinteles, Germania, unde exista si fabrica + showroom. Costul transportului este 38.40 + 16.90 cost bikeguard = 55.30 Eur total.

2. Garantia este asigurata de producator: 2 ani de zile la piese, 6 ani la cadre.

3. Iti inteleg punctul de vedere, insa, cred ca atunci cand e plina de namol mai putin conteaza aspectul estetic (daca la asta faceai referire). In plus de asta am vrut ca in banii astia sa conteze mai mult ce e "sub capota". Alegerea mea a fost facuta (asa cum am mentionat si la inceputulul thread-ului) strict din punct de vedere al dotarilor.

O bicicleta cu design + dotari, ar fi fost dincolo de posibilitatile mele financiare. Deci, eu unul sunt multumit de Yellowstone-ul 5.0.

Felicitari, e o decizie pe care as fi facut-o si eu. Frumusetea e alta pentru fiecare. Prefer simplitatea Canyon intr-o vreme cand multe firme fura ochii cu briz-brizuri.

Cadrul de pe grand 6 cred ca e semnificativ mai usor decat cel Yellowstone.

Mulți ar da 150€ ca să scape de 900 grame și să câștige și puțină calitate, deși nu mai era necesar.

Personal, aş vrea să slăbesc curand (poate chiar pedaland) vreo 10 kg de la 85 cate am acum. Atunci va fi si bicicleta mai usoara :)

Personal, aş vrea să slăbesc curand (poate chiar pedaland) vreo 10 kg de la 85 cate am acum. Atunci va fi si bicicleta mai usoara :)

Artistule :) cred ca doar tu vei fi mai usor :)

Artistule :) cred ca doar tu vei fi mai usor :)

Normal Ionuţ, dar suit pe bicicleta nu mai conteaza cine e mai usor Imagine postată

De la plimbari prin parc am trecut si la maratoane si pana acum am facut doar traseul mediu de la Maratonul Vinului si de la Surmont .

Acum am un Rockrider 5.2 luat anul trecut care si-a facut treaba. La Surmont am cam simtit ca am fortat franele si ca nu si-au facut treaba excelent asa ca ma gandesc la varianta pe disc .

Ma gandesc in 1-2 luni sa fac un upgrade care sa ma motiveze si la mai multe ture si sa imi asigure si extra siguranta .

Imi place cum arata Grand Canyon Al 6.0 dar in zona asta de buget vad ca mai sunt destule alte variante (de exemplu Cube LTD PRO 2011 - http://www.cube.eu/e...black-anodized/)

Vreau sa-mi iau ceva care sa fie ok si in timp ca nu o sa fac investitia asta in fiecare an.

La Cube vad ca are remote lockout. Este un avantaj care sa faca diferenta? Sunt deschis si la alte variante , acum vreau sa ma documentez bine si sa aleg dupa.

Multumesc,

Alex

schimbator vad ca are Deore XT , fara Shadow. Care e diferenta?

Din cate stiu , shadow se refera ca are patina de carbon si e bagata "mai inauntru" pentru a o proteja de eventuale lovituri.

La Shimano doar XTR are patina de carbon.

@alibaba: XT-ul de 10 viteze e doar Shadow, unde scrie că ar fi fără?

Canyon-ul e mai bine echipat; eu cred ca are si remote lockout, dar poți trimite un mail să te asiguri.

Pentru Canyon sa te uiti la availability la ei pe site, pentru ca s-ar putea sa nu-ti convina timpul lung de asteptare. Eu am un Canyon, dar initial vroiam alt model pana cand mi-am dat seama ca dura vreo 6 saptamani pana mi-l trimiteau.

"Shadow realizes an extra thin profile to minimize the chance of getting hit by a rock, a tree trunk or whatever else lies waiting on the trail. Furthermore it features an increased vertical stability to prevent hitting the chain stay in very bumpy terrain."

Adica are un profil mai subtire, deci scad sansele sa fie lovit de crengi si pietre, si in acelasi timp, are arcul mai tare si nu mai loveste in cadru. Niste avantaje care, zic eu, fac sa merite diferenta de bani.

Sursa: Shimano XTR "Shadow"

Deci Shadow ramane varianta mai buna :)

Deore XT , fara Shadow , avea varianta Cube LTD Team 2011.

Grand Canyon Al 6.0 vad ca se livreaza fara pedale. Ar trebui sa le comand tot de la ei?

Este ok modelul: SH PD-M 324 ? Modelul asta merge folosit si cu pantofi SPD si cu pantofi normali?

https://www.canyon.c....html?ac=Z05_01

Deore XT , fara Shadow , avea varianta Cube LTD Team 2011.

In link-ul dat de tine scrie ca derailleur-ul spate e Shadow.

Am gasit si Cube LTD Team 2011 care este tot in zona asta de pret.

Furca vad ca este la fel ca la Canyon 6.0 si la schimbator vad ca are Deore XT , fara Shadow. Care e diferenta?

http://www.bikexpert...011-p-3767.html

Mutumesc

Canyon are cadrul mai bun, frane mai bune, pedalier mai bun, roti mai bune si anvelope mai bune pentru off-road. Si e mai ieftin.

...si nu la faptul ca e mai bun la gust sau la suflet.

Whatever, s-a mai discutat, cablaraia e prin interior, are suport PM pentru frana, headtube conic.

Cred ca ramane Grand Canyon AL 6.0 .

Mai am 2 nelamuriri: cea legat de pededale - merita comandate de la ei sau sa le iau de aici dupa ? si legata de comanda pe ghidon pentru lockout-ul la furca care nu mi-e clar daca il are. A mai comandat cineva modelul asta de bicicleta ca sa-mi spuna cum a venit echipata?

multumesc

In cazul pedalelor, eu as zice sa te decizi daca vrei SPD sau platforme (si in cazul asta sa cumperi pedale cu suprafata mare, gen BMX). Nu cumpara pedale combinate (si SPD si platforma).