ionut-daniel

XC hardtail 4000 lei

Recommended Posts

Indiferent de ce marca si model iti iei sa iti incluzi in calculele anuale (revizie furca , schimbat cablu+camasi schimbatoare , eventual aerisit frane, lant ) asta la o utilizare medie. Costuri placute , cauciucuri + transmisia o data pe an la utilizare intensa . Cele enumerate nu fac obiectul garantiei ele fiind consumabile

Numai bine si sa folosesti cu sanatate bicicleta, indiferenta care ar fi ea .

@@raresr10 multumesc. In urma cu cativa ani pusesem ochii pe un carbon era 6000 redus arata bestial Cube GTC Reaction. M-a convins Nea Gogu ca nu am ce face cu ea, exact cu ce spui. Plus furatul in orice 2 min consecutive. Acum am plecat de la 29 un hardtail mare si solid si pana la urma m-am intors la 26 carbon.

@@Traveller am vazut o multime de full suspension reduse acolo, nu sunt de mine. Hardtail oarecum interesant e numai acel Kross Level A7.

Off:

Prima mea bicicleta, un Corratec Superbow Trail, cumparata ONLINE, pe nevazute/neprobate in urma cu 3 ani . In tot acest timp nu s-a stricat NIMIC la ea, am schimbat doar consumabile(saboti, lant, cauciucuri). Trebuie mentionat ca bicicleta am folosit-o fara menajamente, iar greutatea mea este in jur de 90kg. 

A doua mea bicicleta, cea de aici, https://www.canyon.com/_en/mountainbikes/bike.html?b=3208, o astept peste doua saptamani. Iarasi, ONLINE, pe nevazute/neprobate. 

On:

@@math

In opinia mea, la nivelul tau nu ai nevoie de o bicicleta de 1000Euro. Eu as spune ca una de aproximativ 2400-2800 iti este mai mult decat suficienta.

Ceva de genul:http://www.marosbike.ro/mtb-29er/bicicleta-cross-traction-g27-slx-29er-c.html

Daca vei lua una mai scumpa vei avea asteptari prea mari de la ea, nu o vei folosi la adevarata ei capacitate  si vei fi dezamagit.

O bicla de 5000 NU va merge de doua ori mai bine decat una de 2500. Nici nu va fi neaparat de doua ori mai fiabila.

Salutare vreau sa achizitionez aceasta Bicicleta Devron Zerga D5.7 27.5" black fury 2016 . imi puteti da niste sfaturi legate de pret—calitate sau imi puteti da niste variante de biciclete pana in 4500 lei. multumesc anticipat .

Trek e unul dintre pionierii 29erului, pe 27.5 au mai degraba FS.

Vezi ca ti-a recomandat si alextudor niste chestii ok mai sus.

Dar ce spuneti de bicicleta asta care se incadreaza in buget 804 EURO (~3618 RON in fuctie de cum variaza cursul de schimb, asta incluzand in acest pret si transportul pana in Romania):

https://www.canyon.com/en-ro/mtb/grand-canyon/grand-canyon-al-4-9.html

Ce parere aveti de bicicleta asta, de care sunt si eu direct interesat.

La Canyon se pare ca sunt un pic mai ieftine bicicletele si cu echipari superioare din cauza eliminarii lantului de distribuitori/vanzatori intermediari si livreaza ei direct catre clientul final.

La pretul asta as putea gasi altceva cu dotari superioare sau se merita achizitionat un asemenea model? 

Salutare. Caut si eu pentru un prieten o bicicleta care se incadreaza in titlul anuntului ( XC hardtail la 4000-4500ROn max.). Bicicleta se vrea a fi un all-arounder care sa poate face si plimbari pe munte (nimic extrem desigur la banii astia) si plimbari pe poteci de padure sau asfalt. Bicicleta trebuie sa fie noua (nu ma deranjeaza de exemplu daca are o super-reducere pentru ca e model de anul trecut dar mai bine echipata decat una de anul asta) si trebuie sa fie pe stoc (maine merg cu ea pe la magazinele din Bucuresti sa o ia). Intrebarea finala este ce bicicleta ofera raportul pret/echipare(calitate) cel mai bun in bugetul asta (mai exact la care se plateste numele mai putin). Prin Bucuresti am gasit Cube, Merida, Giant, Canyon, Cannondale... 

Cea mai buna in banii astia e asta, dar nu apare ca fiind in stoc.

Cube, Merida, Giant, Cannondale ofera echipari inferioare chiar si la banii astia (cu exceptia ituatiei in care gasesti vreuna din anii trecuti la reducere.

Unde ai gasit Canyon in Bucuresti?!?

Canyon vinde doar online, si in bugetul respectiv ar intra asta:

https://www.canyon.com/en-gb/mtb/grand-canyon/2017/grand-canyon-al-4-9.html

Dar e echipata inferior fata de Rockrider.

Achizitia s-a facut fulger de la bikexpert. Alegerea a fost peste bugetul alocat pentru ca s-a obtinut un discount bunicel.

http://www.bikexpert.ro/biciclete_1/bicicleta-cube-ltd-race-2x-blackline-2016_5788_108263.aspx

Am mers si eu putin cu ea si mi-a placut maxim faptul ca seria XT noua schimba cate 2 pinioane odata la apasare lunga (apasarea e foarte distincta in 1 sau 2 trepte). M-am jucat putin si cu rebound-ul furcii care e foarte bine definit (slow speed rebound vs fast speed rebound). Nu imi plac mansoanele care pe offroad trebuie sa fie mult mai confortabile de atat pentru a nu ti se desprinde mainile de pe ghidon de la vibratii !

Salutare,

Pentru a nu deschide un topic nou, inteb aici.

Pe scurt: gasesc ceva mai bun decat Boardman Team 29er  in banii astia  (3.500 lei, noua) ?

Pe larg:

• am avut un Cube LTD din  2008, pe care l-am vandut acu ceva luni (relocare, iarna). Acum ca a disparut haosul si stresul cu schimbarile, ma uit dupa o bicicleta;
  • va fi folosita pe trail-urile dn zona, o padure faina cu ceva dealuri / vai + carat bebele din cand in cand (sper sa incapa un WeeRide, fara sa ma incomodeze prea tare);
  • poate cand timpul permite, voi merge si la munci cu ea (~10 km dus). Daca o sa imi placa, o sa am un set de cauciucuri dedicate, mai agile; 
  • sa fie putin mai buna / usurica decat Cube-ul. Niciodata nu am ajuns sa zic ca ma limiteaza bicicleta, deci daca e peste aia, e perfect - nu e nevoie de mai mult (au trecut 9 ani de atunci, ar fi si culmea sa nu fie mai buna, dar si Cube-ul a fost 1.000 Eur);

Ms,

Catalin_

Ionuț - ms de sugestie.

Canyonul + transport ma ajunge cu 110 Eur mai mult (Boardmanul sau orice este pe site de UK vine gratis). Crezi ca are sens / merita diferenta ? 

Eu as merge pe Canyon. De Boardman nu am auzit pana acum.

Din ce citesc,

Boardman par bine facute. Au atat modele de sosea, mixte cat si geometrii pentru femei.

Ce am vazut era un model 1x11 v, cu frane SRAM hidraulice cu lichid de frana DOT 5.1. 

Franele cu DOT 5.1 sunt foarte eficiente (se actioneaza doar cu un deget) dar lichidul de frana DOT 4 sau 5.1 este foarte higroscopic si creeaza foarte multe probleme cea mai mare fiind necesitatea schimbarii anuale.

Altceva nu am de comentat.

On 2/17/2017 at 9:41 PM, Catalin_ said:

Ionuț - ms de sugestie.

Canyonul + transport ma ajunge cu 110 Eur mai mult (Boardmanul sau orice este pe site de UK vine gratis). Crezi ca are sens / merita diferenta ? 

Nu le-am comparat 1:1 ca sa iti dau o recomandare. Doar ti-am mai dat o alternativa (eu am luat de la canyon si am fost multumit dar duoa comparații). Ce pot spune e ca sunt ok dar atentie la termenele dw livrare. Cand adaugi marimea in coa iti spune si cat dureaza sa ajunga la tine

Cauta si pe greenbike.ro modele radon. Imi sunt antipatici ca model de afacere dar uneori au preturi bune la radon. Iti zic si de ce. Radon e o marca de bicicleta nemteasca ce merge pe idea de comercializare online dar site-ul lor (bike-discounr.de) nu trimite in ro. De ce nu ma intreba. Am incercat inclusiv sa le trimit eu curieruk da ei nu l. In fine. Greenbike profita de asta si ei dau o fuga pana in germania, cumpara ce le zici si ti-o vand tie. Vezi ce au pe site, vezi ce e pe bike discount, suna la green bike si vezi ce pret iti dau. Si de la ei mi-am luat mtb acu vreo 5 ani...deci tot pe verificate iti zic.

Pe sistemul "zi ca ei si fa ca tine", eu am dus mai departe treaba: v-am cerut sa ma ajutati sa cumpar mere, iar eu in final am luat pere (fara intentie :">" alt=":">" data-emoticon="true">)

Fara alte introduceri, am luat asta. Nu era in plan, dar am gasit una noua, la aproape aceeasi 3.500 lei care era varianta hardtail (3.650 sa fiu exact).

Ce imi place (fara sa o fi scos inca "la pascut", pt. ca am ajuns tarziu acasa ieri cu ea):

- ca e full suspension (desi e entry level, va fi ok pt. nevoile mele);

- ca are roti de 27.5 (teoretic ar trebui sa fie mai ok);

- ca are ghidonul mai lat decat Cube-ul vechi, deci manevrabilitatea pe carari va fi mai buna (sper);

- ca e noua (the feeling of un-peeling - adica sentimentul ala cand o "dezbraci" tu prima data, cand mangai usor tevile, cand o intorci brusc cu roatele in sus sa ii verifici seria, etc.);

Ce nu imi place:

- ca e full suspension (mai exact, nu ii va placea sotiei, ca acu am scuza sa mai iau ceva si de mers la lucru, ca nu pot merge cu FS. Acu stau cu ochii pe un Specialized Diverge A1 gravel bike, pe ebay);

- ca are roti de 27.5 (aici vb OCD-ul din mine. Nu e 26", nue nici 29". Nici cal, nici magar. Nu imi place sa umblu cu jumatati de masura - si la propriu si la figurat in cazul acesta. Dar cum nu am umblat cu ea inca, nu bag in seama treaba asta);

- ca desi are cadrul de 18" (similar Cubului vechi), reach-ul este mai mare, la limita as spune. Poate datorita rotilor. Voi studia mai mult problema (176 cm, 78 cm inseam);

Si o poza cu ea:

4T0qzws.jpg 

PS: Ionuț, Iacobdoc, jonnie007 - multumescfrumos de sfaturi / implicare.

caut si eu de ceva vreme un allrounder la 4000 4500 sh.

27,5 hard sau soft tail si usurel.

sa dau ture si sa merg si la concursuri!

astept sugestile voastre!

merci!

Majoritatea biclelor din seria 900 + sunt imposibil de gasit in stoc! Nici cea de sus nu prea mai poate fi gasita!