DragosMS

Alegere frane disc mecanice

Recommended Posts

Am frane disc hidraulic de mai mult de un an si nici o problema, mai bine asteapta un pic, strange mai mult bani si iai hidraulic.

Ce stiti de franele pe disc mecanice de la Shimano? Am vazut cam rar pe la noi. Sunt suficient de bune pentru un tandem? Din cate stiu au placute de rasina. Sunt disponibile pentru ele si placute metalice?

Nu iti recomand franele mecanice de la Shimano , are un prieten pe Cube Analog si nu e deloc multumit . Eu am Hayes MX4 si nu ma dor deloc degetele. Ti le recomand :D .

hmm... din reviewuri MX4 ar fi si ele minimul acceptabil. "Perfectiunea mecanica"(BB7) e accesibila fara o diferenta uriasa de pret.

Da, am ajuns la aceeasi concluzie despre franele Shimano.

Mi-am luat BB7. Nu sunt chiar perfecte, dar sunt foarte multumit. Vroiam hidraulice, dar ma bucur ca le-am ales pe astea.

Ok, deci eu am frane mecanice Shimano si mie se par decente.

Se pare ca trebuie sa rog pe cineva care are Avid sau Hayes sa ma lase sa ma dau cu bicla lui, ca sa vad diferenta (mare, din cate spuneti voi).

Take care!

am folosit deore mecanice (luate SH) timp de 2 ani. din punct de vedere al franarii mi s-au parut destul de eficiente. problema lor a fost zgomotul, desi se pare ca si calitatea placutelor de frana (nefiind originale) aveau o mare parte din vina. recent le-am schimbat cu MX4. fiind noi, la MX4 nu am (inca) nici un zgomot, iar forta de franare mi se pare aproape la fel de buna ca si la deore. insa n-as putea sa fac o diferenta cu deore, intrucat deore erau SH, iar MX4 au fost luate de noi.

BB7-le e foarte usor de reglat si tine destul de bine... se regleaza mult mai usor de cat un Vbrake.

Eu am de ~2 ani frane Avid BB7 cu discuri 185/185 lasate cu manetele dual-control de la Shimano (ST-EF50). Mi-a luat ceva sa-mi dau seama cum se regleaza corect si de atunci sunt foarte multumit de ele. Este adevarat, nu am avut ocazia decat "pe loc" sa ma joc cu frane hidraulice si mi-a placut finetea cu care se poate doza forta de franare. Eu am camasile astea si cabluri teflonate. Merg foarte usor dar nu este acelelasi lucru. Imi doresc foarte mult hidraulice, dar momentan am alte prioritati pentru cei ~1100 RON cat m-ar costa.

Furca este o petarda de RST (am dat jos sticker-ele pentru ca mi-e rusine cu ea) care chipurile n-ar suporta decat disc de 160, dar nu pare deranjata de cel de 185.

Cat despre franele mecanice de la Shimano, "Ea" are pe Cube Analog frane mecanice Shimano M416 (180 / 160). Aici e o mica problema: ori nu stiu eu sa le reglez, ori nu stiu eu sa le reglez :). Nu are "lag" (nu stiu exact cum sa-l numesc; din momentul in care atingi maneta , placuta incepe sa se miste), dar oricat de tare le-as strange nu reusesc sa obtin performantele pe care le am cu BBurile mele.

Indiferent cat de tare strang, nu reusesc sa opresc precum o fac cu BBurile. Am fost de cateva ori cu bicicleta ei si era sa ma infig in anumite obstacole.

Confirm si eu calitatea franelor Avid BB7. Am fost asa de multumit, ca pe a 2-a bicicleta am pus tot BB7.

Sunt putin cam brutale, dar nici o problema cu ele pana acum.

Ca sfat: - o comanda la magazine din afara va salveaza 70 RON/bucata ( 42 euro cele negre pt. MTB)

- daca achizitionati de la magazinul local, macar aveti grija ca rotorul sa nu aiba abateri. Cand am cumparat prima data, am verificat toate rotoarele din magazinul respectiv si surprinzator nu am gasit unul drept. Chiar vanzatorul a spus: "asa sunt domle toate... asa vin ele" - avantaj ei. Ei culmea urmatoarele ( bikecomponents.com ) au venit in cutie ambalate frumos, nu au nici macar cea mai mica abatere. Mai sunt si de 203mm pe deasupra - avantaj eu.

Legat de franele mecanice shimano - 415 si 416 sunt destul de slabute. La indrumarea unui amic am ales BR-M465 care seamana destul de bine cu 416 insa se comporta mult mai bine. Este un model destul de rar intalnit...insa pe moment sunt multumit de ele. Dupa un rodaj de 200km se comporta bine. Atunci cand se incing isi pierd destul de mult din puterea de franare.

Pentru cei cu BB7 - cum se comporta la coborari mai solicitante dupa ce se incing?

Multam

Pentru cei cu BB7 - cum se comporta la coborari mai solicitante dupa ce se incing?

Dar voi chiar franati la coborare?

Pe primul meu tandem am avut trei frane. A treia era pe ghidonul din spate. Desi i-am spus sotiei sa nu se atinga de frana aia decat la comanda mea, ea frana cand coboram si i se parea ca mergem prea repede. Pe noul tandem am doar doua frane, BB7 cu discuri de 203mm, asa ca nu ma mai opreste nimeni sa merg cat de repede vreau.

Am facut recent cateva coborari de vreo 2-3km, dar pe cuvantul meu ca nu am franat deloc, desi nevasta-mea aproape plangea in spate.

Astept coborarea de pe Trans, sa vad exact ce si cum.

Spre ex. cand cobor de la babele in sinaia mai pisc frana...uneori mai put a incins si performanta scade simtitor :)