Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

ovidiu

10.07.2011 - Surmont MTB Challenge - Azuga - Recomandat Ciclism.ro

Recommended Posts

Am spalat bicla sa arate bine in poze la start ! Ne vedem la Azuga !!!

din pacate nu am reusit sa ajung la Azuga. deci.....cum a fost?:D

A fost frumos. Cald. Pentru prima mea participare la un concurs, ma declar multumit. Organizarea ok, dar nu am cu ce sa o compar. Atmosfera frumoasa. Prietenii cu care am venit spuneau ca niciodata nu au mai vazut asa de multi biciclisti la un loc.

La citeva intersectii simteam lipsa marcajelor,m-am si ratacit.La ultima coborire de ex. era dupa curba semnul nu la iesirea pe macadam imediat,si sus pe creasta unde trebuia sa incepem coborirea,daca veneai in viteza sa urci cit mai mult din munte,nu am observat semnul vopsit pe iarba,am luat-o inainte,am pierdut citeva min.bune.In rest organizare buna,traseu tehnic,frumos pacat de aceste neajunsuri.Eu zic ca ar fi mers si niste sageti...

Bine punctate cele doua probleme cu marcajul. Desi suficient, a fost super super minimalist. Doar iesirea aia de pe coborarea de la Clabucet in forestierul ala, care m-a costat 5 minute de stat si butonat GPS-ul din telefon, a fost o scapare, dar dupa ce am facut stanga am vazut o gramada de marcaje 5 m mai incolo. M-a costat doar un loc in clasament, asta e.

Traseul lung a fost EPIC!!!

Scuze numarului 51 ca am fost un pic repezit cand mi-a cerut o camera, eram foarte concentrat pe urcare. Pana la urma am facut si eu pana, dar fix cand am ajuns la masina http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif - am lasat bicicleta jos si a facut fssssss.... Era nasol daca faceam pe ultima bucata, trebuia sa stau sa peticesc...

Din partea mea, nota 9.9 pentru organizare, 0.1 fiind problema din primul paragraf.

Traseul mai frumos decat in tura de recunoastere :) Organizare foarte buna. Nu prea am fost atent la marcaje ca stiam traseul din tura de recunoastere . Multumiri maxime celui care m-a ajutat sa-m rezolv problema cu schimbatorul de foi care imi blocase lantul. Nu pot sa cred ce noroc am avut sa-l intalnesc. Oricum eram hotarat sa ma intorc si de la start daca nu rezolvam. Scuze daca am incomodat foarte mult coborand in sens invers. Asa am facut in final vreo 6 Km in plus dar a meritat . Frumos ca se striga si pozitia pe care ai terminat . A fost 78 pentru mine - doar ca nu stiu daca era la categorie sau la general ...

Ca sa fie si un punct negativ remarc lipsa fotografilor. Ar fi iesit niste poze si filme frumoase pe coboraririle tehnice din padure. Chiar si coborarire pe radacini a fost de mare senzatie, chiar daca la un moment dat m-am cam dat peste cap ;)

Superb traseul mediu, mare plus pentru faptul ca organizatorii au invatat din greseala din anul trecut cu inscrierea, peisaje de nedescris.

Mare minus arbitrului neinspirat la start, care a trimis la spate toata lumea care ajungea intarziat la block start la tura medie, dar totusi, ( tipic romanesc si de neiertat; a lasat o echipa intreaga in fata in ultima clipa.

Chiar daca se numarau printre favoritii turei medii, lipsa de fair play fata de concurentii care stateau in soare de 25 minute, si lipsa de fair play fata de alti concurenti care tot s-au pedalat pentru un loc fruntas dar au fost trimisi in spate.

Sper sa se recunoasca " domnul " arbitru si sper ca data viitoare isi gaseste un mod mai inspirat de a petrece sambata, decat sa favorizeze fara nici un pic de jena unii concurenti.

Rezultate? m-au speriat azi ca ziceau ca le publica "imediat dupa concurs":) m-am speriat degeaba:))

Superb traseul mediu, mare plus pentru faptul ca organizatorii au invatat din greseala din anul trecut cu inscrierea, peisaje de nedescris.

Mare minus arbitrului neinspirat la start, care a trimis la spate toata lumea care ajungea intarziat la block start la tura medie, dar totusi, ( tipic romanesc si de neiertat; a lasat o echipa intreaga in fata in ultima clipa.

Chiar daca se numarau printre favoritii turei medii, lipsa de fair play fata de concurentii care stateau in soare de 25 minute, si lipsa de fair play fata de alti concurenti care tot s-au pedalat pentru un loc fruntas dar au fost trimisi in spate.

Sper sa se recunoasca " domnul " arbitru si sper ca data viitoare isi gaseste un mod mai inspirat de a petrece sambata, decat sa favorizeze fara nici un pic de jena unii concurenti.

Arbitrul eu zic ca si-a facut foarte bine treaba. Eu stateam acolo de 25 de minute in soare si la 2 metrii de arbitru. Acolo era intrarea pentru tura lunga, punct. Personal mi s-a luat ca la fiecare concurs sa ma asez la linia de start cu 30 de minute inainte si cand se da startul sa am 100 de insi in fata.

Despre concurs, un progres enorm fata de anul trecut. O organizare foarte buna si un traseu foarte bine marcat (tura medie).

Felicitari Surmont !

Cald la soare, dar răcoare în pădure. Frumos - câteva ore ne-am bucurat de liniște și pace în sânul naturii. Imagini senzaționale în jur, ciripit de păsărele, ce mai: minunat. Sâmbătă seara în Azuga era o atmosferă foarte faină, localnicii par obișnuiți cu atâția bicicliști încât nu mai cască gura, și e atât de plăcut să te eliberezi de stress-ul „oare unde mi-am lăsat bicla, umblă cineva la ea” :) Erau sute și sute de biciclete peste tot, care mai de care, și nu le avea nimeni treaba.

N-am avut probleme cu marcajul, chiar mi s-a părut foarte practic cu săgeți vopsite (astea nu se mai pot demonta din copaci :) ). De câteva ori m-am temut că am luat-o pe traseul roșu; deși era traseu comun, găseam doar marcajul roșu, mai rar cel verde. Foarte utile marcajele cu folie TREK pe coborârile în serpentine prin pădure, era mai ușor de recunoscut poteca.

Punctele de aprovizionare au fost foarte, foarte bine aprovizionate. Ar fi fost de folos dacă punctele de alimentare ar fi servit și drept puncte de informare, cu o hartă mare pusă la vedere.

Pe de altă parte, n-am fost deloc mulțumit de prestația mea, și aici au fost mai multe motive - sunt amator, n-am antrenament, am făcut și greșeala să bag 50km în ziua de dinaintea concursului, etc. Dar mai e un aspect important la care am vrut să ajung: m-am înscris și am venit cu niște așteptări ce mi-au fost contrazise de realitate. Poate că înțeleg eu greșit termenul, dar când zici „concurs de mountain bike” te aștepți să mergi mai mult pe bicicletă decât sub ea, nu? Înțeleg că e normal să ai push-bike la un concurs MTB, dar chiar atât de mult? Cel puțin de la oamenii cu care m-am întâlnit am strâns aceeași impresie: mai mult de jumătate din timp petrecut împingând bicicleta. În cazul ăsta, n-ar fi fost mai corectă denumirea „Surmont Cară-ți Bicla Peste Munte Challenge”?

M-am încăpățânat să merg pe bicicletă cât mai mult, chiar și acolo unde alții o luau la pas că era mai ușor. Și l-am terminat. Dar nu a mai fost distractiv. Dacă-mi plăcea să urc muntele cu piciorul, mă apucam de trekking; dar nu-mi place, așa că am ales un sport unde să evit cât mai mult mersul pe jos. Și uite cum m-am păcălit. Dacă în loc de eufemismul „traseu tehnic” se spunea pe șleau „bă, e nașpa cu crengi, împingi bicla până behăi” știam o treabă și nu mai aveam această surpriză.

Per ansamblu, îmi pare bine că am participat: am văzut un traseu nou, am învățat ceva nou despre mine, am mai adăugat un pic de experiență. Dar se putea mai bine. Important e ce faceți cu acest feedback la ediția următoare.

Ce zice Tibi Jakab e adevarat nu ar fi stricat niste marcaje in plus la punctele critice. In rest organizare excelenta, culorile de marcaj bine alese, f vizibile.

Eu as remarca lipsa feliilor de lamaie la punctele de alimentare. Eu si mai multi altii folosim lamaia ca revigorant si mai taie gustul la geluri si bauturi isotonice.

Experienta anului trecut a dus si la reorganizarea sosirii.

Cursa asta am mancat push bike pe paine, iar bucata de urcare spre Tigai a fost picatura care a umplut paharul. Dupa urcarea pe Tigai, partia Cocosul era mizilic.

Nici daca picam bacul nu ma ofticam atat de mult cat m-am ofticat azi: nu mi-a sunat alarma de dimineata si am ratat STARTUL :(((( Intrebare pentru Surmont: mai pot sa beneficiez de pachetul de la start orice ar fi fost in el? Mersi mult

As zice ca 95% traseul mediu se putea face pe bicicleta , bineinteles cu antrenamentul corespunzator. Am facut si eu push bike destul de mult, ca nu puteam sa folosesc foaia mica dar nu a fost atat de greu. Eu cred ca a fost un traseu care a avut de toate . Poate cam mult forestier dupa gustul meu ...

Editia de anul acesta a fost clar reusita si poate unele dintre cele mai importante plusuri au fost vremea (desi cam canicula pe partie in padure a fost confortabil) si mai ales startul la timp. Cred ca ar trebui sa devina un standard lipsa inscrierilor in ziua concursului - am plecat la fix. Eu cu 10min inainte de start lucram la pipa ultimele setari, cea stock a sucombat sambata.

Traseul mediu a fost excelent aproape. Am facut ceva push bike insa nu mi s-a parut chiar lung si oricum cei mai antrenati&Co sigur ar fi urcat majoritatea (daca nu toate) acelor sectiuni. Forestierul excelent pentru incalzire si sprint de final. Coborarea tehnica in zig zag a fost dementiala, celelalte peste radacini au fost ok insa daca ploua ar fi fost extreme.

Parerea mea este ca traseul mediu ar fi putut sa primeasca un 10 curat daca era marcat mai bine. Nuprea puteai sa te ratacesti insa de ex pe portiunile comune cu cel lung erau zone de sageti rosii only...eu as fi pus una rosie una verde sau ceva similar... Ceva mai multa vopsea nu strica, mai ales ca era biodegradabila. Si cred ca vopseaua ar trebui sa fie si ea standard, mult mai clean ca benzile de plastic care sa fie folosite doar unde este neaparata nevoie (e.g. delimitare track zig-zag).

Am dus si eu lipsa lamailor la al 3-lea punct de alimentare (critic deoarece acolo deservea toata lumea). Sunt mare fan lamai.

Nu ar fi stricat ceva apa si la finish. In schimb thumbs up pentru echipa tehnica de mecanici de la start, foarte amabili si comunicativi. Si pt bike testele cu 29er.

Nuprea foto - se putea face o colaborare ceva sau informate cluburi/pasionati e pacat sa fie seceta la poze. Rezultatele vad ca nu s-au postat insa or avea si organizatorii treaba sau s-or fi odihnind si ei...in plus listele printate erau available pt cei interesati.

Concurs ca la carte!

Coborari foarte frumoase,tehnice dar nu periculoase/prostesti. Urcari practicabile in mare parte si in conditii de ploaie. Deci despre traseul mediu,numai de bine. Doar ultima parte... 9 km de coborat pe drum a fost cam ... :(,dar probabil altfel nu s-a putut.

Mi s-a parut ciudat sa nu gasesc 1 sticla de apa in zona de finish avand in vedere ca sunt 2 firme de apa minerala care au sponsorizat concursul.

In rest vremea si atmosfera au fost excelente,felicitari!

Foarte frumos si traseul lung. Niste peisaje extraordinare ! Coborari foarte variate, unele rapide altele cu mare accept pe tehnica, 100% se puteau face pe bicla. Portiuni, pentru mine, lungi de push bike, dar na 44 km si peste 1600 m urcare, banuiesc ca era de asteptat. Si mie mi s-au parut unele zone in care se putea marca mai bine si mai des chiar. Au fast vreo 2 momente in care stateam cu inima stransa ca nu cumva sa o fi apucat gresit. Pana la urma nu m-am ratacit dar asta poate si pentur ca am mers destul de incet. La finish mi-a placut de omul de la microfon care pe langa numar si nume, a avut si cuvinte de lauda pentru bicla :))

Exista putine cuvinte care sa poata descrie frumusetea traseului mediu. Foarte inspirat ales, din toate punctele de vedere. A fost unul dintre cele mai frumoase concurcursuri la care am participat.

Felicitari organizatorilor pentru saltul imens pe care l-au facut fata de anul trecut.

Salutare.

Cred ca este unul dintre cele mai frumoase concursuri la care am participat. Organizarea mi s-a parut excelenta. Pastele de la sfarsit au fost delicioase. Acu' nu stiu daca din cauza ca mi-era mie foarte foame :)), dar mi-au placut. Vremea a fost superba.

In concluzie, m-am simtit excelent si as merge in fiecare duminica la concurs la Azuga.

Numai de bine despre acest concurs

- atmosfera frumoasa intretinuta de organizator la start dar mai ales la finish. Apreciez maxim prezenta announcerului si mi-ar placea ca la toate concursurile sa-mi aud strigate numele si pozitia in clasament chiar in momentul finishului

- existenta toaletelor din zona start/finish

- respectarea orei de start si buna coordonare a lui

- traseul (mediu) foarte variat, fara excese, marcat corespunzator si dirijat in intersectii de arbitri

- plasarea corecta si suficienta a punctelor de alimentare

- posibilitatea de spalare gratis a bicicletelor

- gustarea de dupa (chiar daca in punga mea n-am gasit voucher-no problem, pot doar sa spun ca arata super bine :) )

- promptitudinea si acuratetea cu care ne-au fost afisate rezultatele la fata locului

Subscriu la dorinta de a avedea mai multi fotografi la anul. Un concurs atat de frumos merita amintiri fotografice pe masura.

Felicitari organizatorilor si tuturor perticipantilor!

Slaba de tot miscarea cu afisatul rezultatelor pe net pentru un concurs cu cip-uri. In general se afiseaza in aceiasi zi, daca nu chiar in timp real...

Mor de curiozitate de fapt de rezultatele la KOTM. Cei de acolo mi-au zis ca sunt al 7-lea care a reusit sa urce. Ca rezultatele de la concurs le-am aflat la finish.

Apropos de KOTM, mare teapa, ca obosit fiind mi-am dat seama ca prostul tarziu ca treaba incepe de la primul steag si am urcat pe bicicleta pana acolo, cand puteam sa imping frumusel sa ma relaxez. Asa ca am urcat tot dintr-una. Tot dupa aia am aflat ca puteam sa fac si pauza, eu stiam ca daca pui piciorul jos e gata... Nu e un repros nimanui, e prostia proprie http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

A, si inca ceva ce n-am inteles. Toti au facut inainte de concurs apologia coborarii apocaliptice de la final, ca mi-am dat drumul asa, cu emotii http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/huh.gif Pai coborarea aia spre Azuga n-a fost nici pe departe cea mai dificila din concurs, dimpotriva, au fost bucati la coborarea din Neamtului si chiar la prima coborare mult mai tehnice. A fost o coborare normala de MTB, atat.

Referitor la ultimul tau paragraf, coborarea aia a ramas apocaliptica pentru cei care anul trecut au facut-o dupa ploaie. A fost si cazul meu. Intr-adevar, acum a fost abordabila si chiar fun.

Tare traseul lung. Nu cred ca am fost mai epuizat vreodata dupa un concurs. Si peisajele...

singuru lucru care m-a deranjat a fost inscrirea unor concurenti pe sub mana, care nu i-am vazut la inchiderea listei, un dezavantaj pentru cei care s-au inscris in timp util, cei inscrisi pe sub mana avand posibilitatea de a vedea lista finala si asi alege unde ar avea mai multe sanse de podium http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/angry.gif

Guest
This topic is now closed to further replies.