ionut-daniel

XC hardtail 4000 lei

Recommended Posts

Legat de Radon, m-am interesat de o bicicleta pt. un prieten si asta mi-au spus cei de la bike-discount.com: "I don`t know why, but our delivery partner DHL is not transporting complete bikes to Romania. Sorry !!!" Voi stiti vreo cale?

Ciudata treaba. Bike 24 tot cu DHL lucreaza si totusi mi-au trimis comanda - asta se intampla prin decembrie.

Legat de Radon, m-am interesat de o bicicleta pt. un prieten si asta mi-au spus cei de la bike-discount.com: "I don`t know why, but our delivery partner DHL is not transporting complete bikes to Romania. Sorry !!!" Voi stiti vreo cale?

Fie ai pe cineva in Germania, fie ai pe cineva in una din acele tari unde trimit si apoi el cum primeste pachetul il pune inapoi la DHL pt Romania. Si Rose, CRC, Bike-components si multe altele lucreaza cu DHL si trimit in Romania. E vrajeala aia ca nu vrea DHL, nu vor ei cred, ca nu au incredere.

Daca mai poti astepta pana in toamna, prin octombrie-noiembrie, poti prinde niste reduceri care chiar ca aduc pretul bicicletei la un nivel incedibil comparat cu orice altceva gasesti prin tara. Tin minte ca, uitandu-ma dupa o furca, pretul bicicletelor Radon era asta toamna cam cu 30% mai mic decat in restul anului.

Asa e, bike discount nu livreaza. Dar se poate vorbi cu alt curieri, sau ceva asemanator.

Poti face asa. ca sa ai si orgoliul oarecum satisfacut: http://www.marosbike..._2011-3205.html

In maxim 1 an, bicla asta se poate vinde lejer cu 12 mil, ca va fi noua.

Apoi iei ce vrei tu de a Canyon. Cred ca da, e cea mai buna varianta, pierzi mai putini bani decat daca iei ceva si upgradezi apoi. Cumparatul de biciclete complete e cel mai ok pentru buzunar ca ai reducere la tot.

Nu lua SH de 15 mil, ca o vei vinde mai greu zic eu, si oricum, o vei vinde cu depreciere mai mare cred.

Atentie cu modelul ala ca se vindea cu 12,5 mil in iarna,deci s-ar putea sa se devalorizeze ceva mai tare..

Nu se stie in cercurile de necunoscatori cat costa si ce reduceri sunt pe la magazinele de profil. O poti vinde lejer, iti zic eu. Numai pe mine m-au intrebat 2 prieteni de bicicleta in pretul asta, 12-15 mil.

Pana una alta as vrea sa stiu diferenta dintre cadrele scale si aspect de la scott

Din cate stiu eu, geometria cadrului Scale este indreptata catre curse si pedalat in viteza, pe cand cea a cadrului Aspect e mai mult plimbari. Race vs. leisure, ca sa zic asa. Pe langa geometrie, probabil ca si constructia cadrelor difera de la unul la altul.

Pe situl Scott zice asa:

The Scales 26ers are designed for maximum efficiency and minimal weight. These bikes have modest amounts of front suspension and are the lightest in their class.

The Aspect range of mountain hardtails is designed to be light, efficient, and reasonably priced. These are good bikes for the novice or budget conscious mountain biker.

• Upvote 1

Cand vad ce preturi au Radon, ma gandesc ce afacere proasta am facut. Am investit aceeasi suma pt. dotari clar inferioare. Singurul avantaj e ca am experimentat cu diverse configuratii si am facut-o "custom" :) Dar cred ca pana aici. De acum, doar strictul necesar si restul la saltea pt. la iarna.

Salut, initial vroiam sa-mi cumpar un cube ltd pro, dar citind ce scrie aici m-am horatat asupra a doua biciclete : grand canyon al 6.0 sau radon zr race 6.0.(http://www.radon-bikes.de/xist4c/web/ZR-Race-6-0_id_18383_.htm ) Pe care ma sfatuiti sa o cumpar? legat de furca de pe Radon Fox Evolution 32 Float RL 100 O/B este mai buna decat RockShox Reba RL ? Exista service pt aceasta furca (Fox) in Romania, se intretine usor ? Transportul nu este o problema pentru mine.

si eu sunt cam in aceeasi dilema ca tine. caut un bike de xc mai race-ish , dar nu e graba sa il iau in vara. Tot spre radon race 6 m-am orientat si eu dar sunt putin ingrijorat in legatura cu bataia de cap cu transportul si eventuale defecte care sa necesite trimiterea inapoi la fabrica.

on topic : fox si-a impartit de anul asta gama de furci in 3 familii, in functie de performante : evolution, performance, factory ( in ordine crescatoare a performantelor ). faptul ca radonul avea fox se suprapunea cu dorinta mea de a trece la fox ( pentru fiabilitatea si finetea pt care este recunoscut, usurinta in setare VS rs reba care e cel mai intalnit model in gama de pret aprox 1000 de euro dar fiind dual chamber m-am gandit ca e greu de setat ).

Dar m-am documentat mai bine si se pare ca modelele evolution de la fox nu-s chiar tzatza-de-matza in stil fox autentic, ci reprezinta modelele de buget. Exista si un test pe freerider.ro care afirma acest lucru ( " modelele evolution nu lucreaza chiar asa cum ar fi de asteptat de la un fox " ). La o privire mai atenta toate modelele din preajma acestui pret ( cube ltd race , si mai erau vreo nu-mi aduc acu aminte care ) au tot acelasi model, probabil in speranta ca tuturor li se vor aprinde beculete doar la simpla prezenta a vulpii albastre sub ghidon . Totusi , nu imi pot da seama , si nu am gasit nici un test sau comparatie credibile care sa puna fata-n fata fox evolution cu reba rl.

Service pentru fox se face cu acte la bicishop de curand, din cate tin minte. La rs e chiar mai usor.

Chiar si asa , tin sa cred ca radon e afacere excelenta. Furca, oricum o fi, nu cred ca are cum sa dezamageasca, iar celelalte componente oricum iti iau orice gand ca ai fi putut face o afacere proasta.

bun, ma gandesc sa schimb agregatul..

buget: pe la 1000 euro, n-as vrea sa sar de 1300 decat in cazuri exceptionale (reducere foarte buna). dar prefer sa ma invart pe aici, 1000-1100.

(scuze daca nu e locul potrivit dar topic cu un buget mai apropiat n-am gasit, daca se doreste, se poate face split)

asadar, nu e graba mare, iarna e abia la inceput  :) ..doar daca prind vreun discount bunicel, fac miscarea.

si ma uitam la doua variante:

Univega Alpina HT-580 sau Radon ZR Race 7.0

pentru a fi mai usor o comparatie pun aici specificatiile, probabil unii n-au chef sa stea sa penduleze intre doua pagini deschise doar pentru a-mi da mie un raspuns..

post-7238-0-32242400-1354877420_thumb.jpg

bun, intrebarile principale ar fi doua.. SRAM sau XT? DT Swiss X1900 sau Mavic Crossride?

si per total asa, Univega sau Radon? ma refer la astea doua modele..

(stiu ca pretul e usor diferit dar cu un discount lejer si Radon-ul poate ajunge la acelasi pret cu Univega asta, momentan e la pretul de lista)

multumesc anticipat.

Mi se pare ca bike-discount.de nu trimite biciclete in Romania, doar piese. Nu stiu de ce , asta e politica magazinului. Sau poate ai ceva rude / prieteni in germania care sa ti-o trimita ?...Altfel in romania exista un magazin in Oradea care vinde Radon dar cu un adaos . 

In orice caz, la radon imi place mai mult geometria cadrului, pare mai race-ish. Ori in suma precizata de tine deja incepi sa te uiti la potentialul competitiv al bicicletei. 

Uita-te si la Canyon, sau daca pretul de livrare e bun, la Halfords UK la modelele Boardman. 

Stiu ca nu trimit in Ro, iau in calcul varianta de a mi-o aduce cineva de acolo.

Canyon stiu ca era putin peste Radon ca si pret.. arunc o privire si pe acolo. Oricum, intrebarile de mai sus raman.. in plus, daca ar fi un model de la alt producator in banii astia, il iau in calcul fara problema.

Multumesc.

Problema e ca Radon-ul nu-l vei gasi la oferta prea curand. E modelul pentru 2013. Acum oferte sunt la modelele de 2012, dar am impresia ca ZR Race-urile s-au dat deja.

Bun, in caz ca gasesc ceva 2012 sau orice altceva care sa fie in buget.. deocamdata fac calculele.

Numai ca nu prea imi dau seama daca eu compar mere cu mere sau mere cu pere.. pretul sa zicem ca e fix acelasi, ce sa aleg? SRAM X0 sau Shimano XT? ..la roti: Mavic sau DT Swis? ..la frane: Magura MT2, Formula RX sau Elixir 3?

Zic de Elixir 3 ca am aruncat o privire si la Canyon iar Grand Canyon Al 7.0 vine cu elixiruri, in rest e cam tot p-acolo..Fox 32, schimbatoare XT, roti Mavic..

Cam greu cu atatea variante de combinatii!..

Eu zic sa mergi pe varianta cea mai ieftina sau cea mai atractiva vizual atunci, pentru ca diferentele intre componente sunt marginale si nu te va dezamagi niciuna. Pentru geometria cadrului ( dupa mine cel mai important criteriu atat in general cat si in cazul tau   - in conditiile in care componentele sunt excelente orice ai alege ) as merge pe Radon. 

Salutare. A venit timpul sa-mi schimb bicicleta, dupa aproape 4 ani de dat:D. Ce imi recomandati pana in 3700 lei? Eu m-am gandit la un 29er, dar unii mi-au spus ca o sa-mi fie greu la deal si la coborari...(am 1.80-1.81 si 58 kg), asa ca m-am bazat tot pe 26er. Momentan eu m-am gandit la astea:

http://www.bike-discount.de/shop/k1275/a82061/tahoe-29-1-7.html

http://www.dirtbike.ro/bazar/biciclete/mtb-cross-country/radon-zr-team-2013-138766

http://www.freerider.ro/teste/rockrider-8-1-2013-49618.html

Ce parere aveti?

Radonul second hand - pe topicul celalat nu il vazusem. Si repede pana nu dispare. Cred ca tipul l-a luat de bibelou..ca nu pare folosit.

Cred ca tipul l-a luat de bibelou..ca nu pare folosit.

Da... și mamota învelea ciocolata... :)

La fel ca și celelalte 4 biciclete bine echipate pe care le are la vânzare, efectiv nu s-a putut hotărî ce-i place mai mult și s-a decis să le vandă pe toate... ;))

Mda..asta nu am vazut. Samsar de biciclete? Daca din vanzare de masini nu se mai castiga bine s-a reprofilat omul :D.

Acum revenind - daca e ok mecanic tot pare ce-a mai buna varianta - numai ca trebuie luat un "prieten care stie" sau un mecanic de incredere.

Tooate bune și frumoase, și nu zici rău ce zici atâta vreme cât e doar samsar de biciclete, și nu de biciclete după care plâng alții pe afară...

Sincer, nu vreau sa bucur toti coloratii Romaniei, asa ca am sa-mi cumpar una noua din magazin :). Voi astepta modelele 2014 de la canyon si imi voi lua un 29er. Va multumesc pentru sfaturi!

• Upvote 3

Va salut. Sunt nou pe aici si ma gandesc sa iau un Hardtail nou care sa merite si sa fie cat mai bine dotat si polivalent. Dupa cateva zile de studiu individual si vizitat magazine mi se pare ca Drag Team este cea mai atractiva.

Furca nu e fantastica, masa totala la fel... dar la raportul dotari/pret respective nu prea are concurenta. Ma gandesc ca ii ajut si pe vecinii bulgari, iar firma pare serioasa vazand cine mai utilieaza bicicletele lor. Ce parere aveti ? Ca principiu as vrea un hardtail bine dotat >Deore, cu furca pe aer. Dar nimic nu este batut in cuie.