Sign in to follow this  
vali76

Schimbator Sram X4 vs Shimano Alivio

Recommended Posts

Salutare.

Acum un an mi-am cumparat un Focus Raven Rookie.Nestiind daca ma voi tine de mersul pe bicicleta am achizitionat o bicicleta echipata entry level.Schimbatorul fata este Shimano SIS iar cel spate este Shimano Tourney.A sosit si vremea unui up-grade.

Necunoscand prea multe despre schimbatoarele din titlu rog pe cei care au folosit sau care folosesc asa ceva sa ma indrume spre o alegere corecta.Tin sa precizez ca acum am 7 pinioane(14-28 cred ca sunt pe filet) si vreau sa trec la 8 pinioane(11-32 pe caseta).

...inca ceva.

Daca vreau sa schimb butucul care are pinioanele pe filet cu unul care are pinioanele pe caseta trebuie sa respitez roata ?

Desigur ca trebuie sa respitezi roata. Tu sau un mecanic dintr-un service, care s-o pricepe mai bine :P

E posibil sa ai manete combo (shifter + frana), caz in care va trebui sa le inlocuiesti. Cel putin asa am vazut pe la unele modele de Raven Rookie. Cel putin dreapta, dar imi imaginez ca o sa vrei sa le schimbi pe amandoua :)

Daca iti place off-road si pe vreme mai noroioasa, mergi pe SRAM.

Da vreau sa schimb si manetele...din cate am inteles la Sram au cursa mai scurta.Chiar mi-ar placea asta.

Daca iti place off-road si pe vreme mai noroioasa, mergi pe SRAM.

Nu este vorba de offroad sau noroi, as vrea sa se simta o diferenta la schimbarea pinioanelor fata de ce am acum.

Eu zic ca n-are rost un salt de la Tourney la Alivio. Fa un efort si treci direct la o grupa profesionala, respectiv Deore, eventual daca tot schimbi si pinioanele, ia-ti direct pe 10. Deore nu e foarte costisitor.

Cursa cablului e mai lunga la deraioarele spate SRAM (1:1, spre deosebire de Shimano 1:2)

Diferenta data de detaliul asta este ca, in caz de mizerie pe la cabluri, SRAM e mai iertator. Pe uscat cu cabluri curate n-ai s-o simti.

[LE] Si vorba lui Horatiu, daca tot dai un ban mai bine mai strangi inca un pic si iei mai mult.

N-as "exagera" chiar cu 10 pinioane, dar un SRAM X7 sau Shimano Deore (pe 9 pinioane) ar fi mai avantajos. Mai mult de atat nu cred ca merita restul bicicletei :)

Cu ocazia asta, nu. Nici daca optezi spre SRAM. Poti sa pastrezi chiar si schimbatorul de foi daca bugetu' e limitat, tragerea e aceeasi la toate.

Pai da, ca sa treci la Deore sau X7, trebuie sa schimbi pinioanele, lantul, deraiorul spate si manetele de schimbator, cam atat. La limita, merge schimbata doar maneta pentru spate dar nu cred ca merita.

Deore e in clasa cu X5, X7 e cu Slx. Am luat o bicicleta acum 2 luni cu altus/acera si schimba perfect dupa 2 luni de offroad destul de dur. E important reglajul. N-as fi crezut pentru ca mai am una cu linie xt. Recomand twist shifter(grip) in loc de trigger.

NU, la orice grup, eu chiar am schimbatoare shimano cu gripuri sram. Si sunt aproape la moda cu cele 21 de viteze(trebuia sa mai scot una :D )

Multam mult pentru ajutor.

M-am hoatarat la Deore.O sa mai am inca putin de ajutorul vostru.Vreau sa incep sa cumpar din ele asa ca voi face o lista cu ce mi-ar trebui si v-as ruga sa-mi spuneti daca este bine sau nu.

Schimbator Deore RD-M531

Sau

Schimbator Deore RD-M591

Manete schimbator Deore SL-M530

Manete frana Shimano BL-M511 . As vrea pe negru daca se gasesc.

Pentru celelalte piese as apela tot la bunavoiata voatra. As vrea sa-mi recomandati voi ce butuc,lant si pinioane sa cumpar..

O sa postez si o poza cu bicicleta mea.Poate ajuta cu ceva, dar nu cred.

post-7592-0-98310900-1306992870_thumb.jpg

RD-M531 pare-mi-se ca e cu prindere in drop-out (pentru cadre ce n-au "ureche" de schimbator).

Nu pare asa, e la fel, nu cred ca exista cu altfel de prindere de la Acera in sus. Din cate stiu, doar Altus si Tourney vin cu prindere din aia veche.

La deraioare, ala mai ieftin e modelul mai vechi. Daca ai posibilitatea, ar fi bine sa iti iei RD-M592, care e cu tehnologie Shadow - camasa cu cablul intra mai direct in el si o sa iti faca probleme mai putine la noroi si in timp cu camasa. Diferenta de pret e totusi destul de mare... Ai putea sa faci un pic rabat de la manetele de frana, sa-ti iei unele Avid FR5 - sunt suficient de bune (daca nu chiar mai bune).

Pe situl Shimano-USA (ca doar acolo am gasit RD-M531) singura diferenta apare asa: 531 "dropout attachment", 591 "direct attachment".

Se pare ca e acelasi lucru si il au trecut la specificatii in mod aleator. Uita-te la deraiorul spate XTR de exemplu, modelul Race zice ca e pe direct attachement si cel de trail pe drop-out, dar e evident ca se prind la fel.

Ma rog, ideea e ca nu s-a inventat vreo-un sistem nou de prins deraiorul, ele se prind ca pana acum. Chiar si Saint se prinde acum normal, nu pe axul butucului ca inainte.

Se pare ca m-ati convins.Voi trece la Deore.Mai trebuie insa sa strang ceva banuti pana la upgrade.Va tin la curent si multumesc pentru sfaturi. :)

Si ca sa vedeti ca nu ati scris degeaba aici ,asa cum v-am promis, vin cu noutati.

Am reusit intr-un final sa ii fac upgrade-ul dorit.

Am trecut la 9 viteze asa cum mi-ati recomandat.Ca si componente am luat cam ce am scris cateva posturi mai inainte mai putin schimbatorul spare care este un Deore XT.

Dupa montarea pieselor la proba a aparut o problema.Mergea ca si cand as avea butucul pedalier defect.Adica se simtea ca agata ceva in zona butucului pedalier sau ca lantul nu cade cum trebuie pe foi.

Am schimbat pedalierul cu Truvativ(monobloc pe patrat) si defectul s-a diminuat .

Tin sa precizez ca pedalierul este putin stramb.Este posibil ca aceste probleme sa apara din cauza lui? Mai ales ca din cate am inteles lantul pentru 9 pinioane este mai ingust decat celalalt.

Daca voi schimba pedalierul cu unul tot din seria Deore (octalink)credeti ca va disparea problema?