ionut-daniel

XC hardtail 4000 lei

Recommended Posts

Sa te intreb ceva,ce zici de bicla din market a lui pink?Eu unul as alege-o detasat in fata tuturor sugestiilor de biciclete noi pe care o sa le primesti.Succes in continuare la cautari.

tu m-ai intreba, dar eu nu am inteles intrebarea

wow, ce bijuterii! Suspect de ieftine raportat la dotari, chiar si pt SH

Acum daca sti bine sa joci darts , poti cumpara o bicla de la bikexcs si daca dai bull rosu din 3 sageti iti returneaza 50% din suma platita ...

Wow,chiar iti doresti o bicicleta....

M-as risca la treaba asta , ca o vreme am jucat darts , am fost si la niste concursuri si cunosc cativa oameni capabili in sportu asta pentru care nu cred ca ar fi o problema un bull rosu din 3 sageti ...

Da problema e ca preturiile nu sunt corecte la bikexcs , adica oricum pretul din care se scade 50% e deja umflat 30% , deci reducerea ar fi de 20% iar daca prin absurd rateaza atunci ajungi sa iti iei o bicicleta entry level la 60 de milioane :)) .

EDIT: Orice alta propunere este binevenita.

De ce nu te gandesti sa iti iei ceva second (dar in stare foarte buna sau ca si nou) ? La banii astia, 4000lei, poti gasi un carbon sau ceva cu un cadru de aluminiu dar cu echipari si mai bune. Ce parere ai?

Apropo de canyon yellowstone 5.0 - se pare ca modelul 2012 are furca mai proasta - recon in 2012 vs 2011 reba. Are cineva configuratie yellowstone 5.0 2011 - sunt curios ce au mai modificat?

Si reiau..ma intereseaza o bicla de munte, mai solida si bine dotata. Scopul - zi/weekend pe potecile de munte iar in timpul saptamanii naveta la servici. Ce am vazut pana acum interesanta e asta http://greenbike.ro/produse/biciclete-xc-hardtail-17/radon-zr-team-6.0-negru-22.html

Ideea ca la celasi pret, pe site-ul radon e urmatoare varianta DAR nu trimit in romania. Am doua intrbari

1. Ce este comparabil cu zr team 6 la raportul pret/calitate si

2. Cum pot aduce din germania radonul 7.0 (diferente majore nu sunt da parca ma oftic sa nu iar varianta mai buna la acceasi bani)

Ionut.

Din ce vad eu pana acum, singura varianta de a gasi ceva de raport calitate-pret asemanator cu Canyon/Radon este sa prinzi o reducere pe un site din afara (chainreaction, bike24, d-astea).

Altfel, in tara, la magazin fizic, cu showroom si service si tot, e imposibil sa gasesti ceva asemanator cu cele enumerate mai sus. Exceptand cazul in care ai 2 metri si gasesti un model din 2010 de 22" la reducere 30%.

Singurele variante care mie mi se par mai ok sunt Cube LTD (eventual Pro pentru Reba RL) si Trek 6300 (eventual 6500 pentru Reba RL). M-am uitat si la Focus, Merida, Giant, Felt, Univega si alte marci si ofertele mi se par bataie de joc (bicicleta de 1000 de euro cu furca Rock Shox XC30: http://www.bikexcs.r...t-4-0-2012.html ).

Cube LTD 2012: http://bikexpert.ro/..._5788_6666.aspx

Trek 6300 2012: http://surmontbikesh...p=1256#pret_top

Ce plusuri si minusuri vedeti la aceste biciclete?

Scott Scale 70 2012 - 3750 LEI

Scott Aspect 10 2012 - 4150 LEI

Specialized Rockhopper Comp 2012 - 3690 LEI

Specialized Rockhopper Expert 2012 - 4100 LEI

Merida Matts TFS 500-D 2012 - 3890 LEI

*De ce la Specialized-uri cursa la furca este de doar 80, este acesta un dezavantaj mare ?

In afara de Scott toate au furci jenante pentru banii astia.

Si nici la Scott, la banii aia, nu prea merita sa te arunci. Si asa ajungem iar la Canyon sau poate Radon. :)

Dap, cu siguranta Canyon sau Radon. Lasa ce e in tara.

Ia altcumva banii, gandeste-te la alte solutii. Un amic si-a luat cu 1000 euro un Radon ZR 6.0 Race, FOX RLC, Formula RX, Mavic Crossride, Transmisie SRAM X9(mai putin pedalier SRAM 1000 Hollowtech) + X0 spate.

Merita atat de putin sa iei din tara, incat mai ca ti-as da eu banii.

Urmarea faptului ca o sa cumperi o bicla mediocra de aici e ca:

- dai aproape dubla a ceea ce merita - doar bikexpert are cam 40% adaos, si e valabil si la restul

- o sa incepi sa ai pretentii, si o sa bagi inca o data 40 mil in ea, ca si mine, ca sa iasa ceva ok.

• Upvote 1

Poftim ZR6.0 Race. Nu-mi place la 7.0 nici SID-ul ca e prea flexy, si nici rotile ca-s de kkos.Ah, si e full Shimano...strike 3.

Atunci ii mai rentabil sa-mi iau un MTB second hand la 1000-1500 de lei de care sa trag pana am bani cash de un canyon/radon?

pff... chiar ca ma bagat in ceata totala aceste canyon/radon-uri

Pana una alta as vrea sa stiu diferenta dintre cadrele scale si aspect de la scott

Atunci ii mai rentabil sa-mi iau un MTB second hand la 1000-1500 de lei de care sa trag pana am bani cash de un canyon/radon?

Pana una alta as vrea sa stiu diferenta dintre cadrele scale si aspect de la scott

Nu stiu cat de mult ar trebui sa te intereseze diferentele la cadrele astea atunci cand vorbim de entry-level. Diferentele sunt in principal pe geometrie. ;)

Poti gasi ceva second hand ok la 1500 lei, vreun model 2009 ingrijit care sa merite investitia. Si apoi sa te uiti mai departe la Radon / Canyon - sau altii :) - pentru urmatorul "level".

Zic si eu, nu inseamna ca e litera de lege :))

Poti face asa. ca sa ai si orgoliul oarecum satisfacut: http://www.marosbike.ro/preturi_BICICLETE_-_MTB_XC_Hardtail/Bicicleta_Focus_Highland_Peak_black_2011-3205.html

In maxim 1 an, bicla asta se poate vinde lejer cu 12 mil, ca va fi noua.

Apoi iei ce vrei tu de a Canyon. Cred ca da, e cea mai buna varianta, pierzi mai putini bani decat daca iei ceva si upgradezi apoi. Cumparatul de biciclete complete e cel mai ok pentru buzunar ca ai reducere la tot.

Nu lua SH de 15 mil, ca o vei vinde mai greu zic eu, si oricum, o vei vinde cu depreciere mai mare cred.

Dar mă îndoiesc că mai găseşte pe stoc biciclete 2011. Acel Focus e în cel mai bun caz un singur exemplar şi acela ori foarte mare ori foarte mic. 50% şanse să nu mai aibă deloc, să îl ţină pe site doar ca să apară la căutări în Google.