ovidiu

10.07.2011 - Surmont MTB Challenge - Azuga - Recomandat Ciclism.ro

Recommended Posts

Da,era cam lung forestierul acela,nu e de gustul meu,sunt pt. ceva tehnic,poteca lu Ceaus e buna,l-am facut de 2 x la Maratonul de la Predeal....:-(

Un concurs reusit din punctul meu de vedere .

Cat despre pozitionari ori alte probleme de start ... participam la un concurs in care este liber la amatori & profesionisti , deci , nu se pot evita asemenea probleme decat daca se fac concursuri separate . Daca esti bun ajungi primul , erau 38km ori 44km ... era destula distanta pentru a recupera 15 - 20sec pierdute la start .

Am ras putin de fugareala juniorilor de la tura scurta ... campioni nationali trageau de mama focului pe un traseu de incepatori in domeniu http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

• Upvote 1

iar apoi erau nemultumiti de marimea premiilor :)

Cat despre pozitionari ori alte probleme de start ... participam la un concurs in care este liber la amatori & profesionisti , deci , nu se pot evita asemenea probleme decat daca se fac concursuri separate . Daca esti bun ajungi primul , erau 38km ori 44km ... era destula distanta pentru a recupera 15 - 20sec pierdute la start .

Am ras putin de fugareala juniorilor de la tura scurta ... campioni nationali trageau de mama focului pe un traseu de incepatori in domeniu http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

N-au ei vina... Parintii ii invata asa... (ps: parere personala, nu judecata emisa cu titlul de adevar absolut)

Eu am o intrebare pentru cei care se agita inutil. Dupa ce ati participat la concurs, dupa ce vedeti filmuletul si dupa ce cititi textul nu va trece supararea?

"ONE LIFE, LIVE IT" cum ar spune cineva.

Un eveniment frumos si voi cautati doar parti negative. Viata este prea scurta ca sa va agitati inutil pentru 30 de secunde pierdute la startul unui concurs de MTB.

Super filmulet!

Ovidiu,mare dreptate ai! Pentru mine sunt participari pu si simplu din placerea de a pedala iar atmosfera e de basm!

Pacat,din puctul meu de vedere ca sunt multi nemultumiti care nu stiu sensul acestui "ONE LIFE,LIVE IT" like it's the last day!

Felicitari organizatorilor si tuturor participantilor!

PS-Alpinman-e,te-a cam facut nea Rock!

Am si eu o rugaminte pentru cei care au facut filmul.

Puneti si un filmulet cu toate filmarile, chiar daca nu sunt spectaculoase sau deosebite, ca sa ne vedem toti, ca ati mai taiat la montaj.

Subscriu! tre sa vedem si brutul nu numai crema! se poate?

Uite ca trebuie cineva sa fie nemultumit si cu filmul. Realizarea e, cum zicea cineva, de Oscar. Dar, daca ala din film era maratonul, as fi regretat fiecare leut dat la inscriere. Nu a fost asa, maratonul a fost mult mai frumos decat ce se vede acolo, iar nemultumirea este ca in afara de o secventa de vreo 10-20 secunde de coborare, s-a filmat doar forestier. Era chiar asa greu sa se filmeze portiunile de MTB din traseu? Trebuia sa se deplaseze camera doar 2-300 m mai sus de punctul de alimentare din saua dintre Valea Azugii si Predeal, unde erau niste super sectiuni tehnice de coborare. Sau sa fie camera prezenta la KOM cand au trecut primii, nu ultimii care au impins la biciclete? Eu daca as vedea filmul asta ca reclama la un maraton, nu m-as inscrie la el. Si e o imagine total gresita, 75% din traseul lung a fost MTB de cea mai buna calitate. http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/angry.gif

Inca o data, filmul e realizat deosebit, de note maxime, nu sunt de acord cu continutul...

@hcampian,pe tine te multumeste ceva?ca eu nu mai inteleg nimic din tot ce spui,ba asa,ba te sucesti!

A fost un filmulet din partea unei echipe si a ajuns la noi asa cum a gandit realizatorul!chiar nu inteleg atitudinea ta negativa fata de cel care a filmat!

pai nu e nimeni interesat sa rezolve problema asta ... e si destul de complicat e drept ...

poate putem sa facem un clasament alternativ doar pentru amatori :)

Apropo de plasamentul la start . Eu am incercat sa stau cat mai in fata dintr-un singur motiv. Sa pedalez in ritmul celor mai buni sa vad cat pot sa ma tin de ei , sperand ca pot sa merg mai bine asa . Din pacate nu am reusit tura asta dar incerc din nou data viitoare ;)

Apropo si de fotografii : Nu neg ca poate fotografiile ar trebui platite cumva , dar de ce la alte concursuri se poate ? Pana la urma e si o modalitate de promovare a evenimentului ...

Oameni buni si biciclisti, chiar nu mai are nimeni poze de la premiere ?

Va rog din suflet, ca nu stiu daca ma mai intalnesc cu ocazia asta :)))

• Upvote 1

chiar nu inteleg atitudinea ta negativa fata de cel care a filmat!

Pana la urma, realizarea unui film asa de profi e aproape o premiera, deci e bine ca s-a intamplat. Ar mai fi filmul de la Prima Evadare, din care avem doar un trailer pana acum. Atitudinea negativa nu e pentru cine a filmat, probabil persoana respectiva nu este un practicant de MTB si n-a stiut nici el ce sa filmeze. Problema e ca ar fi trebuit sa-l duca cineva acolo unde trebuia sa filmeze. Din punctul meu de vedere, drumul forestier la MTB reprezinta doar bucati de legatura intre sectiunile de MTB si trebuie eliminat cat se poate din trasee. Evident, si din film. Mi se pare ciudat (si vad ca altii sunt de aceiasi parere) sa particip la un super concurs, cu urcari la limita geometrica pe km intregi, cu coborari pe radacini si bolovani, printre copaci, pe poteci inguste, cu push-bike adevarat, iar in filmul concursului sa apara niste baieti care pedaleaza relaxat pe un forestier. Ce frumos ar fi fost ca o camera de filmat sa-i astepte pe primii la KOM, sa-l filmeze pe Rosioru, cred ca ar fi fost un adevarat spectacol. E plin de camere HD in ziua de azi.

In fine, sunt convins ca la anu' o sa se rezolve si asta. Oricum, evenimentul a fost de nota 9,9, un model de urmat si de alti organizatori.

Pana la urma, realizarea unui film asa de profi e aproape o premiera, deci e bine ca s-a intamplat. Ar mai fi filmul de la Prima Evadare, din care In fine, sunt convins ca la anu' o sa se rezolve si asta. Oricum, evenimentul a fost de nota 9,9, un model de urmat si de alti organizatori.

De acord cu tine dar, din pacate nu au fost asa multi fotografi ca la alte concursuri. Si mie mi-ar fi placut sa vad sosirea lui Daniel la KOM.

Si cred ca sunt multi care asteapta filmarea de la P.E.

Asa o sa facem sefu' :) De data asta atata ne-a permis bugetul.

Dupa feedback-ul de anul trecut, am fost nevoiti sa ne concentram mai mult pe chestiuni de stomac :)

Pana la urma, realizarea unui film asa de profi e aproape o premiera, deci e bine ca s-a intamplat. Ar mai fi filmul de la Prima Evadare, din care avem doar un trailer pana acum. Atitudinea negativa nu e pentru cine a filmat, probabil persoana respectiva nu este un practicant de MTB si n-a stiut nici el ce sa filmeze. Problema e ca ar fi trebuit sa-l duca cineva acolo unde trebuia sa filmeze. Din punctul meu de vedere, drumul forestier la MTB reprezinta doar bucati de legatura intre sectiunile de MTB si trebuie eliminat cat se poate din trasee. Evident, si din film. Mi se pare ciudat (si vad ca altii sunt de aceiasi parere) sa particip la un super concurs, cu urcari la limita geometrica pe km intregi, cu coborari pe radacini si bolovani, printre copaci, pe poteci inguste, cu push-bike adevarat, iar in filmul concursului sa apara niste baieti care pedaleaza relaxat pe un forestier. Ce frumos ar fi fost ca o camera de filmat sa-i astepte pe primii la KOM, sa-l filmeze pe Rosioru, cred ca ar fi fost un adevarat spectacol. E plin de camere HD in ziua de azi.

In fine, sunt convins ca la anu' o sa se rezolve si asta. Oricum, evenimentul a fost de nota 9,9, un model de urmat si de alti organizatori.

Intre timp au mai aparut cateva sutare de fotos pe site la organizator, cred ca acum overall se sta bine. Insa nu toate o duc bine la calitate...acolo unde a fsot si aparatura si tehnica s-a vazut. Ma declar multumit, am si eu 2 imagini ciclism.ro in prim plan...

Felicitari organizatorolor pentru modul in care a stiut sa preia nemultumirile/dorintele participantilor de la editia trecuta a maratonului. Desi anul acesta numarul de participanti a fost sensibil mai mare, concursul a decurs mult mai bine si s-au evitat punctele "fierbinti". Cat despre fotografii, cred ca pe masura ce nevoia participantilor va crese, va creste si disponibilitatea acestora de a suporta o taxa mai mare, fie ca aceasta se va regasi in taxa de participare, fie ca se va plati altfel, si vom avea si poze profi facute de firme specializate. Pana atunci multe multe multumiri voluntarilor care ne fac sa retraim clipele maratonului prin imaginile lor.

Ciao,

Poze de la start-traseu-premiere gasiti pe fb set 1 si set 2 O parte din poze sunt postate si pe blog florianraducanu.blogspot.com de unde puteti descarca si arhiva cu 360poze.

Valabil pentru cei care nu au dat inca de poze.

Referitor la filmuletul realizat, felicitari echipei! Eu din ce am vazut s-a filmat cu un aparat foto, de aici si jocul cu focus-ul, dar si extrem de dificil de lucrat si de carat intreaga hardughie pe traseu.

Discutiile despre fotografii la concursurile de ciclism au fost mutate si se continua aici.

Avand experienta buna de anul acesta, anul viitor o sa acceptam mai multe locuri la start si in felul acesta vom avea buget si pentru fotografi in echipa de organizare, alaturi de cameramani :) Insa cu siguranta ca ne va lipsi ceva si atunci...

In legatura cu clasamentul pentru amatori, as vrea sa mentionez, din nou, ca Surmont MTB Challenge este un concurs OPEN, destinat promovarii ciclismului montan intr-un mediu sanatos, curat, frumos si mai ales relaxat :)

Evenimentul este deschis tuturor riderilor in egala masura, asa ca toate ambitiile si incordarile legate de categorii de concurenti, loc pe podium si marimea premiilor le lasam pe seama competitiilor profesioniste din domeniu.

Totusi, la fel ca si anul acesta, vom incerca sa selectam concurentii in principal dupa dificultatea traseului, iar premiile vor fi in relatie directa cu aceasta. In felul acesta concurentii care urmaresc fondul de premiere se vor orienta automat spre traseele mai dificile, iar cei care urmaresc pozele de pe podium de asemenea :) . Pentru ca nu este nici o mandrie pentru un concurent experimentat ca sa ocupe podiumul celor care abia s-au urcat pe bicicleta si de asemena sponsorii stiu ;) care sunt traseele cele mai dificile si care este meritul unui rider, care sta pe un anumit podium...

pai nu e nimeni interesat sa rezolve problema asta ... e si destul de complicat e drept ...

poate putem sa facem un clasament alternativ doar pentru amatori :)

Apropo de plasamentul la start . Eu am incercat sa stau cat mai in fata dintr-un singur motiv. Sa pedalez in ritmul celor mai buni sa vad cat pot sa ma tin de ei , sperand ca pot sa merg mai bine asa . Din pacate nu am reusit tura asta dar incerc din nou data viitoare ;)

Apropo si de fotografii : Nu neg ca poate fotografiile ar trebui platite cumva , dar de ce la alte concursuri se poate ? Pana la urma e si o modalitate de promovare a evenimentului ...

• Upvote 1

Un traseu extra,chiar daca in suflet am avut unele regrete,surmont va fi si la anu'printre cursele la care voi veni cu mare placere.

Guest
This topic is now closed to further replies.